Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Projekt mojego domku zawiera ogrzewanie gazowe. Parę postów wyżej ( na tej stronie) wkleiłam jego zdjęcie mojego. W trakcie adaptacji projektu mój architekt dokonał stosownej zmiany w taki sposób iz naniósł na projekt piec elektryczny i zlikwidowal komin. Pozostałe formalnosci bedą załatwiane przed "odbiorem" domu.

 

W projekcie mam wentylację mechaniczną nawiewno - wywiewną z rekuperatorem, dodatkowo inwestuję w GWC ( gruntowy wymiennik ciepła). Projekt mojego domu jest wersją energooszczędną - ileś tam warstw izolacji 20 cm styropianu w fundamencie, 20 cm na scianach, 30 (albo 35 ups nie pamietam) w dachu, okna z pakietem 3 szybowym. Mam nadzieję, ze te inwestycje wpłyną na późniejsze rachunki.

 

A i jeszcze ważne, na pompę ciepła dostanę (prawdopodobnie) kredyt z BOŚ oprocentowany na 3,5% w skali roku. Z tych 42 tyś. zapłacę 12 a 30 mogłabym rozlożyc na 4 lata. Więc warte przemyslenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no u mnie co do pożyczek z BOŚ to chyba nie przejdzie. razem z mężem chcemy postawić dom ale uniknąć kredytu...no chyba,że na koniec budowy zabraknie funduszy to wtedy nie będzie wyjścia i trzeba będzie coś wziąć na "dokończenie";)

A możesz mi napisać na ile masz wycenioną PC z reku ?

No i chciałabym żeby zrobiła to wszystko jedna firma,bo tak by było chyba najlepiej.

To nie mam wyjścia i pokornie muszę się dokształcać o PC...

A domek śliczny masz channel8,życzę powodzenia w założeniu ogrzewania i czekam na ocenę jak Ci się będzie sprawować maszyneria;) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..chyba,że te kwoty które podałaś to były juz razem podliczone?

 

Pozdrawiam i nie mam wyjścia muszę się dowiadywać wszystkiego na bieżąco bo PC to idealne wyjście dla mnie.Nie lubię "bawić" się z uzupełnianiem pieca,częstym czyszczeniem itp.

Prawie całe życie mieszkałam w blokach,potem ze 2 lata w domku jednorodzinnym z piecem na miał...normalnie tragedia.

PC jest podobno bezobsługowa i to mi pasuje;)

 

A nie orientujecie się ile kosztują przeglądy PC i jak często muszą być wykonywane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ..kapkę się spóżniłeś bo na poprzedniej stronie deko rozmwialismy o niej.

Jeśli chodzi o sterownik to mysle że taki jaki jest w Nibe ...na razie to nowość więc nie ma za duzo informacji o tej PC jako takiej .

Przeglądy ...jak dobra firma instalacyjna to pierwsze robi bezpłatnie a póżniejsze cena zalezy od nich ......to właściwie urzadzenie bezobsługowe ( jak bedą jakieś niepokojace objawy to wtedy nalezy wezwać oczywiście serwisanta ) .....

Ktoś pytał o piach i kolektor poziomy .....jak się policzy mało z metra np. 8 W/mkw czyli jednym słowem kolektora bedzie dużo to nie ma co się bać ....sucho ? niektórzy np. odprowadzają wodę z rynien i odwodnienia budynku -drenazu żeby trochę nawodnić glebę ....

Ktoś pytał o zakopywanie bezposredniego ....różnie firmy , rózne głębokosci od 70-80 do 110-120 ...ale np. Ochsner jako jedyny zakopuje na 140 :o i twierdzi że jest bardzo dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej czytam długo cały watek, ale chba nie natknąłem sie na informację, które mi sa potrzebne. Moze ktoś sie podzieli swoja wiedzą i doświadczeniem :

 

1. Na ten sam dom mam dwie różne wyceny i dwie rózne wartosci długosci rury w mb - dla kolektora płaskiego 750 mb (odległosci co 1m), a dla spialnego 1000 mb. (rowy co 80 cm)

 

- czy taka róznica jest normalna i charakterystyczna dla tych systemów kolektora poziomego ? Bo wydaje mi się, że te 750 mb przy płaskim de facto ma szansę objąc dużo wiekszą powierzchnię (co jeszcze o niczym nie świadczy) ale też dużo więcej energii moze czerpac z gruntu ?

