Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bo ja mam fabrycznie tylko jeden przedział czasowy.Mam w swojej PC możliwość dołożenia zewnętrznego zegara.Dzięki temu mogłem poustawiać przedziały pracy jak chciałem.Teraz wystarcza praca co. w godzinach nocnych.Zegar wyłącza PC na co lub CWU lub co i CWU wtedy kiedy ustawię.Innymi słowy włącza wyłączenie. Stąd wiem

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak czas zwrotu inwestycji w PC miałby wynosić 10 lat, to moim zdaniem i tak się opłaca. Weź pod uwagę jeszcze komfort obsługi, czystość, ekologię itd.

W porównaniu np. z gazem, lub ekogroszkiem wcale nie wychodzi inwestycyjnie tak tragicznie. Jak zaczniesz liczyć skrupulatnie i weźmiesz pod uwagę te rzeczy, które się generalnie pomija to wyjdzie ci, że sumarycznie koszt kotła, przyłącza, instalacji, komina, wkładu, solarów (!!! - bo przy takim grzaniu solary to wręcz konieczność) i co najważniejsze w przypadku groszku - powierzchni, na której bedziesz go składował to się okaże nagle, że PC będzie kosztować 80tys. a inne rozwiązania coś koło 60 tys. A 20 tys. różnicy odbijesz na rachunkach bardzo szybko.

 

P.S. Oczywiście, że PC wymaga przeglądów. Tak samo jak wszelkiego rodzaju kotły, samochody itd...

 

Jestem na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę i generalnie wiem już, że na bank zdecyduję się na pompę ciepła. Jedyne czego nie wiem jeszcze, to czy z jednej pompy do celów C.O. i C.W.U czy np. rozdzielę to na dwa układy - coś jak system Neura.

Cenowo jest mocno różnie - garażowi producenci mają to do siebie, że są tańsi, a wcale niegorsi. Po prostu nie dopłaca się za markę. A PC to przyszłość, więc jeśli firmą nie będzie się kretyńsko zarządzać, to raczej ta nie upadnie.

Z drugiej strony najważniejsze w tym wszystkim jest odpowiednio wykonane dolne źródło, bo sama konstrukcja pompy jest prosta jak budowa cepa.

 

I jeszcze jedno. PC mocno tanieją. Jak robiłem pierwsze rozeznanie rok temu -było 10-15% drożej. Kurs EUR wziąłem pod uwagę

pzdr

 

Właśnie biorę pod uwagę komfort obsługi i nie chce oleju i gazu. Prąd ma taki sam, jeśli nie wyższy komfort użytkowania, ale jest znacznie droższy. Ekogroszek jest tańszy, ale ja nie chce wywozić popiołu, składować, mieć syfu.

Ja też chce mieć PC, ale nie za wszelką cenę. Przy zwrocie 12 lat to bez sensu moim zdaniem, przy zwrocie około 7-8 lat warte rozważenia, bo należy wziąć pod uwagę że dom z PC może mieć wyższą wartość i klasę energetyczną. Przy zwrocie z inwestycji na poziomie 5-6 lat to jest opłacalna inwestycja dla mnie (biorąc pod uwagę mój koszt kapitału i ew. alternatywne pomysły na zainwestowanie kasy).

 

Liczmy jednak dla dzisiaj, ja mam konkretne oferty zrobione na NIBE i Alpha Innotec, Oschner. Ktoś ma może Alpha Innotec'a?

 

Pozdrawiam,

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o sprzeczanie.

 

Wiadomo że im mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło tym opłacalność pewnych rozwiązań będzie dyskusyjna.

Uważam że liczenie oprocentowania i stóp zwrotu jest pomijalne w tych przypadkach. Bo dojdziemy do refleksji po co budować dom lepiej zrobić lokatę. :D

 

No właśnie liczenie stóp procentowych ma jak najbardziej sens... Chyba że masz dostęp do pieniędzy za darmo. Już einstein zauważył siłę procentu składanego... :)

A dom ma na celu zaspokoić pewne potrzeby, natomiast wybór ogrzewania to jedna z decyzji inwestycyjnych, które muszą mieć oparcie w liczbach.

