Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Rafał – nie wszyscy (tutaj) uważają pompę ciepła z bezpośrednim parowaniem za „porażkę”. Powiem więcej jest w zasadzie tylko jeden zdecydowany przeciwnik takiego rozwiązania – choć nie jest też w tym zakresie ortodoksyjny. :lol:

 

XDKXX – nie jest to żadna nowość. ZIRIUS od kilkudziesięciu lat produkuje taka pompę (GvP).

Mam jednak wątpliwości, czy bezpośrednie skraplanie, lub kondensacja jak tam określono, zastosowane bezpośrednio do ogrzewania podłogi, jest dobrym rozwiązaniem dla domów mieszkalnych całorocznych. Gdzieś w połowie tego tematu znajdziesz dyskusję nad tym zagadnieniem.

 

Pewnym kompromisem jest rozwiązanie zaproponowane przez ZIRIUS w typoszeregu M2, gdzie bezpośrednie skraplanie (kondensacja) następuje w zasobniku z wodą – bez pośrednictwa wymiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie

Zacząłem juz budowac nasz dom. przeczytałem całe forum. Teraz juz muszę powoli decydować się na dostawcę pompy.

POniżej przedstawiam najciekawsze oferty, jakie otrzymałem. Proszę Was o wskazówki i opinie. Z góry dziękuję za pomoc.

Chce też podziękować za 147 stron forum, które naprawdę dużo mnie nauczyło. Lubię wiedzieć w co się pakuję, a dzieki Wam jestem spokojny co do wyboru PC jako źródła ciepła w naszym domu.

 

Powierzchnia ogrzewana obiektu:180[m2]

Kubatura ~600 m3

Zapotrzebowanie na moc dla ogrzewania:45[ W/m2]

Ciepła woda użytkowa: tak

Rodzaj dolnego źródła: kolektor pionowy

Rodzaj instalacji CO: podłogowa

Ilość osób przebywających 4

 

Opis przygotowanego zakresu oferty wraz z wyceną w oparciu o pompę firmy PPC

Dane techniczne instalacji

Moc grzewcza pompy: 11[kW]

Moc sprężarki: 2,6[kW]

Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy

Maksymalna temperatura górnego źródła do 45 [°C]

Temperatura ciepłej wody użytkowej do 50 [°C]

 

W skład instalacji wchodzą:

•pompa ciepła dwuwymiennikowa o mocy 11 [kW] - Ecopower A11( sprężarka typu scroll firmy Copeland, wymienniki płytowe Thermokey/SWEP, osprzęt Danfoss, z regulatorem pogodowym firmy Frisko)

•pompy obiegowe

•zbiorniki wyrównawcze

•2 zbiorniki ciepłej wody użytkowej o łącznej pojemności 280 [L]

Cena wymienionych elementów wraz z montażem to 24 605,00 zł brutto.

 

3. Opis przygotowanego zakresu oferty wraz z wyceną w oparciu o pompę firmy Danfoss

 

Dane techniczne instalacji

Moc grzewcza pompy: 10[kW]

Moc sprężarki: 3,6[kW]

Dolne źródło ciepła: kolektor pionowy

Maksymalna temperatura górnego źródła do 55 [°C]

Temperatura ciepłej wody użytkowej do 55 [°C]

 

W skład instalacji wchodzą:

•pompa ciepła firmy Danfoss DHP-H10, wyposażona w wewnętrzny zbiornik c.w.u. o pojemności 180l, sprężarkę typu Scroll, pompy obiegowe górnego i dolnego źródła, wymienniki ciepła, elektryczny trójstopniowy podgrzewacz pomocniczy o mocy 3/6/9KW,nowoczesna automatyka pogodowa z wyświetlaczem graficznym

•zbiorniki wyrównawcze

Cena wymienionych elementów wraz z montażem to 33 409,00 zł brutto.

