Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

bartbk

 

Staraj się więc o ten kredyt z BOŚ,bo zdaje się z nim osiągasz swój próg opłacalności 5-6 lat.

 

Ja natomiast przyznam się szczerze gdybym dziś odczytał że PC w październiku pracowała 1000h( no zagalopowałem się , ale w 2T tylko) :wink: to dziś bym i tak był szczęśliwy ,nie z wyniku......zostałem tatusiem :lol:

To mi się jeszcze bardziej teraz opłaca mieć PC bo ogrzewam teraz 3 ludzików a nie 2..... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Błąd już chyba poprawili, bo przy pobieżnym przeglądnięciu nic nie wyłapałem, ale jeżeli jakiś jest to raczej drobny jak mi się wydaje.
Popełnili błąd podobny do Twojego. Dla nich kilowaty i kilowatogodziny to to samo :

Nie wchodząc w szczegóły projektowe można założyć, iż zapotrzebowanie n a

ciepło punktów czerpalnych c.w.u w mieszkaniu standardowym N L = 1 ( mieszkanie, które normatywnie zamieszkuje tzw. 3,5 osoby czyli w praktyce 3 do 4 osób ) ustala się za pomocą wskaźnika WB = 5820 Wh = 5,82 kW.

Powinno być oczywiście 5,82kWh, co przekłada się na moc urzadzenia grzewczego do c.w.u. 5,82kWh/24h=0,24kW.

Całkowita moc kotła, czy pompy ciepła powinna wynosić 17,5+0,24=17,74kW, a nie 23,32 kW.

O ile przy kotle gazowym nie ma to aż tak dużego znaczenia, to przy pompie ciepła jest już istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ...czy nie możemy tak trochę milej ? ....ja bym zawsze chciała , żeby były tu ciasteczka i kawka ...a nie czkawka :( ...BARDZO PROSZĘ .....

 

PC zeolitowa to .....adsorbcyjna PC ..może pracować i zeolitem jak tez z weglem aktywnym czy żelem krzmemionkowym , zasilana jest gazem .

Prace nad taką pompą prowadził Viessmann a ostatnio Vaillant przedstawił prototyp na ISH , mają być wprowadzone w przyszłym roku dla mocy 5-25 KW na razie w warunkach naturalnych je testują .

Jak to wygląda można zobaczyć w materiałach ( zeszytach )Viessmanna .( str .12 )

http://www.viessmann.pl/etc/medialib/internet-pl/pdf_documents/zeszyty_fachowe.Par.2546.File.File.tmp/Viessmann%20ZF%20Pompy%20ciepla%20200806.pdf

..jest też praca ...tu w wersji angielskiej http://epe.pwr.wroc.pl/2006/Siedlaczek_1-2006.pdf

a tu tłumaczenie systemu ....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/PCzeolit..rtf

 

Wit :) olbrzymie gratulacje dla Ciebie i dla Żony :) to chyba najpiękniesza chwila w życiu ( zawsze cytujecie a ja nie więc troche miejsca mi się należy ...)

http://www.fulereny.blink.pl/mum/wit1.jpg

 

jak miło :) ...zupełnie inna atmosfera niż wcześniej ... DZIĘKUJĘ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd już chyba poprawili, bo przy pobieżnym przeglądnięciu nic nie wyłapałem, ale jeżeli jakiś jest to raczej drobny jak mi się wydaje.
Popełnili błąd podobny do Twojego. Dla nich kilowaty i kilowatogodziny to to samo :

Nie wchodząc w szczegóły projektowe można założyć, iż zapotrzebowanie n a

ciepło punktów czerpalnych c.w.u w mieszkaniu standardowym N L = 1 ( mieszkanie, które normatywnie zamieszkuje tzw. 3,5 osoby czyli w praktyce 3 do 4 osób ) ustala się za pomocą wskaźnika WB = 5820 Wh = 5,82 kW.

Powinno być oczywiście 5,82kWh, co przekłada się na moc urzadzenia grzewczego do c.w.u. 5,82kWh/24h=0,24kW.

Całkowita moc kotła, czy pompy ciepła powinna wynosić 17,5+0,24=17,74kW, a nie 23,32 kW.

O ile przy kotle gazowym nie ma to aż tak dużego znaczenia, to przy pompie ciepła jest już istotne.

 

Faktycznie, szukałem błędu w obliczeniach ekonomicznych :) tam się czuje mocniejszy ;)

Jakby kto chciał, to wytworzyłem excela do porównania prądu z PCiepła bazując na tym artykule.

Jako, że w obliczenich błedów nie ma może się komuś przyda.

Ma parę sterowalnych parametów takich jak WACC, COP, podział na taryfy, wskaźnik wzrostu cen prądu.

Generalnie, wychodzi na to że PCiepła przy WACC 12% i mojej ofercie się nie opłaci. Trzeba szukać tańszych źródeł finansowania, albo tańszej PCiepła.