 

2. Czy jest jakiś limit długosci nitek kolektora płaskiego (petli) czy moga one miec np. powyzej 300 m długosci, czy tez ze wzgledu na opory jest to nie zalecane ?

 

3. czy spirytus techniczny różni się własciwosciami od glikolu ? Chodzi mi o ewentualna zdolność do pobierania ciepla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Na ten sam dom mam dwie różne wyceny i dwie rózne wartosci długosci rury w mb - dla kolektora płaskiego 750 mb (odległosci co 1m), a dla spialnego 1000 mb. (rowy co 80 cm)

 

Rowy w spiralnym co 80cm - to wygląda dziwnie. Nie bardzo sobie potrafię uzmysłowić jak zrobić spiralę w rowach co 80cm. Może ktoś miał na myśli wymiennik liniowy - tylko nitki wymiennika nazywa spiralami. Z takim nazewnictwem się już spotkałem. Spirala działa dobrze, jeśli jest "rozłożysta", tzn. wykonana w odpowiednio szerokim rowie, min, 1,6m - a najlepiej z 2m. To determinuje odległości między spiralami ok. 5m.

 

2. Czy jest jakiś limit długosci nitek kolektora płaskiego (petli) czy moga one miec np. powyzej 300 m długosci, czy tez ze wzgledu na opory jest to nie zalecane ?

 

Teoretycznie nie - bo to zależy od średnic i przepływów (ilość gałęzi wymiennika). W praktyce jednak nie srosuje się więcej niż 200mb. Poproś o wyliczenie spadków ciśnienia i dobór pompy obiegowej, a wtedy będziesz wiedział czy ktoś wie co robi czy tylko wydaje mu się że wie.

 

3. czy spirytus techniczny różni się własciwosciami od glikolu ? Chodzi mi o ewentualna zdolność do pobierania ciepla ?

 

Niektóre parametry ma gorsze inne lepsze. Generalnie jest nieznacznie gorszy od glikolu. No i nie może to być tylko glikol czy tylko spirytus, muszą być także zaaplikowane odpowiednie inhibitory korozji. Oczywiście czy będzie to roztwór spirytusu czy glikolu, powinno to być uwzględnione przy obliczeniach instalacji dolnego źródła, tak jak i stężenie roztworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ..kapkę się spóżniłeś bo na poprzedniej stronie deko rozmwialismy o niej.
Podobno na tych Targach była jej premiera. Byłem w pierwszym dniu Targów, a Ty i tak mnie wyprzedziłaś :( - http://forum.muratordom.pl/post3349655.htm#3349655 .

Zna ktoś cenę tej NIBE SPLIT ? Jakoś nie zapytałem o to na Targach.

W ulotce podają COP dla warunków 7/35 = 4,5.

Zaletą jest też to, że sprężarka jest w jednostce zewnętrznej. W ten sposób jednostka wewnętrzna jest prawie bezszmerowa. Tylko co na to sąsiedzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TERPLACE - Dzieki.

 

Z tymi szerokosciami wykopu na 80 cm. to moze ja przesadziłem. Chodzilo mi tu właściwie o coś innego : Czy przy tym samym domu i rodzaju dolnego źrodła stosunek długosci rury w spiralnym do długosci w płaskim nie powinien byc jeszcze wiekszy ? W moim przypadku przy stosunku 1000 mb w spiralnym i 750 w płaskim, mam podejrzenie, iz ilość energii ceplnej, jakamozna odebrac z gruntu jest duzo wieksza (moze nawet do 2 razy) przy płaskim i długosci rury 750. Spiralny aby miec te same własciwosci musiałby miec ok. 1400 mb. Czy dobrze myslę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim czasie miałem kilka spotkań z instalatorami polecanymi przez dobrych producentów PC. Jestem przerażony ich niewiedzą. Oni wiedzą mniej niż ja po przeczytaniu kilku tematów na forum. Każdy mówi cos innego.