 

4. Wycena prac montażowych i wykonawczych dolnego źródła ciepła

 

W skład prac wchodzą:

•Wykonanie odwiertów pionowych ( min 25 do 30m każdy)

•Uzbrojenie odwiertów

•Wykonanie studzienki z rozdzielaczem lub rozdzielacz w kotłowni

•Połączenia rurowe między odwiertami studnią i kotłownią

•Próba ciśnieniowa

•Opracowanie górniczo-geologiczne

Łączna cena prac 22 002,00 zł brutto

 

 

Firma Nateo:

62k brutto z elektronicznym sterowaniem 8 stref

 

Firma Ochsner

65 k netto

 

Firma IVT

52 k netto

 

Hibernatus

55 k netto

 

nie wszyscy dokładnie opisują osprzęt. Ale jak widać nie są to straszne rozbieżności. Tak naprawdę teraz nie wiem na co się zdecydować. Wiem, ze sam musze podjąć decyzję, ale może będziecie tak uprzejmi i wyrazicie własne zdania. Dziękuję od razu za każdą opinię.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek 150 m2. Pompa 7,6 kW w tym grzałka 7 kW. Wewnątrz zbiornik na ciepłą wodę 165l. Dolne źródło poziome - długość 500 mb na głębokości 1,3 - 1,6 m. Instalacja CO podłogowa i kaloryferki w łazienkach i garażu. Zima była długa :-))). Budynek ogrzewany dopiero pierwszy sezon i nie ocieplony. Zapanowanie nad ustawieniem pompy trwało dość długo. Czasami było za gorąco (nawet mojej żonie). Temperatura w budynku ustawiona na 22,5 stopnia. Jezeli chodzi o zużycie prądu, to przeliczając to na jeden miesiąc wyniosło mnie 250 zł (w tym jest jeszcze dużo prądu budowlanego) Nie jestem często na forum, ale chętnie odpowiem na Wasze pytania, ponieważ tak samo jak Wy zastanawiałem się nad pompą ciepła.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę was o opinię. Chcę zamontować pompę Zirius, kolektor poziomy 3x70m. Mam działkę 835m , 25x33m. WysŁaŁem do Thermogolv szkic dziaŁki i Pan Kołodziej twierdzi,że można u mnie zamontować kolektor poziomy. Ale ja mam wątpliwości, przy zachowaniu 1,5m od budynku i ogrodzenia, i odlegŁości 1m pomiędzy rurkami w ziemi. Ale może ja mam mało wyobraźni. Nie chcę na siłę montować pompy, jesli się nie da to się nie da. Co o tym sądzicie? Jest sposób na ten kolektor przy tej działce?

http://img238.imageshack.us/img238/3013/nowy1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak na szybko ...odnosnie tego co napisał Ciasteczka ...zauważcie że jakoś tak dziwnie ....co ? moce spręzarek ..PPC 11 kW moc spręż. 2,6 kW ...

IVT 11 kW ...2,17 , Nibe 10 kW ...2,2 , Stiebel 10 kW ..2,2 , Oschner 10 kW ..2,1 a teraz :

...Danfoss 10 kW moc spręz. 3,6 ....nie za dużo ? ..może się pomyliłeś ? ..moze to 2,6 ( gdzieś zapodziałam materiały i nie mogę sprawdzić ....ale znajdę )

i jeszcze czy to taki cymes ? " nowoczesna automatyka pogodowa z wyświetlaczem graficznym " i czy ta automatyka pogodowa jest róznoznaczna z automatyką PC jako taką - sterowanie czasowe ? ..przecież każda ma wyświetlacz graficzny taki czy inny .i na czym polega jej nowoczesność ?

a co ten Hibernatus taki w czołówce ? :) ( droższy niz IVT ) ...

Ciasteczka skoro już podawałeś trzeba było wszystko sprowadzić do jednego mianownika ..albo brutto ( tak podałeś pierwszą ) albo netto ...wtedy rzut oka wystarczyłby do porównania ..

