Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

to ja z innej beczki podsumowałam koszt ogrzewania 2008/2009 tzn oszacowałam z licznika głównego bo podlicznik do pompy miałam przyłączany od 20 X dopiero a sezon liczę od 1.09.08 do 31.03.09 (w okresie wakacyjnym miałam zużycia rzędu 250-300 zł)

 

wyszło ok 1500 za PC i 1000 za drewno do kominka. temp w domku 22 stopnie po napaleniu w kominku na dole było i 24

 

Sczytam jeszcze dokładnie jutro z pompy i podam ilość kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Solar nie jest standardem razem z PCi. Chyba, że ktoś ma za dużo kasy i chce aby sąsiedzi podziwiali "piękne, świecące" panele na dachu. Jak zrezygnujesz z solara (czyli też i z wężownicy) to i zbiornik może być z 140l, czy 160l.

 

Z solarem 100l powinno spokojnie starczyć (wyższa temp.) ale w lato. W zimowe pochmurne dni może być problem. Z mojego doświadczenia wiem, że zużycie wody przez podobne rodziny różni się 2 a nawet 3-krotnie.

 

No właśnie, jak to będzie zimą? Nagrzeję PCi te moje powiedzmy 750l do temp.45 stopni. Zużyję do kąpieli te 100l z wewnętrznego. Ile czasu będzie się nagrzewać następne 100 od tej z płaszcza zewnętrznego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak to będzie zimą? Nagrzeję PCi te moje powiedzmy 750l do temp.45 stopni. Zużyję do kąpieli te 100l z wewnętrznego. Ile czasu będzie się nagrzewać następne 100 od tej z płaszcza zewnętrznego??

 

Ok. 0,5h. Ale problem jest inny. Czy 100l starczy do kąpieli? Zależy to od wanny i upodobania użytkownika (ile wlewa wody). Przy 160 czy 200l w dostawie ciełej wody jest w zasadzie ciągłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo :)

Chyba niezłe są te PC ...dobór elementów -wszyscy dobierają w/g tych samych programów ,( mają ekonomizer ) , deisgne bardzo elegancki ..zebranie wszystkiego w jednym miejscu jest pomysłem nowatorskim , COP ..rzeczywiście mozna uznać że trochę mały ale to ze wszystkimi pompami ( realny ) , co najstotniejsze to interfejs . z komputerem i w niedalekiej przyszłości online . CWU i co . można zmieniać co godzinę ( jeśli ma się taki kaprys ) ......oni sami produkują swoje sterowniki .

Smart + jest produkowany fabrycznie w takiej wersji jak jest . Smart ma dodatkowe elementy zalezne od instalacji . To że Onninen Oy ( Finlandia ) wybrał akurat tę PC do współpracy a nie inną też o czymś świadczy .

Jesli podasz swój mail wyślę Ci to co mam ( nie ma na stronie ) .

ps. Klimaw widzę że masz duzą siłę perswazji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to co ? Co najmniej metr od domu powinny byc zaizolowane, a juz od sciany beda szybko opadac w glab ziemi.

A przemarzanie gruntu i wyziębianie na tym odcinku DZ? :cry:

 

Nie zgodzę się też z terplace , że pod ławą nie, bo ława to rzecz święta.

Jesli damy pod ławą grubościenną rurę ochronną ,zagęścimy grunt wokół jak należy i w niej puścimy rury DZ to w czym problem? :p

 

Bonetko-tak jak napisał HenoK-choć tylko tutaj piszemy i się nie słyszymy , to w niektórych postach słychać krzyk-a po co ?

Lepiej równać do wysokiej kultury np.Twojej.

Ale dałem!!!!! :lol: :D :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przemarzanie gruntu i wyziębianie na tym odcinku DZ? :cry:

 

Rura w izolacji. W bilansie ciepła ten odcinek do pominięcia.

A jeśli chodzi o przemarzanie to po to się robi ławy na odpowiedniej głębokości, aby grunt nie "pracował w okolicach ławy" tak intensywnie jak przy zamarzaniu i odmarzaniu.

 

Nie zgodzę się też z terplace , że pod ławą nie, bo ława to rzecz święta.