 

daj spokój. jak zauważyłeś dom na ma celu zaspokoić potrzeby ja na pewno nie będę liczył ile bym zarobił na lokacie gdyby nie zrobił bym tego lub tego. Jak dla mnie za bardzo naciągane.

 

To czemu nie zrobiłeś sobie pieca na diamenty? Po co liczyć ile to kosztuje? Czy liczyłeś czy bardziej opłaca Ci się więcej zaizolować i dobrać mniejsza PC? Widzę, że za wyjątkiem Henkoka reszta tutaj zainstalowała sobie PC bez żadnych obliczeń, na umowną pałę :)

 

Ja już tak mam, że wszystko liczę ;) Ogrzewanie musisz zrobić ale to od opłacalności ma zależeć jakie. Izolację też, ale musisz znaleść złoty środek pomiędzy izolacją a ogrzewaniem.

Na przykład okna, czy lepiej jest zainstalwać 4 szybowe i mniejszą PC czy 2 szybowe i większą? Rozważacie to wogóle? Czy uważacie że to nie ma sensu? :)

 

Pozdr.

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że za wyjątkiem Henkoka reszta tutaj zainstalowała sobie PC bez żadnych obliczeń, na umowną pałę ...

Jasne , że tak. :roll:

Nie liczyliśmy nic... :D

ani długości kolektora

ani mocy PC

ani podłogówki

ani planowanego zużycia prądu

ani OZC. :D :lol: :D

Na przykład okna, czy lepiej jest zainstalwać 4 szybowe i mniejszą PC czy 2 szybowe i większą?

Dla ośmioszybowych można całkiem zrezygnować z PC. :lol:

 

Przeczytaj tu choć pewnie i to nic nie da.

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_porady/id,6278/Itemid,255/ 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz bartbk ja chcę mieć pompę ciepła, ale zadecydowałam o niej już na etapie projektu domu. Oszczędzam na kominie jaki musiałabym dodatkowo postawić. Nie jest to mała kwota - wg mojego wykonawcy ok 7 tyś materiał i robocizna. Mam daleko gaz więc koszt gazociągu, dodatkowych uzgodnień, instalacji gazowej w domu to ok. 20 tyś.

Mojemu domkowi wystarcza mała pompka - ok. 6-7 kW - koszt odwiertów 2x75 m +pompa to od 40 do 50 tyś. - podłogówki nie liczę, bo przy każdym ogrzwaniu musiałabym ją zrobić. Piec też trzeba by było jakiś kupić - ok 4,4 do 12 tys. Mój dom ma mieć dobrą izolację cieplną po 20 styro w fundamencie na ścianach o 35 cm welny w dachu. Mam niewielkie zapotrzebowanie na ciepło.

 

Chcesz najtańsze ogrzewanie - pobaw sie w piec węglowy (ew ekogroszek piece trochę droższe) - dobry kupisz za 4 tyś, niskie koszty, tona węgla też nie zbija z nóg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że za wyjątkiem Henkoka reszta tutaj zainstalowała sobie PC bez żadnych obliczeń, na umowną pałę ...

Jasne , że tak. :roll:

Nie liczyliśmy nic... :D

ani długości kolektora

ani mocy PC

ani podłogówki

ani planowanego zużycia prądu

ani OZC. :D :lol: :D

Na przykład okna, czy lepiej jest zainstalwać 4 szybowe i mniejszą PC czy 2 szybowe i większą?

Dla ośmioszybowych można całkiem zrezygnować z PC. :lol:

 

Przeczytaj tu choć pewnie i to nic nie da.

http://www.budujemydom.pl/component/option,com_content/task,specialblogcategory/act,view_porady/id,6278/Itemid,255/ 8)

 

Ale co ma Twoim zdaniem dać?

 

Czy wyliczyłeś, gdzie jest optimum nakladow na podniesienie izolacyjności i wielkości PC? Wiesz gdzie jest optimum? I nie wiem, co Cię tak śmieszy - bo masz rację. Dla bardzo dobrej izolacji i projektu domu pasywnego można zrezygnować z ogrzewania prawie wogóle. Ale to nie jest mój przypadkek. Ja to policzyłem (rowniez projektowalem dom pod PC), ale liczyłem że inwestycja w PC zamknie mi sie w 50k PLN (nie licząc podłogówki, którą i tak chciałem zrobić).

