Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Przy pominięciu bufora sterowanie układem jest banalnie proste - sterujesz temperaturą w pomieszczeniach. Euroster jest dobrym rozwiązaniem - w II taryfie wymuszasz temperaturę w pomieszczeniach o 1K wyższą niż w I taryfie i nic więcej nie potrzeba. Jeżeli ustawisz histerezę na eurosterze na np. 0,5K, to nie musisz obawiać się częstego załączania i wyłączania PC.

 

To w końcu podłogówką daje się sensownie sterować na bazie pomiaru temperatury w pomieszczeniach? Nie za duża bezwładność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wężownica przeniesie Ci 9kW mocy z pompy ciepła?

 

Zabiles mnie tym pytaniem bo nie myslalem o tym - ale mysle ze bez zadnego problemu - to jest w koncu zbiornik przeznaczony pod solary i dodatkowe zrodlo ciepla (kociol, piec) - wezownice sa dosc dlugie (musze znalezc dokumentacje tego bojlerka zeby to dokladnie sprawdzic). Zamierzam zmostkowac dwie wezownice i grzac przez obie naraz - tym bardziej mysle, ze nie bedzie problemu z odbiorem 9kW z pompy :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK-owi zapewne chodzi o sterowanie czasem włączania i wyłączania PC w funkcji temperatury w pomieszczeniu oraz w zależności od pory dnia ( II taryfa). 8)

Sterowanie podłogówką ( elektrozawory ) nie zdają egzaminu przy PC. :cry:

Przerobiłem to w zeszłym roku. :p

Mając na rozdzielaczu zawory , ale nie używając ich miałem dT GZ w granicach 5,2-5,6. :-?

Teraz wywaliłem elektrozawory i wkręciłem w rozdzielacz zwykłe korki. :roll:

Przepływ jest pełną rurą i regulowany tylko przepływomierzami. :D

dT GZ spadło do 5,0. :D :lol: :D

Myślę , że w ten sposób spadnie temp.zasilania , a co się z tym wiąże wzrośnie COP, a co się z tym wiąże zostanie trochę więcej kaski w portfelu np. na ...... :D :D :D

Tylko bez głupich myśli :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w końcu podłogówką daje się sensownie sterować na bazie pomiaru temperatury w pomieszczeniach? Nie za duża bezwładność?
To jest właśnie różnica w sterowaniu ogrzewaniem z pompą ciepła i z innymi, wysokotemperaturowymi źródłami ciepła. Pompa ciepła ma zazwyczaj sporo mniejszą moc w porównaniu z np. kotłem gazowym. Wynika to głównie z ekonomi - duża pompa ciepła to znacznie większy koszt, natomiast przewymiarowanie kotła gazowego tak nie uderza po kieszeni, a daje dodatkowe korzyści. Przy mniejszej pompie ciepła oprócz aspektu inwestycyjnego, dochodzi aspekt eksploatacyjny - mniejsza moc, to niższe przepływy i niższe temperatury, a więc wyższe COP lub współczynnik sezonowej wydajności (SPF). Jak to się przekłada na sterowanie?

Przy kotle gazowym dysponujemy dużą mocą, która powoduje szybki wzrost temperatury ogrzewania podłogowego. Przy tym szybkim wzroście zanim zareaguje czujnik sterownika pokojowego, posadzka zakumuluje znaczną ilość ciepła i pomimo wyłączenia grzania następuje przegrzanie pomieszczenia. Przy mniejszej mocy źródła ciepła (pompa ciepła) przyrost temperatury następuje na tyle wolno, że ryzyko przegrzania pomieszczenia nie grozi. Wiąże się to z jeszcze jedną cechą - przy pompie ciepła zazwyczaj stosuje się ogrzewanie podłogowe o większej akumulacyjości, aby lepiej wykorzystać II taryfę.

Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika pogodowego przeważnie jest zbyteczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabiles mnie tym pytaniem bo nie myslalem o tym - ale mysle ze bez zadnego problemu - to jest w koncu zbiornik przeznaczony pod solary i dodatkowe zrodlo ciepla (kociol, piec) - wezownice sa dosc dlugie (musze znalezc dokumentacje tego bojlerka zeby to dokladnie sprawdzic). Zamierzam zmostkowac dwie wezownice i grzac przez obie naraz - tym bardziej mysle, ze nie bedzie problemu z odbiorem 9kW z pompy :)

Pompa ciepła bardzo słabo działa z wężownicą, nawet podwójną. Wężownice bardzo dobrze sprawdzają się przy wysokotemperaturowych źródłach ciepła : kotłach, kolektorach słonecznych. Tam nie ma problemu, żeby wytworzyć odpowiednio dużą różnicę temperatur pomiędzy woda grzewczą w wężownicy i w zasobnku (np. 10K). Dla pompy ciepła wytworzenie tak dużej różnicy temperatur jest już problemem. Większość pomp ciepła daje temperaturę do 55 st. C. Oznacza to, że ciepła wodę podgrzeją do temperatury np. 45 st. C.

Dla pompy ciepła lepszy rozwiązaniem jest tzw. zbiornik "z mamką" - podgrzewacz dwupłaszczowy, w którym stosunkowo mały zasobnik ciepłej wody (160-200L) jest umieszczony w dużym zasobniku wody grzewczej (500-750L). Aleternatywą jest zastosowanie takiego podgrzewacza jak Twój, jednak odwrócenie jego funkcji - podgrzewa się zawartość zasobnika wypełnionego wodą kotłową, a wodę grzeje się przepływowo w wężownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleternatywą jest zastosowanie takiego podgrzewacza jak Twój, jednak odwrócenie jego funkcji - podgrzewa się zawartość zasobnika wypełnionego wodą kotłową, a wodę grzeje się przepływowo w wężownicy.

 

To moze byc dosc ciekawe, pytanie tylko czy taka wezownica da rade nagrzac wystarczajaco wode przeplywowo. Ewentualnie pompa bedzie nagrzewac CWU do tych ~40-45st C, a wyzej dogrzeje grzalka :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze byc dosc ciekawe, pytanie tylko czy taka wezownica da rade nagrzac wystarczajaco wode przeplywowo. Ewentualnie pompa bedzie nagrzewac CWU do tych ~40-45st C, a wyzej dogrzeje grzalka :)

pozdr.

Poczytaj tutaj : http://forum.muratordom.pl/post3727796.htm#3727796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

Henoczku napisałeś : "Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika pogodowego przeważnie jest zbyteczne "

no to można by wymazać z instrukcji wszystkie rozdziały ze sterowaniem pogodowym ..zostawić tylko pokojowe ? czy tak ??? .

Ciekawe Kto ma tylko pokojowe ? i jakie PC nie mają na zewnatrz czujnika pogodowego ? ( nie mówię o np. Thermogolv gdzie trzeba sobie sterowanie w cześci zorganizować samemu )

Wydawało mi się że ....pogodówka , jak ktoś chce precyzyjniej to pogodówka + pokojówka ( co prawda własnie ze wzgędu na bezwładność podłogowki zanim wszystko zadziała czynnika który to wywołał ( np. gosci ) może już dawno nie być ) .

Chyba że się pomyliłeś i zdane miało brzmieć ....Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika ... pokojowego .... przeważnie jest zbyteczne "

To jak ???

Bartbk

nie czytałam całości ale tam są 3 przedziały czasowe ...a np. Viessmann może mieć zmiany co 3 godziny.., są i takie co mają częściej jeśli już o tym mówimy i nie jeste ważne czy jest to potrzebne czy nie ..mówimy o możliwościach ...

z nowości :

Stiebel Eltron ma nową kosntrukcyjnie i wizualnie PC ...WPF-E i WPF-Cool ...w obudowie zmieścili to co do tej pory było na zewnatrz

http://www.stiebel-eltron.pl/index.php?page=product&group=eo_pc_sw&type=wpf-e

Ponieważ wszyscy teraz chcą być pasywni :) to mam ciekawostkę ...

największy budynek pasywny w Europie powstanie w ....Górnosląskim Parku Przemysłowym w Katowicach 11-12 tys.m2 ...do tej pory największy był w Niemczech ( Ludwigshofen) 11.250 mkw..no patrzecie , patrzcie jakie dziwy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku napisałeś : "Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika pogodowego przeważnie jest zbyteczne "

no to można by wymazać z instrukcji wszystkie rozdziały ze sterowaniem pogodowym ..zostawić tylko pokojowe ? czy tak ??? .