Jesli damy pod ławą grubościenną rurę ochronną ,zagęścimy grunt wokół jak należy i w niej puścimy rury DZ to w czym problem? :p

 

Pod łąwą nie powinno się robić instalacji. Grunt powinien być w miarę jednorodny, nie ruszany. Oczywiście w 99,9..% przypadków nic się nie stanie. Ale lepiej stracić te 10W kładąc rurę płycej niż mieć zarysowaną ścianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kW
To jeszcze wytłumacz skąd wziąłeś te 14kW mocy maksymalnej, jeżeli obliczeniowa moc <11kW ?

Czyżbyś wykorzystał pozostałości z porannej kawy? :lol: :lol: :lol:

 

 

Myślałem że tu na forum przedszkolaków nie ma :o :o

ale jak są :D :D to wytłumaczę :D :D

 

 

 

10800 + 3200 = 14 000 W

 

Co "mały MATRIX" u ciebie :lol: :lol: :lol:

Bez pół litra tego "nie rozbierzesz" to już " wyższa szkoła jazdy"

 

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W

Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W

:D :D :D

A wydaje się to takie proste :lol: :lol: :lol:

 

Jak byś nie wiedział to wentylacja odnosi się do tego samego domu :lol: :lol: :lol:

 

( a tego magistra to za jajka i kurczaki czy za wiedzę) :D :D :D

Widzę, że potrafisz tylko ludzi obrażać, wiedzą natomiast nie grzeszysz.

Moje Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną wyszło Qo = 10837 W

Zapotrzebowanie dla wentylacji Qwent = 3192 W

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej Qf = 34,7 W/m2

Zapotrzebowanie na m3 powierzchni ogrzewanej Qv = 13,7 W/m3

Wg instrukcji do programu OZC :

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qo[W]:

Zsumowane obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną dla wszystkich pomieszczeń w budynku łącznie z mocą potrzebną na ogrzanie powietrza wentylacyjnego.

Czy nadal uważasz, że do 10837W należy dodać 3192W ?

 

Jeśli mnie kwalifikujesz do przedszkola budowlanego, to sam może najpierw zaliczysz żłobek ? :lol: :lol: :lol:

 

Sam zabrnołes i nie kumasz jak to się oblicza,

to powtórz algorytmy z Kan OZC wer.3.0 a nie p...l głupot :)

Jak jesteś taki mądry to pochwal sie ile dla jego domu przyjmuje się do łącznego bilansu energii cieplnej w sezonie grzewczym :

np.Qg w miesiącu styczeń

 

I co przyjnuje się do obliczeń w OZC do bilansu energii cieplnej ( Qh),( podaj oznaczenia i nazewnictwo niech się inni też przy tobie uczą)

jak takiś mądry HenoK :D :D :D :D

 

Witam,

 

wtrące, jeśli mogę swoje 2 słowa :oops:

 

Nie trzeba tu wielkich filozofii, gdyż jak z obliczeń wynika:

Zapotrzebowanie na m2 powierzchni ogrzewanej wynosi Qf = 34,7 W/m2

Mnożąc to przez powierzchnie grzewczą wychodzi akurat Qo = 10837 W.

Wentylacje mozesz sobie szanowny kolego darowac :p

Henok może go podszkolisz troche 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten programator jest wbudowany w PCi czy dodatkowo uzywasz jakiegos?Rozumiem tak tez mozna jesli sie uzywa cwu w okreslonych porach.

"Kopmpletny" podgrzewacz c.w.u to PC +pompka cyrkulacji. jedno i drugie zasilane osobno. Jedyny główny parametr na PC to zadana temp. wody (można jeszcze załączyć wbudowaną grzałke i zwiększyć obroty dmuchawy). Reszta sterowana oddzielnymi, supermarketowymi programatorami. Jeden na PC - ustawiony na tanie taryfy; drugi na cyrkulacje-wg potrzeb. Od (kwietnia-maja) 2008 zestaw chodzi na podliczniku. Wskazanie na dziś - 930 kWh. zatem zakładam ok. 1000 kWh/rok.

Cyrkulacja na dzień roboczy ustawiona na poranek i wieczór (jakieś 6 programów) + 3-4 programy na weekend.

 

Jakiej to jest firmy? koszt?

