Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ludziska? :wink:

Czy jeszcze grzejecie swoje chatki? 8)

Ja dwa dni temu przełączyłem PC na lato. :D

Jest cholernie ciepło. :p

 

Nie grzeję od 8 dni

 

Ja od 11 dni, od kiedy zrobiło się ciepło. Temperatura w domu utrzymuje się między 21 a 23 st.

 

tia wielkopolska, zachodniopomrskie to i Wam ciepło ;-)

moja wiocha ciągle nocami przymrozkami straszy, ustawiłem sobie przełączenie auto na lato przy średniej dobowej 15st, jak na razie dociągnęło przez dwa dni do 14C

fakt PC w nocy ze 2 max 3h dogrzewa na minimum minimu ;-), ale za to w domu stabilna temperaturka, poczekam jeszcze do końca kwietnia, dam się wykazać automatyce - jedyne co na razie ruszyłem to dwa tygodnie temu zrzuciłem krzywą w dół do 3, bo ciut za gorąco sie nocami robiło w domu, po nagrzaniu w dzień przez słoneczko naszej "południowej" sypialni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie bede sie spierac z toba terplace,poprostu mamy inne spostrzezenia ze swojej praktyki.Ale chcialbym wyjasnic na koniec jedno.

Piszac o stosowaniu zaworow przez firmy w latach 80 i 90 napisalem ze to byly urzadzenia chlodnicze tych firm,a nie firmy produkujace TZRy.

Zgadza sie te starsze zawory z regulacja to byly Alco,a teraz glownie sa Danfossowskie. To ze firmy je stosuja pod nazewnictwem np.TK,czy Carriera.....to ma tylko wplyw na ich cene, znacznie wyzsza cene. Maja one bowiem logo wlasnie tych firm i sa sprzedawane w ich opakowaniach.

A te same zawory Danfossa mozna kupic bez problemu w odpowiednim sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teplacusiu

trochę nas przestraszyłeś .....chociaż z moich informacji wynika że nie zdarzają się ani przeregulowania ani wadliwe TZR jeśli chodzi o IVT ( oni mają swoje TZR ..to są ich oryginalne nie biorą od innych ,,,tak samo wymienniki płytowe też są ich )...albo tak mówią .....chciałam wkleić link do zdjęcia TZR w IVT ale zdjęcie wykasowało się jak czyściłam laptop ale kiedyś wrócę do tego postu i wkleję ... zdejmę obudowę i zrobię zdjęcie ..wymienników się nie da zobaczyć bo są w koszulkach ). Tu np. TZR Danfoss

http://photos04.istore.pl/6504/photos/midi/143355.jpg

tu TZR ALCO

http://ocm.pl/images/articles/freon/7.JPG

Kto chce wiedzieć więcej o TZR

http://fulereny.blink.pl/mum/TZR.pdf

http://fulereny.blink.pl/mum/TZR2.pdf

_______________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale sobie zdaję z tego sprawę. Jednak zauważ, że takie same sprzężenia zwrotne działają też w przypadku CO2. Pomimo to został on uznany za głównego sprawcę efektu cieplarnianego.

Ludzie bezpośredni wpływ mają jedynie na niewielki procent dwutlenku węgla stale istniejącego w atmosferze, przetwarzanego przez rośliny i zwierzęta, emitowanego przez wulkany i oceany.

To też jest czysta propaganda.

Nie byłoby w niej nic złego, gdyby nie to, że na podstawie tej propagandy jedne narody ograbiają inne.

 

Popieram Twoją wypowiedź w całej rozciągłości, któś robi piękny biznes na tej pseudoekologii. Jest to kolejny pretekst aby wygciągnąć pieniądze od biednych krajów które jako atrakcyjnie ekonomicznie przejeły cześć fabryk z zachodu i siłą rzeczy emitują więcej CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też jest czysta propaganda.

