Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej,

 

Policzyłem sobie, ale może gdzieś popełniam błąd, opłacalność PC wersus grzanie elektryczne.

Założenia:

Dom 300 m2

Izolacja 50 w/m2

zużycie w związku z tym wychodzi mi 15 kwh dzienne w miesiącach grzewczych

Ilość mc grzania 8 - tutaj nie jestem pewny, ale raczej realne zalozenie

cena za prad w I taryfie 0,4898

cena za prąd w II taryfie 0,3035

Grzanie 4h w I taryfie i 6h w drugiej taryfie

 

Inwestycja w PC wersus kocioł elektryczny pracujący z wodną podłogówka

(PC + dolne źródło odwierty 80k PLN dla PC o mocy ok. 15kwh)

Za kociol liczę 5k PLN

Stopa procentowa 5%

 

No i co mi wyszło? Że PC przy takich parametrach zwraca sie po 12 latach

Gdy koszt bedzie na poziomie okolo 60000 to ma szasne sie to zwrócic po 7-8 latach, wciąż bardzo długo...

Dopiero, gdy PC kosztuje około 45k PLN ma to sens - zwrot po około 5 latach

Czy się myle? Raczej nie...

 

PC jest niemałą ekstrawagancją, chyba że ja gdzieś popełniłem błąd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartbk

Za 80K to masz już zapewne PC+odwierty+podłogówka , a jak nie to blisko tej kwoty. 8)

Pominąłeś całkowicie CWU , którą musisz grzać także latem i to niekoniecznie w 2T. :o

PC podgrzeje ją prawie całą w 2T. :D

Weź te uwagi i policz ponownie. 8)

Ekstrawagancja-tak , ale 30 lat temu. :wink:

Nawet jak zwrot wyjdzie po około 10-12 latach to po tym okresie my dalej grzejemy tanio :lol: , a ty bulisz. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartbk

Za 80K to masz już zapewne PC+odwierty+podłogówka , a jak nie to blisko tej kwoty. 8)

Pominąłeś całkowicie CWU , którą musisz grzać także latem i to niekoniecznie w 2T. :o

PC podgrzeje ją prawie całą w 2T. :D

Weź te uwagi i policz ponownie. 8)

Ekstrawagancja-tak , ale 30 lat temu. :wink:

Nawet jak zwrot wyjdzie po około 10-12 latach to po tym okresie my dalej grzejemy tanio :lol: , a ty bulisz. :x

 

No myślę, że wątpie... Jeżeli pomyślisz, to zaplanujesz sobie centralne ogrzewanie elektyczne tak, że też będziesz grzał prawie wyłacznie w 2 tartyfie.

Do tych rozwazań wydaje mi się, że CWU jest prawie pomijalne, ale chetnie się dowiem, ile na to założyć - przyznam że nie wiem...

 

30k PLN za 300 m2 podłogówki netto

24k PLN za odwierty 300 mb (3x100) netto

to PC musiałbyś mieć 23k PLN - znasz jakąś która kosztuje 23k PLN brutto? 15 kw? Z zamotnowaniem i ze wszystkim?

 

Moja kalkulacja nie uwzględnia ew. przeglądów, awarii itp, ale także wzrostu kosztu prądu oraz stopy procentowej. Wzrost kosztów prądu jest na + dla PC, ale wzrost kosztów pieniądza na -. Generalnie inwestycja ma sens, jak się zwróci po 7-8 latach moim zdaniem. Za 12 lat mozesz miec byc moze przydomowa elektrownie jadrowa i prad prawie za darmo ;)

A nawet jakby nie to 12 ROI = gruba przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartbk

Widzę , że szkoda czasu , żeby cię przekonywać , bo już jesteś przekonany. :wink:

Daj znać za 12 lat jak tam przydomowa elektrownia jądrowa. :D :lol: :D

 

Widzę, że merytorycznie podchodzisz do tematu. Nie jestem przekonany, ale nie chce mieć PC za wszelką cenę - to nie jest kwestia fanatyzmu, tylko czystej kalkulacji. Muszę więc albo obniżyć koszty inwestycyjne, albo zrezygnować z tego rozwiązania. Obiżyć koszty mozna albo instalując tańszą PC, albo rezygnując z odwiertów na rzecz kolektora poziomego.

