Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie..byłam ...nie wiem o co chodzi bo może to cos na bazie tych wynalazków które już były ...tu jest program tego forum co się odbyło http://januszzagorski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=286:program-i-alternatywnego-forum-energetycznego&catid=89:zimna-fuzja&Itemid=73

 

wpadłam na chwilę i przeczytałam dwa wyżej posty odnosnie IVT i zb cwu

 

z tym zb cwu IVT to ciekawa sprawa .....bo Plus miał 6-11 kW - 165 l ( wewnętrzny ) a 14, 17 kW 185 l ( wewnetrzny) ...natomiast bez plusa ( samo C ..ze starymi sprężarkami ) ...miały wszystkie 185 l ( rózniły się też wersją sterownika 637 -plus ...638 -samo C ) ...ale o dziwo wielkość a więc szerokość , wysokość i głębokośc ...miały identyczne ..... w jedych materiałach ,podają 1800 wysokośc , ( moze w zaokragleniu ??) w innych takie same wielkości kW .. 1770 albo 1785 .........no niby róznica jest bo 30 i 25 cm ale ja mam 165 i 1800 wys )

Wituś ma chyba mniejszą 7 kW i ma 185 ...więc wydawać by się mogło że wkładać mogą różne w te same obudowy ......

 

ps. zewnętrzny o ile pamiętam ma 60 l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż tu dużo mówić na bonetkę można zawsze liczyć.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

 

Bonetko wykorzystując DZ jako zasilanie chłodnicy/nagrzewnicy jedynymi kosztami są zwiększona moc pompy obiegowej (podniesienie glikolu na poddasze), wymiennik ciepła, trochę rurek. Wydaje mi się , że warto.

żwirowiec to koszty większe choć i zyski większe. sam sie zastanawiam co zrobić. Przy żwirowcu problemem sa wysokie wody gruntowe :(, ale narazie prowadzę obserwację, Napewno napiszę na co się zdecydowałem.

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciasteczka :)

 

robią i tak ...pasywne z podłogówki i tak jak Ty chcesz zrobić - wpięcie do wentylacji ...

 

ja uważam ( przecież kazdy może mieć inne zdanie ) że to nie jest zły pomysł . Stąpanie po zimnej podłodze nie jest chyba takie komfortowe . Płytka i tak jest zimna ( nie mówię o drewnie ) .a częśc osób lubi chodzić boso i puszczanie zimniej wody w rurkach ( trzeba uważać na punkt rosy ) nie jest chyba takie za rewelacyjne . Jak ktos nie ma reku czy wentylacji mechanicznej to jest skazany jeśli się chce koniecznie :) chłodzić i do tego tanio :) na ...chłodzenie pasywne podłogówką .

Ja chyba bym wolała chłodne powietrze. ( oczywiście nie za bardzo chłodne :) zeby się nie zaziębić przypadkiem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sys35 bardzo Ci dziękuje z odpowiedz

Czy zapotrzebowanie można by policzyć tak trochę na skróty w sposób np.

250m2x50W/m2 + cwu dla 4 osób

 

W ten sposób możesz policzyc szczytowe zapotrzebowanie na ciepło, czyli dobrac np. wielkosc pompy ciepła. Te 50W/m2 :) to tylko teoretyczne założenie, które w rzeczywistości może byc obarczone niemalym błędem. Dla policzenia przybliżonych kosztów ogrzewania i przygotowania c.w.u. trzeba policzyc zapotrzebowanie, czyli tzw. OZC. Programy do obliczeń są ogólnodostępne. Możesz więc i Ty skorzystac 8) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bonetka 8)

 

Coś ostatnio rzadko tu zaglądasz, a zainteresowanym brakuje fachowej porady :) Henok tez chyba zajety, a Terplace gdzieś zwiał :D , więc ogólna klapa :( .

Masz racje co do chłodzenia pomieszczeń przez podłogę, dla mnie jest to bezsensem. Wykorzystanie dolnego zródła do chłodzenia powietrznego jest może i dobrym pomysłem, ale to zależy od wielkości kolektora ziemnego.

Przetłaczac glikol poprzez kilkaset metrów rury chyba zbyt ekonomiczne nie jest i może wejsc w konflikt z pompą ciepła. Jak już to trzeba by było zrobic jakis oddzielny obwód niekoniecznie wkopując rurę na działce. Można taki wymiennik zasypac pod budynkiem lub zalac w ławach lub pod tarasem. Zależy ona jakim etapie budowy jesteśmy i jaki budynek będzie. Zrobic można wszystko, tylko jaki będzie tego efekt eksploatacyjny i awaryjnośc?

