Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja trochę z innej beczki - nie mieszkam w Szczecinie lub okolicach ale jak w zimę śnieg powalił linie energetyczne na dobry tydzień to zadałem sobie pytanie jak radzą sobie właściciele pomp ciepła.Na pewno grzeją kominkami ale .....tu rodzi się pytanie do pompiarzy o zacięciu elektrycznym - jaki agregat prądotwórczy sprosta wymaganiom pompy - moja Nibe 1240 10 kW - sprążarka zużywa z pompkami obiegowymi z maks.2,5 kW.Prąd rozruchowy 30 A ( a gdzie "miękki start" ?) a praca to 8A.Odpowiedź od Biawar Nibe sugeruje niewiedzę w tym temacie.Pytam z ciekawości bo od początku nie mam żadnych kłopotów z prądem ale....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie,rodzina.U mnie byłoby ciężko - 2+4 osoby +duzy pies na 48 m2 u rodziców w Bydgoszczy.Myślę,że tydzień w razie konieczności można"popyrkać" agregatem ( z przerwami oczywiście ) pod hasłem drogo ale we własnym domu ( nie daj Boże w tym czasie duże mrozy bo instalację CO szlag trafi ).Stąd moje pytanie o agregat.Czekam na wskazówki...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki - nie mieszkam w Szczecinie lub okolicach ale jak w zimę śnieg powalił linie energetyczne na dobry tydzień to zadałem sobie pytanie jak radzą sobie właściciele pomp ciepła.Na pewno grzeją kominkami ale .....tu rodzi się pytanie do pompiarzy o zacięciu elektrycznym - jaki agregat prądotwórczy sprosta wymaganiom pompy - moja Nibe 1240 10 kW - sprążarka zużywa z pompkami obiegowymi z maks.2,5 kW.Prąd rozruchowy 30 A ( a gdzie "miękki start" ?) a praca to 8A.Odpowiedź od Biawar Nibe sugeruje niewiedzę w tym temacie.Pytam z ciekawości bo od początku nie mam żadnych kłopotów z prądem ale....
Na pewno znalazłbyś agregat, który podołałby takim wymaganiom, ale będzie on bardzo niekonomiczny w uzytkowaniu. Jeżeli już to należałby zainwestować w agregat o mocy rzędu 5-7kW + układ "miękkiego startu" do pompy ciepła.

 

Natomiast jeżeli chodzi o sposób przetrwania takiej "katastrofy" w prostszy sposób, to może wystarczyłby samochód postawiony w garażu "na chodzie" oczywiście ze spalinami odprowadzanymi na zewnątrz. Silnik samochodu to niezły grzejnik (od kilkunastu do kilkudziesięciu kilowatów), do tego alternator dostarcza energii elektrycznej. Oczywiście bardziej chodzi tu o zabezpieczenie się przed zamarznięciem budynku niż mieszkanie w nim przez ten czas.

 

Ja także nie mam kominka, komina, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

poszukuje informacji nt pompy ciepła, i tak naprawde mam mętlik w głowie. Buduje dom z bala z tego co znalazłam to najlepszym systemem ogrzewania będzie pompa ciepła + rekuperator. Tylko jaka firma, komu zlecić? jaka byłaby optymalna cena instalacji takiego rozwiązania dla 140m2?

będę wdzięczna za wskazówki, do kogo można się w okolicach warszawy udać z zapytaniem o ofertę, komu można zaufać byle nie nadziać się na naciągaczy?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę z innej beczki - nie mieszkam w Szczecinie lub okolicach ale jak w zimę śnieg powalił linie energetyczne na dobry tydzień

Ten sam problem mają ogrzewający gazem, czy węglem z wymuszonym obiegiem. Takie kataklizmy nie trafiają się za często, wiec w razie czego zainwestujesz sobie w butlę na propan butan lub mały piecyk naftowy i przetrwasz tydzień bez prądu. To chyba najtańsze wersje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zeszłym sezonie grzewczym emigrowałem z powodu awarii zasilania (ok 48h). Sasiad posiadający PW też wyjechał bo pompki obiegowe nie chodziły i nici z grzania. Już zainwestował w UPS. Kwestia tylko ile na bateryjce pompka pociągnie. I druga sprawa-jak stanie a w kominku bucha to trzeba gasić :evil:

