Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A ja tak z innej mańki: raczej wszyscy pod rurami mamy styropian - to czy on po latach nie będzie się kurczył ?? czy podłoga nie będzie osiadała??? Tak se pytam, bo przeraża mnie usuwanie okładzin kamiennych z podłogi za naście, dziesiąt ??? lat.
Jak będziesz dawał na podłogówkę moc rzędu 200W/m2 to może to być groźne.

Przy 40W/m2 i temperaturze wody grzewczej do 40st. C nie ma się czego obawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem G12W w skali 2 miesięcy ( czyli pomiędzy odczytami) nie uwzględniając dni wolnych od poniedziałku do piątku czyli tylko zysk na sobocie i niedzieli daje nam 200 godzin taniego prądu ekstra. Zrobiłem proporcjonalnie i wyszło mi że przechodząc z G12 na G12w zaoszczędzę 10% . klimaw podaj jeżeli możesz proporcje twojego zużycia i średnią 1kWh. Ułatwi mi to ewentualną decyzję o zmianie. Dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcji nie podam , bo jak pisałem wszystko mam ustabilizowane dopiero od marca , a wtedy skończył się sezon grzewczy. 8)

Jak wrócę na chatke to podam np.odczyt z licznika głównego w podziale na taryfy i z podlicznika również z podziałem na taryfy za dwa ostatnie miesiące. :)

Da to obraz zużycia całego domu i w tym odniesieniu zużycie samej PC.( oczywiście dotyczyć to będzie tylko CWU ) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawca odradza hydroizolację podłogi na gruncie? Jakieś doświadczenia, uwagi? Ocieplenie to 2x5cm FS20 + 3cm styropianu systemowego z folią.
Nie znam Twojej posadzki. Podejrzewam, że jest zrobiona standardowo, czyli podsypka piaskowa, chudy beton, styropian styropian systemowy, wylewka ogrzewania podłogowego.

Hydroizolacja pod styropianem byłaby konieczna tylko w przypadku bardzo wysokiego poziomu wody gruntowej (np. budynek na skarpie), chociaż i w takiej sytuacji należałoby raczej zastosować drenaż opaskowy.

Załóżmy, że w trakcie budowy styropian ulegnie niewielkiemu zawilgoceniu - na budowie o to nietrudno (niewielki deszcz, nieszczelności w folii izolacyjnej pod wylewką. Co się stanie z tą wilgocią? Przy braku hydroizolacji podczas grzania wyschnie górna część izolacji, zaś z dolnej części wilgoć spłynie do chudego betonu, a dalej do podsypki.

Co się stanie, gdy pod styropianem damy hydroizolację? Wilgoć w styropianie pozostanie bardzo długo, pogarszając jego właściwości izolacyjne.

Styropian nie jest materiałem higroskopijnym, nie podciąga wody kapilarnie.

 

Możesz zrobić eksperyment. Umieść kawałek płyty styropianowej na wodzie. Niech sobie pływa przez np. miesiąc. Po miesiącu sprawdź jego wilgotność na spodzie i na górze.

 

Brak hydroizolacji w tym wypadku nie jest wiec błędem.

Dzięki za słowa otuchy HenoK.

Pozdrawiam wszystkich i idę dalej układać styropian :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folie pod styropian uklada sie zazwyczaj w zadaszonym domu lub nawet w zamknietym juz i prawde powiedziawszy nie widzialem zbytniej mozliwosci zawilgocenia pomiedzy foliami podlogi.
Budując odpowiednio długo można pewnie znaleźć taki moment, kiedy wilgoć pod styropianem się nie wykropi. Jednak w przypadku, gdy są wykonywane mokre roboty : wylewko, tynki i budynek jest zamkniety, to wilgotność w nim jest bardzo wysoka (80-90%) - najlepiej widać to po "płaczących oknach". Wentylacja w tym czasie zazwyczaj nie działa. Po położeniu styropianu na posadzce najchłodniejszą częścią budynku jest chudy beton. Potrafi się tam wykroplić naprawdę sporo wilgoci (od momentu rozpoczęcia rozkładania styropianu, do ułożenia ogrzewania podłogowego i wykonania wylewki mija zazwyczaj kilka dni. Jeżeli pod styropianem jest hydroizolacja, na styropianie folia, to ta wilgoć w styropianie zostanie na bardzo długo oczywiście pogarszając jego izolacyjność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

irtad

Zgodnie z obietnicą. 8)

Wziąłem pod lupę dwa rachunki-w sumie od 09.04 do 11.08.

