Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dimplex na ostatnich taragach ISH ( Frankfurt ) pokazał nową PC powietrzną odwracalną http://www.dimplex.de/en/news/press/detailansicht/archiv/2009///maerz/artikel/la-35tur-neuer-standard-fuer-reversible-waermepumpen.html

życzę Wszystkim zdrowych , radosnych i smacznych Świąt :)

Wesołego Alleluja !!!

http://mail.google.com/mail/?ui=2&ik=3460060d25&view=att&th=12095793384770ac&attid=0.1&disp=inline&realattid=f_ftedh58g0&zw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

PC ITV działa u mnie od listopada. W kwietniu w odstępie tygodniowym miałem dwa razy alarm: wyłącznik niskociśnieniowy (LP) uruchomiony. Filtry sprawdzałem są OK. W wzierniku po uruchomieniu pompy bąbelki powietrza widoczne są przez około 1 minuty, później całkowicie zanikają. Instalator pompy kazał się nie martwić tylko resetować alarm. Czy to jest normalne? Co może być przyczyną?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryniu 123 :)

Tu Panowie są specjalistami numer 1 :) .... ja bym powiedziała tak ..nie ma racji instalator bo tak nie powinno być i skoro się powtarza to ewidentnie coś jest nie tak ( działa presostat niskiego ciśnienia LP i generuje alarm ) to że pęcherzyki pokazują się przez małą chwilkę przy uruchmieniu nie jest niepokojace . Sprawdz pompę solanki ( może się zablokowała albo ma za niski bieg ) , sprawdż naczynie przeponowe solanki ,czy ma odpowiednią ilość płynu ..moze też być w nagorszym wypadku defekt zaworu rozprężnego jak alarm się powtarza ale skoro PC działa tyle czasu i było ok! to raczej należy to wykluczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich, na zewnątrz ciepło więc w tygodniu zajrzałem do mojej studzienki DZ.

Proszę Kolegów i Koleżanki :wink: z forum o wizualną ocenę poprawności wykonania rozdzielacza DZ.

 

http://img23.imageshack.us/img23/8564/kolektordz.jpg

 

Ludziska? :wink:

Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)

Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D

Jest cholernie ciepło. :p

 

W tygodniu również przełączyłem tryb pracy PCi tylko na CWU. Miałem na Auto i pewnego pięknego słonecznego dnia gdy wróciłem z pracy, na wyświetlaczu PCi pojawił się ...płatek śniegu :o Otóż okazało się, że pompa zaczęła sobie chłodzić wnętrze domu. Skubana :lol: załączyła sama sobie chłodzenie pasywne :D i chłodziła dom 2 godzinki.

Pozdrowienia!!! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC ITV działa u mnie od listopada. W kwietniu w odstępie tygodniowym miałem dwa razy alarm: wyłącznik niskociśnieniowy (LP) uruchomiony. Filtry sprawdzałem są OK. W wzierniku po uruchomieniu pompy bąbelki powietrza widoczne są przez około 1 minuty, później całkowicie zanikają. Instalator pompy kazał się nie martwić tylko resetować alarm. Czy to jest normalne? Co może być przyczyną?

 

No to niezły ten instalator. Lepiej niech wróci do montażu kotłów. Przyczyny mogą być następujące:

- kłopot z dolnym źródłem,

- nieszczelność układu chłodniczego,

- awaria zaworu rozprężnego.

 

Zbyt niskie ciśnienie w układzie chłodniczym może powodować, że PCi pracuje ze strasznie niskiem COP-em, a co gorszwe może doprowadzić do uszkodzenia układu chłodniczego.

 

Ważne aby zaobserwować, czy awaria LP wyskakuje zaraz po włączeniu PCi czy po dłuższej pracy.

 

A... Przyczyna może być jeszcze inna. Jak zrobiło się cieplej, to PCi może mieć dłuższe przerwy w pracy i jak rusza to podłoga ma dość niską temp. Niższa temp. skraplania powoduje większy spadek ciśnienia ssania w stanie nieustalonym podczas włączenia. Problem mógł istnieć wcześniej, ale teraz się objawił z uwagi na niższe temp. skraplania.

Tylko, że niestety większość instalatorów bez obycia z chłodnictwem sobie z tym nie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..moze też być w nagorszym wypadku defekt zaworu rozprężnego jak alarm się powtarza ale skoro PC działa tyle czasu i było ok! to raczej należy to wykluczyć .