 

Policzylem dokładniej, zrobilem OZC oraz CWU i wychodzi zapotrzebowanie na poziomie jakis 33,5k kwh rocznie dla mojego budynku.

 

Wywalilem z mojej pc wszelkie extrasy ;) typu klimatyzacja, itp no i wychodzi mi okres zwrotu dalej ponad 7 lat, wiec trzeba bedzie zmienic odwierty na kolektor poziomy, wtedy moze sie to jakos bedzie kleic z punktu widzenia sensownosci tej inwestycji. Nota bene odwierty w Polsce sa bardzo drogie, żeby to miało sens musiałby kosztowac około 50 PLN za mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega bartbk policzył tak jak jemu pasuje.

Za mniej niż 80K (brutto) to w moim przypadku była PC + kolektory + podłogówka + CWU. A żeby było jasne, 290m2 podłogówki. Niech się i zwraca 10lat (ja uważam że mniej bo porównuję do gazu) mi już zostało tylko 7 ;)

 

Uważasz? Czy policzyłeś? Widzę że nie, bo tego nie wiesz. Poza tym jeśli porównujesz z gazem, to będzie to jeszcze więcej lat zwrotu (zwłaszcza takim z sieci). Jeżeli z butlą to też zresztą więcej. Ogrzewanie prądem jest najdroższe generalnie.

 

Jaką masz PC? Jakie kolektory? Pionowe czy poziome? Moje wyliczenia 33,5k kwh są już tez z CWU. Jakie są Twoje rachunki za prąd do PC rocznie?

 

I weź skończ z uwagami, że liczę jak mi pasuje, bo mało generalnie wnoszą. Jeżeli jesteś fanatykiem PC bo ją zamontowałeś i nie jest dla Ciebie istotne ile lat sie zwraca inwestycja, to zauważ, że moje obliczenia miały inny cel.

 

Jakbyś nie zauważył to moje pytanie miało na celu porównanie ROI PC versus grzanie prądem przy konkretnym budynku, konkretnych cenach prądu i konkretnej ofercie jaka leży na stole, a nie dywagacje nt. jakości mojego liczenia, chyba że coś się w tych obliczeniach merytorycznie nie zgadza.

 

Pozdrawiam,

bk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html

 

PSPC-13 13kW 13.790,00 zł

PSPC-16 16kW 14.680,00 zł

 

http://www.ppcpompy.eu/7001.html

 

ECOPOWER A14 o mocy grzewczej 14kW - cena 14500 zł

ECOPOWER A16 o mocy grzewczej 16kW - cena 15300 zł

 

Czy to ceny z zamonotowaniem u mnie we Wrocławiu? Czy jak pojade do magayznu i sobie zabiore od producenta? :)

Bo to troche zmienia :)

Poza tym lękam się takich "garażowych" producentów - jeżeli to czytają to proszę aby się nie czuli urażeni. PC to generlanie proste urządzenie, a urządzenia różnych producentów różnią się już praktycznie tylko sterownikami w moim odczuciu, ale chciałbym mieć gwarancję że producent "dożyje" końca gwarancji jaką sam daje. Poza tym sprężarki 2 producentów, pompki też od 2 różnych - duopol po prostu ;)

 

Ale generalnie wychodzi mi sie że przy zmianie na kolektor poziomy to się może opłacać... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega bartbk policzył tak jak jemu pasuje.

Za mniej niż 80K (brutto) to w moim przypadku była PC + kolektory + podłogówka + CWU. A żeby było jasne, 290m2 podłogówki. Niech się i zwraca 10lat (ja uważam że mniej bo porównuję do gazu) mi już zostało tylko 7 ;)

 

Uważasz? Czy policzyłeś? Widzę że nie, bo tego nie wiesz. Poza tym jeśli porównujesz z gazem, to będzie to jeszcze więcej lat zwrotu (zwłaszcza takim z sieci). Jeżeli z butlą to też zresztą więcej. Ogrzewanie prądem jest najdroższe generalnie.

 

Jaką masz PC? Jakie kolektory? Pionowe czy poziome? Moje wyliczenia 33,5k kwh są już tez z CWU. Jakie są Twoje rachunki za prąd do PC rocznie?