Obecnie, na podstawie ofert jest to więcej więc albo kupić muszę "garażową" PC albo zrobić kolektor poziomy.

W dość ogólnym artykuliku który cytujesz, gość dla domku 160m2 podaje koszty inwestycyjne na poziomie 60k - jakieś brednie.

Ja liczę dla konkretnie mojego budynku >300 m2 i na danych jakie podałem. Możesz podać dane dla swojego budynku, czy będziesz wypisywał dalej farmazony, że to się musi opłacić bo płacisz mniej za ogrzewanie? Wystarczy w/m2, ile placisz za prad, metraz oraz ile kosztowala Ciebie sama PC i kolektor. Naprawde da sie wyliczyc czas zwrotu z inwestycji i nie siega on na pewno 20 lat. Obecnie wychodzi mi okolo 8 lat, jezeli dostalbym kredyt z BOS to bedzie 6. Swoje wyliczenia zamierzam wykorzystac do podjecia jak najbardziej racjonalnej decyzji ale odnosze wrazenie ze Wy odnosicie wrazenie ze ja krytykuje PC jako takie co jest jakas piramidalna bzdura i nieporozumieniem.

Ale z fanatycznymi mudżahedinami dyskusja jest trudna, zwlaszcza że mało merytoryczna. Dykutujmy o faktach a nie o wierzeniach.

 

Pozdrawiam,

bk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz bartbk ja chcę mieć pompę ciepła, ale zadecydowałam o niej już na etapie projektu domu. Oszczędzam na kominie jaki musiałabym dodatkowo postawić. Nie jest to mała kwota - wg mojego wykonawcy ok 7 tyś materiał i robocizna. Mam daleko gaz więc koszt gazociągu, dodatkowych uzgodnień, instalacji gazowej w domu to ok. 20 tyś.

Mojemu domkowi wystarcza mała pompka - ok. 6-7 kW - koszt odwiertów 2x75 m +pompa to od 40 do 50 tyś. - podłogówki nie liczę, bo przy każdym ogrzwaniu musiałabym ją zrobić. Piec też trzeba by było jakiś kupić - ok 4,4 do 12 tys. Mój dom ma mieć dobrą izolację cieplną po 20 styro w fundamencie na ścianach o 35 cm welny w dachu. Mam niewielkie zapotrzebowanie na ciepło.

 

Chcesz najtańsze ogrzewanie - pobaw sie w piec węglowy (ew ekogroszek piece trochę droższe) - dobry kupisz za 4 tyś, niskie koszty, tona węgla też nie zbija z nóg.

 

Ja również zdecydowałem sie na PC na etapie projektu. Ale z komina nie zrezygnowalem i byla to swiadoma decyzja. Komin nie kosztuje 7k zapewniam Cie, chyba ze masz bardzo drogiego wykonawce. Ja chcialem sobie zostawic komin, bo mam dam kolo lasu, a w przypadku jakiejs zawieruchy rzeczywiscie postawie tam piec na drewno i bede mogl w nim palic (jak nagle z przyczyn na razie nie znanych nastapia dlugie przerwy w dostawach pradu) wiec nie licze tego (W MOIM konkretnym przypadku) jako oszczednosci.

 

Ja nie mam gazu wogole, wiec go nie rozwazam.

Podłogówki również nie liczę, bo i tak ją robię.

 

Liczę PC vs prąd, bo nie chce jak nie musze mieć brudnego i pracochłonnego ogrzewania.

 

Nie rozumiem tylko ze w miare racjonalne podejscie bazujace na znanych wskaznikach w ekonomii typu ROI czy NPV jest takie trunde do zrozumienia i akceptacji.

 

Ja musze po prostu gdzies znalesc jeszcze troche kasy u wykonawcow, aby im cos urwac i znalesc sie znowu w sferze oplacalnosci inwestycji :) thats'all.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, mój dom będzie posiadał wentylację mechaniczną n-w z rekuperacją. Pozostawiam kominek w domu - czysto rekreacyjne( dlatego jeden komin mam) dzięki tej wentylacji ciepłe powietrze "pokręci "się po rekuperatorze i ogrzeje powietrze wchodzące powietrze. Działka moja graniczy z lasem, nie ma problemu z drewnem, ale w sytuacji kryzysowej niewiele mi to da, bo inne "ustrojstwa" są na prąd.