Ano, tylko propagując takie treści nie jesteś w stanie wiele zarobić..bo skoro przyroda poradzi sobie bez pieniędzy to... ??? :-)

Nie byłoby w niej nic złego, gdyby nie to, że na podstawie tej propagandy jedne narody ograbiają inne.
Nie narody a banda cwaniaków okrada społeczeństwa. Np wielki amerykański EKO-bojownik p. Gore na pośrednictwie sprzedaży praw emisji CO2 zarobił kilkadziesiąt milionów $.

Ale kończę bo to OT.... w każdym razie siła w rozumnych HenoK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich na forum :D , gdzie dzieki Wam, tu szczególne ukłony dla Bonetki, zdobyłam wystarczającą wiedzę by podjąc brzeminenną w skutki decyzję, co do systemu ogrzewania naszego domu (po ostatniej zimie,znając doświadczenia sąsiadów ze spiralnymi, drugi sąsiad ma kolektor poziomy na propan-butan i jeszcze go nie odpalił,

gratuluję sobie przezorności przy decyzji, co do pionowych kolektorów).

 

Ponieważ jeszcze nie mam zainstalowanej pompy, to nie bedę sie tu wymądrzac :wink:

 

Ale tych, którzy są zainteresowani kolektorami pionowymi, zapraszam do mojej foto galerii w dzienniku, gdzie umieściłam kilka zdjęc z etapu odwiertów.

 

To pierwszy etap jak wiadomo, ale wśród wyspecjalizowanych znawców automatyki pomp ciepła, hydrofizyki, elektoroniki, geologii itp znajdują sie też zagubieni "nowi w temacie" z niesmiałymi pytaniami co i jak :wink:

Sama kiedyś błądziłam po omacku, nie wiedząc o co pytac, w co wierzyc i jak problem ugryźc :wink:

 

Jak wyglada pierwszy etap z kolektorami pionowymi - 6 x 50 m w głąb ziemi, zobaczą na kilku zdjeciach w moim dzienniku.

Zapraszam. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inez5

cieszymy się bardzo że wszytko idzie jak trzeba i jesteś zadowolona :) Ja chciałam tylko powiedzieć kika słów odnośnie łazienek grzanych w dwóch taryfach .

W/g mnie nie jest mozliwe przy podłogówce nawet gęsto ułożonej otrzymanie w tym miejscu wyzszej temp. nawet jak jest zainstalowany duzy grzejnik drabinkowy jeśli się grzeje w dwóch taryfach ( jesli w jednej to ok ) dlaczego ?? dlatego ze grzejnik wystygnie dośc szybko ( pamiętajmy że mamy go na tej samej temp co podłogówka więc wystygnie szybciej niż byby na wyższej - typowej dla kaloryferów ) ....

Dlatego uważam że jak ktoś lubi ciepło i chce mieć wyższą temp. powinien zrobić ścienne oprócz tego kaloryfera .....proces stygnięcia wyglada wtedy następująco ...grzejnik , ścienne ( ma mniejszą akumulacyjność niż podłogówka i jest na tej samej temp. co reszta ...) i podłogówka.

Jak jest nam za gorąco można coś wyłączyć czy zmniejszyć ale jak za zimno ..to z pustego i salomon nie naleje :cry: ( oczywiście mówimy o zimie .. w lecie zostają nam grzałki w drabinkach , dodatkowe grzejniki elektryczne lub promienniki ...co prawda dodatkowo można i w zimie je zastosować ale w/g mnie taniej będzie tak jak napisałam ) .

Ja jestem zmarzluch i na ten temat jestem uczulona ....

ps. co sąsiedzi mieli ze spiralnymi ? może zechciałbyś coś więcej napisać ...co było żle ..za mało? żle ułożone( spadki , głębokość )?

poziomy na propan-butan ( LPG ) ??? :o ( C3H8 ..C4H10 ) chyba chodzi o sam propan R 290 i Clima Komfort ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inez5

cieszymy się bardzo że wszytko idzie jak trzeba i jesteś zadowolona :) Ja chciałam tylko powiedzieć kika słów odnośnie łazienek grzanych w dwóch taryfach .

