Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

właśnie doczytałem sobie o sterownikach i znowu pytanie:

 

mam oczywiście pogodowy, ale instalator podłogówki wyprowadził mi do każdego pomieszczenie kabelki, gdzie moge podłączyć pokojowe do regulatorów.

 

Przeczytałem i za i przeciw. Ale ekonomicznie jak mam kupić 15 eurosterów za sumę około 2300PLN to nie wiem czy to w ogóle jest sens.

 

Ogólnie chciałem powiedzieć, że mimo tych moich niejasności i wątpliwości mam w domu 22 stopnie :)

 

a no i dopiero teraz założę podlicznik, bo nie łapie ile mi idzie KWh.

 

Tylko sczytuję dzienne całościowe zużycie i jest to uśredniając dla wszystkich używanych urzadzeń(w tym PC) to jest 25KWh.... sam nie wiem czy to sie jakos odnosi i porównuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz wykorzystać regulator w każdym pomieszczeniu to nie za bardzo się uda korzystać tylko z taniego prądu. To jest moje zdanie. Uważam że bardzo podobny efekt uzyskasz poprzez regulację obiegów w danym pomieszczeniu. Co prawda jest z tym trochę zabawy i obserwowania jak cały system działa ale uważam że wynik jest satysfakcjonujący.

 

Tylko nie wiem po co ci 15 eurosterów? chyba że masz tyle pokoi.

 

Chyba chodziło ci o siłowniki montowane na obiegach. A najcześciej Euroster daje się jeden w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały dzień mu wystarczy?

 

"Na oko" to bedziesz regulowal kilka tygodni zeby dojsc do stanu idealnego ;)

 

Najlepiej to znac dokladne zapotrzebowanie na cieplo pomieszczen, dokladna dlugosc rurek w kazdym z obiegow i wprowadzic to wszystko do np. audytora CO, ktory poda Ci nastawy poszczegolnych obiegow - masz rotametry wiec wystarczy Ci informacja o wymaganych przeplywach w l/min w danej petli. To powinien byc wzor i podstawa do rozpoczecia regulowania instalacji - choc i bez tego sobie poradzisz, tyle ze potrwa to na pewno dluzej :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki. Hmmm mam projekt podłogówki ze wszystkimi danymi i na rysunkach mam też kazdy obieg z podanie przepływu na rotametr.

 

Sęk w tym, że pewien bałwan, który instalował mi pompe ciepła mi uszkodził wszystkie rotametry. I teraz zamiast nich mam zamknięte(śrubą czy czymś tam). Gdybym je posiadał to bym sobie je tam wg projektu kręcił.

 

Chciałem tylko nawiązać do tematu: obecnie żaden z bałwanów instalujących moją PC nie pracuje już w firmie skąd ją brałem. Co świadczy o tym, że trafiłem na wyjątkowych dyletantow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisał Daga&Adam. metodą prób i błędów. Zakręcasz na maksa i z tego co pamiętam to chyba 3,5 obrotu od całkowitego zamknięcia nie masz już tłumienia przepływu. Czyli regulujesz w tym zakresie i czekasz na wynik. Wiem że trochę partyzantka ale można to zrobić bo ja tak mam i działa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja również zaczynam przygodę z pompą ciepła;) Wybrałem "polską myśl techniczną" Pompa z Hubomaga, 13,5kW na 280m2 powierzchni. Na razie mamy w ziemi pięć nitek kolektora spiralnego po około 30 metrów każda. Teraz przystępujemy do górnego źródła. Wykonawca odradza hydroizolację podłogi na gruncie? Jakieś doświadczenia, uwagi? Ocieplenie to 2x5cm FS20 + 3cm styropianu systemowego z folią. Jak na razie wiele pytań i wątpliwości ale najważniejsze, że wreszcie decyzja podjęta.

Gorące podziękowania dla Bonetki i Hydrola za pomoc i cierpliwość a dla wszystkich niskich rachunków;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Wykonawca odradza hydroizolację podłogi na gruncie? Jakieś doświadczenia, uwagi? Ocieplenie to 2x5cm FS20 + 3cm styropianu systemowego z folią. ...

 

Dziwne, argumentowal dlaczego odradza hydroizolacje na gruncie?

Mnie sie raczej wydaje ze musi byc, jesli wilgoc "podejdzie" do scian czy wykladzin to moze byc nieprzyjemnie

Ja dalem chudziak ale oddzielony styropianem od scian, na chudziak folia, styropian 30cm i znowu folia i dopiero na folie rurki od podlogowki.

Nie wyobrazam sobie zeby nie dac folii na chudziaka pod styro ...

 

Czy ktos ma "mala"pompe ciepla i moze pochwalic sie czy ma dwu czy jedno-taryfowe naliczanie energii elektrycznej?

Musze podjac decyzje a nie jestem na 100% przekonany czy dwu-tryfowa mi sie bedzie oplacala. Zastanawia mnie zuzycie dzienne "zwyklych" urzadzen.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja bedzie miala 5,9kW, ale sezon grzewczy nie trwa caly rok a rachunki trzeba placic caly czas :cry:

Jak to wyglada w skali calego roku i grzanie wody (cwu)?

Zakladajac sezon grzewczy w ktorym wieksze zuzycie mozna osiagnac w II taryfie trwa 100dni bo pozostale to moga sie rownowazyc lub wrecz wychodzic niekorzystnie. Ciepla wode grzejesz ile razy dziennie zeby wystarczylo? Jakiej pojemnosci zbiornik masz?

Ja bede mial 175l i kombinuje czy grzanie wody w ciagu dnia w godzinach tanszej taryfy wystarzy do wieczora zbey sie wykapac, wszak to dwie godziny ale i sporo czasu jeszcze do wieczora.

Ogrzewania to jestem pewien ze wystarczy w nocy, ale moze sie okazac ze "zwykla" taryfa wyjdzie tyle samo co ta "tansza" - patrzac na to calosciowo.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 2 taryfy i się opłaca. Średnioroczny koszt 1kWh (z wszystkimi opłatami stałymi przesyłowymi itp. itd.) to około 35 groszy. Dokładnie podam jak wrócę do domu bo tam mam dane. A ogrzewanie domu to nie 100 dni ale 180. I oczywiście pralka , zmywarka w taniej taryfie. Grzanie wody tez tylko w taniej zbiornik 270l .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 miesiecy poza sezonem grzewczym, CWU w zbiorniku 185l grzałem 3 razy dziennie do 49C w II taryfie,czas pracy śrenio około 1,2-1,3 h/dobę. Standardowao nam wystarczalo,dogrzać zawsze mogłem. Korzystanie z II taryfy to mała zmiana przyzwyczajeń.Zmywarka i pralka była puszczana w tańszej, podlewanie ogródka z hydroforu - także. Zatem 50/50 może 45/55 taryfy II/I a więc nadal było warto G12. Do tego cały okres grzewczy wychodzi jednoznacznie. Ale każdy musi taka analizę zrobic dla swoich warunków.

Są tu osoby dla ktorych G12w jest optymalne- i ja bede musial się temu przyjżeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...