 

We Wrocławiu działa firma MIR - zajmują sie pompami ciepła, wentylacją itp. Może niech Ci zrobią wycenę. Zaproponowana przez nich cena na moja pompę, odwierty, rozruch i serwis jest bardzo korzystna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, mój dom będzie posiadał wentylację mechaniczną n-w z rekuperacją. Pozostawiam kominek w domu - czysto rekreacyjne( dlatego jeden komin mam) dzięki tej wentylacji ciepłe powietrze "pokręci "się po rekuperatorze i ogrzeje powietrze wchodzące powietrze. Działka moja graniczy z lasem, nie ma problemu z drewnem, ale w sytuacji kryzysowej niewiele mi to da, bo inne "ustrojstwa" są na prąd.

 

We Wrocławiu działa firma MIR - zajmują sie pompami ciepła, wentylacją itp. Może niech Ci zrobią wycenę. Zaproponowana przez nich cena na moja pompę, odwierty, rozruch i serwis jest bardzo korzystna.

 

No i co z tego ze inne ustrojstwa sa na prad? Potrzebne do przezycia? Jak bede mial generator i piec na drewno + odpowiedni zapas paliwa to moge przezyc dosc dlugo :)

 

Od MIRa mam wycene, ale nie jest ona az tak korzystna. Mam lepsza od EKO-Instalacje z Zielonej Góry, ale też na granicy sensownosci, ale generalnie MIRa moge polecic - sensowni goscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, mój dom będzie posiadał wentylację mechaniczną n-w z rekuperacją. Pozostawiam kominek w domu - czysto rekreacyjne( dlatego jeden komin mam) dzięki tej wentylacji ciepłe powietrze "pokręci "się po rekuperatorze i ogrzeje powietrze wchodzące powietrze. Działka moja graniczy z lasem, nie ma problemu z drewnem, ale w sytuacji kryzysowej niewiele mi to da, bo inne "ustrojstwa" są na prąd.

 

We Wrocławiu działa firma MIR - zajmują sie pompami ciepła, wentylacją itp. Może niech Ci zrobią wycenę. Zaproponowana przez nich cena na moja pompę, odwierty, rozruch i serwis jest bardzo korzystna.

 

Uzupełniając, tez mam reku i kominek ale jeszcze zostawilem komin do wyciagu z oakpu kuchennego.

 

Do zasilienia rekuperacji i innych niezbednych urzadzen wystarcza mi 2-3kW z generatora, natomiast pod PC nie postawie generatora ani elektrowni wiatrowej ;)

 

Nota bene jestem ciekaw, co sie dzieje w domach z reku jak nie ma pradu dlugo na przyklad miesiac albo dwa...

Znajdujemy poduszonych mieszkancow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z fanatycznymi mudżahedinami dyskusja jest trudna, zwlaszcza że mało merytoryczna. Dykutujmy o faktach a nie o wierzeniach.

Rozumiem , że to było skierowane do mnie. :D

Poziom dyskusji z tobą :cry: mocno niestety się zaniża. :evil:

Przejrzyj moje poprzednie posty i popatrz , że praktycznie po każdym miesiącu podaję dane zużycia prądu na dom i PC ( podliczniik).

Pisałem też wcześniej jak się miało zużycie prądu przez PC w poprzednim sezonie grzewczym 8) i ile ten sezon kosztował. 8)

O wierzeniach piszesz TY , bo ja mam suche ,realne liczby. 8)

Po co więc chrzanisz o tym by pisać o faktach.!!!!!!!!!!!! :roll:

Podaj jakieś twoje fakty , a nie wierzenia i oprocentowanie kredytu i nie wierzenia , żę się zwróci po 5,7,10,12 latach.

Jakby mi się miało zwrócić nawet po 15 latach to mając PC wiem , że było warto. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z fanatycznymi mudżahedinami dyskusja jest trudna, zwlaszcza że mało merytoryczna. Dykutujmy o faktach a nie o wierzeniach.

Rozumiem , że to było skierowane do mnie. :D

Poziom dyskusji z tobą :cry: mocno niestety się zaniża. :evil:

Przejrzyj moje poprzednie posty i popatrz , że praktycznie po każdym miesiącu podaję dane zużycia prądu na dom i PC ( podliczniik).