A na marginesie - "odpaliłem" maszynerię grzewczą. Trza uwzględnić bezwładność :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez sezon grzewczy "wyparowal" mi prawie1 bar z systemu i zastanawiam sie gdzie, w systemie od maja ubyła jedna kreska ( jest ich 5 przedziale między 1, a drugim barem)

u mnie ciśnienie obecne jest na 1 i jedna kreska. Normalnie w połowie między 1 i 2 - zatem też spadło mimo włączenia ogrzewania (podniesienia temp. wody). Trzeba dobić do normatywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja również buduję dom z bala i też poważnie zastanawiam nad instalacją pompę ciepła tyle, że powietrze->woda.

Poniżej przedstawiam do weryfikacji forumowiczów moje kalkulacje dotyczące porównania kosztów użytkowania i instalacji systemów grunt->woda i powietrze->woda.

         	                 powietrze->woda	grunt->woda
roczne zużycie KWh	       12000	              12000
średnio roczny COP		        2.5                   4.5
cena 1KWh		                  0.51	                0.40
roczny koszt zł		             2459	                 1073

 

W moim przypadku różnica w inwestycji wynosi ok.15000 na korzyść pompy pow.->woda.

Wynika więc z tego ( 15000/(2459-1073)=10,8), że począwszy od 12 roku pompa gruntowa stanie się inwestycją bardziej opłacalną.

 

W powyższym wyliczeniu założyłem, że pompa gruntowa ma wyższy COP o 2 oraz 70% czasu pracuje w tańszej taryfie pompa powietrze->woda pracuje w systemie jednotaryfowym.

Moje wyliczenia nie mają na celu negować bądź wychwalać samego rozwiązania w postaci pompy ciepła więc proszę o nieporównywanie powyższych kosztów do kosztów innych nośników (gaz, ekogroszek).

Chcę wykazać moim zdaniem coraz większą opłacalność pomp powietrze->woda. Moim liderem wśród tych pomp jest obecnie Mitsubishi Zubadan ale moja wiedza na ten temat jest "prospektowa" bo spotkanie z przedstawicielem dopiero przede mną. Pompa ta do -15st.C ma w miarę stabilny COP. Oczywiście nie wykluczam innych rozwiązań.O chwalonej Altermie będę więcej wiedział dzisiaj.

 

Proszę o sugestie co do mojego porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klimaw - "zużycie" poprawiłem :oops: a co do opisu domu to moim zdaniem nie ma to wielkiego znaczenia, no może poza tym, że na dole podłogówka a na górze kaloryfery niskotemperaturowe (to ma realny wpływ na COP) ale aby zaspokoić Twoją ciekawość :) to jest to dom o pow.uż. 145m2 (ok.350m3).

Właściwie, które założenia są według Ciebie wyidealizowane?

Jeżeli chodzi o liczby na zielono to zużycie pochodzi z przeze mnie zrobionego OZC a COP z założeń, które przyjąłem trochę na oko. Po prostu urealniłem "prospektowe" dane. Cop dla pompy pow./woda w prospekcie to:

3.3 dla +7/+45 oC

2.25 dla -7/+45 oC

Ja przyjąłem 2.5.

Według mnie największe ryzyko w moich założeniach to roczne zużycie energii ponieważ przy domu z bala bardzo duże znaczenie ma jakość wykonania a tę tak na prawdę poznam za 2 do 3 lat (schnięcie i osiadanie drewna).

 

sSiwy12 - to wyliczenie zrobiłem wyłącznie dla ogrzewania ale oczywiście masz rację, że poza zimą pompa pow./woda osiąga wyższe wsp. niż grunt/woda.

Pierwsze wyliczenie zrobiłem dokładnie dla takich COP'ów jakie Ty proponujesz ale zmieniłem ja na korzyść pompy grunt/woda.

Dla Twojej propozycji okres zwrotu dodatkowej inwestycji w wysokości 15000 zwiększy się do prawie 14 lat.