Ciekawe Kto ma tylko pokojowe ? i jakie PC nie mają na zewnatrz czujnika pogodowego ? ( nie mówię o np. Thermogolv gdzie trzeba sobie sterowanie w cześci zorganizować samemu )

Wydawało mi się że ....pogodówka , jak ktoś chce precyzyjniej to pogodówka + pokojówka ( co prawda własnie ze wzgędu na bezwładność podłogowki zanim wszystko zadziała czynnika który to wywołał ( np. gosci ) może już dawno nie być ) .

Chyba że się pomyliłeś i zdane miało brzmieć ....Biorąc to wszystko pod uwagę, przy pompach ciepła stosowanie sterownika ... pokojowego .... przeważnie jest zbyteczne "

To jak ???

Nie pomyliłem się. Moja wypowiedź dotyczyła konkretnej sytuacji : dobrze ocieplonego domu z ogrzewaniem podłogowym ogrzewanym pompą ciepła bez dodatkowych źródeł ciepła. W takiej sytuacji wystarczy sterownik pokojowy posiadający funkcję termostatu + programowanie czasowe temperatury.

Tego typu instalacje w nowych domach stanowią większość, ale masz rację nie można jej uogólniać. Wystarczy, że jeden z tych warunków nie będzie spełniony, i taki sposób sterowania się nie sprawdzi. Dlatego seryjnie sprzedawane pompy ciepła są wyposażone w mniej lub bardziej rozbudowane sterowniki pogodowe, a niektóre oferują dodatkowo sterowane pokojowe.

 

Podsumowując: Daga&Adam mają instalację, w której moim zdaniem taki sposób sterowania się sprawdzi (chociaż ze względu na zastosowanie bufora-sprzęgła sterownik pogodowy może się już przydać).

 

Kto ma tak zrobione sterowanie? Ja mam i dlatego mogę powiedzieć, że to bez problemu działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henoczku ..ok ...rozumiem ...

ale w takim razie wyjaśnij mi proszę w jaki sposób zamierzałbyś sterować ...ciepłem w domu mają tylko PC i pokojówkę ( czyli jeden czujnk umieszczany w reprezentatywnym miejscu ....połączony kabelkiem z PC ..zmieniający wpływ krzywej na temp. do podłogówki ) ...bez dodatkowych urzadzeń ..właśnie sterownika + i programatora czasowego temp. ......a to dodatkowe koszty i wydaje mi się że nie po to ktos kupił urzadządznie za tyle pieniędzy żeby nie korzystać ze sterownia w PC ( pogodowego i czasowego ) tylko ...robić sobie "swoje" sterowanie .

Tym bardziej że w instrukcji PC jest wyraznie napisane że sterownik PC oferuje takie rodzaje sterownia jak : pogodówka ...ew. pogodówka + pokojówka .

Owszem Ty tak sterujesz ale o ile wiem nie miałes chyba PC standardowej i może nie miała wcale pogodówki ...wiem też że tak sterują osoby mające Thermogolv ...ale ona własnie nie ma pogodówki ....więc sterują ogrzewaniem za pomocą pokojówki .

Moze jakiś schemat bys zamieścił i napisał dodatkowo ...jak obejść ( podłączyć do PC ..gdzie konkretnie wpiąć ..co zablokować itd , czy wiąze się to ze sterowaniem w każdym pokoju czy nie itd , itp , rozważamy dom z poddaszem uzytkowym ) żeby realizować ogrzewanie w/g zupełnie innej koncepcji ...

Poza tym nie zapominajmy że "pokojówka" sensu stricte to sterownie za pomocą temp. wewnętrznej ( utrzymanie jej na zadanym poziomie i w okreslonych godzinach ) a pokojówka z PC jest zupełnie inna ( wyjasniłam na górze ..w innym pokoju jej wpływ nie siega czy np. na piętrze ) .

Są jeszcze osoby które mają PC , i mają programator w każdym pokoju i siłowniki na rozdzielaczu ..ale nie rezygnują ze sterownia PC czyli jednak mają pogodówkę a tylko dodatkowo " pokojówkę " . ( pokojówkę z PC też mogą przy tym mieć ).

