Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Oto cytat z wypowiedzi inez5

 

Witam wszystkich na forum , gdzie dzieki Wam, tu szczególne ukłony dla Bonetki, zdobyłam wystarczającą wiedzę by podjąc brzeminenną w skutki decyzję, co do systemu ogrzewania naszego domu (po ostatniej zimie,znając doświadczenia sąsiadów ze spiralnymi, drugi sąsiad ma kolektor poziomy na propan-butan i jeszcze go nie odpalił,

 

poziomy nie odpalony może być z bezpośrednim, ale spiralny nie, no chyba, że ofertę na stronie internetowej źle zrozumiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pońko ...ja zrozumiałam trochę inaczej .. było napisane tak : znając doświadczenia sąsiadów ze spiralnymi, drugi sąsiad ma kolektor poziomy na propan-butan i jeszcze go nie odpalił,"

czyli ma kilku sąsiadów dookoła ( nie dwóch ) i tych kilku ma spralne ( czyli pośrednie bo masz rację nikt nie robi bezpośrednich spralnych ) a jeden ( inny sąsiad ) ma poziomy na propan czyli to CK . ( przecinek

w zdaniu pełni tu ważna funkcję i rozdziela tych sąsiadów na dwie grupy ; ze spiralnymi i jeden z poziomym bezposrednim -nie spralnym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miłą chęcią podzielę się informacją rzeczywistych kosztów tej zimy:

Zaczynamy pompa ciepła przewymiarowana na własne życzenie 14 KW

Pow domu 175 m2; stała temperatura 22 stopnie; krzywa grzewcza 1 czasami przy mrozach 2; tylko i wyłącznie podłogówka grzanie wody z pompy.

6 odwiertów na gł. 30 m glina mokra

PRĄD BUDOWLANY !

Listopad 662 KW

Grudzień 1000 KW

Styczeń 1150 KW

Luty 850 KW

Marzec 650 KW

Razem ok 1750 zł

Co daje średnią ok. 350 zł miesięcznie

Dosyć istotna jest informacja że zużywamy ok 10 m3 wody z czego 90 jest ciepła (łącznie ze zmywarką też ciepła)

Podlicznik 3-fazowy na pompę wraz z osprzętem

 

tak na szybko licząc - przejście na rozliczenie dwutaryfowe (niska taryfa, wysoka taryfa) da oszczędności na poziomie ok. 30% przy założeniu że wysokiej taryfy używa się w proporcji 1/4 (u mnie nawet wychodzi że z wysokiej taryfy korzystam poniżej 20% czyli 1/5).

 

A więc licznik dwutaryfowy i koszty schodzą do 1.250,- zł czyli po 250,- zł za miesiąc - dobry wynik przy tym metrażu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy waszym zdaniem ten program obejmuje pompy?

http://www.bgk.com.pl/index.php?module=site&catId=273&pl

 

bo wg mnie w pewnym punkcie jest to wyrazne. Jak uwazacie>?]

Jest to wprawdzie refinansowanie kredytu ale cos jest

Obejmuje, jeżeli zastosowanie pompy ciepła wynika z audytu energetycznego.

To jednak zależy od wielu innych warunków (dostępności gazu, zakresu termomodernizacji, itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, chodzi o zdanie :

" * całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji - z obowiązkiem uzyskania określonych w ustawie oszczędności w zużyciu energii.

 

Warunkiem kwalifikacji przedsięwzięcia jest przedstawienie audytu energetycznego i jego pozytywna weryfikacja przez BGK."

 

to dotyczy większych budowli niz domek na zdrowy rozum. W przypadku bud wielorodzinnego to mogłoby miec sens - np dla developerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :))

przyjechali i licznik mi zabrali :(( nie miałam 12.000 ...czyli powrót do normalnej dwutaryfówki .,...było miło ale się skończyło :(

Swimmer

nikt nic nie napisał :( ja uważam tak ..drzewa karłowe nie mają głębokich korzeni ale raczej płytkie i rozłozyste ( nie jestem ogrodnik :) i mogą wcale nie przeszkadzać . ( zalezy jeszcze na jakiej głebokości jest kolektor ) . Uważam też że jeśli są odpowiednie spadki i tak jak trzeba od początku to póżniej nasypać dodatkowo ziemi w niektórych miejscach i zrobić górki nic nie szkodzi .wręcz tam gdzie będzie głebiej temp. kolektora będzie wyższa i będzie zmieniała się mniej sinusoidalnie niż wyżej.

Grześ

to nic nowego , tylko kosmetyka ( inne dane procentowe i z częsci wymogów zrezygnowali ) ..pojęcie premii termomodernizacyjnej weszło 14.01.99 r i polegało na tym że BGK przyznawał premię w wysokości 25 % wymienionym w ustawie ( właścielom domów jednorodzinnych też ) ..wiec klient spłacał tylko 75 % ..oczywiście w ramach termomodernizacji a wiec zamiany żródła które już miał ( po uprzednim audycie ) na żródło inne nowsze , lepsze , cieplejsze , wydajniejsze , tańsze itd ...dotyczyło to tylko tych co brali kredyt na 10 lat ( nie tych co realizowali to ze srodków własnych ) ( kredyt nie wyzszy niż 80 % przedsięwzięcia , 20 % ze środków inwestora) ....