 

Bonetko, zawór rozprężny może ulec uszkodzeniu z dnia na dzień, tak jak każde inne urządzenie. Defekt mógł mieć wcześniej, tylko objawia się on w pewnych warunkach. Zawór rozprężny może mieć też rozlegulowany stopień przegrzania. Zbyt duże przegrzanie powoduje spadek wydajności parownika, i zwiększenie róznicy temp. pomiędzy czynnnikiem chłodniczym a glikolem, czasami do tak niskich wartości, że dochodzi w parowniku do zamarzania roztworu glikolu, który izoluje powierzchnię wymiany ciepła i proces się pogłębia, aż do zadziałania LP. Kilka razy widziałem taki przypadek.

 

Ale aby można było coś stwierdzić konkretniej, trzeba znać przebieg zmian wartości ciśnienia ssania podczas załączenia i długotrwałej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace :) dlatego napisałam ....raczej .....

teoretycznie z dnia na dzień moze popsuć się wszystko ale jakie jest prawdopodobieństwo zepsucia tego elementu do 1 do 100 czy do 1000 ? ...kilka razy na ile instalacji czy na ilu letnią praktykę ??

Może mieć rozregulowany stopień przegrzania jak najbardziej ale myslę że przychodzą z fabryki po sprawdzeniu każdej na stanowisku diagnostycznym ..to produkcja masowa i niesie mniej ryzyka niż składanie PC każdej innej ( elementy , moc ) Instalatorzy tego elementu nie dotykają jak przychodzi tak jest i nic nie regulują ..

Jeśli miałabym obstawiać to eliminując to co ewentualnie mogłoby być i o czym wspominaliśmy .....to, to co wymieniłeś jako ostatnie ....

ale chyba oboje zgadzamy się co do tego , że nie jest to zjawsko pozytywne i powinno być jak najszybciej wyeliminowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace :) dlatego napisałam ....raczej .....

teoretycznie z dnia na dzień moze popsuć się wszystko ale jakie jest prawdopodobieństwo zepsucia tego elementu do 1 do 100 czy do 1000 ? ...kilka razy na ile instalacji czy na ilu letnią praktykę ??

Może mieć rozregulowany stopień przegrzania jak najbardziej ale myslę że przychodzą z fabryki po sprawdzeniu każdej na stanowisku diagnostycznym ..to produkcja masowa i niesie mniej ryzyka niż składanie PC każdej innej ( elementy , moc ) Instalatorzy tego elementu nie dotykają jak przychodzi tak jest i nic nie regulują ..

Jeśli miałabym obstawiać to eliminując to co ewentualnie mogłoby być i o czym wspominaliśmy .....to, to co wymieniłeś jako ostatnie ....

ale chyba oboje zgadzamy się co do tego , że nie jest to zjawsko pozytywne i powinno być jak najszybciej wyeliminowane.

 

Spotykam się z takimi urządzeniami chłodniczymi kilka razy do roku. Często w zaworach rozprężnych ulegają uszkodzeniu "bańki" od czujnika temp. pary. Powolna ucieczka gazu z tych baniek powoduje błędne działanie zaworu. Uszkodzeniu często ulega kapilara łącząca bańkę z zaworem (drgania, transport).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej spotykana przyczyna nieprawidlowej pracy zaworu TZR jest nie mechaniczne jego uszkodzenie,a brak dobrej stycznosci "bulby"(banki) zaroru z rura.Czasem ulega uszkodzeniu sama opaska mocujaca "bulbe",ale czesciej jest to tylko zanieczyszczenie powierzchni.

Najprosciej jest zdjac izolacje,poluzowac opaske i wyjac bulbe.Wyczyscic powierzchnie bulby i rury w miejscu styku,po czym wszystko powtorzyc w udwrotnej kolejnosci.

Celem zapogizeniu tego powinno uzywa sie specjalne pasty,ktorymi smaruje sie i bulbe i rure w miejscu styku po wczesniejszym dokladnym ich oczyszczeniu.

Zawory TZR starszego typu mialy regulacje,nowsze juz sa fabrycznie ustawione na okreslone parametry pracy i nie powinno z tym sie juz nic robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ojej ale technicznie brzmiące te odpowiedzi za które bardzo dziękuję . Mam nadzieję, że instalator będzie wiedzieć o co chodzi. Co jako laik mogę dodać? Zbiornik wyrównawczy dolnego źródła jest tak samo zapełniony jak kilka miesięcy temu, z tego chyba wynika, że powodem nie powinien być jakiś wyciek z rur w ziemi? Otóż dzisiaj w nocy o 2 też włączył się alarm, o czym nie wiedziałem i chodził przez kilka godzin godziny tylko dogrzewacz. W międzyczasie sprawdzałem czy pompa uruchomi się normalnie poprzez ustawienie na krótko zbyt wysokiej temperatury wewnątrz i załączała się OK. :( Z tym że wcześniej wyłączyłem cholerę całkowicie na zasilaniu. Dopóki było zimno w nocy chodziło wszystko OK. Żadnych usterek. Zużycie energii raczej OK (Jest jeszcze rekuperacja, więc trudno dokładnie ocenić)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej spotykana przyczyna nieprawidlowej pracy zaworu TZR jest nie mechaniczne jego uszkodzenie,a brak dobrej stycznosci "bulby"(banki) zaroru z rura.Czasem ulega uszkodzeniu sama opaska mocujaca "bulbe",ale czesciej jest to tylko zanieczyszczenie powierzchni.