W/g mnie nie jest mozliwe przy podłogówce nawet gęsto ułożonej otrzymanie w tym miejscu wyzszej temp. nawet jak jest zainstalowany duzy grzejnik drabinkowy jeśli się grzeje w dwóch taryfach ( jesli w jednej to ok ) dlaczego ?? dlatego ze grzejnik wystygnie dośc szybko ( pamiętajmy że mamy go na tej samej temp co podłogówka więc wystygnie szybciej niż byby na wyższej - typowej dla kaloryferów ) ....

Dlatego uważam że jak ktoś lubi ciepło i chce mieć wyższą temp. powinien zrobić ścienne oprócz tego kaloryfera .....proces stygnięcia wyglada wtedy następująco ...grzejnik , ścienne ( ma mniejszą akumulacyjność niż podłogówka i jest na tej samej temp. co reszta ...) i podłogówka.

Jak jest nam za gorąco można coś wyłączyć czy zmniejszyć ale jak za zimno ..to z pustego i salomon nie naleje :cry: ( oczywiście mówimy o zimie .. w lecie zostają nam grzałki w drabinkach , dodatkowe grzejniki elektryczne lub promienniki ...co prawda dodatkowo można i w zimie je zastosować ale w/g mnie taniej będzie tak jak napisałam ) .

Ja jestem zmarzluch i na ten temat jestem uczulona ....

ps. co sąsiedzi mieli ze spiralnymi ? może zechciałbyś coś więcej napisać ...co było żle ..za mało? żle ułożone( spadki , głębokość )?

 

 

Bonetka,

 

Problem znam z krótkich rozmów.

Zimą , przy temp -18 do -20C i przejmującym wietrze ,( takie warunki są u nas na wzgórzu zimą, niestety), nie byli wstanie osiągnąc w domu temp 20C. Podobno standardowo mieli 18-19C.

NIe wiedzą, co jest grane.

Dom mają ponad 300m2 , działka 6000m , więc nie musieli "oszczedzac" na obszarze przeznaczonym pod kolektor. Trudno powiedziec, co jest żle. Serwis sprawdził pompę i wszystko podobno z nią jest O.K.

Ewidentnie pompa nie była w stanie uciągnąc wymaganej temperatury.

Pytanie teraz - czy to problem z kolektorem - położono im go na 90 cm , czy kwestia źle dobranej pompy ?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inez

trochę za mało danych ..ale sam fakt że w okolicach Gdańska strefa przemarzania jest na 1 metr ( w zależnosci od firmy, robią 20-30 cm poniżej s.p.) ...a spiralne ze wzgledu na swoją specyfikę zakopują jeszcze głębiej to ...już tutaj nie jest najlepiej . To glikolowa bo nikt nie robi spiralnego przy bezpośrednich.

Rzeczywiście mogła być obliczona na np. -15 *C i powyżej nie dała rady ..ale powinno być to otwarcie powiedziane żeby nie było zdziwienia . Gdańsk leży w I strefie klimatycznej i obliczeniowa na zewnatrz budynków to -16 *C .

Każdy lubi inny komfort cieplny jednemu wystarczy 20 *C a drugiemu 22 lub więcej dlatego należy zawsze określić swoje przeferencje żeby nie było niespodzianek. Inna sprawa skoro to "Wichrowe Wzgórze " :) to też powninno to być wzięte pod uwagę .( skoro tak się nazywa to nie sporadycznie tylko często wieją wiatry a wiemy jak wiatr potrafi być dokuczliwy ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatr jest niesamowity - na tym wzgórzu wręcz nie wiadomo, co to bezwietrzna pogoda :)

I masz racje, bonetka,ale wydaje się,że przy tego typu instalacjach, również spaecyfika położenia domu ze wzgledu na wieksze wychłodzenie ścian , powinna byc brana pod uwagę. Pozdrawiam serdecznie :)