Odnośnie tego co jest lepsze mozna byłoby podyskutować :) moje zdanie jest ugruntowane ale ..moze mnie przekonasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma tak zrobione sterowanie? Ja mam i dlatego mogę powiedzieć, że to bez problemu działa.

Też tak mam i na razie się sprawdza, choć przydały by się 3 temperatury: taryfa nocna, taryfa dzienna (1stopień niżej), priorytet (pół stopnia wyżej) by włączyć np. od 13-00 do 15-00, czy nad ranem na godzinę przed wyłączeniem nocnej taryfy. Chyba to zrealizuję drugim termostatem. Z regulacją dwustopniową jak zagrzeje od 21-00 do 1-00, to do rana PC się już nie włącza i musi dotrwać bez grzania do 13-00, czyli 12h. Pogodówka u mnie też jest, ale na razie z niej nie korzystam bo jest dobrze, choć zimą z nią chyba poeksperymentuję.

W ubiegłym sezonie miałem licznik jednotaryfowy i sterowanie pogodówką + odcięcie PC termostatem pokojowym jak słonko nagrzało - było ok. Teraz przy liczniku dwutaryfowym chcę zmagazynować jak najwięcej energii w taniej taryfie i na razie to działa ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego co jest lepsze mozna byłoby podyskutować :) moje zdanie jest ugruntowane ale ..moze mnie przekonasz :)

 

Ja uwazam, ze pogodowka jest niezbedna w PC, bo ta steruje temperatura zasilania - a od niej przeciez bardzo zalezy COP pompy! Im nizsza, tym COP wyzszy. Bez pogodowki pompa bedzie IMHO chodzic zawsze na dosc wysokich temperaturach LUB na mniejszych ale wlaczac sie czesciej (co nam tez nie sluzy - bo to znaczy ze prawdopodobnie bedzie sie wlaczac czesciej w I taryfie).

 

Wezmy przyklad - dosc cieply dzien, w domu ciepelko. W nocy przychodzi nagle ochlodzenie i mroz. W domku dalej panuje ciepelko, bo energia siedzi zakumulowana w ogolnie pojetych "murach". Sterownik pokojowy gdzies np. o 3.00 daje sygnal, ze zrobilo sie troche za zimno i pompa zaczyna grzac. I teraz jezeli bylaby pogodowka - to pompa zacznie grzac wysokim parametrem (bo na dworze zimno) i dostarczy do "murow" wiecej energii (nim wylaczy ja sterownik pokojowy), ktora w nich zakumulowana - pozwoli na wydluzenie cyklu bez ponownego wlaczania pompy. Jezeli nie ma pogodowki to pompa wlaczy grzanie na mniejszym parametrze i "na styk" dogrzeje pomieszczenie, nie zostawiajac zbyt wiele zakumulowanego ciepla w murach. A poniewaz temperatura na zewnatrz mocno spadla, straty ciepla wzrosly, pompa bedzie musiala sie wlaczyc niedlugo ponownie.

 

Tak ja to widze:) Wszystko polega na tym, zeby dostarczyc jak najwiecej ciepla do "murow" nim sterownik pokojowy wylaczy grzanie. Oczywiscie nie mozna tez przegiac - bo przegrzejemy pomieszczenia.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodówka pozwala na zminimalizowanie temp. zasilania instalacji (grzejemy grzejnik podłogowy tylko do takiej temp. aby miał on moc odpowiedmią do chwiloego zapotrzebowania bydynku na ciepło, które zależy od temp. zewnętrznej). Temp. pokojowa nie powinna brać udziału w regulacji, a pogodówka powinna być tak wyprofilowana aby w domu był komfort cieplny dla pełnego zakresy temp. zewnętrznych. Mamy wtedy pewność, że "grzejemy minimalną możliwą temp. zasilania".

Czym dom lepiej zaizolowany tym "przesunięcie czasowe pomiędzy zmianą zapotrzebowania bydunku na ciepło" (z powodu zmiany temp. zewnętrznej) a zmianą temp. wewnętrznej jest większe. Pogodówka daje możliwość natychmiastowej reakcji na zmianę "pogody". Gdy nie mamy zapasu mocy (a tak jest najczęściej w przypadku PCi) może dojść do chwilowego niedogrzania budynku. Przy szybkich zmianach temp. zewnętrznej pomiar temp. wewnętrznej ma się nijak do zmiany zapotrzebowania budynku na ciepło.

