Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam zamiar przybrac sie do tego watku i przeczytac od dechy do dechy ale na razie czasu brak 8) my za rok planujemy pompe ciepla jeszcze tak sie w ten temat nie zaglebialismy dlatego pisze moze ktos z was kto jest w tym temacie fachowcem moze mi tak w miare wytlumaczyc co i jak ???? Interesuje mnie jaka jest temperatura w domu z takim ogrzewaniem ?? my mamy domek 220 m2 Czy rzeczywiscie to sie bardzej oplaca niz ogrzewanie normalne w naszym przypadku wegiel ????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tansza eksploatacje niz weglem bym nie liczyl. Moze byc porownywalnie. Ale nieporownywalny jest komfort ;)

pozdr.

 

Witam

a to zalezy:)

przez rok wynajmowalem pol domu ktory ogrzewalem weglem..i niestety na miesiac schodzilo mi prawie tona wegla za 550 zl plus prad 150 zl..tak wiec placilem 700zl miesiecznie..porownujac do dzisiejszych rachunkow to mam prawie 50 % nizsze:)

oczywiscie to byl stary don cienko uszczelniony z stara instalacja CO

co nie zmienia faktu ze i na weglu mozna przeplacac

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj rozmawiamy o tym samym domu ogrzewanym węglem i pompą.

 

Jak ma być tanio inwestycyjnie i tanio w użytkowaniu to węgiel/drewno, ale jeśli ma być komfortowo bez biegania z workami/wiadrami/taczkami z opałem i popiołem to pompa, tylko koszt inwestycji większy.

 

Za wygodę trzeba zapłacić niestety. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Pompiarze,

 

Od poniedziałku ruszyła u mnie pompa Ecopower 11KW z PPC. Dz - 150m odwiertów. 5 x 30m. Do ogrzania jest 220m plus CWU zbiornik 280ltr.

 

Dom 24cm keramzyt + 10cm styro

Dach 35cm wełny

Okna na stronie południowej, sporo przeszklenia

Podłogówka na całym domu(garaż i pomieszczenia gospodarcze też)

 

Między temp wej a wys mam przeciętnie 5stopni w dół. Czyli na przykład :

Tempwej 9st Temp wyj 4.5st

 

Mam kilka pytań:

- czy to normalna róznica,

- czy krzywa 2 jest odpowiednia dla mojego domu(jak w ogóle to zrozumieć, o co tam chodzi,

- jakie jest średnie zużycie KW dziennie przy pracy PC

- czy pompa jest odpowiednio dobrana i te odwierty.

 

Dziękuję z góry. Przebrnąlem większość tematu, ale w sumie odpowiedzi same się nie nasunęly.

-

-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj rozmawiamy o tym samym domu ogrzewanym węglem i pompą.

 

Jak ma być tanio inwestycyjnie i tanio w użytkowaniu to węgiel/drewno, ale jeśli ma być komfortowo bez biegania z workami/wiadrami/taczkami z opałem i popiołem to pompa, tylko koszt inwestycji większy.

 

Za wygodę trzeba zapłacić niestety. ;)

Jeżeli zupełnie nie liczymy kosztu naszej pracy, to być może ogrzewanie węglem, czy drewnem wyjdzie taniej. Jeżeli jednak policzymy, że obsługa kotła to ok. 0,5h dziennie przy nawet minimalnej stawce robocizny, to wygląda to już zupełnie inaczej.

Chociaż pompa ciepła poprawnie dobrana i w zamontowana osiąga COP rzędu 4,0 (wg danych z badań udostępnionych przez bonetkę. Przy ogrzewaniu wyłącznie w II taryfie daje to cenę 0,08zł/kWh.

Przy paleniu węglem o kaloryczności 5,9kWh/kg przy sprawności kotła 80% i cenie węgla 800zł/tonę otrzymujemy 0,11zł/kWh. Dopiero przy cenie węgla 590zł/tonę oba koszty się zrównają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka :)

mam zagadkę ..co to takiego ?......

http://www.fulereny.blink.pl/mum/pc.gif

jako podopowiedz .....to PC...bardziej energochłonna ....coś do niej jest potrzebne (dodatkowo ) ...do tej pory były takie ale dużej mocy ..ostatnio Vaillant pracuje nad małymi mocami ......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby do sterowania uzyc systemu sterowania podlogowka, np: Danfoss CF2.

Gdy slonko dogrzeje, petle i pompy obiegowe automatycznie sie wylaczaja. Problem wystepuje w momencie szybkiego spadku temp. na zewnatrz, ale zakladajac ze budynek jest dobrze zaizolowany to spadek temperatury jest wynikiem opoznienia ktore wnosi czas rozgrzania podlogowki.

W takim systemie oczywiscie wachniecia temp sa, ale luksus tez jest bo mozna kazdym pomieszczeniem oddzielnie sterowac a dodatkowo na noc mozna w niektorych pomieszczeniach obnizac temperature o np: 2C

Wada jaka moze miec takie sterowanie to slaby algorytm sterowania podloga (brak wyprzedzenia w reakcji na parametry zewnetrzne) np: robi sie zimno na dworze i temp wewnatrz zaczyna spadac z szybkoscia 0.1C na h - jezeli na sterowniku mamy ustawione 21.5C to jak dla mnie ogrzewanie podlogowe aby zniwelowac bezwladnosc podlogowki powinno wlaczyc sie juz gdy tem spadnie do wartosci ~21.7C (ale te niby inteligente systemy sterowania niestety tak nie dzialaja).

