Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dodatkowo pompa ta przy takim dolnym zródle osiągnie spokojnie moc 9 kW. Pytanie czy GZ nadąży odebrac wytworzone ciepło.

sys , co ty wypisujesz?

A jak będzie jeszcze większe DZ to osiągnie może i 15kW? :D :D :D

Jak GZ nie zdąży odebrać tego ciepła to może dać grzejniki-one odbiorą? :D :D :D

 

Moc pompy podana jest dla B0/W35, czyli w zasadzie dla kolektora poziomego. Ta sama pompa ciepła ma niestety inną moc dla kolektora pionowego a jeszcze inną dla systemu woda/ woda i rośnie adekwatnie do temp. DZ. Tak więc przyjmujac B+3/W35 pompa ta osiągnie moc grzewczą ok. 9kW. Czy zdąży to odebrac GZ (133m2 podłogi) zakladajac max. temp zasilania 35C (to miałem na myśli), bo może się okazac że wzrośnie znacznie temp. zasilania podłogówki co przeniesie się adekwatnie ujemnie na COP układu. Można oczywiscie ograniczyc temp. zasilania do 35C, ale wtedy PCi zacznie troszke "świrowac", czyli po osiągnieciu zadanej temp. zasilania lub powrotu się będzie zbyt czesto zalańczac.

To takie moje niepotrzebne filozofie.

Moim zdaniem, które troszke zmieniłem :) lepiej niedowymiarowac troszkę PCi i ustawic grzałke jako wspomaganie np. od -15 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór pompy na podstawie wrózenia z "fusów" :) prawda Henok 8)
Niestety prawda :(.

Podają np. wysokie COP pompy ciepła, a jednocześnie podają wysoką temperaturę osiąganą przez PCi sugerując, że nadaje się ona do instalacji grzejnikowej. Tylko, że przy pracy z taką instalacją COP leci "na łeb".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jak instalacja ma moc obliczeniową 5 kW to "zdąży" odebrac ciepło od pompy ciepła 9 kW, tyle że cykl pracy będzie o połowę krótszy niż instalacji o mocy 10kW. Krótkie cykle pracy to niski COP w dłuzszym przedziale czasu, identycznie jak sprawność samochodu w cyklu jazdy miejskiej. Warto to brać po uwagę przy doborze mocy i nie wymiarować na styk bo może siię okazać że instalacja nigdy nie będzie potrzebowała mocy obliczeniowej. Wydane zostana niepotrzebnie pieniążki na inwestycję a potem przez cały okres eksploatacji zapłacimy za zminiejszony COP. W technice takie zjawisko określa się działaniem współczynnika strachu , który działa na inwestorów ale i na wykoanwców bo najważniejswzy jest święty sppokój. Nikt nie ma COPomierza i ulega sugestiom folderu informacyjnego. Magia marketingu albo zwykłe szachrajstwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przyjął się głupi nawyk doboru pompy ciepła do powierzchni użytkowej, która wcale nie jest adekwatna ani do powierzchni grzeczej a tym bardziej do kubatury wewnętrznej budynku.

Na na pozór wszystko jest takie proste 8) a jednak bardzo skomplikowane.

Przy układzie KiR wskazany jak dla mnie byłby bufor który zaakumluje nadmiar ciepełka, moduł mieszający 8) lub inaczej prawdopodobnie 4-drogowy zawór, :wink: no i jakiś czujnik temperatury dla bufora, aby sterownik miał się na czym się oprzec.

Co to da? podniesie sprawnosc układu, wydłuzy cykle pracy pompy i pozwoli optymalnie wykorzystac nocną taryfę.

 

NIBE jak widac nie chce dalej ujawnic COP-ow wg. nowej normy, a dobór wielkości DZ dla pompy o tej samej mocy z różnymi sprężarkami (1- i 3-fazowymi ) różni się nawet o 25%.