I jeszcze jedno. Pomiar temp. powietrza poprzez czujnik pokojowy nie jest do końca adekwatny do odczucia komfortu cielnego w przypadku ogrzewania podłogowego. Może dochodzić do sytuacji że pomomo że np, w domu jest 21 stC i "nie działa podłogówka" jest niższy komfort niż przy pracującej podłogówce i 19stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam, ze pogodowka jest niezbedna w PC, bo ta steruje temperatura zasilania - a od niej przeciez bardzo zalezy COP pompy! Im nizsza, tym COP wyzszy. Bez pogodowki pompa bedzie IMHO chodzic zawsze na dosc wysokich temperaturach LUB na mniejszych ale wlaczac sie czesciej (co nam tez nie sluzy - bo to znaczy ze prawdopodobnie bedzie sie wlaczac czesciej w I taryfie).

 

Wezmy przyklad - dosc cieply dzien, w domu ciepelko. W nocy przychodzi nagle ochlodzenie i mroz. W domku dalej panuje ciepelko, bo energia siedzi zakumulowana w ogolnie pojetych "murach". Sterownik pokojowy gdzies np. o 3.00 daje sygnal, ze zrobilo sie troche za zimno i pompa zaczyna grzac. I teraz jezeli bylaby pogodowka - to pompa zacznie grzac wysokim parametrem (bo na dworze zimno) i dostarczy do "murow" wiecej energii (nim wylaczy ja sterownik pokojowy), ktora w nich zakumulowana - pozwoli na wydluzenie cyklu bez ponownego wlaczania pompy. Jezeli nie ma pogodowki to pompa wlaczy grzanie na mniejszym parametrze i "na styk" dogrzeje pomieszczenie, nie zostawiajac zbyt wiele zakumulowanego ciepla w murach. A poniewaz temperatura na zewnatrz mocno spadla, straty ciepla wzrosly, pompa bedzie musiala sie wlaczyc niedlugo ponownie.

 

Tak ja to widze:) Wszystko polega na tym, zeby dostarczyc jak najwiecej ciepla do "murow" nim sterownik pokojowy wylaczy grzanie. Oczywiscie nie mozna tez przegiac - bo przegrzejemy pomieszczenia.

pozdr.

Typowa pogodówka nie w każdej sytuacji się sprawdzi. Oto przykład. W nocy była niska temperatura na zewnątrz (np. 16 st. C), pompa ciepłą zakumulowała sporą ilość ciepła, ale w dzień nadal w cieniu jest -10st. C, co wskazuje na konieczność grzania. Jest jednak piękna zimowa wyżowa pogoda, i mamy sporo słońca. Od południa mamy duże okna (zgodnie z zasadami domów energooszczędnych), i zyski słoneczne znacznie przewyższają zapotrzebowanie na ciepła. Na dodatek jest weekend i gospodyni zabrała się za pieczenie ciasta. Temperatura w pomieszczeniach wzrosła do 23 st. C, ale sterownik pogodowy dla temperatury zewnętrznej -10 st. C nakazuje pompie ciepła grzać posadzkę do temperatury 30 st. C.

Ta sytuacja wyraźnie pokazuje, że oprócz sterowania pogodowego wskazany jest także sterowanie pokojowe. Jednak, gdy wstawimy sterownik pokojowy, to nie dopuści on do grzania w sposób w jaki opisałeś.

 

Napisałem kiedy do sterowania wystarczy sterownik pokojowy - dobrze ocieplonego domu z ogrzewaniem podłogowym ogrzewanym pompą ciepła bez dodatkowych źródeł ciepła.

Dodam może jeszcze jedno odpowiednio duża akumulacyjność cieplna domu (sama posadzka może nie wystarczyć).

Jeżeli te warunki są spełnione, a w nowych domach są one spełnione w 90% przypadków, to sterowanie pokojowe wystarczy. Zaletą sterowania pokojowego, oprócz prostoty i niskiej ceny jest także uwzględnianie zysków energtycznych w domu. Im bardziej energooszczędny dom, tym wpływ tych zysków na ogrzewanie domu większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ze czujnik pokojowy musi być właśnie dla takich sytuacji jak napisałeś. Weź jednak pod uwagę to, że jeśli są jakies "zyski energetyczne" i rośnie temp. wewnętrza to spada moc płyty grzewczej i pompa ciepła szybciej osiągnie temp. zadaną zgodnie z pogodówką. Natomiast jak pogodówki nie ma to nie ma jakiejkolwiek kontroli nad temp. wody w instalacji. To właśnie wtedy pompa ciepła niepotrzebnie "dobija" wodę w instalacji do wysokiej temp.