Widzę, że jest jakiś patent na pompę ciepła a chyba raczej na dolne zródło.

Może niebawem się dowiemy, co to za cudo. Polak potrafi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sys35 - ja jestem nadal :lol:

 

Obeicałem Ci wynik moich wyborów - jak sie domyslasz zadecydowała długośc rury i dolnego źródła oraz oczywiście cena. Oferta z pompą Danfosa - ale czy akurat ta pompa bedzie to zobaczę na wiosnę. Na razie na jesień dolne źródło oraz przepusty w domu i studzienka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Juz prawie przebrnalem przez caly watek :D.

Na PC zdecydowalem sie praktycznie jak tylko zaczalem myslec o budowie. Narazie dom na etapie papierologi, a rusze pewnie na wiosne. Bedzie mial ok.160-170m2, sciany TH300 (0,2 W/m2K), okna raczej o dobrym wspolczynniku no i rekuperacja. Rozrzut ofert niesamowity:

1. Ochsner - 7kW,

2. Nibe - 8 kW,

3. IVT - 9kW,

4. IVT (Sun Energy) - 11kW :o

5. CK - kilka razy pisali ze przysla i nie przyslali .....

 

Najwiekszy problem to znalezc kogos kto dysponujac projektem domu i badaniami gruntu dobierze sprzet sensownie. Najbardziej optymalne wydaje mi sie 7-8kW, ale to mi sie wydaje....

 

Na poczatku myslalem o IVT, bo niby znani i dobrzy ale dosc szybko mi przeszlo, bo kiedys sobie ubzduralem, ze chce osobna pompe do co i osobna do cwu (juz nawet nie pamietam dokladnie czemu :-? ). Wtedy zaczalem myslec o CK, ale mnie o..li a nie lubie sie prosic. Potem bylo Nibe i kombinowalem jak zlozyc system co, cwu i rekuperacje z ich pomp i modulow. A teraz to chyba Ochsner, ale mam teraz problem co sobie poskladac:

1. czy wziac 3w1 (CP320 + Golf midi + LM242)

2. czy golf + Europa 312LH

Czy to tak naprawde to samo ?

Troche malo info na ich stronie co do cen, parametrow itd. Ktos moze uzytkuje i moglby sie podzielic wiedza lub doswiadczeniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... chce osobna pompe do co i osobna do cwu (juz nawet nie pamietam dokladnie czemu :-? ). Wtedy zaczalem myslec o CK, ale mnie o..li a nie lubie sie prosic.

a to łajzy z tego CK :evil:

rozdzielenie co i cwu ma ten plus że DZ "odpoczywa" sobie poza sezonem. W praktyce PCi jest wyłączona, a zasobnik cwu pracuje w komfortowych warunkach. Gorzej zimą (cwu). ja mam zasobnik wstawiony w małej "kotłowni". Urządzenie brało ciepło z pomieszczenia w którym stało-mocno je wychładzając. Teraz wyrzuciłem rurkę z zimnym powietrzem przez sciane do garażu-temp. w kotłowni o wiele wyższa. W drugim etapie zmian dam wyrzutnie reku do kotłowni. Zobaczym jaka reakcja bedzie na podliczniku PCi od cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis wreszcie dostalem oferte z CK na Pro D 4/8 Wi i kolektor 4 x 75m rozlozony na 160m2 (grunt - wilgony piasek). Pozostali sugerowalii 450-600m a Sun Energy dla 11kW chcialo 900m kolektora i powierzchnie 1080m2. Oczywiscie rozmiarow kolektora proponowanych przez CK nie moge porownywac z innymi, bo to inny system ale juz moc cieplna pomp jak najbardziej i tu nie rozumiem skad Sun Energy wzielo te 11kW skoro pozostali wahaja sie miedzy 7-9kW......
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przebrnalem przez cale 151 stron :D - to chyba powod do dumy :). W kilku miejscach natknalem sie na krytyke Ochsnera, ale bez konkretow. Posty w stylu: nie polecam lub ciekawe jaka cene zarzuca. Czy ktos moze cosik napisac odnosnie tej firmy, czemu jest tak malo popularna lub wrecz krytykowana, czy wynika to z kiepskiego podejscia do klienta, z kiepskiej jakosci, czy np. z wygorowanych cen. Na moim etapie zaawansowania (czyli zbierania ofert wstepnych) nie widze istotnej roznicy miedzy nimi i innymi. Poki co na ich niekorzysc przemawia to, ze podobno stosuja bufor niezaleznie od typu instalacji, a ja nie chce sobie ladowac beczki do pom gosp, jesli takowa nie jest konieczna. Tym bardziej, ze i tak bedzie jedna do cwu. Za to plusy, ze oferuja kompleks czyli co, cwu i reku (lub cos co taka funkcje pelni).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, CK to chyba glownie bezposrednie parowanie, a cena za PC z kolektorem i sterownik Optima 7 to 8000 EUR.

