Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Z całym szacunkiem, ale czegoś nie rozumiem, bo wychodzi mi, że na tym samym gruncie, manipulując tylko ilością (długością) rury na 1m2 gruntu osiągamy różne wyniki „cieplne” gruntu.

I tak w przypadku kolektora spiralnego daje to od 73W/m2 do 80W/m2 (czyli tak jak w przypadku odwiertów pionowych ), a w przypadku kolektora liniowego 13,75W/m2 do 15,7W/m2.

Licząc średni czas pracy PCi w sezonie grzewczym na 2.000 godzin wychodzi, ze kolektor spiralny pobierze od 146 do 160kWh/m2, a liniowy od 27,5 do 31,4kWh/m2.

Przelicz to jeszcze raz, bo mi przy spiralnym wychodzą mniejsze wartości.

Tak jak napisałem wcześniej - spiralny wymiennik to kompromis pomiędzy ceną i wydajnością ;).

To wszystko przez ten upal – przewód myślowy mi się wydłużył :oops: , a swoja droga to szybki jesteś. :lol: Jak błyskawica. Bo wpis istniał kilkanaście sekund. :roll:

Przeliczyłem i skasowałem, bo nie uwzględniłem w obliczeniach po 0,5m z każdej strony kolektora i tego, ze te "rowy" mają 2 m - czyli średnio wychodzi, ze pobierają około 2,5 "raza" więcej niż liniowe.

Nie mniej jednak sam nie jestem "fanem" takiego" rozwiązania, bo "grzeje" m2 (a w zasadzie m3) gruntu, a nie m2 rury. Przy długotrwałej zimie, może się okazać, że grunt nie nadąży z bieżącą regeneracją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Terplace jeszcze nie napisałeś ile i jakiej rury ma zakopac w spirali.

Uparłeś się widzę przy 2 metrach. Czy jednak da to aż taki efekt, że warto zainwestowac w 2x szersze rowy?

 

Najlepiej wychodzi to na 32. Spirala ładnie rozwija się na szerokość 1,5m, powrót prowadzi się przy drugiej ścianie wykopu - a niech także pracuje jako wymiennik liniowy.

W zależności od długości rowu można dawać 100m, 150m, 200m.

Rów o szer. 2m koparka kopie z jednego przyłożenia, czyli nie dużo dłużej niż szer. 1m czy 1,5m. Dość dużo czasu zajmuje manewrowanie, ale jak już kopie to kopie, aby miała szeroką łychę (0,9m lub 1m).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

zdecydowałam się na pompę ciepła i trafiłam na to forum, niestety zupełnie nie znam się na technicznych rzeczach a chciałabym się dowiedzieć o miesięczny rachunek z prąd czy to prawda że dużo się płaci

w moim przypadku (chałupa 200m2) poniżej 500 zł/m-c - za "prąd" nie tylko ogrzewanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim gruncie to raczej pomyśl nad wymiennikiem pionowym. Koszt wykonania będzie zapewne porównywalny, a efekt inny.

 

Racja. Grunt kiepski do poziomego. Wymiennik musi być solidny.

 

Mimo wszystko chce poziomy. Mam dwa pomysły, ktore, tak myslę, podniosa parametry poziomego :

1. nad kolektorem bedzie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym 3 x 15 m.

2. nad kolektorem (w innym miejscu oczywiście) bedą też rury drenarskie na podsypce żwirowej odprowadzające wode z dachu.

 

Terplece i sys23 dzieki. Jeszcze tylko jedno napiszcie : czy w takim wypadku nie lepszy byłby spiralny ? Wydaje mi się, iz taki bardziej intensywnie wykorzysta ciepło ze ścieków i z gruntu poprzez wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko chce poziomy. Mam dwa pomysły, ktore, tak myslę, podniosa parametry poziomego :

1. nad kolektorem bedzie oczyszczalnia z drenażem rozsączającym 3 x 15 m.

2. nad kolektorem (w innym miejscu oczywiście) bedą też rury drenarskie na podsypce żwirowej odprowadzające wode z dachu.

 

Terplece i sys23 dzieki. Jeszcze tylko jedno napiszcie : czy w takim wypadku nie lepszy byłby spiralny ? Wydaje mi się, iz taki bardziej intensywnie wykorzysta ciepło ze ścieków i z gruntu poprzez wodę.