 

Zupełnie nie rozumiem poglądu że dla dobrze zaizolowanego domu i pompy ciepła pogodówka jest niepotrzebna. Według mnie jest odwrotnie. Nie potrzebna jest dla domów słabo izolowanych, gdzie opóźnienie pomiędzy zmianą temp. zewn. i wewnętrznej jest małe. Oraz tam gdzie jest zapas mocy i są "szybkie grzejniki". Czyli tak jak to było "kiedyś"

 

Natomiast w przypadku PCi pogodówka pozwala precyzyjnie ograniczać temp. zasilania dla wyższych temp. zewnętrznych co ma nie mały wpływ na koszty eksploatacji.

 

Konkluzja jest taka:

- wykorzystanie sterowania pogodowego pozwala ograniczyć koszty eksploatacji,

- przy sterowaniu tylko pogodowym może łatwo dojść do przegrzania,

- przy sterowaniu tylko pokojowym do wychłodzenia jak i przegrzania.

 

Dlatego nawet średnio zaawansowany sterownik PCi powinien łączyć sterowanie pogodowe, pokojowe i czasowe (druga taryfa).

 

I jeszcze jedno. Sterowanie czasowe (dogrzewanie w II taryfie) lepiej jest oprzeć na sterowniu pogodowym, przez co łatwo można zmaksymalizować ilość ciepła magazynowanego w II taryfie bez zbytniego podnoszenia temp. zasilania jak i bez zbytnich fluktuacji temp. wewn. przy dość wysokiej temp. zewnętrznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy szybkich zmianach temp. zewnętrznej pomiar temp. zewnętrznej ma się nijak do zmiany zapotrzebowania budynku na ciepło.
Sterowanie takie działa dużo stabilniej, gdy jest uzależnione od temperatury zewnętrznej ale uśrednionej w dłuższym okresie czasu. Jeżeli czas uśrednienia jest porównywalny z czasem reakcji budynku na temperaturę zewnętrzną nie występują praktycznie przegrzewania i wychłodzenia budynku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczów

 

Od pewnego czasu śledzę wątek wymiany doświadczeń na temat pomp ciepła z myślą o wykorzystaniu takiego źródła ogrzewania w moim domu.

Z tego co czytałem to nie zauważyłem zdecydowanch przeciwników pomp ciepła wśród ich użytkowników (chodzi o pompy gruntowe) i to jest duży plus dla pomp.

Jednak jest kilka pytań, które mnie nurtują.

 

1) Czy przy zastosowaniu pompy ciepła i ogrzewania podłogowego w całym domu nie ma problemów z sterowniem temperaturą wewnątrz. Chodzi tu o dużą bezwładność podłogówki i ewentualne nagłe zmiany temperatury na zewnątrz. Np. bardzo słoneczny dzień po chłodnej nocy lub nagły mróz w nocy po słonecznym dniu.

 

2) Jak się ma ogrzewanie pompą ciepła do korzystania z kominka z dystrybucją gorącego powietrza. Czy nie następuje przegrzewanie pomieszczeń. A może wogóle nie ma sensu stosowanie kominka z DGP przy ogrzewaniu pompą ciepła?

 

3) Czy jest możliwość zróżnicowania temperatury w różnych pomieszczeniach lub chociaż zróżnicowanie temperatury na parterze poddaszu.

 

I jeszcze jedno. Dla mojego domu i rodziny 4 osobowej

 

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-szafirkach/m41ad974cefa4a

 

dostałem oferty na pompy ciepła o mocy 8kW. Czy nie sądzicie, że jest ona przewymiarowana?

 

Proszę o opinie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kowale

Ad.1-Odpowiedź jest nawet częściowo na tej stronie-poczytaj ją od początku. 8)

Ad.2-Moim zdaniem nie ma sensu-drewno będzie chyba więcej kosztować i ten brud,czarne ściany przy wylotach itp...... :cry:

Ad.3-Możesz sterować poprzez elektrozawory , jak również rozdzielenie obiegów,a także przydławiać na przepływomierzach ( przeważnie dla stałego obniżenia temp.) :wink:

Za mało danych do określenia mocy PC dla twojego domu.