Pisałem też wcześniej jak się miało zużycie prądu przez PC w poprzednim sezonie grzewczym 8) i ile ten sezon kosztował. 8)

O wierzeniach piszesz TY , bo ja mam suche ,realne liczby. 8)

Po co więc chrzanisz o tym by pisać o faktach.!!!!!!!!!!!! :roll:

Podaj jakieś twoje fakty , a nie wierzenia i oprocentowanie kredytu i nie wierzenia , żę się zwróci po 5,7,10,12 latach.

Jakby mi się miało zwrócić nawet po 15 latach to mając PC wiem , że było warto. :lol:

 

I to co podajesz jest bardzo cenne, zwlaszcza rozkład w taryfach.

Ja również bazuję na liczbach i to po ilu się to zwraca jest wyliczone za pomocą matematyki, konkretnie paru funkcji finansowych w Excel i twardych danych jakie posiadam.

Jakby się okazało, że się zwraca po 100 latach też byłbyś zadowolony? To sa wlasnie wierzenia, o ktore mi chodzi. Poza tym ja swoich wyliczen dokonuje dla KONKRETNEGO przypadku i tak mi wychodzi. Z DANYCH, a nie z wierzen.

 

Zapewniam Cię, że nie jest to nieralne, aby PC sie kompletnie nieoplacala - wystarczy, że prąd (z jakiś przyczyn na przyklad budowa elektrowni atomowych, odkrycie zimnej kontroli nad procesem fuzji jadrowej) stanieje na przykład 3-4 razy wtedy inwestycja w PC bedzie miala okres zwrotu praktycznie przekraczajacy dlugosc zycia człowieka.

To samo moze sie zdarzyc, gdy na przyklad gwaltownie wzrosnie oprocenotwanie pieniadza - ze wzgledu na walke z wielka inflacja lub cos podobnego. To sa proste zasady ekonomiczne, a nie wierzenia.

 

Czy ktos sie zastanawial, po ilu latach zwraca mu sie inwestycja w PC, czy tylko ja to robie? Nie rozumiem, czemu takie podejscie jest przez Was krytykowane?

 

Pozdrawiam,

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartbk

Czy ktos sie zastanawial, po ilu latach zwraca mu sie inwestycja w PC, czy tylko ja to robie? Nie rozumiem, czemu takie podejscie jest przez Was krytykowane?

A dlaczego pasuje ci zwrot w 5 lat ,a innemu w 8 lat , a dla mnie nawet w 12 lat?A może założyć 3 lata?

Komfort kosztuje. 8)

Jak chcesz tanio to nie buduj instalacji CO. :D

Postaw piec kaflowy w każdym pokoju i będzie bardzo tanio. 8)

W tym przypadku PC nie zwróci się może i przez 40 lat. :wink:

Bujasz w chmurach. :lol:

Już wcześniej pisałem ,że wystarczy wziąść realne liczby z tego wątku ( nie tylko przecież ja podaję zużycie) i przemnożyć przez COP.

Jeśli wyszło mi zużycie całoroczne na poziomie 1200-1300 zł to za sam prąd zapłaciłbym około 3,5 raza więcej. :(

Im większy dom tym czas zwrotu maleje. :p

Przecież to tak proste , że aż szkoda tylu stron tego wątku na udowadnianie oczywistej oczywistości. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo :) .....moi Drodzy ....bez adrenalinki proszę jesli można .

Udowadnianie swojego zdania też wymaga pewnej klasy . Tu każdy może mieć swój pogląd i podjąc decyzję taka jaką chce . Nikt nikogo do niczego nie zmusza .