To nadal zamiana ...a my chcemy bez zamiany ( np. dofinansowanie 20 % do PC zainstalowanej w budynku ) ...i o to tu chodzi ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w witam wszyskich

czytam to forum i stwierdziłem ze podziele sie swoimi przemysleniami moze ktos pomoze wyprowadzi z błedu :) w sierpniu zaczynam swoja inwestycje

http://www.domywtradycji.pl/krysztal,464,10.html

dodam ze zarabiam na dom a nie bede sam go budował w zwiasku z mokrym terenem fundament bedzie płytowy (zwir i tłuczen pół darmo )

sciany silka 24 + 15 styropian poddasze 2o cm wełna rekuperator

przy ogrzweaniu długo sie zastanawiałem liczyłem tak

komin 6 tys kotłownia koszt budowy i wykończnia 20 tys (ok 12-15 m2)

piec na ekogroszek z bojler 9 tys razem 35 tys wiec zdecydowałem sie na pompe ciepła VIESSMANN VITOCAL 300G z 200m odwiertu za 45 tys komplet z uruchomieniem do tego 5 tys zbiornik do cw ruznica 15 tys nie jest tak duza jezeli przemysli sie wszystko od pczatku co o moich liczenich sadzicie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawosci, czy nie taniej wyjdzie PC z zasobnikiem zintegrowanym?

Chyba ze masz liczna rodzinke i przewidujesz spore rozbiory wody cieplej.

W innym przypadku, gdy przeliczyc to moze nie oplacac sie gromadzenie zbyt duzych ilosci cieplej wody przy sporym koszcie samego zbiornika.

Bbedzie trzeba sporo energii zeby duzy zbiornik nagrzac do zadanej temperatury np. 45*C a raz na jakis czas nalezy "przegrzac" zbiornik przeciw bakteriom.

W kazdym badz razie ja tak sobie kiedys liczylem i nie oplacalo mi sie oddzielnego zbiornika buforowego instalowac, wystarczy mi wbudowany w PC 175l zbiornik.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......... VIESSMANN VITOCAL 300G z 200m odwiertu za 45 tys komplet z uruchomieniem do tego 5 tys zbiornik do cw ruznica 15 tys nie jest tak duza jezeli przemysli sie wszystko od pczatku co o moich liczenich sadzicie???

 

Witam,

cena bardzo konkurencyjna, ja za podobny zestaw miałem ofertę za ok 60 tys,w tym 5 tys za zbiornik buforowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......... VIESSMANN VITOCAL 300G z 200m odwiertu za 45 tys komplet z uruchomieniem do tego 5 tys zbiornik do cw ruznica 15 tys nie jest tak duza jezeli przemysli sie wszystko od pczatku co o moich liczenich sadzicie???

 

czesc,

tez uwazam ,ze cena bardzo dobra.

ja dostalem oferte na 120k , metraz domu 250, podlogowka.

w cenie byl komplet instalacji cwu i co (podlogowka)

orientacyjnie pc viessmanna 28k-30k + 100zl/metr odwiertu

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy tylko pionowe.

Jak policzysz 240mb * 100zł (średnio) daje 24tyś zł

Właśnie wpadłem na pomysł, którego wcześniej nie brałem pod uwagę - studnie.

Może to jest rozwiązanie, które jest tańsze i bardziej opłacalne.

Tak zrozumiałem z różnych artykułów- że najlepsze są właśnie studnie.

Zamiast robić odwierty, można wykopać dwie studnie i po kłopocie.

Pozdrawiam

Tlobo

 

witam,

ja mam podobny problem,

doskonale warunki wodne,

po przemysleniach wole jednak nieco mniej sprawne pionowe odwierty,niestety troche droższe.maja zalete braku spadku wydajnosci w czasie.ze studniami nie wiadomo jakie warunki beda w przyszlosci i najwazniejsze-jakosc wody moze znacznie pogorszyc wlasciwosci dolnego zrodla.

ja rozpoczynam budowe pod Gliwicami w sierpniu 2009 , jak bedziesz mial jakas firme do wiercen daj znac. srednio chca 100/m.

oferty za 75/m nie dotycza tzw. cięzkich terenow.Okolica Gliwic podobno jest na "skale"

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceny ktore podałem zostały mi powiedziane na poczatek kwietnia

mam pytanie czy ktos moze wypowieziec sie na temat pompy natea Technologia „bezpośrednie parowanie-bezpośrednia kondensacja”

http://www.xenergy.pl/product_info.php?cPath=59&products_id=234

jakie sa ceny czy lepiej inwestowac w pompe z bezposrednim parowaniem czy w odwierty pionowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceny ktore podałem zostały mi powiedziane na poczatek kwietnia

mam pytanie czy ktos moze wypowieziec sie na temat pompy natea Technologia „bezpośrednie parowanie-bezpośrednia kondensacja”

http://www.xenergy.pl/product_info.php?cPath=59&products_id=234

jakie sa ceny czy lepiej inwestowac w pompe z bezposrednim parowaniem czy w odwierty pionowe?

Jak widać sami nie są tej technologii pewni, skoro samo urządzenie dają gratis :

Pompa Ciepła Natea firmy Sofath 0,00zł

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawą alternatrywą dla drogich odwiertów i pomp wydaje się oferta pompy Zirius http://www.thermogolv.com/cennik,pompa_ciepla_z_320,500_litrowym_zbiornikiem.html

W cenie 30 kpln jest pompa Zirius M2-9 + zasobnik CWU + kolektor poziomy. Więc cena jest nawet konkurencyjna dla kotla gazowego jeśli weźmiemy pod uwagę przyłącze i budowę komina.

 

Ponieważ cena jest stosunkow niska wywołuje to u mnie jakies podejrzenia. Mam więc pytanie do znawców tematu jakie wady ma taka pompa i tak stosunkow krótki kolektor 3x60m. Czytałem,ze praca tej pompy oparta jest na bezpośredniej zamianie w parę bezpośrednio w przewodzie umieszczonym w ziemi. Tradycyjne pompy pracują troszkę inaczej. Czy to wada tej pompy czy zaleta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...