Konieczny OZC i dobranie PC przez firmę na jego podstawie. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie takie działa dużo stabilniej, gdy jest uzależnione od temperatury zewnętrznej ale uśrednionej w dłuższym okresie czasu. Jeżeli czas uśrednienia jest porównywalny z czasem reakcji budynku na temperaturę zewnętrzną nie występują praktycznie przegrzewania i wychłodzenia budynku.

 

Od kiedy pomiar temp. wewn. uśrednia temp. zewnętrzną. Sam sobie przeczysz bo wcześniej pisałeś o dodatkowych uzyskach wpływających na temp. wewnętrzną a nie związanych z temp. zewnętrzną.

 

Stosując najprostszy dwustanowy układ regulacji opsany członem inercyjnym z opźnieniem (podłogówka) musisz mieć zawsze zapas mocy. Im większa stała czasowa opźnienia i inercji tym ten zapas musi być większy. A przy podłogówce te stałe czasowe sa znaczne. Co to oznacza? Ano to, że przy skrajnych temp. zewn. musisz mieć przewymiarowaną instalację a przy wyższych temp. musisz dysponować mocą większą aby pokryć nie tylko chwilowe zapotrzebowanie energetyczne na straty ale także na podniesienie temp. wewnętrznej. W przypadku grzejnika podłogowego odbywa się to poprzez podniesienie temp. w instalacji (im wyższa temp. tym wyższa moc grzejnika). To podstawy dwustanowej regulacji automatycznej.

Oczywiście jest to układ wygodny bo nie wymaga znajomości transmitancji układu, a całą robotę odwala regulator poprzez pętle sprzeżenia zwrotnego. Ale niestety nie jest to sposób optymalny dla obiektów o dużych stałych czasowych z uwagi na jakość regulacji. Oczywiście wymagania użytkowników są różne wobec różnych parametrów jakości regulacji. To co jednych zadawala, innym nie wystarcza. Ale ważniejszą sprawą są tutaj koszty eksploatacji. Układ regulacji ze sprzężeniem zwrotnym w tym przypadku podniesie średnią temp. skraplania.

 

Jeśli znana jest transmitacja obiektu a zakłócenia występują incydentalnie i mają mały wpływ na obiekt, to można zastosować regulację bezpośrednią. Z dużą dokładnością można stwierdzić, że transmitacja ukladu budynek-podłogówka jest inercją drugiego rzędu. Jest to więc obiekt prosty, dla którego nie jest konieczna znajomość stałych czasowych a jedynie doświadczalnie ustawiona tzw. charakterystyka pogodowa. Dzięki temu reagujemy natychmiast na zmiany zapotrzebowania budynku na ciepło odpowiednią mocą płyty grzeczej, przez co dostarczamy ciepło do budynku przy najniższej mozliwej temp. zasilania instalacji.

 

I teraz tak jak pisałeś, dla domów o małym zapotrzebowaniu energetycznym wpływ względny ew. uzysków energetycznych jest większy niż dla domów "zimnych". Dlatego regulacja bezpośrednia (pogodówka)powinna "współpracować" z regulacją ze sprzężeniem zwrotnym (pokojówka).

Tylko, że priorytetowo należy traktować regulację pogodową, gdyż uzyski występują, tak jak napisałem wczęśniej, incydentalnie. Tak jak np. przytoczone przez ciebie gotowanie (bo ile się gotuje dziennie a ile trwa doba).

 

W przypadku ogrzewania podłogowego jest jeszcze inna kwestia związana z pomiarem temp. wewnętrzej. Czujnik Twewn. mierzy temp. powietrza a jak wiadomo sporą część ciepła grzejnik podłogowy dostarcza poprzez promieniowanie IR, które absorbowane przez materię (ciało ludzkie, przegrody, meble, etc.) podgrzewa powietrze pośrednio, ale oddając też tylko część tego ciepła na podgrzanie powietrza. Stąd właśnie ta znana właściwość podłgowki, że przy tej samej temp. wewnętrzej inaczej odczuwa się komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...