Może żeby ostudzić emocje to proponuję art . ( ma pewnien błąd ..może ktoś znajdzie :) tu jest PC powietrzna ( producent de Dietrich ) można popatrzeć czy wnioski są ok ...czy nie http://www.arpena.pl/files/pdf/Ekonomiczne_aspekty_instalacji_grzewczych.pdf

o tych jeszcze nie mówiliśmy:

http://www.dedietrich-pompyciepla.pl/a.htm

 

moja zagadka ...to PC ZEOLITOWA :) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bonetko :wink:

Gdzie bywałaś i co tam jeszcze wyszperałaś. 8)

Szkoda , że to tylko dla powietrze-woda. :cry:

Ten jeden błąd o którym piszą to twoja robota? :wink:

Prawdę mówiąc Ameryki nie odkryli. :roll:

Wiadomo , że koszt eksploatacji zależy od ilości dni mocno chłodnych i od COP. 8)

A coś więcej o tej PC zeolitowej? :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartbk

Czy ktos sie zastanawial, po ilu latach zwraca mu sie inwestycja w PC, czy tylko ja to robie? Nie rozumiem, czemu takie podejscie jest przez Was krytykowane?

A dlaczego pasuje ci zwrot w 5 lat ,a innemu w 8 lat , a dla mnie nawet w 12 lat?A może założyć 3 lata?

Komfort kosztuje. 8)

Jak chcesz tanio to nie buduj instalacji CO. :D

Postaw piec kaflowy w każdym pokoju i będzie bardzo tanio. 8)

W tym przypadku PC nie zwróci się może i przez 40 lat. :wink:

Bujasz w chmurach. :lol:

Już wcześniej pisałem ,że wystarczy wziąść realne liczby z tego wątku ( nie tylko przecież ja podaję zużycie) i przemnożyć przez COP.

Jeśli wyszło mi zużycie całoroczne na poziomie 1200-1300 zł to za sam prąd zapłaciłbym około 3,5 raza więcej. :(

Im większy dom tym czas zwrotu maleje. :p

Przecież to tak proste , że aż szkoda tylu stron tego wątku na udowadnianie oczywistej oczywistości. :D

 

Ja nie wiem, czy ty tylko palisz glupa?

Przeciez NAPISAŁEM, że porównuje z ogrzewaniem PRĄDEM w pierwszym poście. Czy zauważasz różnice w komoforcie w ogrzewaniu prądem i PC? Bo ja uważam że prądem jest nawet wyższy.

Więc daj sobie na luz z bujaniem w chmurach, bo jak widzę Twoja wiedza nt. takich rzeczy jak ROI, NPV itp. i tak jest zerowa.

 

A dlaczego pasuje mi zwrot 5-6 lat? Bo akurat to jest w MOJEJ konkretnej sytuacji próg opłacalności.

 

Ja rozumiem, że jak Ty nie masz żadnego pomysłu na zainwestowanie 50 wafli w coś, co przynosi wyższy zysk to sobie kupisz pompę, nawet jak ci się zwróci za 15 lat, ale nie każdy tak ma.

 

I też wiem, że im większy dom tym szybciej się to powinno zwrócić, ale nie akcpetuje zwrotu na poziomie 10 lat, i o to tutaj chodzi. Przeciez z tym, ze im wikeszy dom tym szybszy zwrot nikt nie dyskutuje. Ale takze im gorzej izolowany. O to wcale nie chodzi.

 

Policzyles, za ile zwroci ci sie Twoja PC wersus grzanie pradem? Jak nie policzyles, to o co bijesz piane?

 

Ty sobie możesz akceptować nawet na poziomie i 15 lat, wolna wola.

 

W podobnym do mojego budynku o mniejszej powierzchni to już wogóle rozważałbym jedynie "garażówki" z kolektorami poziomymi. Ale przecież każdy zarządza swoim szmalem tak jak najlepiej umie, prawda?

 

Pozdr,

bk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bonetko :wink:

Gdzie bywałaś i co tam jeszcze wyszperałaś. 8)

Szkoda , że to tylko dla powietrze-woda. :cry:

Ten jeden błąd o którym piszą to twoja robota? :wink:

Prawdę mówiąc Ameryki nie odkryli. :roll:

Wiadomo , że koszt eksploatacji zależy od ilości dni mocno chłodnych i od COP. 8)

A coś więcej o tej PC zeolitowej? :o

 

No nareszcie. I tak pewnie paru zajdłych dyskutantów nie zrozumie, ale artykuł bardzo fajny. Błąd już chyba poprawili, bo przy pobieżnym przeglądnięciu nic nie wyłapałem, ale jeżeli jakiś jest to raczej drobny jak mi się wydaje.

 

Fajne jest to, że uwzględniają estymację wzrostu cen nośników energii.

 

Pozdr.

bk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...