Jak będe znała więcej szczegółów, czemu ich pompa (i jaka to pompa) nie wydoliła, to się zamelduję :wink:

 

ps. No pewnie, że sam propan :oops: :lol: Z rozpędu dopisałam ten "butan". I jest to oczywisci Clima KOmfort :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do tych co już nie grzeją CO. 8)

Czy po wyłączeniu na PC CO wasze baniaki na CWU wytrzymują tylko na drugiej taryfie? :o

Innymi słowy czy starcza wam ciepłej wody podgrzanej tylko w 2T. :p

Mam na myśli normalny dzień-rano do roboty , przyjazd 16-17,jakieś tam mycie naczyń i kąpiel wieczorną. :wink:

U mnie VPA300/200 ustawiony na grzanie do 6 rano do 50* i starcza nam na 5 osób do 21 wieczorem , bo właśnie wtedy zaczynam 2T. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimawku

jest to zwiazane z wielkoscią zbiornika cwu , ociepleniem zb. , stosunkiem dzieciny ( podoba mi się bardzo ten temin :) ) do mamki , zużyciem wody , ustawieniem ( można w niektórych PC zablokować dolewanie zimnej )

Wydaje mi się że jeśli ktoś grzeje w taniej to wszystko ( co +cwu ) chyba że się nie wyrabia wtedy jest zmuszony grzać cwu normalnie :(

ps. mnie starczało ..ale w lecie to niestety tak dobrze nie będzie...goscie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bonetko

To w celach porównawczych , ze względu na to , że grzanie CO już "nie zakłóca" grzania CWU. :lol:

Wiem , że to zależy od wielu czynników ale chodzi mi tylko o wartości bezwzględne-starcza , czy nie?

Pewien instalator na siłę chciał mi opchnąć kiedyś kombajn z wbudowanym 160l CWU , a ja się uparłem na zewnętrzny i ciekaw jestem tego ,jaki koszt CWU mają ci z mniejszymi zbiornikami bo im 2T pewnie nie wystarcza. :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie teraz - czy to problem z kolektorem - położono im go na 90 cm , czy kwestia źle dobranej pompy ?...

Trudno powiedziec co moze byc przyczyna, ale ten kolektor cos mi smierdzi. 90cm to jednak troche za malo, bo to strefa przemarzania. Jak przy duzych mrozach przemarzlo prawie tyle, PC domrozila reszte, to PC mogla pracowac na temperaturach < 0, co obniza COP jak i moc grzewcza PC. Trzeba by to sprawdzic monitorujac temperature glikolu na we i wy kolektora.

Inna przyczyna moze byc np. za mala moc PC w stosunku do potrzeb budynku (300m to sporo), albo za mala powierzchnia podlogowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewien instalator na siłę chciał mi opchnąć kiedyś kombajn z wbudowanym 160l CWU , a ja się uparłem na zewnętrzny i ciekaw jestem tego ,jaki koszt CWU mają ci z mniejszymi zbiornikami bo im 2T pewnie nie wystarcza. :cry:

Ja mam taki kombajn ale z 185l.Aktualnie wystarcza mi 2T bo mam możliwość blokowania grzania i dolewania CWU- wykorzystuję to w nocy i podszas nieobecności w godz. pracy w ciągu tygodnia. Ale podgrzewam wodę do 47C i zamiast wanny używamy prysznica.