Wygląda na to iż lepsza jest sprężarka 1 -fazowa 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet jak instalacja ma moc obliczeniową 5 kW to "zdąży" odebrac ciepło od pompy ciepła 9 kW

 

Jasne, że zdąży tylko jaką osiągnie temp zasilania. Ustawienie optymalnych krzywych grzewczych dla niejednego fachowca jest problemem. A jeśli ktos pokusi się na sterownik pokojowy to tym bardziej nie ograniczy temp. zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze Panowie :)))

ja bedę teraz adwokatem diabła :) to konkretnie ...

co uważacie ??? za duża ..bo licząć 133 mkw x50W/mkw=6.650 kW ...czyli do standardowego ocieplenia w dzisiejszych czasach powinna być 6 KW

ale nie znamy domu ( kubatura , ocieplenie ) ( ale pewnie projekt był przesyłany ) ( może 6 KW spokonie by wystaczyła właśnie lekko niedowymiarowana do 7 KW ).

Odnośnie liczenia mocy i tego co napisał Sys ...przecież biorą to z parametrów ( instrukcja czy na stronie ) i nikt nie bawi się w nic innego . ...no chyba że powietzrne PC i tam jest +7/35 ...i woda/ woda .. 10/35 a oba kolektory pionowy i poziomy nie maja rozróżnienia...( ale z drugiej strony kiedys były tu polemiki ze jest taki sam jeden i drugi ...a skoro tak to i od identycznej cyfry na początku powinny się zaczynać :) czyż nie ???.

Powiem jeszcze tak ze owszem przyjmuje się srednio 50 W/mb odwiertu ale też rózne firmy różnie liczą ( zachowawczo np. 40 W/mb tak jak tu też ).

Jeszcze argument że musi grzać 45 litów wody ..no dobrze a jak są 300,litrowe cwu i pływają w 200 litrwym płaszczu zewnetrzym to co ? ...skoro są dwupłaszczowe to tylko w ten sposób może odbywać się grzanie i wymiana ciepła .

...65 *C ....a co mają pisać ? to parametr określajacy do jakiej temp.może działać ( no ciekawe czy niektórzy nie woleliby miec nawet 70 *C ..zeby od czasu do czasu przegrzać legionellę ? )

W kadym razie cenowo jest ok ....

odwierty wyszły ok. 73 zł a nawet mniej bo przecież podłaczenie też się liczy.

No to jak , kto jest na tyle odważny że zaleci ....6 KW .??? ...( w Rybniku )

o ludkach do kąpieli było :) ( osobny zb cwu jeśli są ku temu wskazania )

 

Terplace ...a gdzie Ty się podziewasz ? chyba wszystko w porządku ?

 

.....czekamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jak , kto jest na tyle odważny że zaleci ....6 KW .??? ...( w

Rybniku )

Pozwolę sobie zacytować to co niedawno napisałem jednemu z Forumowiczom w odpowiedzi na jego pytanie, co jest istotne przy doborze pompy ciepła

 

Niestety dobór pompy ciepła, to nie jest "wróżenie z fusów". Sam projekt gotowy to za mało. Przy tym projekcie macie możliwość policzenia charakterystyki energetycznej dla różnych wariantów. Już nawet rozpatrzenie tych wariantów pokazuje w jak szerokim zakresie może zmieniać się zapotrzebowanie budynku na ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody.

Zapotrzebowanie budynku na ciepło przy doborze pompy ciepła to podstawa, ale nie wszystko. Trzeba jeszcze uwzględnić lokalizację budynku (strefę klimatyczną), ustawienie budynku względem stron świata, rodzaj gruntu, możliwości wykonania dolnego źródła (kolektor poziomy, czy pionowy).

Bardzo wiele zależy od wyboru rodzaju ogrzewania (podłogowe, ścienne czy grzejnikowe).

Najlepiej, żeby firma, która będzie montowała pompę ciepła zajęła się tematem kompleksowo (od projektu instalacji do wykonanie jej "pod klucz").

 

Jeżeli jakaś firma dobiera pompę ciepła bez pytania o te wszystkie elementy, to można powiedzieć, że daleko jej do fachowości.

Kto się z tym zgadza, a kto nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zgadzam się z HenoK w 100% osobiście przerobiłem kilka wariantów i na podstawie obliczeń dobrałem grubości izolacji, rodzaj okien itp.

