Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Widzę, że zapadła cisza w temacie, który poruszyłem.

W takim razie pytanie, kto dopełnił tego obowiązku (chodzi o zgłoszenie wykonywanie odwiertów z których będzie pobierane ciepło z gruntu do pompy ciepła) ? Obowiązek ten istnieje co najmniej od 2005 r.

 

Więcej na ten temat : http://www.abc.com.pl/pytanie/1207/4

 

Ja !!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ja zgłosiłem odwierty,ponieważ mieszkam na Podhalu - tutaj skłonność do denuncjowania przez uczynnych sąsiadów jest większa niż przeciętna. Zatem musiałem w Starostwie przedstawić projekt - niestety ta przyjemność kosztuje jedyne 2400 zł

 

Podhale i Kraków - tutaj żyją święci ludzie. Jeśli tylko jest jakakolwiek możliwość zaszkodzenia to zaszkodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy znacie może taką pompę ciepła:

 

VAILLANT geoTHERM plus VWS 82/2

solanka/woda o mocy grzewczej 8,0 kW

z zasobnikiem c.w.u o pojemności 175l

 

Pytam bo podobne pompy konkurencji kosztują w granicach 30 tyś z VAT 22% a ta niecale 24 tyś. Zastanawiam się czy może coś z nią nie tak czy może ktoś po prostu ma sensowniejsze ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągle nie wiem jaką pompę wybrać, a zegar tyka. :-?

Ciągnie mnie do powietrznej, ale roczny koszt energii podobno ma się zmieścić w przedziale 2800-3500zł

Podobno użytkownicy pompy gruntowej zużywają prąd za ok. 1000-1500zł

Czy to prawda??

Różnica duża, proszę podajcie Wasze koszty związane z korzystaniem z pompy ciepła.

Mam też pytanie o grubość betonu na podłodze. Ja zakładam założenie 5cm styropianu,3cm gotowy styropian z folią pod rurki, rurki 16mm i wylewka 5cm.

Ostatnio czytałem, że wylewka powinna być jak najgrubsza aby dłużej trzymać ciepło.

Jakiej grubości macie wylewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

U mnie zużycie energiii dla 6kW gruntowej 122m2 za miniony sezon spoko zmieści się w 1500zł. :lol:

W najbardzie zimnych miesiącach ( grudzień i styczeń) płaciłem po 230 zł za ogrzewanie+CWU. :D Teraz przeliczałem za samo CWU wychodzi 40 zł na miesiąc.

Dodam tylko , że był to pierwszy zezon więc "energożerny".

Wylewka u mnie około 7-8 cm i chyba jest optymalna.

Zdecydowanie za mało przewidujesz styropianu.

U mnie 15cm ( 3x4cm warstwami dla pozbycia się mostków+3cm systemowy). 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlobo

U mnie zużycie energiii dla 6kW gruntowej 122m2 za miniony sezon spoko zmieści się w 1500zł. :lol:

W najbardzie zimnych miesiącach ( grudzień i styczeń) płaciłem po 230 zł za ogrzewanie+CWU. :D Teraz przeliczałem za samo CWU wychodzi 40 zł na miesiąc.

Dodam tylko , że był to pierwszy zezon więc "energożerny".

Wylewka u mnie około 7-8 cm i chyba jest optymalna.

Zdecydowanie za mało przewidujesz styropianu.

U mnie 15cm ( 3x4cm warstwami dla pozbycia się mostków+3cm systemowy). 8)

Dzięki

Co do styropianu to nie mogę go zwiększyć bo okna już zamontowałem na wys. 15cm od prowizorycznej wylewki. Muszę się ze wszystkim zmieścić w 15cm :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do styropianu to nie mogę go zwiększyć bo okna już zamontowałem na wys. 15cm od prowizorycznej wylewki. Muszę się ze wszystkim zmieścić w 15cm :cry:
Również uważam, że to za słaba izolacja. Jeżęli nie możesz zwiększyć grubości, to daj lepszy styropian np. http://www.allegro.pl/item728402311_styropian_styropmin_eps_031_pasywny_dom_fasad_pod.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do styropianu to nie mogę go zwiększyć bo okna już zamontowałem na wys. 15cm od prowizorycznej wylewki. Muszę się ze wszystkim zmieścić w 15cm :cry:
Również uważam, że to za słaba izolacja. Jeżęli nie możesz zwiększyć grubości, to daj lepszy styropian np. http://www.allegro.pl/item728402311_styropian_styropmin_eps_031_pasywny_dom_fasad_pod.html

To bardzo dobre rozwiązanie, chyba tak zrobię. Rozejrzę się za różmymi firmami i dam jakiś z tych lepszych. Tu głównie chodzi o typ EPS 031- tak sądzę.

 

Henok, a jak u Ciebie z rachunkami. Z tego co oglądałem Twoje rozwiązania to chyba Zakład Energetyczny tobie dopłaca :lol:

Szkoda , że ja się tym wcześniej nie interesowałem na tyle konkretnie, aby terez spac spokojnie.

Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok, a jak u Ciebie z rachunkami. Z tego co oglądałem Twoje rozwiązania to chyba Zakład Energetyczny tobie dopłaca :lol:

Szkoda , że ja się tym wcześniej nie interesowałem na tyle konkretnie, aby terez spac spokojnie.

Tak jak pisałem w dzienniku budowy, nie wszystko jeszcze działa tak jak powinno. Wymaga dopracowania jednak zamierzam dom doprowadzić do stanu "prawie pasywnego".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Pompiarzy.

 

Ja tez powoli do Was dolączam. Lada chwila odwierty pod sondy pionowe. Mam mieć 2 x 90 m. Mam pytanie czy dlugość (glebokosc) odwietrow mozna skontrolowac - jakie w rzeczywistosci zostaly zrobione? Czy tez opierac sie w całosci na zaufaniu do firmy wykonawczej? Niby pare metrow a przeciez roznica zasadnicza (chocby dla wydajnosci DZ) nie mowiac juz o wplywie na cene...

 

Pozdrawiam.

Alek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...