 

Oczywiście że dobry pomysł z rozsączkami nad koloektorem. Rury PE zakop na 1,8 m i zasyp piachem, a rozsaczki pusc z 0,5m wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i dobrze tyle że w zimie sobie zamrozisz oczyszczalnię - wbrew pozorom wymiana ciepła jest dużo większa, a oczyszczalnia domowa tylko w niewielkim stopniu poprawi sprawność, za to fajnie sobie zrobisz z niej sopelka

 

???

 

Tyle co sie znam na fizyce to :

1. woda ma takie dziwne własciwosci, że zamarza od góry co widać na pierwszej lepszej kałuży lub jeziorze więc abym miał sopel to musiałby zamarzonąć cały 2000 -3000 zbiornik, przy czym napływa do niego na górę sciek o temp powiedzmy srednio 15 stopni (po praniu lub komplieli to sporo więcej) - więc nie zamarźnie.

2. to cieplejsza woda bedzie tracić temperature wsiąkając w grunt poprzez żwir - a więc ciepło bedzie z góry schodzic na dół, w druga stronę ruchu nie będzie, tzn. chłód nie będzie szedl w górę bo nie bedzie mial nośnika - woda nie będzie wiakac do góry. Wymiana chłodu bezpośrednio przez grunt bez nosnika bedzie pomijalna jezeli wogole będzie wszak będzie to ciek wodny w druga stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy :) macie może jakiś wzór na przeliczanie spirali?

Według fachowców przy gruncie ilastym spirala rury 32 125 m zakopana w rowie o szer. 1 m i 20m długości na głebokości ok. 1,8 m powinna dac 1,5 kW mocy chłodniczej.

Powinien więc taki kolektor zebrac ciepło ze 100 m2 po 15W z każdego m2.

Czy to nie jest zbyt optymistyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

zdecydowałam się na pompę ciepła i trafiłam na to forum, niestety zupełnie nie znam się na technicznych rzeczach a chciałabym się dowiedzieć o miesięczny rachunek z prąd czy to prawda że dużo się płaci

 

To zależy w dużej mierze od dórnego zródła tzn. temp. zasilania. Przy tych samych budynkach koszty mogą byc baaaaardzo różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy koledzy :) macie może jakiś wzór na przeliczanie spirali?

Według fachowców przy gruncie ilastym spirala rury 32 125 m zakopana w rowie o szer. 1 m i 20m długości na głebokości ok. 1,8 m powinna dac 1,5 kW mocy chłodniczej.

Powinien więc taki kolektor zebrac ciepło ze 100 m2 po 15W z każdego m2.

Czy to nie jest zbyt optymistyczne?

 

W 1m rów rurę 32 to "trzeba upychać nogą" :wink:

Rurę wkłada się tej długości jaką można kupić, np. 100,150 czy 200m, ale nie 125m.

Z takiej spirali osiągnie się i 5kW, problem tylko z jaką dT, czyli z jaką temp. glikolu. Moc bez podania temp. nie opisuje jakości wymiennika.

Jak wykopuje się rów 2m i puszcza powrót obok, to zyskuje się dodatkowe 20m wymiennika dla każdej spirali co daje dodatkowe 20-30% mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W 1m rów rurę 32 to "trzeba upychać nogą" :wink:

Rurę wkłada się tej długości jaką można kupić, np. 100,150 czy 200m, ale nie 125m.

Z takiej spirali osiągnie się i 5kW, problem tylko z jaką dT, czyli z jaką temp. glikolu. Moc bez podania temp. nie opisuje jakości wymiennika.

Jak wykopuje się rów 2m i puszcza powrót obok, to zyskuje się dodatkowe 20m wymiennika dla każdej spirali co daje dodatkowe 20-30% mocy.

 

Promień gięcia dla rury PE:

 

+20 st.C 20xDN

+10 st.C 35xDN

 

 

nie widzę tu problemu z upchnięciem 32 w 1 m rowie. Wiadomo, że rozkopując grunt na 2 m jest większy uzysk ale czy to jest 20-30 %? Przecież to tylko 20 m rury. Co do długości rur to masz rację, że są takie w standardzie, ale ja lubie niestandardowe rzeczy więc i rura na 125 m jest wykonalna 8)

Zapewne jest to jakoś przeliczone do mocy pompy obiegowej, aby instalatorzy nie musieli dużo myślec. Wszystko ma swoje wady i zalety.

Ten sam efekt możesz uzyskac dodajac dodatkową spirale i zagęszczając je np. do 4 m. Przy kilku spiralach koszty wykopów na 2 m szerokości będą znacznie wyzsze niż wykopanie dodatkowego rowu, zakup krązka rury i glikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy długotrwałej zimie, może się okazać, że grunt nie nadąży z bieżącą regeneracją.