Mam natomiast inny problem, projektant zaprojektował instalację podłogową na parametrach czynnika 37/31 C, rozstawy wyszły od 10 do 25 cm. Wykonawca instalacji z PC stwierdził że on zrobi rozstawy wszędzie co 7.5 cm.

Pytanie: Czy może to wpłynąć na pogorszenie działania instalacji ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam natomiast inny problem, projektant zaprojektował instalację podłogową na parametrach czynnika 37/31 C, rozstawy wyszły od 10 do 25 cm. Wykonawca instalacji z PC stwierdził że on zrobi rozstawy wszędzie co 7.5 cm.

Pytanie: Czy może to wpłynąć na pogorszenie działania instalacji ?

Nie pogorszy, jeżeli zrobi to "z głową". Długości pętli nie dłuższe niż 100m, wskazana też większa średnica niż 16/2. Pętle o zbliżonej długości.

Zanim zacznie to robić fizycznie niech przedstawi Ci projekt podaniem długości poszczególnych pętli, sposobem podłączenia do rozdzielaczy, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzicie dostałem taką ofertę od Firmy ECOMOTYL:

 

"Z powodu coraz większego zainteresowania pompami ciepła Ochsner chcielibyśmy zaoferować promocyjne warunki na wykonanie odwiertów pionowych pod pompy ciepła. Odwierty są najskuteczniejszym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii z gruntu i dają 100% satysfakcje z użytkowania. Dzieki zastosowaniu tej technologii mogą Państwo zredukować koszty ogrzewania do zupełnego minimum. Dlatego proponujemy atrakcyjne warunki na wykonanie odwiertów pod pompy ciepła.

 

PROMOCYJNA CENA ZA 1mb odwiertu 80,00 PLN netto (do tej pory było 105,00 PLN netto)

DODATKOWO PROJEKT PRAC GEOLOGICZNYCH - GRATIS!!! (konieczny do uzyskania pozwolenia - procedurę wykonuje nasza firma w Panstwa imieniu) - (rynkowa cena 2 500,00 PLN netto)

 

Gwarancja na odwierty - 50 lat ! (wysokiej jakości sondy Mouvitech)"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszytko się zgadza co napisał Henoczek ale ...skąd wiadomo czy dostając projekt od KIR ......tego wszytkiego firma nie wzięła pod uwagę? skąd wiadomo czy nie zrobiła swojego projektu ? uwzględnijąc te wszystkie czynniki .....

Skąd wiadomo jakich specjalistów zatrudnia ??? czy potrafią dobrze dobrać moc PC do warunków czy nie ?

dlatego właśnie napisałam kto ma odwagę zalecić taką czy inną kW i wziąc za to odpowiedzialność nie znając wszystkich danych ......bo my tutaj możemy sobie gdybać ...i nam może się wydawać ......itd ....

Dlatego takie oferty mozna sprawdzać tylko pod wzglądem atrakcyjnosci finansowej i ..tyle ...no chyba że ewidentnie coś odbiega i to dużo co widać gołym okiem .to można cos zasygnalizować ....

Całościowo oceniać można tylko wtedy gdy mamy WSZYSTKO co raczej się tutaj nie zdarzy ...

Geotherm ma w ofecie i Nibe i Alha Inno tec i niestety i tu i tu jest podobnie tzn. nie ma np. 7 kW ....( tylko 6 i 8 )

 

mam pomysł :)

wiem że są Osoby które mają zrobiony projekt instalacji pod PC lub które same je robią ...czy Ktoś zechciałby zeskanować taki projekt oczywisice bez strony tytułowej a wiec danych osoby .....

zobaczylibyśmy jak wygląda i moglbysmy posunąc się w dyskusjach dalej i byłaby to fajna sprawa ...to jak ......Kto pokaże ?:) wszyscy byliby wdzieczni ..

( jesli problem w serwerze to prosze do mnie a ja umieszczę tutaj )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KiR

Jak liczna rodzina będzie mieszkać w twoim domu? 8)

 

sztuk 4 :)

 

 

Kubatura przed zmianami wynosi 548 m3

 

Co do zasobnika to znajomi o 4 lat mają 160l (4 osoby w rodzinie) i ponoć wystarczy. No kwestia przemyślenia.