 

 

Tak jak napisałem obecnie (bo to się mocno zmieniało na przestrzeni roku) preferuję rozwiązanie pow./woda i dlatego chcę do niego podejść skrajnie ... krytycznie (coby realia mnie mile zaskoczyły :wink: ) . Człowiek często idealizuje dokonane przez siebie wybory odrywając się często od realiów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mandm7

Chciałem wiedzieć jaki masz dom by porównać z moim , ale chyba nie ma jak tego zrobić. :o

Mój keramzyt 24+15cm wełny+15cm styro w podłodze+25cm ekofibru na regipsach ( dom mam parterowy )+100% podłogówki - 122m2 pu i około 330m3.

Mam podlicznik więc wiem , że po pierwszym sezonie ( od 31.08.2008 do 31.08.2009) PC zużyła 3272 kWh energii :D :lol: :D ( nie wdaję się na razie w taryfy).

Biorąc pod uwagę COP na poziomie przez ciebie ( siwego ) zakładanym , czyli 3,5 wychodzi , że zapotrzebowanie mojego domu na ciepło było równe 11500kWh.

Jest więc takie jak twoje planowane.

Nie wierzę więc w te 12000kWh bo masz większą powierzcznię do ogrzania .

Dodatkowo sprawę kładzie akumulacja ścian która jest nie do porównania i grzejniki u ciebie na górze które wymuszą COP w okolicy 1,5. :cry:

Pytanie jeszcze w jakim rejonie Polski mieszkasz , bo inna efektywność tych PC w Szczecinie , a inna w Suwałkach.

Kiedy jest noc i potrzebujemy grzać w drugiej taryfie to własnie wtedy PC powietrze/woda ma najmniejszy COP ( jest najzimniej).

I na odwrót.

Wtedy kiedy nie potrzebujemy grzać ( tylko CWU ) , czyli w lecie ma ona najwyższy COP-po co on nam wtedy wysoki??? :D :D :D

W lecie na potrzeby CWU moja PC grzeje średnio 1,5 godziny dziennie. :D

Jasne , że kupisz co chcesz , ale ten czas zwrotu wyliczony na 10 lat wedlug mnie śmiało można ustawić na 6-7 lat ( a czas szybko mija ) , a potem tylko trzeba dokładać .

Trochę się rozwlokłem ale już koniec. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze domy rzeczywiście ciężko porównać bo różnią się bardzo ale co tam :):

- płyta fundamentowa: 20cm styro+20cm beton+9 cm styro +8 cm. wylewki

- ściany parteru to lity bal sosnowy średnio fi 35cm łączony na obłap (bez jakichkolwiek ociepleń)

- poddasze użytkowe w szkielecie drewnianym ; dach 35 cm wełny, ściany szczytowe 25 cm wełny

- wentylacja mech + rekuperator

 

Biorąc pod uwagę COP na poziomie przez ciebie ( siwego ) zakładanym , czyli 3,5 wychodzi , że zapotrzebowanie mojego domu na ciepło było równe 11500kWh.

Tak jak napisałem największe ryzyko w moich wyliczeniach to zapotrzebowanie na ciepło. Ty klimaw masz realne zużycie, które daje mi trochę do myślenia :). Nie uwzględniłem też w swoich obliczeniach CWU ponieważ stwierdziłem, że różnica w koszcie użytkowania jest w moim przypadku niewielka i niełatwa do wyliczenia.

Tak więc policzmy ile z Twojego całkowitego zużycia przypada na ogrzewanie.

Twoja pompa ma pewnie 8kW i przy cop = 4.5 (nie 3.5 bo w lecie jest troche większy) zużywa 1.78kWh prądu. Rocznie wychodzi to 973 kWh (8kW/4.5COP*1.5h/dzień*365). Wynika z tego, że zapotrzebowanie Twojego domku to 2298*3.5=8043kWh. Ja założyłem 50 % więcej ! :)

 

Dodatkowo sprawę kładzie akumulacja ścian która jest nie do porównania i grzejniki u ciebie na górze które wymuszą COP w okolicy 1,5

Na parterze mam 8 cm wylewki a to mało nie jest poza tym czytałem opracowanie (http://www.szkielet.com.pl/domy_z_bali.php?Pojemno%C5%9B%C4%87-cieplna-dom%C3%B3w-z-bali&id=16) na temat akumulacyjności domów z bala, z których wynika ich niemała akumaulacyjność. Też się zdziwiłem :).