Ochsner odstaje dużo na + bo 79.300 brutto gdzie reszta kolejno 55.411 ,-( PPC ) ...62.000,-. ( Nat.) ...63,440,- ( IVT ) .....67,100 ( Hib) ...

 

rzeczywiście 11 kW ma 3,6 ...8 kW 2,3 ...

 

wiecie co ..istnieje pewna prawidłowość, czym większa moc tym większa sprężarka ....a własnie w Danfossie jest inaczej ...on wyłamuje się z tego schematu ....4 kW ( spręż . 2,7 kW ) ...6 kW ( 2,0 ) ....8 kW ( 2,3 ) ...10 kW ( 3,6 ) .... 12 ( 4,4 ) ...16 ( 3,6 ) ....

jakoś dziwnie ..bo nie rośnie skokowo , mało tego to jeszcze brak porządku chronologicznego ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Bonetko

faktycznie mogłem wszystko trzasnąć w jednej wersji ...

przepraszam :roll:

 

W tym całym zestawieniu najciekawsza wydaje się oferta PPc (cena oczywiście i osprzę całkiem dobry) , ale zastanawiam się również nad Nateo.

Ich pompa jest bardzo ciekawa, choć pewnie płaci się za design również.

Niestety jak narazie ich obsługa jest ... a nie róbmy im antyreklamy.

Poprostu trudno jest uzyskać od nich konkretne informacje.

Jak myślicie czy warto dać te kilka tysięcy więcej za Smart + ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiecie co ..istnieje pewna prawidłowość, czym większa moc tym większa sprężarka ....a własnie w Danfossie jest inaczej ...on wyłamuje się z tego schematu ....4 kW ( spręż . 2,7 kW ) ...6 kW ( 2,0 ) ....8 kW ( 2,3 ) ...10 kW ( 3,6 ) .... 12 ( 4,4 ) ...16 ( 3,6 ) ....

jakoś dziwnie ..bo nie rośnie skokowo , mało tego to jeszcze brak porządku chronologicznego ....

Hmm, moze to jest zwiazane ze sprezarka (tlokowa/scroll)? Moj Zirus M2 11KW pobiera 3,31 kW.

Aha i zdaje sie ze wychodzi z tego ktora pompa ma jaka sprawnosc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli moje pytanie będzie banalne lub gŁupie, ale zastanawia mnie jeden fakt jesli chodzi o moc pompy. ZaŁóżmy pompa ma 11kW a jej sprężarka 3,6kW, czy pompa ciepŁa zawsze jak się zaŁącza używa całej swojej mocy, czy to jest podobnie np jak przy piecach modulowanych gazowych, że jeżeli tylko trochę trzeba podgrzać wtedy pracuje na mniejszej mocy.

Upraszczając mamy dwie pompy 5 i 11kW. Obydwie muszą podgrzać wodę w buforze o 10stopni. Czy obydwie zużyją tyle samo energii. Czy pompa mocniejsza zużyje jej więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli moje pytanie będzie banalne lub gŁupie, ale zastanawia mnie jeden fakt jesli chodzi o moc pompy. ZaŁóżmy pompa ma 11kW a jej sprężarka 3,6kW, czy pompa ciepŁa zawsze jak się zaŁącza używa całej swojej mocy, czy to jest podobnie np jak przy piecach modulowanych gazowych, że jeżeli tylko trochę trzeba podgrzać wtedy pracuje na mniejszej mocy.

Upraszczając mamy dwie pompy 5 i 11kW. Obydwie muszą podgrzać wodę w buforze o 10stopni. Czy obydwie zużyją tyle samo energii. Czy pompa mocniejsza zużyje jej więcej?