 

Ogrzewanie tylko podłogowe.

 

Ponieważ projekt dopiero się zrobi (czekamy na mapy do celów projektowych) nic nie powiem na temat ocieplenia, okien itp.

 

 

Dobrze, że mamy jeszcze czas do przemyśleń, bo mam niezły mętlik w głowie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co o tym sądzicie dostałem taką ofertę od Firmy ECOMOTYL:

 

"Z powodu coraz większego zainteresowania pompami ciepła Ochsner chcielibyśmy zaoferować promocyjne warunki na wykonanie odwiertów pionowych pod pompy ciepła. Odwierty są najskuteczniejszym rozwiązaniem w zakresie pozyskiwania energii z gruntu i dają 100% satysfakcje z użytkowania. Dzieki zastosowaniu tej technologii mogą Państwo zredukować koszty ogrzewania do zupełnego minimum. Dlatego proponujemy atrakcyjne warunki na wykonanie odwiertów pod pompy ciepła.

 

PROMOCYJNA CENA ZA 1mb odwiertu 80,00 PLN netto (do tej pory było 105,00 PLN netto)

DODATKOWO PROJEKT PRAC GEOLOGICZNYCH - GRATIS!!! (konieczny do uzyskania pozwolenia - procedurę wykonuje nasza firma w Panstwa imieniu) - (rynkowa cena 2 500,00 PLN netto)

 

Gwarancja na odwierty - 50 lat ! (wysokiej jakości sondy Mouvitech)"

 

Jeśli chcesz to sprzedam Ci za pół darmo używaną pompę Ochsnera i będziesz miał instalację za grosze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z tej samej firmy mam wycenę i dla 130m2 pow. użytkowej zaproponowali mi te sama pompe.

Mieli dane o ociepleniu,reku itp

natomiast po wizycie na budowie, zaproponowali mi zwiekszenie pompy do 10kw

(podniosłem ścianke kolankową, trochę mi się dom powiększył o jakieś 10m2 pow. uż.) do tej pompy zaproponowali 200m kolektora pionowego.

w ogóle nie robią już poziomych

pompa 1245+ odwierty za 48tys. brutto

 

a to bardzo ciekawe :wink: i zgodziłeś się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zgadzam się z HenoK w 100% osobiście przerobiłem kilka wariantów i na podstawie obliczeń dobrałem grubości izolacji, rodzaj okien itp.

Mam natomiast inny problem, projektant zaprojektował instalację podłogową na parametrach czynnika 37/31 C, rozstawy wyszły od 10 do 25 cm. Wykonawca instalacji z PC stwierdził że on zrobi rozstawy wszędzie co 7.5 cm.

Pytanie: Czy może to wpłynąć na pogorszenie działania instalacji ?

 

pozdrawiam

 

no i tak sie stosują instalatorzy do projektów 8) Skoro już jest projekt to dlaczego wszędzie co 7,5 cm???

Prosciej chyba jest zmniejszyc adekwatnie w każdym pomieszczeniu odleglości np. o 30%.

Jeśli się układa podlogowkę bez projektu to zagęszcza się pętle przy ścianach zewnetrzych np. do 10 cm a dalej np. co 12,5. Lazienki tak gęsto jak tylko się da :). Dobry instalator ma to we krwi i nie potrzebuje żadnych projektów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilania 35C (to miałem na myśli), bo może się okazac że wzrośnie znacznie temp. zasilania podłogówki co przeniesie się adekwatnie ujemnie na COP układu.

To ja doloze jeszcze troche filozofii. Nieco wieksza moc to nieco wiecej pracy w nocnej taryfie, a wiec na dzien dobry ze wspolczynnikiem COP 2x wiekszym niz w taryfie dziennej czy calodobowej. W koncu prad "nocny" jest mniej wiecej 2 razy tanszy niz dzienny czy calodobowy. Tyle jest tych parametrow, ze trudno wyliczyc co bedzie optymalne w danych warunkach...

