Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam

 

ile Waszej pompie zajmuje podgrzanie CWU z 40C do 55C ?

u mnie to 1godz15min i wydaje mi sie ze to dosc dlugo

nibe 8kW, zbiornik 300/200

 

możesz policzyć sobie:

VPA 300/200 to 0,5 m3 wody.

zapotrzebowanie energii na podgrzanie takiej ilości wody o 15 st.C:

1,16 (ciepło wł.) x 0,5m3 x (55-40) = 8,7 kWh

 

czas podgrzewu: 8,7 kWh / 8 kW (moc pompy) = 1,08 h = 65 minut

 

czysta teoria a jak bliska rzeczywistości. W ten sposób wyznaczyliśmy współczynnik korygujący czasu podgrzewu cwu przez F1140-8 i VPA 300/200, który wynosi 0,864 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

ile Waszej pompie zajmuje podgrzanie CWU z 40C do 55C ?

u mnie to 1godz15min i wydaje mi sie ze to dosc dlugo

nibe 8kW, zbiornik 300/200

Na pierwszy rzut oka wydaje się prawie dwa razy za długo, ale ... trudno powiedzieć jak jest mierzona ta temperatura.

Podczas pogrzewania zmienia się w podgrzewaczu rozkład temperatur (na początku jest znaczne uwarstwienie - w górnej części zasobnika może być +40 st. C, a w dolnej +10 st. C. Przy podgrzewaniu ogrzewa się cały zasobnik mniej więcej równomiernie - woda krąży w płaszczu zewnętrznym.

 

:) na pierwszy rzut oka 2x za długo, dobre Henok, najlepszy doradca na tym forum ;) Pozdrawiam, bez złośliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam uzytkowników PCi.

Przymierzam sie do 1140. Mam do Was pytanie z praktyki komfortowego ich uzytkowania.

Jak radzicie Sobie z brakiem kaloryferow lazienkowych tzw drabinek? Ja biore pod uwage podlogowke w calym domu i stosowanie mieszacza do 2 lub 3 drabinek chyba sie nie kalkuluje? Czy macie elektryczne drabinki czy moze z woda o temp. 30C (jak w podlogowce)? Jak to sie sprawdza w zyciu?

Jak jest przy podlogowce z temperatura w sypialniach - uzytkownicy kaloryferow mowia mi ,ze tylko i wylacznie kaloryfery...Czy odczuwacie jakis dyskomfort podczas snu? Biorac pod uwage rozklad temperatury moze jest w tym troche racji ale jak to wyglada w praktyce? Da sie dobrze wyspac w sypialni z podlogowka?

Aaa i jeszcze podlogowka w garazu. Na ilu metrach i czy wogole jest sens jej kladzenia? Czy ktos uzytkuje takie rozwiazanie?

 

Pewnie jak bym przekopal forum to wszystko juz bylo (oczywiscie kopie w nim codziennie po pracy i budowie) ale jak bylibyscie tak uprzejmi cos skrobnac.

 

Z gory dzieki za pomoc.

Pozdrawiam

Alek

 

jak się przymierzasz do F1140 tzn. że pewnie będziesz miał VPA do ciepłej wody. W płaszczu zewn. VPA masz 4 króće: zasilanie powrót z/do pompy ciepła i dwa zostają ci ślepe, chyba, że podłączysz jakieś dod. źródło ciepła. I teraz możesz je wykorzystać do zasilania grzejników łazienkowych tworząc układ, gdzie mogą one być zasilane na żądanie przez okrągły rok wys. parametrem z płaszcza VPA, stosując np. termostat w łazience, który po zwarciu uruchomi małą pompkę obiegową lub zwykły włącznik czasowy (jak na klatce schodowej: klik - 5 minut i światło się samo wyłączy).

Jeśli chodzi o podłogówkę w sypialni: mimo ostrych protestów w sypialni teściowej zrobiłem podłogówkę i teraz mamusia prawie po rękach mnie całuje za to, a jak przychodzą do mnie klienci na rozmowy i padają z ich strony argumenty dot. niekorzystnego wpływu podłogówki w sypialni to zawsze wołam "mamusię" :) i proszę aby powiedziała jak jej dobrze w sypialni z podłogówką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie kładę dachówkę i nadchodzi czas rozpoczęcia prac z instalacjami, a ja mam mętlik co zrobić, jaką pompę wybrać.

Dostałem od jednego wykonawcy namiary na nową pompę powietrzną Nibe.

Z tego co pisał to jest to nowość i warto w to iść.

Proszę o Wasze wypowiedzi.

Do mnie nie przemawia zastosowanie dodatkowego źródła zasilania na ciężkie dni.

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/nibe-split/menu-id-236.html

Dzięki za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) na pierwszy rzut oka 2x za długo, dobre Henok, najlepszy doradca na tym forum ;) Pozdrawiam, bez złośliwości
Mea culpa :(.

Nie zajrzałem na dane tego podgrzewacza. Przjąłem, że ma całkowitą pojemność 300l, a faktycznie ma 300 + 200 :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....na poddaszu będzie 20 cm wełny.....

 

Rozumiem że wełna tylko między krokwiami? Jeśli tak to pomyśl o drugiej warstwie pod krokwiami "po całości", np. o gr. 5cm lub nawet 10cm o ile nie zabierze ci to za dużo kubatury z poddasza.