 

Nie będzie problemu. Jeśli wymienniki są odpowiednio duże, to już teraz są zregenerowane.

 

Chodzi o bieżącą regenerację gruntu – a nie sezonową.

Rury wymiennika pobierają ciepło z bezpośredniego otoczenia rury.

Grunt raczej jest izolatorem cieplnym (zwłaszcza suchy piasek) niż przewodnikiem ciepła.

Pobrane z otoczenia rury ciepło musi być uzupełnione transportem nowej porcji z dalszych warstw otoczenia wymiennika, a im „słabszy” grunt, tym więcej czasu potrzebuje na ten transport. Podawane wartości mocy 1m2 (ściślej 1m3) dla danego rodzaju gruntu uwzględnia to zjawisko. I tak podana moc 10W/m2 suchego piasku oznacza, że nawet pracując bez przerw w ciągu całego sezonu grzewczego zawsze taka moc i wymagane temperatury (co istotne) zostaną zachowane. Natomiast zwiększając intensywność pobierania ciepła z gruntu, zwłaszcza, zwiększając powierzchnię wymiany z 1m2 (1m3) gruntu, pobieramy znacznie więcej ciepła niż ten grunt jest w stanie dostarczyć w tym samym czasie (opór cieplny gruntu i przewodzenie cieplne gruntu).

Taki wymiennik nie sprawdzi się podczas długotrwałej pracy PCi. Można powiedzieć, że dla suchego piasku, przy tak intensywnym poborze stosunek pracy do „regeneracji” może wynieść nawet 1 : 4. (Lambda suchego piasku to 0,4W/mK)

Wszystko zależy od właściwości gruntu. Im grunt ma większą przewodność cieplną (współczynnik Lambda), tym bardziej uzasadnione jest stosowanie kolektorów spiralnych.

Bo ciepło dostarcza m2 (m3) gruntu, a nie ilość metrów wymiennika ułożonego w tym 1m2 (1m3) gruntu. Ważne jest również, nasycenie gruntu wodą, bo np. w przypadku piasku nasycenie wodą, powoduje, ze Lambda „skacze” nawet do 2W/mK.

Tak na marginesie. Opisywane na FM problemy z DZ w większości przypadków dotyczyły kolektorów spiralnych – czyli, coś jest na rzeczy.

Pozdrawiam.

POPRAWIONE

Jak słusznie zauwazył HenoK znów popełniłem babola :oops: - wiec go poprawiam. Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że wcześniej liczyłem opór cieplny i poszło z rozpędu :roll:

Dzieki za czujność :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że opisywane problemy z kolektorem spiralnym mogą miec całkiem inna przyczynę, a mianowicie w doborze mocy pompy ciepła do budynku, a co za tym idzie ilości spiral. Większosc fachowców ma tendencje do niedowymiarowania pompy ciepła, twierdząc, że niedobór pokryje grzałka.

Wiadomo, iż pompa w tym wypadku musi chodzic cały czas i silą rzeczy kończy dolne zródło, jakie by ono nie było. Esperymenty dowodzą, iż wskazane jest oblodzenie kolektora, ale nie w takim stopniu aby pierścienie nachodziły na siebie, dlatego odległości rur mogą byc różne w zależności od przewodności gruntu. Przyjęło sie, że 1 m jest bezpieczny. Przy tej jednak odległości w wilgotnym gruncie rura nie odbierze i tak tego ciepła. W suchym piasku natomiast może go braknąc.

Kolektor spiralny działa raczej objętościowo i taka jest jego idea. Jeśli pokryje się go warstwą piasku to będzie on pracował równomiernie i pozwoli na gromadzenie się na rurach wody, co raczej w liniowym jest dosc trudne do wykonania. Widziałem tez spiralne postawione na ścianie w pionie. Ciekawe jak radzą sobie tu z odpowietrzeniem. Znam firmę, która jest dosc ostrożna w doborze wymienników. Zakładając, że poziom wód gruntowych może ulec zmianie, wrzucają wszystkie grunty do 1 "wora" i tak wychodzi, iz do pompy 10 kW potrzeba aż 800 m liniowego lub 6 spiralnych. Po części mają tu rację, ale nie do końca, gdyż jest to dobór zbyt uogólniony. Ciekawe natomiast jest, że bardzo bardzo optymistycznie podchodzą do wymienników pionowych przyjmując 50 W/mb mocy chłodniczej. Dla mnie jest to małe nieporozumienie.

Sam mam już kilka lat wymiennik spiralny i jak dotąd działa. Trawa rośnie na nim bujna :) jak nigdzie indziej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...