 

Wiec jest tak: sa pompy ktore maja wbudowany inwerter (konwerter mocy) i wtedy pompa moze pobierac mniej mocy. Reszta pomp bierze stale tyle co jest napisane na silniku pompy. W twoim przykladzie pompa 11KW podgrzeje wode szybciej, natomiast przy liczeniu ktora zrobi to oszczedniej trzeba uwzglednic COP pompy (przynajmniej jak liczymy teoretycznie, bo jak praktycznie to pewnie jeszcze trzeba wziasc pod uwage jakosc gruntu i dlugosc kolektora itd. czyli wszystko co wplywa na ten COP).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam jeśli moje pytanie będzie banalne lub gŁupie, ale zastanawia mnie jeden fakt jesli chodzi o moc pompy. ZaŁóżmy pompa ma 11kW a jej sprężarka 3,6kW, czy pompa ciepŁa zawsze jak się zaŁącza używa całej swojej mocy, czy to jest podobnie np jak przy piecach modulowanych gazowych, że jeżeli tylko trochę trzeba podgrzać wtedy pracuje na mniejszej mocy.

Upraszczając mamy dwie pompy 5 i 11kW. Obydwie muszą podgrzać wodę w buforze o 10stopni. Czy obydwie zużyją tyle samo energii. Czy pompa mocniejsza zużyje jej więcej?

 

Wiec jest tak: sa pompy ktore maja wbudowany inwerter (konwerter mocy) i wtedy pompa moze pobierac mniej mocy. Reszta pomp bierze stale tyle co jest napisane na silniku pompy. W twoim przykladzie pompa 11KW podgrzeje wode szybciej, natomiast przy liczeniu ktora zrobi to oszczedniej trzeba uwzglednic COP pompy (przynajmniej jak liczymy teoretycznie, bo jak praktycznie to pewnie jeszcze trzeba wziasc pod uwage jakosc gruntu i dlugosc kolektora itd. czyli wszystko co wplywa na ten COP).

Jeżeli przy obu pompach ciepła udałoby się uzyskać taki sam współczynnik COP, to oczywiście zużyją taką samą ilość energii. Jednak aby takie warunki uzyskać przy wiekszej pompie ciepła musiałoby być odpowiednio większe (wydajniejsze) dolne źródło pompy ciepła i odpowiednio sprawniejsze przekazywanie ciepła do bufora. Spowodowałoby to, że w obu pompach byłyby takie same temperatury parowania i skraplania. To wszystko spowodowałoby oczywiście to, że instalacja z pompa większą byłaby znacznie droższa.

W praktyce pompę ciepła dobiera się do zapotrzebowania ciepła do ogrzewania domu zakładając, że przy ekstremalnie niskich temperaturach zewnętrznych (np. -20 st. C) pompa ciepła będzie pracowała 24h na dobę. Jeżeli pompa ciepła ma dodatkowo przygotowywać ciepła wodę, to musi mieć odpowiedni zapas mocy na ten cel.

Jeżeli do tak obliczonej instalacji wstawilibyśmy większą pompę ciepła, to spadnie średnia temperatura parowania i wzrośnie średnia temperatura skraplania, a w ślad za tym spadnie COP instalacji. Pompa ciepła będzie mogła ogrzać dom pracując tylko w II taryfie, ale zużycie energii będzie większe (gorsze COP).

Czy takie rozwiązanie się opłaci ? Biorąc pod uwagę różnicę w cenie energii w I i II taryfie wbrew pozorom może to być korzystne (pompa ciepła o 2-krotnie większej mocy grzewczej jest zazwyczaj droższa o 30-40%, a koszty energii w I i II taryfie różnią się prawie 100%). Dodatkowo zyskujemy większą dynamikę grzania (przy dobranej "na styk" pompie ciepła doprowadzenie wyziębionego domu do temperatury normowej przy niskich temperaturach zewnetzrnych może trwać nawet kilka dni, przy "mocniejszej" pompie ciepła zrobimy to w znacznie krótszym czasie).

Jak widać decyzja nie jest taka prosta, jak by się mogło wydawać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ..

dobór pompy

to faktycznie nie takie hop siup

Wszystkie firmy które przygotowywały oferty pisza, że jest to dobrane orientacyjnie.