A czy ktos zna ceny dla sterownika Optima 10 ?

ładnie-w 2007 r. ceny na wstępie wyglądały tak:

Pompa Pro D 7/14 Wi ....................4780 EUR

Kolektor 7x320 ...............................2450 EUR

Sterownik OPTIMA 7.....................1750 EUR

RAZEM........................................ 8.980 EUR

ostatecznie:

Pompa Pro D 7/14 Wi ....................4540 EUR

Kolektor .......... ...............................2300 EUR

Sterownik OPTIMA 7.....................1660 EUR

RAZEM........................................ 8.100 EUR

ino ojro było po 3,88 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam bardzo serdecznie i dziękuje za odpowiedzi

WĘZEŁ CIEPLNY

Wersja 1

1 Pompa ciepła IVT HT Plus C11 29 201 zł

2 Zasobnik cwu IVT 185 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł

3 Zasobnik buforowy na c.o. 500 dm3 2 778 zł

4 Materiały instalacyjne do podłączenia PC 4 500 zł

5 MontaŜ - podłączenie i uruchomienie PC 3 950 zł

6 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 1 780 zł

Koszt kotłowni netto: 42 209 zł

7 Dolne źródło: kolektor poziomy 750 mb

Koszt dolnego źródła netto: 13 500 zł

Razem netto: 55 709 zł

Oferta obejmuje kompletne wykonanie dolnego źródła wraz z wprowadzeniem do budynku,

nie obejmuje wynajęcia koparki (koparka po stronie Inwestora)

 

 

Wersia 2

1 Pompa ciepła IVT HT Plus C11 1 29 201 zł

2 Zasobnik cwu IVT 185 dm3 dwupłaszczowy (wbudowany w pompę) 0 zł

3 Zasobnik buforowy na c.o. 500 dm3 2 778 zł

4 Materiały instalacyjne do podłączenia PC 4 500 zł

5 MontaŜ - podłączenie i uruchomienie PC 3 950 zł

6 Rozdzielacz dolnego źródła z zaworami BALLOREX 2 obw 1 780 zł

Koszt kotłowni netto: 42 209 zł

7 Dolne źródło: kolektor pionowy (3x75mb) 225 mb 22 500 zł

Koszt dolnego źródła netto: 22 500 zł

 

Doprowadzenie i wprowadzenie instalacji dolnego źródła do budynku 20zł/mb netto.

W czasie prac związanych z kolektorami pionowymi inwestor zapewni koparkę

oraz kruszywo o ziarnistości ok.. 8 - 16 mm

 

 

Jak chodzi o glebę to jest raczej ił na pewno nie piach na 1,5 do 2m trochę wody.

 

Bardzo piękne wyceny :) i jeszcze koparkę im trzeba zapewnic, kruszywo i może jeszcze ze 2 pomocników :lol: . JFlux nie daj sie wpuścic w maliny :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat: "Moce cieplne pomp serii C wynoszą 6, 7, 9, 11 kW. Oznaczenie HT Plus informuje, że pompa wyposażona jest w nowej generacji sprężarkę spiralną Mitsubishi Electric. Dzięki jej unikalnej konstrukcji pompy ciepła z czynnikiem roboczym R407C mogą osiągać temperaturę na zasilaniu +65 st. C, co stanowi ewenement w konstrukcji pomp ciepła.

Dzięki takim osiągom pompy ciepła HT Plus mogą współpracować z istniejącymi instalacjami grzewczymi grzejnikowymi (bez konieczności przeróbek) zaprojektowanymi dla parametrów 65/55 st. C. Wyższa temperatura zasilania to także wyższa temperatura CWU - 60 st. C. Wyższa temperatura CWU to w efekcie więcej ciepłej wody w kranie przy zastosowaniu tego samego zbiornika."

Nie piszą niestety nic o osiągach tej pompy w warunkach BO/W65 ciekawe czy jest to też jakiś ewenement :) Nie piszą też, że im wyzsza temp. wody w zasobniku to większe straty ciepła, ale piszą tam, że zasobnik ma 165 i są najgoretsze pompy na rynku. Stiebel Eltron ma goretszą bo osiąga 70 C :).

Ciekawi mnie dlaczego rozwoj idzie akurat w tym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...