 

I weź skończ z uwagami, że liczę jak mi pasuje, bo mało generalnie wnoszą. Jeżeli jesteś fanatykiem PC bo ją zamontowałeś i nie jest dla Ciebie istotne ile lat sie zwraca inwestycja, to zauważ, że moje obliczenia miały inny cel.

 

Jakbyś nie zauważył to moje pytanie miało na celu porównanie ROI PC versus grzanie prądem przy konkretnym budynku, konkretnych cenach prądu i konkretnej ofercie jaka leży na stole, a nie dywagacje nt. jakości mojego liczenia, chyba że coś się w tych obliczeniach merytorycznie nie zgadza.

 

Pozdrawiam,

bk

 

No jednak liczysz jak ci pasuje.Nie jestem żadnym fanatykiem. A najbardziej mnie śmieszą uwagi takich jak ty którzy znaleźli jedyną i słuszne rozwiązanie i próbują przekonać do niego innych. Chyba żeby samemu sobie udowodnić jak ładnie liczą. Czy pisząc że przy gazie jeszcze dłużej się zwraca, brałeś pod uwagę np.

 

Cenę wkładu do komina?

Cenę samego przyłącza?

Cenę komina?

 

 

Jak już jesteś taki dokładny to licz dokładnie ale z każdej strony.

 

To że źle policzyłeś to ci już pokazał klimaw bo podałeś 80 tys bez podłogówki a za mniej niż 80 to możesz mieć całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega bartbk policzył tak jak jemu pasuje.

Za mniej niż 80K (brutto) to w moim przypadku była PC + kolektory + podłogówka + CWU. A żeby było jasne, 290m2 podłogówki. Niech się i zwraca 10lat (ja uważam że mniej bo porównuję do gazu) mi już zostało tylko 7 ;)

 

Uważasz? Czy policzyłeś? Widzę że nie, bo tego nie wiesz. Poza tym jeśli porównujesz z gazem, to będzie to jeszcze więcej lat zwrotu (zwłaszcza takim z sieci). Jeżeli z butlą to też zresztą więcej. Ogrzewanie prądem jest najdroższe generalnie.

 

Jaką masz PC? Jakie kolektory? Pionowe czy poziome? Moje wyliczenia 33,5k kwh są już tez z CWU. Jakie są Twoje rachunki za prąd do PC rocznie?

 

I weź skończ z uwagami, że liczę jak mi pasuje, bo mało generalnie wnoszą. Jeżeli jesteś fanatykiem PC bo ją zamontowałeś i nie jest dla Ciebie istotne ile lat sie zwraca inwestycja, to zauważ, że moje obliczenia miały inny cel.

 

Jakbyś nie zauważył to moje pytanie miało na celu porównanie ROI PC versus grzanie prądem przy konkretnym budynku, konkretnych cenach prądu i konkretnej ofercie jaka leży na stole, a nie dywagacje nt. jakości mojego liczenia, chyba że coś się w tych obliczeniach merytorycznie nie zgadza.

 

Pozdrawiam,

bk

 

No jednak liczysz jak ci pasuje.Nie jestem żadnym fanatykiem. A najbardziej mnie śmieszą uwagi takich jak ty którzy znaleźli jedyną i słuszne rozwiązanie i próbują przekonać do niego innych. Chyba żeby samemu sobie udowodnić jak ładnie liczą. Czy pisząc że przy gazie jeszcze dłużej się zwraca, brałeś pod uwagę np.

 

Cenę wkładu do komina?

Cenę samego przyłącza?

Cenę komina?

 

 

Jak już jesteś taki dokładny to licz dokładnie ale z każdej strony.

 

No a mnie najbardziej smieszysz Ty, uważajac że ja znalazłem jedynie i słuszne rozwiazanie. Weź przeczytaj dokładnie to co napisałem, a nie próbuj leczyć moim kosztem swojego dyskomfortu.

 

Cenę wkładu do komina i wkładu pomijam, bo go zrobiłem - nawet jak zamontuję pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne. Miałem w tym swój cel i była to przemyślana decyzja, ale to jest inny temat. Ja liczę dla konkretnego budynku i konkretnej sytutacji tj. prąd vs pc dla mojego domu.