Najprosciej jest zdjac izolacje,poluzowac opaske i wyjac bulbe.Wyczyscic powierzchnie bulby i rury w miejscu styku,po czym wszystko powtorzyc w udwrotnej kolejnosci.

Celem zapogizeniu tego powinno uzywa sie specjalne pasty,ktorymi smaruje sie i bulbe i rure w miejscu styku po wczesniejszym dokladnym ich oczyszczeniu.

Zawory TZR starszego typu mialy regulacje,nowsze juz sa fabrycznie ustawione na okreslone parametry pracy i nie powinno z tym sie juz nic robic.

 

Tylko, że brak kontaktu daje efekt odwrotny. Temp. widziana przez czujnik jest wyższa niż rzeczywista, więc zawór zmniejsza przegrzanie. To czy jest regulacja przegrzania czy nie nie zależy od tego czy zawór jest stary czy nowy, tylko od rodzaju zaworu. Teoretycznie nastawy fabryczne powinny być optymalne, z tym że spotkałem się z dwoma zaworami z tego samego kartony, w których śruba regulacyjna była przekręcona o prawie 2 obroty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michelll

Jakość rozdzielacza jest OK. :D

Osobiście nie podobają mi się te zwężki chyba z fi40 na fi32. :cry:

Czemu to jest tak zrobione? :o

 

Z rys. trudno to stwierdzić, ale obawiam się że różnica jest większa, np. 40-25.

 

Pomierzyłem mój rozdzielacz DZ i faktycznie.....jest tak jak pisze Terplace :o sondy są fi-40mm pózniej krótkie odcinki fi-25mm z zaworami które wchodzą w rurę fi-75mm i z tej rury do pompy idzie znów fi-40mm z zaworem przy pompie i układem odpowietrzającym z filterkiem siatkowym. Czy to prawidłowo? :o Jaki wpływ na układ mogą mieć te zwężenia? :o

 

Przypomne że mam 4 kolektory pionowe każdy po 50m z rury fi-40mm x3.0. dT dolnego źródła na poziomie 4 do 5 , tydzień temu jak jeszcze od czasu do czasu pompa się wieczorami załanczała temp DZ na początku była wyj/wej 2/6 po około 40 min. pracy wyj/wej -1/3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczesciej spotykana przyczyna nieprawidlowej pracy zaworu TZR jest nie mechaniczne jego uszkodzenie,a brak dobrej stycznosci "bulby"(banki) zaroru z rura.Czasem ulega uszkodzeniu sama opaska mocujaca "bulbe",ale czesciej jest to tylko zanieczyszczenie powierzchni.

Najprosciej jest zdjac izolacje,poluzowac opaske i wyjac bulbe.Wyczyscic powierzchnie bulby i rury w miejscu styku,po czym wszystko powtorzyc w udwrotnej kolejnosci.

Celem zapogizeniu tego powinno uzywa sie specjalne pasty,ktorymi smaruje sie i bulbe i rure w miejscu styku po wczesniejszym dokladnym ich oczyszczeniu.

Zawory TZR starszego typu mialy regulacje,nowsze juz sa fabrycznie ustawione na okreslone parametry pracy i nie powinno z tym sie juz nic robic.

 

Tylko, że brak kontaktu daje efekt odwrotny. Temp. widziana przez czujnik jest wyższa niż rzeczywista, więc zawór zmniejsza przegrzanie. To czy jest regulacja przegrzania czy nie nie zależy od tego czy zawór jest stary czy nowy, tylko od rodzaju zaworu. Teoretycznie nastawy fabryczne powinny być optymalne, z tym że spotkałem się z dwoma zaworami z tego samego kartony, w których śruba regulacyjna była przekręcona o prawie 2 obroty.

 

Nie chodzilo mi o to czy efekt jest taki,czy odwrotny. Piszac to mialem na celu uswiadomienie najczestszej usterki TZR,chociaz nie wiem,czy mozna to nazwac usterka(?)