 

Jeśli chodzi o ścianę to nie będę się rozwodził nad rzeczywistymi współczynnikami przenikania ciepła. Ale nawet teoretycznie 0,81 W/m2K dla ceramiki por. 25cm to wynik rewelacyjny ale nie wiem czy aby prawdziwy. Jakiej to firmy pustaki bo najczęściej ten współczynnik oscyluje wokól 1W/m2K.

 

Najpierw pustaki - producentem jest Brenner Ziegel. Jeśli chodzi o ocieplenie dachu, to pierwsza warstwa czyli 15 cm jest położona między krokwiami, a na to pójdzie jeszcze 5 cm położonych poprzecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o PC

SIRAC posiada spreżarkę HITACHI model Q05RW za 10000 PLN?

http://www.solarus.pl/pompyciepla.php

Pewnie jakis polski składak-ale ta cena?

i dają 2 lata gwarancji - całkiem jak znani i uznani producenci -np NIBE :)

Sprężarki japońskie, a produkt chiński.

Te 10 tys. zł. to było 2 lata temu. Obecnie jest 15 990 + VAT 22%.

Nadal takie atrakcyjne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item686578208.html

tu pisze wyraźnie 9999 w tym 7 % VAT.

 

Ja pytam czy ktos cos wie?

Na świecie 70 % rzeczy jest chińskie. Tylko kwestia jakie "chińskie"?

Większośc markowych rzeczy produkowana jest w Chinach tylko nalepka firmowa.

Gwarancja 2 lata - czyli tak jak pisałam tyle dają "markowe" firmy - z drugiej strony nie wiem czemu tak mało?

CZytałam gdzies ,że pompa ciepła ( sama w sobie) to żadna filozofia i ktos z forum zrobił sobie sam :). Nie mówie o całej otoczce - typu dobranie DZ , potem wysterowanie tego wszystkiego , dobrze zaprojektowana podłogówka.

Gdyby PC kosztowały 10 000 to nikomu nie opłacały by sie piece - bo dobry piec jak na moje potrzeby tyle kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanko .

Jak to jest z odwiertami pod pompy ciepła - na Allegro znalazłam firmy wiercące po 70zł/m -tutaj większość oferuje rure fi 32.

Z kolei prosząc o wycenę inną firme ( razem z pompa) otrzymałam ofertę 124 zł/m w tym rura fi40.

Która waszym zdaniem średnica lepsza? CZy to zalezy od rodzaju pompy ciepła?- uzywanego cz. chłodniczego?

CZy możecie podać jakiej firmy rury będą dobre a jakich się wystrzegać do tych odwiertów ?

Będe wdzięczna za odpowiedzi

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o PC SIRAC posiada spreżarkę HITACHI model Q05RW za 10000 PLN?

http://www.solarus.pl/pompyciepla.php

 

http://www.allegro.pl/item686578208.html

tu pisze wyraźnie 9999 w tym 7 % VAT.

 

Dwie różne firmy, dwie ceny tego samego produktu, jak wyżej wspomniałem produkcji chińskiej - http://www.sirac-cn.com/product4_water.htm

 

W drugim przypadku podają VAT 7% - taki może być tylko przy sprzedaży wraz z montażem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

i dają 2 lata gwarancji - całkiem jak znani i uznani producenci -np NIBE :)

 

Nieprawda!!!!! :evil:

Ja mam Nibe i 5 lat gwarancji-nie wprowadzaj potencjalnych kupujących w błąd. :cry:

.

Tu nie chodzi o to żeby kogos wprowadzać w błąd.Proszę na mnie nie krzyczeć. Dostałam właśnie ofertę od przedstawiciela NIBE wraz z kartą gwarancyjną. Owszem ,po 2 latach mozna dokupić tzw. obsługe pogwarancyjną za 180 Euro co obecnie wynosi ok. 800 zł i oczywiście trzeba u nich wykonywać płatne przeglądy. Jak mi sie uda wkleić ten papier to każdy będzie mógł sobie przeczytać.Nie mam zwyczaju kłamać :x .Moze kedys dawali na 5 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosilbym o porade i sugestie co moze byc przyczyna ponizszego zachowania pompy i jak mozna sobie z tym poradzic.

Mam pompe Nibe 1140, 10kw, kolektor poziomy. Mniej wiecej 3 miesiace temu podczas robot ziemnych koparka przerwala jedna z petli kolektora. Kolektor zostal naprawiony, został uzupelniony czynnik roboczy w ukladzie (uklad zostal calosciowy przepompowany). Po pewnym czasie dosc mocno spadlo cisnienie w kolektorze (do ok. 0,3 atmosfery), w zbiorniku wyrownawczym mocno ubylo czynnika. Jednoczesnie pompa zaczela pokazywac ze temp. wejscia jest kolo 13 stopniu (to jest ok), natomiast temperatura wyjscia stopniowo rosnie. Dzisiaj rano temp. wyjscia byla ok. 40stopni.

 

Kolektor dopelnilem czynnikiem, podbilem cisnienie (w tym momencie jest ok 1,5atmosfery). Mysle, ze nie ma zadnych przeciekow.

 

Wydaje sie, ze kolektor jest odpowietrzony (w pompie jest odpowietrzacz, otwierajac go leci tylko plyn). Produkcja CWU przebiega (raczej) normalnie.

 

Bede wdzieczny za sugestie.

 

 

Odnoszac sie do gwarancji NIBE - ja tez otrzymalem informacje, ze na pompe jest na poczatku 2 lata gwarancji, pozniej trzeba zrobic przeglad za kilkaset zlotych i gwarancja jest przedluzana do 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...