Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Od mniej wiecej tygodnia roslo (wczoraj rano dobilo do 40st), w ciagu dnia spadlo (wczoraj wieczorem 38). Bede dalej obserwowal.

 

A dlaczego tak sie dzieje to ja wlasnie chce sie dowiedziec ;)

 

Zastanawiam sie tylko czy dluzsze dzialanie przy takich parametrach nie obciaza zbytnio sprezarki a tym samym nie wplywa na jej trwalosc. Dzwieki, ktore dochodza z pompy sa calkiem normalne.

 

czujnik na wyjściu DŹ stracił swoją charakterystykę i pokazuje głupoty. Generalnie bez wpływu na prace pompy, ale należy wymienić. Ten na wejściu zresztą też, czyli komplet wej/wyj DŹ powinien być taki sam. Zgłoś to do instalatora lub przez www do Biawaru. Wymiana zdaje się bez żadnych kosztów

 

To byl wlasnie czujnik, zostal wymieniony. Teraz wyglada, ze wszystko jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie wierciła firma SATOR - sporządzili dokumentację, potem wiercili, a potem wprowadzili przewody do kotłowni. Wpiszesz w google SATOR i masz namiary - ale ostrzegam, maja dużo roboty - jako solidna firma. cena 100-120 zł w zależności od warunków gruntowych, do tego około 17-19% kosztu odwiertów za doprowadzenie do kotłowni. Projekt 2400. W cenie wszystko - z rurkami i innymi szpejami, glikolem itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Chciałbym poznać opinie użytkowników pompy Zirius M2. Czy jesteście z niej zadowoleni, jakie macie rachunki za prąd?

 

Pompa ta wydawała mi się zawsze idealnym rozwiazaniem ze względu na dobry wsp. cena/jakosc. Ale ostatnio, po dokładniejszym zbadaniu sprawy mam trochę wątpliwości. Po pierwsze nie jest jednak taka znowu tania, jest goła (bez sterowników, pompy obiegowej, termometrów, sterownika 2-taryfowego, ....), ma ograniczone możliwości sterowania - pottzebny dodatowy osprzęt do sterowania mieszaczem, wydaje mi się, że pomimo zastosowania ogrzewania podłogowego 0/35 stC i tak nie ma możliwości pracy w takim punkcie ze względu na konieczność grzania CWO a tym samym nie mamy możliwosci uzyskania dobrego COP. Co o tym wszytkim sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP dla grzania wody wychodzi około 2,9 ale wodę grzeje się w każdej pompie dwufunkcyjnej - zawór przełącza przepływ czynnika grzewczego z grzania CO (temperatura wg regulatora podłogowego - wtedy COP może być 4 i więcej - na ogrzewanie CWU wg nastawień na regulatorze - na przykład 50stopni - wtedy jest 2,9. Dlatego między innymi efektywny COP całej instalacji MUSI być niższy niż 4. Dochodzi prąd potrzebny na pompy obiegowe, automatykę itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP dla grzania wody wychodzi około 2,9 ale wodę grzeje się w każdej pompie dwufunkcyjnej - zawór przełącza przepływ czynnika grzewczego z grzania CO (...) na ogrzewanie CWU wg nastawień na regulatorze

 

Z tego co się orientuję to w pompie Zirius M2 nie ma żadnego zaworu który grzałby raz CWO a raz CO - cały czas się grzeje jedno i drugie. Jeśli ustawimy na pompie niską temperatutę tak aby mieć wysoki COP to nie będzie CWU (no chyba że się mylę). Dlatego mam ostatnio spore wątpliwości co do tej pompy.

 

Dodatkowo, z tego co czytałem wynikałoby mi, że sprzedawany przy niej regulator pogodowy reguluje temperaturę na mieszaczu wody dla CO a nie teperatuę dla jakiej praucje pompa.

 

Bardzo jestem ciekaw jakie ludzie płacą rachunki ptrzy tej pompie. ALe jakoś nikt nic nie pisze - szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze sie wstydza:)

 

a powaznie to o ziriusach i kosztch bylo juz sporo, o dzialaniu tez

to prawda ze w ziriusie nie grzeje sie raz CO a raz CWU..tylko wszystko na raz

co do temp to w lecie trzeba utrzymywac wysoka temperature grzania okolo 44 stopni ale w w momencie dzialania CO jest szansa do zejscia w okolice 35 stopni i nie ma problemu goracej wody baa powiem ze trzeba uwazac bo mozna sie poparzyc

co do elektroniki to fakt proste jak budowa cepa..dla jednych minus dla innych plus..nie czym mieszac i co zepsuc..a w prosty sposob i za kilka zlotych mozna uzupelnic funkcjonalnosc ziriusa..

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do temp to w lecie trzeba utrzymywac wysoka temperature grzania okolo 44 stopni ale w w momencie dzialania CO jest szansa do zejscia w okolice 35 stopni i nie ma problemu goracej wody baa powiem ze trzeba uwazac bo mozna sie poparzyc

A dlaczego w lecie musimy grzać do 44 a w zimie do 35? Nie rozumię tego kompletnie. Podobno producent zaleca grzać zawsze do 50 tak aby mieć komfort CWU natomiast odpowiednia temperatura dla CO ustawiana jest na mieszaczu - oznacza to niski COP nawet przy podlogowce. A moze sie nie znam i myle?