Wkrecenie mniej lub wiecej sruby regulacyjnej o niczym nie swiadczy.

Na glowce zaworu jest podany zakres w jakim pracuje ten zawor i krecenie sruba niby regulacyjna raczej nic nie zmieni. Zawory TZR ktore posiadaja regulacje (starszego typu) wygladaja zupelnie inaczej. Odwoluje sie tutaj do urzadzen chlodniczych z konca lat 80-tych TheroKing, York, czy Carrier. Przy czym ta ostatnia stosowala je jeszcze do drugiej polowy lat 90-tych.

Wiec jezeli czyszczenie bulby nie pomaga zawor nalezy wymienic na nowy.

A wracajac do wczesniejszej sprawy co do uszkodzenia np.rurki laczocej zawor z bulba na wskutek drgan,to przypadek jej uszkodzenia w taki sposob praktycznie nie wystepuje nawet w chlodniczych urzadzeniach mobilnych (PC to raczej urzadzenie statyczne) Do uszkodzenie tej rurki przyczynia sie raczej czlowiek. Nieuwaga przy serwisie,naprawie czegos w poblizu zaworu i mechaniczne uszkodzenie przez zahaczenie,urwanie,zalamanie. Czasem nawet przez jego przegrzanie podczas jego wymiany na nowy.

Czesciej spotykane jest zablokowanie takiego zaworu poprzez cialo obce lub nawet krople wilgoci.

Wiem,zaraz rozgorzeje dyskusja skad takie cos moze wziasc sie w hermetycznym ukladzie. Jest tego wiele przyczyn i mozna duzo o tym pisac.

Dacie mi wiare,albo i nie, ale nie wiecie co potrafia zrobic serwisanci takich ukladow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzilo mi o to czy efekt jest taki,czy odwrotny. Piszac to mialem na celu uswiadomienie najczestszej usterki TZR,chociaz nie wiem,czy mozna to nazwac usterka(?)

 

W PCi czujniki są mocowane dosyć solidnie z pastą termoprzewodzącą.

Zdjecie (lub brak kontaktu) czujnika nie spowoduje zmiejszenia ciśnienia ssania poniżej LP, a taką awarie sygnalizuje użytkownik. Więc w tym przypadku to nie jest ta usterka.

 

Wkrecenie mniej lub wiecej sruby regulacyjnej o niczym nie swiadczy.

Na glowce zaworu jest podany zakres w jakim pracuje ten zawor i krecenie sruba niby regulacyjna raczej nic nie zmieni.

 

Zmienia bardzo dużo, tylko trzeba to umieć zaobserwować. A jak nie zmienia, to znaczy że zawór jest dobrany źle lub układ nie pracuje w warunkach optymalnych (tzn. wydajność systemu w danych warunkach pracy jest znacząco rózna od wydajności nominalnej zaworu) lub zawór jest uszkodzony albo dysza została przytkana tak jak napisałeś niżej przez ciało obce, wilgoć lub parafinę.

 

Zawory TZR ktore posiadaja regulacje (starszego typu) wygladaja zupelnie inaczej. Odwoluje sie tutaj do urzadzen chlodniczych z konca lat 80-tych TheroKing, York, czy Carrier. Przy czym ta ostatnia stosowala je jeszcze do drugiej polowy lat 90-tych.

 

A np. TUAE, TUBE Danfossa czy TI i TX Alco?

A może bonetka wie jakie teraz IVT montuje zawory?

 

Wiec jezeli czyszczenie bulby nie pomaga zawor nalezy wymienic na nowy.

A wracajac do wczesniejszej sprawy co do uszkodzenia np.rurki laczocej zawor z bulba na wskutek drgan,to przypadek jej uszkodzenia w taki sposob praktycznie nie wystepuje nawet w chlodniczych urzadzeniach mobilnych (PC to raczej urzadzenie statyczne) Do uszkodzenie tej rurki przyczynia sie raczej czlowiek. Nieuwaga przy serwisie,naprawie czegos w poblizu zaworu i mechaniczne uszkodzenie przez zahaczenie,urwanie,zalamanie. Czasem nawet przez jego przegrzanie podczas jego wymiany na nowy.

 

Często dochodzi do uszkodzenia miejsca lutu kapilary czujnika do korpusu membrany zaworu. Ucieczka gazu z czujnika może powodować jego niestabilność. Niewłaściwa korekcja od czujnika temp. czu śruby regulacyjnej może spowodować niestabilność w pracy zaworu, która może się ujawnić poprzez zadziałanie LP nawet po kilku godzinach pracy i to tylko w pewnych warunkach. Często taka awaria bywa nie zauważona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...