A kto może mi pomóc w dokładnym doborze.

jak się za to zabrać.

chciałbym juz wiedziec jak ma wygladać podłogówka.

Mieć wszystko obliczone

jaka pompa.

ile ciepła

energii

materiałów

pomóżcie

sam tego nie zrobię bo sięna tym nie znam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie firmy które przygotowywały oferty pisza, że jest to dobrane orientacyjnie.

zależy jakie informacje im przekazałeś. jak zdawkowe to orientacyjne. Im więcej szczegółów tym bliżej realiów.

Pomoże Ci OZC.

Mam dobraną moc PC praktycznie do OZC (patrząc na projekt domu i doboru PC).

A teraz życie:

Jak przycisnęło do -20 stC to pompka pracowała ok. 20h/dobę.

Przy temp. powyżej -10st.C ok.: 10h, max. 14 h/dobę.

W praktyce pozwala to optymalnie wykorzystać II taryfę, gdyż w sezonie grzewczym temp. poniżej -10st. C występuje w ograniczonym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze ..

dobór pompy

to faktycznie nie takie hop siup

Wszystkie firmy które przygotowywały oferty pisza, że jest to dobrane orientacyjnie.

A kto może mi pomóc w dokładnym doborze.

jak się za to zabrać.

chciałbym juz wiedziec jak ma wygladać podłogówka.

Mieć wszystko obliczone

jaka pompa.

ile ciepła

energii

materiałów

pomóżcie

sam tego nie zrobię bo sięna tym nie znam...

Masz do wyboru albo te wszystkie rzeczy będziesz wykonane miał "gratis" przez firmę, z którą podpiszesz umowę (wtedy jest już zazwyczaj za późno na jakieś zmiany), albo zlecasz wykonanie projektu instalacji niezależnemu projektantowi.

W tym drugim przypadku masz możliwość porównania ofert różnych firm i wybrania najkorzystniejszej. Przedstawiając poszczególnym firmom więcej danych możesz oczekiwać precyzyjniejszej oferty :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopie bładzisz po omacku

gadasz z fachowcem i jeszcze pytasz gdzie on jest

HenoK-pomóż koledze

 

8) Wiem, że rozmawiam z fachowcami

wiem również, że są tutaj ludzie którzy mogą mi pomóc

udało mi się przeczytać całe forum

I wiem, że wszystko w rękach Wielkiego GP

Ale nie chcę się narzucac nikomu stąd tez moja "ogólna " prośba

Jeśli więc ktoś mógłby mi pomóc to będę wdzięczny

:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę was o opinię. Chcę zamontować pompę Zirius, kolektor poziomy 3x70m. Mam działkę 835m , 25x33m. WysŁaŁem do Thermogolv szkic dziaŁki i Pan Kołodziej twierdzi,że można u mnie zamontować kolektor poziomy. Ale ja mam wątpliwości, przy zachowaniu 1,5m od budynku i ogrodzenia, i odlegŁości 1m pomiędzy rurkami w ziemi. Ale może ja mam mało wyobraźni. Nie chcę na siłę montować pompy, jesli się nie da to się nie da. Co o tym sądzicie? Jest sposób na ten kolektor przy tej działce?

http://img238.imageshack.us/img238/3013/nowy1.jpg

 

Tak serio to masz za małą działkę na jakikolwiek kolektor. Jedynie sondy albo studnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie Pana Kołodzieja. Jest możliwość położenia kolektora poziomego.

Potrzebujesz około 210m2 na kolektor, a sama część północna działki ma 285m2.

Jedna nitka zmieści się w części wschodniej – tam jest około 80m2, a pozostałe 2 nitki (140m2), bez trudu da się umieścić w części północnej i to na połowie dostępnej powierzchni.

I nie wiem skąd te 1,5m od granicy działki, bo moim zdaniem nie ma żadnych przeszkód prawnych, aby kolektor przebiegał nawet w granicy działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...