 

kolektora pionowego. w ogóle nie robią już poziomych

pompa 1245+ odwierty za 48tys. brutto

No tak, lepiej sie kroi klientów na pionowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja doloze jeszcze troche filozofii. Nieco wieksza moc to nieco wiecej pracy w nocnej taryfie, a wiec na dzien dobry ze wspolczynnikiem COP 2x wiekszym niz w taryfie dziennej czy calodobowej. W koncu prad "nocny" jest mniej wiecej 2 razy tanszy niz dzienny czy calodobowy. Tyle jest tych parametrow, ze trudno wyliczyc co bedzie optymalne w danych warunkach...

 

kolektora pionowego. w ogóle nie robią już poziomych

pompa 1245+ odwierty za 48tys. brutto

No tak, lepiej sie kroi klientów na pionowych...

 

Nieco większa moc owszem, ale nie ze sterownikiem pogodowym bo i tak tego nie wykorzstasz. Można owszem podbic temp. w taryfie nocnej ale wtedy wzrośnie temp. zasilania. Optymalnym rozwiązaniem zdaje się w tym wypadku bufor, sterownik pokojowy i ograniczenie temp. zasilania, ale czy jest to optymalna inwestycja? Pakujesz kasę w większe DZ większą PCi i rozbudowę kotłowni. Jest to kwota kilku tysięcy. Czy aby se to opłaca?

Co do krojenia to masz rację 8) tym bardziej jeśli się wierci 200 m dla 10 kW :roll:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

a ja z inf. ( wrzesień 2009 ale projekt obejmuje lata 2006-2010 a to pierwsze wyniki z pierwszej fazy projektu ) może Kogos zainteresuje

że powstały dwa nowe projekty jeden to bad. zainstalowanych PC i wnioski ich dotyczace a drugi to ankiety ( nie da rady się dostać :( bo to tylko dla uczestników projektu :( ) zadowolenia z marki danej PC . Myslę że po zakończeniu opublikują wyniki .

( trzeba jak się otworzy trochę przewinąc do przodu ...do "Pompy ciepła w działaniu" ..przetłumaczył system ..)

http://www.fulereny.blink.pl/mum/now.PCi.doc

tu oryginał :

http://www.renewableenergyworld.com/rea/news/article/2009/10/heat-pumps-in-action#

natmiast tu coś dla naszych NOWYCH :) sympatyków ....Danfoss ( Thermia w działaniu ) ...wizualizacja .. ...

..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Nie wiem, czy temat juz byl poruszany, czy nie, bo przesledzilem kilkanascie stron, a watek jest mega dlugi i "ciezki" (tj. zeby z sensem przeczytac i zrozumiec to trzeba poswiecic troche czasu na niego :) ale chcialem spytac, czy ktos z Was "kombinowal" z uruchomieniem dwoch przylaczy energetycznych - jedno z taryfa "dzien/noc", drugie z normalna taryfa calodobowa. Moj elektryk powiedzial, ze niektorzy tak robia - oczywiscie wszystko jest 100% legalne. Stycznik w momencie nadejscia drogiej taryfy przelacza instalacje na drugi przylacz, gdzie prad jest o te ok ~12gr / kWh tanszy.

 

Wady - musimy zaplacic za nowy przylacz (u mnie to ok 120 pln / kazdy kW) oraz ponosic podwojne stale oplaty. Nie wiem tez z jakim tempem stycznik przelacza prad i czy urzadzenia w tym czasie nie glupieja (ale mysle ze nie powinno byc z tym problemu).

 

Ja dopiero jestem przed zakupem / uruchomieniem PC, poki co przez 2-3 miesiace musze wytrzymac na pradzie :-) Planuje dlatego wstawienie buforka 1000l ktory bedzie w przyszlosci pelnil glownie role "sprzegla" dla pompy - tak aby nie musiala sie wlaczac/wylaczac zbyt czesto. Na wielka akumulacje ciepla nie licze, choc w 1000l przy roznicy temp. ~15st (40-25) mozna zakumulowac te ~17kWh, co powinno w jesienno-zimowe dni wystarczyc na te 3-4h grzania i dotrwania do II taryfy :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...