 

Cena samego przyłącza i pieca wziąłem pod uwagę, zarówno dla gazu z butli jak i gazu z sieci - dla Twojej konkretnej sytuacji może być oczywiście inaczej, ale o tym tutaj nie dyskutujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz o pompę która kosztuje 23k, jak ci taką podaję na tacy za mniejsze pieniądze to to podważasz.

 

To chcesz żeby ci odpowiadać czy wolisz monologi ?

 

Pytałem, cyt:

to PC musiałbyś mieć 23k PLN - znasz jakąś która kosztuje 23k PLN brutto? 15 kw? Z zamotnowaniem i ze wszystkim?

 

Widzisz różnicę pomiędzy ceną PC loco producent a zamontowaną i działającą?

 

Czy widzisz w tym coś niestosownego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega bartbk policzył tak jak jemu pasuje.

Za mniej niż 80K (brutto) to w moim przypadku była PC + kolektory + podłogówka + CWU. A żeby było jasne, 290m2 podłogówki. Niech się i zwraca 10lat (ja uważam że mniej bo porównuję do gazu) mi już zostało tylko 7 ;)

 

Uważasz? Czy policzyłeś? Widzę że nie, bo tego nie wiesz. Poza tym jeśli porównujesz z gazem, to będzie to jeszcze więcej lat zwrotu (zwłaszcza takim z sieci). Jeżeli z butlą to też zresztą więcej. Ogrzewanie prądem jest najdroższe generalnie.

 

Jaką masz PC? Jakie kolektory? Pionowe czy poziome? Moje wyliczenia 33,5k kwh są już tez z CWU. Jakie są Twoje rachunki za prąd do PC rocznie?

 

I weź skończ z uwagami, że liczę jak mi pasuje, bo mało generalnie wnoszą. Jeżeli jesteś fanatykiem PC bo ją zamontowałeś i nie jest dla Ciebie istotne ile lat sie zwraca inwestycja, to zauważ, że moje obliczenia miały inny cel.

 

Jakbyś nie zauważył to moje pytanie miało na celu porównanie ROI PC versus grzanie prądem przy konkretnym budynku, konkretnych cenach prądu i konkretnej ofercie jaka leży na stole, a nie dywagacje nt. jakości mojego liczenia, chyba że coś się w tych obliczeniach merytorycznie nie zgadza.

 

Pozdrawiam,

bk

 

No jednak liczysz jak ci pasuje.Nie jestem żadnym fanatykiem. A najbardziej mnie śmieszą uwagi takich jak ty którzy znaleźli jedyną i słuszne rozwiązanie i próbują przekonać do niego innych. Chyba żeby samemu sobie udowodnić jak ładnie liczą. Czy pisząc że przy gazie jeszcze dłużej się zwraca, brałeś pod uwagę np.

 

Cenę wkładu do komina?

Cenę samego przyłącza?

Cenę komina?

 

 

Jak już jesteś taki dokładny to licz dokładnie ale z każdej strony.

 

No a mnie najbardziej smieszysz Ty, uważajac że ja znalazłem jedynie i słuszne rozwiazanie. Weź przeczytaj dokładnie to co napisałem, a nie próbuj leczyć moim kosztem swojego dyskomfortu.

 

Cenę wkładu do komina i wkładu pomijam, bo go zrobiłem - nawet jak zamontuję pompę ciepła czy ogrzewanie elektryczne. Miałem w tym swój cel i była to przemyślana decyzja, ale to jest inny temat. Ja liczę dla konkretnego budynku i konkretnej sytutacji tj. prąd vs pc dla mojego domu.

 

Cena samego przyłącza i pieca wziąłem pod uwagę, zarówno dla gazu z butli jak i gazu z sieci - dla Twojej konkretnej sytuacji może być oczywiście inaczej, ale o tym tutaj nie dyskutujemy.

 

Szkoda czasu. Ja pasuję. Już na wstępie założyłeś że się nie opłaca a teraz szukasz potwierdzenia. Otóż powiem ci że się nie opłaca. Nie możesz brać kosztu instalacji PC i porównywać tylko z kosztem kotła na prąd dla domu pasywnego bo wiadomo że się nie będzie opłacało. Śmiem nawet twierdzić że i ten kociło przepłacisz. PC jest opłacalne dla ściśle założonych warunków a nie wszędzie tam gdzie sobie wymarzysz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...