A ja chce poprostu mieć dobrze dobraną instalację.

Nie widzę tego zbyt kolorowo.

jestem z woj Opolskiego

może ktoś z Was ma namiar na logicznego montera takiej instalacji.

pomóżcie

W najbliższym czasie chće odwiedzić Inke_Opole. Oni mają Ziriusa.

 

W przyszłym tygodniu zaczynają u mnie wiercić wiec zapraszam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań dotyczących PC chciał bym taką zastosować w projekcie

rodo 6

http://www.archon.pl/projekt_domu/dom_w_rododendronach_6/m447c2b56bac8a

 

Dostałem kilka wycen, czy możecie polecić jaką firmę która naprawdę zna sie na rzeczy, ja kieruje się ku ivt, stiebel elektron, nibe, co myślicie o dolnym źródle czy to prawda że wykonanie odwiertów to koszt około 18tys a poziomego około 10tys, jak dobrać dł DZ mam kilka wycen i każda z nich prawie przewiduje rożne

dł, czy lepiej nie patrząc na koszty zrobić odwierty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa inwerterowa powietrzna PC Nibe ..cena może się jeszcze zmienić bo kurs walutowy ...32.000 netto ...czy głośna ? ...wiecie że powietrzne same w sobie są głosniejsze ...więc między 50-60 db ....

Chciałam tylko kika słów i bardzo proszę o zrozumienie ....

czy wszyscy wyjechali na Haiti ? :) bo o co mi chodzi ...każdy kiedyś był tu pierwszy raz ..i zadawał jakieś pytania ..a Ktoś mu odpowiadał , prawda ? więc uważam że skoro już młodsi Weterani wszytko wiedzą to w jakiś sposób powinni pomóc teraz tym Nowym i spłacić dług wdzięcznosci ( chyba częśc taki ma ..np. ja ) ..czy tak nie powinno być ??? i czy nie wymagą tego zasady dobrych obyczajów ??? .....

Powinno się też, ponieważ pytania się powtarzają zrobić coś na zasadzie spisu treści a więc ..np. na temat doboru PC do domu ...i tu podać link ...dł kolektora :

http://forum.muratordom.pl/post2278029.htm#2278029

itd. może Ktoś by zrobił coś takiego ??? wtedy odsyłałoby się do jednego postu w którym z grubsza wszytko by było ......

Moze krótko ...tak samo liczy się i poziomy tylko na mniej W z metra ...wynik jest na mkw ...ale po podzieleniu na odległosci między rowami wychodzi ile rury ....( moze wkleję tu żeby już było na zawsze ) ...

Cena odwiertów od 70 pln -120 pln zależy kto robi , gdzie ( odległości dojazdu ciężkiego sprzętu i w jakim terene .....skała czy grunt w miarę lekki ) .

Niestety to dana firma odpowiada za całosc instalacji i mogą się róznić między sobą i doborem kW samej PC i co za tym idzie kolektorem też ( inaczej liczone z metra też może być )

Na temat poziomego i odwiertów zdania są podzielone ...ja uważam że temp . w odwiertach jest stabilniejsza i nie waha się sezonowo ( od pewnej głebokości jest w miarę stała ) Reszta biorąc pod uwagę koszty uważa że poziomy jest tańszy ( bo jest ) a strata np. 2*C w temp. DZ nie ma znaczenia czyli biorąc pod uwagę wszytko się nie opłaci wydawać kasy na pionowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

bonetko masz racje

tyle ze my np w glikolowych nie doradzimy gdyz jak sama wiesz posiadamy z bezposrednim parowaniem a 99% pytan ostatnio jest o odwierty i regulacjie PC ktorych sie nie obslugiwalo to i jak pomoc?

ciasteczka zostaly zaproszone do obejrzanie instalacji ale z tego co czytam jednak chyba bardziej sklania sie do wlasnie glikolowego niz z bezposrednim parowaniem

 

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...każdy kiedyś był tu pierwszy raz ..i zadawał jakieś pytania ..a Ktoś mu odpowiadał , prawda ? więc uważam że skoro już młodsi Weterani wszytko wiedzą to w jakiś sposób powinni pomóc teraz tym Nowym i spłacić dług wdzięcznosci ( chyba częśc taki ma ..np. ja ) ..czy tak nie powinno być ??? i czy nie wymagą tego zasady dobrych obyczajów ??? .....