 

Pzdr,

ppiszc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim systemie oczywiscie wachniecia temp sa, ale luksus tez jest bo mozna kazdym pomieszczeniem oddzielnie sterowac a dodatkowo na noc mozna w niektorych pomieszczeniach obnizac temperature o np: 2C

 

Jaki tam luksus - ja to uwazam za zbedny wydatek! W sypialni zawsze bede mial zimniej niz w reszcie pomieszczen, w lazience cieplej. I to sobie wyreguluje na rotametrach i koniec - luksus to miec wymagana temperature zawsze i wszedzie, obnizanie 2stC przy podlogowce jest IMO bezsensu - nim o tyle spadnie i nim znowu zagrzejemy to minie doba ;)

 

Ja sobie chyba zaprzegne PLC jako sterownik pogodowki + grzania CWU + ustawiania temp. zasilania na PC i sterowania cyrkulacja. Wisi mi juz jako obsluga oswietlenia i drobnej automatyki to te pare wyjsc/wejsc poswiece na zrobienie samemu sterownika zgodnie z wlasnymi "widzimisie" :)

 

AdamAlicjaWRO - tez zamierzam kupic Ecopowera - ile placiliscie za sama pompe (bez wliczania robocizny, zbiornika CWU, dolnego zrodla) ?? Czy ta pompa ma juz sterowanie pogodowe, czy mozna z niego zrezygnowac i zaplacic mniej nie wiecie ? :)

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdamAlicjaWRO - tez zamierzam kupic Ecopowera - ile placiliscie za sama pompe (bez wliczania robocizny, zbiornika CWU, dolnego zrodla) ?? Czy ta pompa ma juz sterowanie pogodowe, czy mozna z niego zrezygnowac i zaplacic mniej nie wiecie ?

 

Co do samej PC to szczerze przyznam się że nie pamiętam. Została kupiona i zainstalowana już rok temu, ale EnergiaPro nas po prostu nie dopuściła do skrzynek i mam roczne przesunięcie.

Pompa ma sterowanie pogodowe, nie mam pojęcia czy można z niego zrezygnowac.

 

Co do DZ - mam warunki z ciekami wodnymi, robiłem badania gleby itp. Są określone jako świetne. na czym opierasz to że nie uważasz że 2x80 to za dużo. na doświadczeniu? czy może na odczuciach?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od tygodnia obserwować pracę PC i mam małe pytanko.

 

Czytałem że podłogówka powinna byc zasilana około 30-32stopnie aby było ok. I jak tak patrze na prace mojej PC to mam coś takiego, że załącza się, podgrzewa wodę do 30stopni to potem pompka przekazuje na podłogówkę, i tam tez sie robi koło 30 stopni(no mniej więcej, jestem laikiem tematu),

 

i teraz... PC się wyłącza i temperatura opada do 21 na wejściu itp.

 

Czy tak to ma działać? Nie powinno stale płynąc te 30 na podłogi? Proszę o wyjasnienie jak własciwie to ma działac. Nie znalazłem tego w temacie - może ewentualnie odnośnik gdzie szukać?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od tygodnia obserwować pracę PC i mam małe pytanko.

 

Czytałem że podłogówka powinna byc zasilana około 30-32stopnie aby było ok. I jak tak patrze na prace mojej PC to mam coś takiego, że załącza się, podgrzewa wodę do 30stopni to potem pompka przekazuje na podłogówkę, i tam tez sie robi koło 30 stopni(no mniej więcej, jestem laikiem tematu),

 

i teraz... PC się wyłącza i temperatura opada do 21 na wejściu itp.

 

Czy tak to ma działać? Nie powinno stale płynąc te 30 na podłogi? Proszę o wyjasnienie jak własciwie to ma działac. Nie znalazłem tego w temacie - może ewentualnie odnośnik gdzie szukać?

 

pozdrawiam

 

Jak pompa się wyłączy (tak piszesz) to jak nadal ma być 30 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

logiczne to jest co piszesz :) jednak lepiej wychodzi mi liczenie i księgowanie

 

ale z innej strony : jak ta podłogówka ma grzać dom jak ma 20 stopni???

 

Przyznam szczerze, że spodziewałem sie, że po odpaleniu PC bedzie ona chodzić z 2 tyg prawie bez przerwy. No nie mówię,że się nie cieszę, ale jednak jestem zaskoczony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz 2 termometry na wejściu i wyjściu?

Jeżeli pompa się wyłączy (nie grzeje) to termometr po pewnym czasie praktycznie pokazuje temperaturę pomieszczenia a nie wody zasilania. I wcześniej ta woda o 30 stopniach podgrzała ci beton który podczas kiedy pompa nie pracuje oddaje to ciepło do pomieszczenia i dlatego masz ciepło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...