Od tego okresu trzeba odjąć 11 dni, bo w tym czasie nie było nas w domu i PC była wyłączona ,ale z drugiej strony jakieś zużycie global było-choćby lodówki. :wink:

Rozpatrujemy więc okres 09.04-31.07. czyli 113 dni. :p

Zużycie domu + PC w tym czasie 1T- 927kWh

2T-1441kWh czyli razem 2368kWh :cry:

Zapłaciłem zgodnie z rachunkami 969,93 czyli średnio 41 groszy za kWh. :cry:

Zużycie PC mogę podać za pełne miesiące , bo poza sezonem grzewczym spisuję wszystko tylko na koniec miesiąca. 8)

W okresie 01.04-31.07 PC zużyła: 1T- 80kWh

2T-442kWh :D :lol: czyli razem 522kWh.

Jeszcze raz podkreślam , że PC pracowała w tym okresie tylko na CWU.

Dokładne - 100% dane będę miał w późniejszych miesiącach , bo teraz w sezonie grzewczym odczytuję podlicznik i spisuję parametry PC codziennie. :wink:

Co wy na to? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy na to?

Mało to nie jest, ale współczynniki masz dobre. Ja się już martwiłem, że za ostatnie 2 miesiące przyszło mi 250zł... Jutro postaram sie zrobic bardziej szczegółówe sprawozdanie, ale z tego co pamiętam mam 50/50 w obu taryfach bez użycia pompy - cwu grzane gazem. Teraz w sezonie wykorzystanie nocnej bedzie zdecydowanie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proporcja 2T do 1T wychodzi ci ładna 60% 2T 40% 1T.

Ja mam w tym okresie 2T 55% 1T 45%.

Dopiero zimą jest proporcja 2T 75% 1T 25%

Cena 1 kWh też nie jest zła w tym okresie.Mi wyszła w podobnym okresie około 40gr dopiero zima ładnie zaniża do średniej rocznej około 35 groszy.

 

Prądu zużywasz podobnie. Ja miałem 2193 kWh z tym że od 23.03-23.07.

Widzę że te dwie taryfy są bardzo podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało to nie jest, ale współczynniki masz dobre. Ja się już martwiłem, że za ostatnie 2 miesiące przyszło mi 250zł... Jutro postaram sie zrobic bardziej szczegółówe sprawozdanie, ale z tego co pamiętam mam 50/50 w obu taryfach bez użycia pompy - cwu grzane gazem. Teraz w sezonie wykorzystanie nocnej bedzie zdecydowanie lepsze.

 

To bardzo mało 250zł za 2 msc . Ale ty masz gaz a my nie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pilną poradę.

Czy robiąc odwierty, ich długości muszą być równe.

Mój "odwiertnik" twierdzi, że nie. Moim zdaniem zrobi mi 3 szt. 60- 55 - 70

Jego zdaniem długość odwiertów może się różnić do 20% !!!

Dodam, że wykonuje też pompy u ludzi (w mnie nie).

Moim zdaniem mają być równe bo mają mieć jednakowe przepływy, jednak zdaniem wykonawcy odwiertów przepływy reguluje się zaworami i wszystko jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pilną poradę.

Czy robiąc odwierty, ich długości muszą być równe.

Mój "odwiertnik" twierdzi, że nie. Moim zdaniem zrobi mi 3 szt. 60- 55 - 70

Jego zdaniem długość odwiertów może się różnić do 20% !!!

Dodam, że wykonuje też pompy u ludzi (w mnie nie).

Moim zdaniem mają być równe bo mają mieć jednakowe przepływy, jednak zdaniem wykonawcy odwiertów przepływy reguluje się zaworami i wszystko jest OK.

 

Sam kolektor tez bedzie sie troche sam regulowal. Chodzi o to, ze w tym najkrotszym bedzie najwiekszy przeplyw, a wiec bedzie sie on najszybciej wychladzal. Glikol im chlodniejszy tym gestszy. A im gestszy tym stwarza wiekszy opor, wiec przeplyw przez niego zmaleje :)

 

Jezeli bedziesz mial jeszcze dodatkowo jakies elementy regulacyjne (zawory spoko tylko trzebaby miec jakies rotametry zeby widziec ile tego przeplywu jest faktycznie) to wogole bym sie nie przejmowal :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...