Kaloryfery na górze są niskotemperaturowe więc proszę nie straszyć mnie COP'em 1.5 :roll:

Mieszkam w centralnej Polsce.

Według mnie największą wadą pomp pow/woda jest niewykorzystanie taryfy g12 i dlatego w swoich założeniach przyjąłem dla pompy ciepła pow/woda jedną taryfę. Innych wad na razie nie dostrzegam ale wynika to może z efektu wczesnego zauroczenia :)

 

Czy jesteś w stanie ocenić jaka część zużycia prądu przypada na nocną taryfę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wykazać moim zdaniem coraz większą opłacalność pomp powietrze->woda. ...

Proszę o sugestie co do mojego porównania.

 

Proponuję jeszcze jedno porównanie - sama PCi gruntowa a PCi powietrzna plus rekuperator. I nie przyjmuj ceny 1 kWh obecnej ale oczekiwaną średnią w najbliższych 10 latach, myślę że co najmniej 50% więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mandm7

No dobrze to liczmy dalej , bo coś się to rozjechało. :roll:

Jeszcze sprostowanie . :oops:

Moja PC zużyła nie 3272 kWh , a 3117 kWh.Zapomniałem , że w momencie startu podlicznika miałem tam fabrycznie 55 kWh.

PC mam 6kW.

Ponieważ piszesz , że pominąłeś CWU chciałem tylko przypomnieć , że przyjmuje się +20% dodatkowo na CWU. 8)

Tak też przyjął mój instalator , a jak wyszło to policzymy.

Rozdzielę sezon na CO+CWU od tylko na CWU.

Ze sterownika wiem , że na potrzeby CWU PC pracowała w sezonie grzewczym 513 h , a całkowity czas PC w tym czasie to 1475 h.

513/1475=0,34.

Tak więc na CWU poszło 34% czasu pracy w sezonie grzewczym.

Całoroczny czasy to odpowiednio dla CWU 765 i global PC 1730 , czyli 765/1730=0,44 czyli 44% czasu na potrzeby CWU rocznie

No i co ? :o :o :o mały szok? :o :o :o

Może to być u mnie spowodowane tym , że mam PC 6kW , a zbiornik VPA300/200 więc stosunkowo długo się nagrzewa.

I co ? :wink: dalej chcesz pomijać CWU w bilansie? 8)

Liczmy dalej. :lol:

Jak pisałem wyżej PC pracowała rocznie 1730 godzin i zużyła 3117kWh więc z prostego podzielenia wynika 3117/1730 , że pracowała z mocą 1,8kW.

Dodam , że w prospekcie dla PC wskazano pobór mocy elektrycznej na poziomie 1,0 kW dla 0/35 ( bez pompek ).

Znacząco dane te się różnią , więc przyjmowanie mocy:

Twoja pompa ma pewnie 8kW i przy cop = 4.5 (nie 3.5 bo w lecie jest troche większy) zużywa 1.78kWh

jest mocno złudne , bo czynnik 0/35 nieustannie "pływa".

Coś jeszcze o grzejnikach niskotemperaturowych.

Jaką temperaturą chciałbyś je zasilać?COP 1,5 dla nich jest w/g mnie realny.

Teraz o taryfie.

Mieszkam dopiero rok i z taryfami trochę czekałem , więc pełnych danych za sezon jeszcze nie mam. :(

Od marca 2009 mam taryfę weekndową z Enei i jak wyjdzie będę mógł powiedzieć po 2-3 miesiącach grzania na CO. 8)

Chyba trochę nasmęciłem , ale może dla zainteresowanych PC będzie to choć trochę pomocne.

Dla nich ostatnie obliczenie. :lol: :lol: :lol:

Jeśli moja PC zużyła 3117kWh rocznie to mnożąc ten wynik przez średnio 40 gr/kWh wychodzi , że za rok zapłaciłem 1250 zł za CO+CWU. :D :lol: :D

I nie jest to zużycie z papieru a całkowity real. 8)

Ludzie inwestujcie w PC. :D :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...