Ja nie mam niestety takiego supermarketowego sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu wielu specjalistów z dziedziny PC. Mam trochę laickie pewnie pytanie - niedługo rozpoczynam budowę SSO - i chciałbym już na tym etapie przygotować odpowiednie przepusty dla PC (źródło poziome) - tylko pytanie - jakie to mają być przepusty i w jaki sposób oraz gdzie je zrobić? Bardzo proszę o pomoc tych, którzy już korzystają z pomp ciepła jak to zorganizowali.

 

Przepusty możesz zrobic np. rurą PVC o wieksze średnicy niz rura PE, tak żeby nalożyc na nią izolacje i ew. opiankowac. Gdzie? to zależne gdzie pompa bedzie montowana i gdzie ma przyłacza DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną maxymalna dla -20 st.C =14kW

 

Dzieli się przez 2 , bo srednia w zime jest na pozionie 0 do -2 st.C w RP.

"Średnia temperatura w lecie waha się pomiędzy 16,5°C a 20°C, w zimie – między -6°C a 0°C"

 

W Polsce srednia temperatura zima wynosi na zachodzie i nad morzem -1 stopni Celciusza, a na wschodzie -5 stopni.

 

Ale bzdury człowieku piszesz 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do kupna zbiornika z mamką. Znalazłem zbiornik, który jest szczupły. Z izolacją ma 85 cm średnicy przy pojemności 1000/100 (więcej miejsca nie mam :( )Czy jest jakieś przeciwwskazanie aby stosować tak duży zbiornik przy PCi? Do zbiornika będzie jeszcze podłączony solar i kominek przez dodatkowe wężownice. Czy 100 l to nie za mało? Duża pojemność zewnętrznego a mała coś wewnętrznego.

 

Są tylko i wyłacznie przeciwskazania 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj dwie rury 40 w izolacji chłodniczej ( czarna gruba-nie jest tania) pod ławą(tam dodatkowa rura ochronna)

Jesli nie trzeba, to lepiej nie dawac pod lawa, bo moze przemarzac i uszkodzic fundament. Jesli nie ma jeszcze fundamentu, to budujac go mozna latwo zrobic przepusty zabetonowujac styropian (do pozniejszego wydlubania) lub rury kanalizacyjne ze spadkiem na zewnarz (co najmniej 20 stopni). Powinny byc minimum 2 przepusty (cieply i zimny) lub jeden szroki zeby zrobic z niego 2. Jesli chodzi o srednice przepustow, to takie, zeby rury kolektora sie zmiescily z izolacja cieplna. Jesli bedzie studzienka zbiorcza na zewnatrz to wystarcza dwie 70-ki, jesli studzienki nie bedzie to grubsze, takie zeby rury kolektora + izolacja sie w nich zmiescily.

Przepusty moga byc w polowie fundamentu lub wyzej, pozniej mozna wypuscic rury kolektora w podlodze piwnicy (pomieszczenia gospodarczego).

 

co to za różnica czy wpuścisz rury pod fundamentem czy w polowie?

Pęknie akurat w tym miejscu?

Lepiej jest zrobic rozdzielacz w środku czy na zewnatrz?

Wszystko ma swoje wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to za różnica czy wpuścisz rury pod fundamentem czy w polowie?

Rury pod fundamentem moga spowodowac uszkodzenie fundamentu na skutek zamarzniecia ziemi pod fundamentem i zwiekszenia jej objetosci. Moze to doprowadzic do pekniecia fundamentu i sciany akurat w tym miejscu. Jak wpuscisz rury w polowie, to tego ryzyka nie ma. Izolowaniem rur mozna zmniejszac ryzyko klopotow, ale zawsze jakies jest. Terplace pisal tez o zgniecieniu rur lezacych pod lawa - jak sie okazuje kolejne ryzyko.

Lepiej jest zrobic rozdzielacz w środku czy na zewnatrz?

Nie wiem, ja mam w srodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rume

Po zmianie super , tylko problem polega na tym , że praktycznie sezon grzewczy się skończył i zużycia w T1 i T2 są trochę zafałszowane. :cry:

Wynika to z tego , że praktycznie wygoniłem PC tylko w tanią taryfę ( łącznie z CWU) , więc jakiekolwiek miarodajne dane będą dopiero po następnym sezonie. :cry:

Za marzec dane mam z podlicznika dopiero od 6 marca , bo dopiero wtedy wrócił z przeprogramowania. 8)

W okresie 6-31 marca zużyła T1-80kWh , T2-235kWh.( przypominam , że to tylko PC 6kW). :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...