Powinno się też, ponieważ pytania się powtarzają zrobić coś na zasadzie spisu treści a więc ..np. na temat doboru PC do domu ..

i w tym problem-"ciężar" wątku chyba wyczerpał już możliwość odpowiadania. Sam czasami się zastanawiam czy pisać po raz n-ty to samo. Inka Opole masz racje-odzywamy się kiedy możemy udzielić sensownej odp. na dotyczące nas (juz praktyków) pytanie.

Poza tym jak odpowiedzieć na pytanie: mam taki projekt, chce PCi, jaką wybrać, jakie DZ? Przeca wybór determinuje TYLE czynników zewnętrznych, że nie ma zmiłuj, czyt. gotowca! Tak było u mnie. DZ pionowe - z załozenia bardziej stabilne... ale wybrany wykonawca miał wówczas tylko poziome, działka wilgotna i wystaczajaco duża. A teraz... brak dużych drzew i wszystko wskazuje na faktycznie póżniejszą wegetacje nad DZ :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ineczko pozdrawiam Cię ślicznie :) i Twoje Koty ..mój Pędzielek zaginął :cry:

Wiem że się bardzo starasz i zrobiłeś wszystko a nawet dużo Więcej :) ( ponad zwykłe porady ) zapraszając do odwiedzenia Twojej instalacji i w imieniu Wszytskich bardzo Ci dziekuję :D

Logiczne jest że np. Terplace jest od spraw wielkich i trudnych i bardzo dobrze że chce pomagać i tłumaczyć ...jesteśmy ogromnie wdzięczni i ja jako gospodyni tego wątku :) ( a jak , sama się tak nazwałam a co ...byłam i wożną i w zerówce a teraz mogę być sekretarką , prawda ? ...chyba trochę tu jestem ) ...bardzo dziekuję :D ale trudno wymagać aby zajmował się ...wiedzą początkową ..bez przesady ......

Więc jeśli chcemy żeby wszytkim było dobrze i żeby ten wątek był taki jaki był i żeby kazdy dostał tu pomoc to musimy się postarać ...Wszytscy postarać .....tak uważam ....starsze pokolenia szkolą młodsze i odchodzą na emeryturę ..wpadają od czasu do czasu jak są nowe sprawy i tematy trudne na które nikt nie odpowiedział ......młodsze są nauczycielami i szkolą Nowe .....i tak to się powinno kręcić ......

Mery 26

masz duzo racji

najlepiej byłoby zrobić taki poradnik ...taką wiedzę w pigułce w jednym miejscu i Nowych odsyłać do tego ...Ich też tzreba zrozumieć że są zieleni i błądzą po omacku ....przeczytać tyle stron to nie lada sztuka ........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tak ...jak ktos jest ciekawy jak działa oneline IVT to tu jest link ...

http://www.husdata.se/eng/info_statlink.asp

tu są Ludki zarejestrowane ( zielona kropka to oneline , czerwona off )

http://www2.husdata.se/UserList.asp

tam mozna kilknąć i na kropkę i na status ( półkole zielono-czerowne ) i na wykresy i sobie zobaczysz i sobie zazyczyć z ilu dni ma być raport . itd ....i można zobaczyć jak pracuje i jaką temp. ma wszystko ..i się pompy ruszają , sprężarka ..itd

to kosztuje ( bycie w systemie ) ok 165 pln rocznie ( 300 SEK ) ale u nas ten moduł też można sobie zakupić ( około 3500 pln ) i tez sobie podglądać co i jak i ją zdalnie sterować ...i raporty też drukować ......ale komunikować się tylko ze swoją PC a nie podglądać innych :) ....

Tu ogólnie o systemie ( można kilknąc na demo ) to powinnam podać jako pierwsze ale chciałam Was zainteresować http://www.husdata.se/eng/info_online.asp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...