 

co do elektroniki to fakt proste jak budowa cepa..dla jednych minus dla innych plus..nie czym mieszac i co zepsuc..a w prosty sposob i za kilka zlotych mozna uzupelnic funkcjonalnosc ziriusa..

rafal

Wiadomo, że im prościej tym lepiej. Ale sterownaie krzywą grzania (temperaturą zasilania) w zależności od pogody i to jeszcze z uwzględnieniem 2 taryf to są faktyczne zyski. Bez tego to nie będzie dużo taniej niż grzanie akumulacyjne prądem w drugiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy chodzacym Co wystarczy grzac do okolo 35 by na gorze osiagac temperetaury w granicach 80-90 stopni (ruch wody w zbiorniku) natomiast w lecie przy nie chodzacym CO musimy grzac na pompie 44 by uzyskac u gory ponad 50 stopni

 

akurat w tym przypadku pogodowka i krzywe grzania nie dokonca sie chyba sprawdza..zreszta zalozyc pogodowke zawsze mozna

a sterowanie II taryfa mozna latwo osiagnac instalalujac zwykly euroster w domu ktory bedzie pilnowal temp w domu

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy chodzacym Co wystarczy grzac do okolo 35 by na gorze osiagac temperetaury w granicach 80-90 stopni (ruch wody w zbiorniku) natomiast w lecie przy nie chodzacym CO musimy grzac na pompie 44 by uzyskac u gory ponad 50 stopni
Wiąże się to z miejscem pomiaru temperatury. Jest ona w środku wysokości zbiornika. Stąd takie trochę nielogiczne zachowanie podgrzewacza. Przy działającym c.o. następuje większe wymieszanie wody w zbiorniku - traci się warstwowy rozkład temperatur.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wiernych forumowiczów po dłuższym czasie. Jestem trochę zabiegany więc dawno mnie tu nie było. Pobieżnie tylko przeczytałem 2 nieczytane strony :D . Nie wiecie gdzie nasza Bonetka zaginęła :-? ?

Henok jestem nareszcie trakcie egzaminu :D. Jutro sie okaże czy mnie dopuścili do praktycznego :)

Pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimą podobne urządzenie pracujące w temp. 0-15 st.C zuzywa ok 90 kWh/m-c

latem (20-27st.C) ciągnie ok. 60kWh/m-c.

Wygodne jest bo bezobsługowe a hałasuje jak klasyczna lodówka z wentylatorem.

czy sie opłaca to odp. sobie sam.

Przy tym konkretnie zakres pracy jest bardziej ograniczony 8 - 35 st. C.

Jeżeli je zastosować to w takim układzie :

http://www.tworek.pl/_img/zdjecia/id256.jpg

 

Niektórzy tzn. 1 producent zwiększył zakres od + - 0 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COP dla grzania wody wychodzi około 2,9 ale wodę grzeje się w każdej pompie dwufunkcyjnej - zawór przełącza przepływ czynnika grzewczego z grzania CO (temperatura wg regulatora podłogowego - wtedy COP może być 4 i więcej - na ogrzewanie CWU wg nastawień na regulatorze - na przykład 50stopni - wtedy jest 2,9. Dlatego między innymi efektywny COP całej instalacji MUSI być niższy niż 4. Dochodzi prąd potrzebny na pompy obiegowe, automatykę itd.

 

Piszesz to z praktyki czy z instrukcji :) Przejrzałem trochę Twój dziennik. Ładny domek :).Obawiam się jednak trochę, że podłogówka jest za rzadko rozłożona jak na Zakopane i możesz tych książkowych COP-ow nie osiągnąc. Czy w łazience przewidziałeś jakiś dodatkowy kaloryfer?

Wybacz za krytykę. Może się mylę, bo nie znam do końca szczegółów izolacji budynku. Ale w tym rejonie trzeba byc przygotowanym na ekstremalne temperatury :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Czy macie jakieś zdanie na temat pomp ciepła firmy Alpha-InnoTec ,wybrałem NIBE 1150 ale wykonawca chce mnie przekonać do tej Alphy :-?

 

ALPHA jest na dzień dzisiejszy potentatem na rynku europejskim, bogata oferta i wyniki testów mówią same za siebie. Moc 160kW w 1 obudowie nie jest chyba też powszechnością.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ciągle nie wiem jaką pompę wybrać, a zegar tyka. :-?

Ciągnie mnie do powietrznej, ale roczny koszt energii podobno ma się zmieścić w przedziale 2800-3500zł

Podobno użytkownicy pompy gruntowej zużywają prąd za ok. 1000-1500zł

Czy to prawda??

Różnica duża, proszę podajcie Wasze koszty związane z korzystaniem z pompy ciepła.

Mam też pytanie o grubość betonu na podłodze. Ja zakładam założenie 5cm styropianu,3cm gotowy styropian z folią pod rurki, rurki 16mm i wylewka 5cm.

Ostatnio czytałem, że wylewka powinna być jak najgrubsza aby dłużej trzymać ciepło.

Jakiej grubości macie wylewki?

 

Wybór bywa trudny :) . Jeśli tylko mogę doradzic to glikolową. niby dlaczego nie możesz zrobic kolektora poziomego? Na zdjęciu satelitarnym działka wygląda na niemałą :) chyba że ją cała zabudowałeś 8) .

Z grubością betonu nie przesadzaj bo mozesz go nie ogrzac :)

5-6 cm nad rurkami wystarczy :wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...