Chcę na lato pomiędzy 15.00 a 22.00 ustawić dodatkowo przedział w 1T np:18.40-19.00,przypuszczam,że zapotrzebowanie na CWU wzrośnie. 20 minut dziennie pracy w 1T mnie nie zje ( 10-12 zł/mc więcej)a komfort z pewnością większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a) tak jest mimo ustawień w menu 2.x bo tak naprawdę max temp uzyskiwaną ze sprężarki ustawia się na karcie potencjometrem i defaultowo jest 55C (a instalatorzy w/g zaleceń ze szkoleń tego nie ruszają)

- dodatkowo jest jedna wkurzająca rzecz, że dla cyklu lagionelli grzałka uparcie się włącza zdecydowanie wcześniej tzn. sprężarka np. dociąga do około 50C i nagle odpalają grzałki i kompletnie nie ma się wpływu na to kiedy, tak samo nie rozgryzłem jeszcze jak z tym cyklem lagionelli jest kiedy się kończy, bo automat grzeje do różnych temp. w każdym razie >60C i wygląda na to jakby starała się utrzymywać to przez jakiś czas, ale jak to doładnie działa to w instrukcjach brak informacji, u serwisantów też, a sam to dopiero dwa razy miałem okazję poobserwować i konkretnych wniosków brak, jedynie przypuszczenia jak wyżej

b) możliwe tylko jakby pompa chodziła non stop na CO i przekroczyła zadany próg stopniominut, raczej mało prawdopodobne jak dobrze dobrana, tak normalnie to nawet mimo długiej pracy na CO, musząc dogrzać CWU/DCWU po prostu na chwilę sobie "przerwie" CO, podbije CWU do zadanej i wróci do grzania CO dalej

 

ad. A. maks. dopuszczalnej temp. ze sprężarki nie ustawiasz. Ona jest fabrycznie ustawiona na 65st. (menu 5.22). Potencjometrami ustawiasz maks. dop. z kotła elektrycznego kiedy działa automatyka, w trybie awaryjnym ogranicza ją zwykły termostat . Jeśli masz NIBE F1240 to temp. wyłączenia sprężarki sprawdź w menu 1.5 to odczyt z płaszcza zewn.. W menu 1.0 masz odczyt z górnej części zbiornika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewidentnie pompa nie była w stanie uciągnąc wymaganej temperatury.

Pytanie teraz - czy to problem z kolektorem - położono im go na 90 cm , czy kwestia źle dobranej pompy ?...

a moze problem tkwi w samym budynku+tj. jakosci jego wykonania. Skoro wieje a w chalupie zimno tzn. ze dom jest jak sito. no chyba ze jak nie wieje tez zimno :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie wiatru to ;

Przy projektowaniu na ogół nie uwzględnia

się wpływu wiatru na energochłonność

budynku. Jest to jednak konieczne, ponieważ

udział strat ciepła w budynkach wyeksponowanych

na działanie wiatru może być

większy nawet o 10% w stosunku do takiego

samego budynku osłoniętego od wiatru (np.

usytuowanego na terenie zabudowanym).

dlatego zwróciłam uwagę już wcześniej że usytuowanie budynku i względem umiejscowienia w strefie klimatycznej i specyficznego usytuowania w terenie powinno być wzięte pod uwagę przy projektowaniu zapotrzebowania na moc PC.

Myslę , że nawet dobrze ocieplony budynek może odczuwać skutki wiatru. Jeszcze zależy z jakiego kierunku swiata. Mnie kiedyś mało nie przesunęło ( dobrze że sa kotwy ) . Z zachodu wiatr nie jest tak zimny jak ze wschodu. Kiedyś pomieszczenia po jednej stronie miały 18 *C a po drugiej 22 *C :o

Beauty

drzewa których korzenie są głębokie i mają rozbudowany system korzeniowy powinny być niestety wyeliminowane . Zarastanie terenu roślinnością moze odbywać się normalnie . Co prawda spotkałam się ze stanowiskiem że nie powinno się sadzić delikatnych roslin blisko rur z kolektorem z uwagi na możliwość wychładzania gleby i pogarszania warunków życia rośliny . Jeszcze jedna sprawa , może to bez znaczenia ale jeśli jest duzo roślin pobierających dużo wody ...w wyjątkowych warunkach mogą one zabierać tę resztkę wigoci przy gruntach bardzo suchych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...