Trzeba będzie ją negocjować, bo wartość >18k PLN za ogrzewanie w 2024 może doprowadzić mnie do zawału :D

 

Wit - gratuluje menika pompiarza :D

 

Pozdrawiam,

BK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartbk

 

Staraj się więc o ten kredyt z BOŚ,bo zdaje się z nim osiągasz swój próg opłacalności 5-6 lat.

 

Ja natomiast przyznam się szczerze gdybym dziś odczytał że PC w październiku pracowała 1000h( no zagalopowałem się , ale w 2T tylko) :wink: to dziś bym i tak był szczęśliwy ,nie z wyniku......zostałem tatusiem :lol:

To mi się jeszcze bardziej teraz opłaca mieć PC bo ogrzewam teraz 3 ludzików a nie 2..... :wink:

 

W rzeczy samej... :) Przy takim koszcie kapitału, PC zwraca sie w 6 lat, a na 15 lat to daje przyzwoity IRR na poziomie 14%! to jest coś...

 

Pozdrawiam serdcznie i gratuluje.

bk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może tez zapodam swoje zużycie za od 2009-10-10 do 2009-10-31:

PC - 258kWh

obiegówki + sterowanie - 36kWh

wszystko w 2-giej taryfie

 

Odnośnie współczynnika droga/tania taryfa, to w okresie od 2009-08-18 do 2009-10-22 mam:

dzienna: 219

nocna: 393

za wszystko, lecz cwu i gotowanie na gazie.

 

 

Co Wy na to, żeby zapisywać zużycie w jakimś miejscu łatwiejszym do przeglądania niż taki długi wątek ? W wątku te dane się strasznie gubią i trudno do nich dotrzeć. Proponuję wpisy do arkusza kalkulacyjnego na googlach:

 

http://spreadsheets.google.com/ccc?key=0Aldetql4KVOQdFFqVXROUDBJZGtJNnF6OXRvMDVNNVE&hl=en

 

Jak ktoś ma lepszy pomysł na format arkusza, to zapraszam do modyfikacji. Zastanawiam się nad podziałem 1 użytkownik = jeden "Sheet", a nie tak jak teraz 4-rech na jednym arkuszu i dla następnych 4-rech kolejny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zapewniam Cię, że nie jest to nieralne, aby PC sie kompletnie nieoplacala - wystarczy, że prąd (z jakiś przyczyn na przyklad budowa elektrowni atomowych, odkrycie zimnej kontroli nad procesem fuzji jadrowej) stanieje na przykład 3-4 razy wtedy inwestycja w PC bedzie miala okres zwrotu praktycznie przekraczajacy dlugosc zycia człowieka.

BK

 

:-))) A ZEWT za każdą kilowatogodzinę zacznie dawać punkty w programie lojalnościowym i będzie można dostać komplet polarów dla całej rodziny jak sieć padnie. Pomarzyć zawsze wolno ;-)

 

Tak poważniej, to chyba większa szansa niż na termojądrówki jest na to:

 

http://www.polityka.pl/dom-na-wodzie/Text01,936,304398,18/

 

W skrócie baterie słoneczne + elektroliza + ogniwa paliwowe i jak ktoś ma dom w dobrze nasłonecznionym miejscu to ponoć będzie mógł w ogóle powiedzieć adieu elektrowniom :o . Jednak nawet jeśli, to za ten know-how będzie pewnie trzeba słono płacić przez pierwsze kilkanaście lat od wejścia na rynek.

 

Niestety, to co jest rzeczywiście wysoce prawdopodobne, to że branża energetyczna w końcu wymusi ograniczenie cen regulowanych na energię dla gospodarstw domowych do jakiegoś ryczałtu a powyżej tego ceny rynkowe. Wtedy ogrzewanie prądem przestanie się kalkulować bardzo szybko. Niestety, jeżeli użytkownicy PCi nie dostaną wyższego ryczałtu - też dostaną po d... Inna sprawa, to że nie za bardzo widać inne bezpieczne alternatywy bo kto jest w stanie przewidzieć ceny np. gazu ziemnego przez najbliższe 10 lat?

 

Tak czy inaczej zakładanie do oceny opłacalności inwestycji, że średnie ceny nośników energii przez następną dekadę wyniosą 150% obecnych wydaje się być podejściem mocno optymistycznym.

 

W związku z powyższym nie pokładałbym tak wielkiego zaufania w magię exceli, npv, irr i tym podobnych, tym bardziej że całe stada super-finansistów mających w ręku znacznie bardziej wyrafinowane narzędzia zdołały dać d... na całej linii dopiero co...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze juz ekonomisci zaczynaja mowic jak dom budowac, niezle ...hehehe :lol:

 

Powaznie, @bartbk za wszelka cene stara sie udowadnic ze jego podejscie ekonomiczne jest jedyne sluszne -dopuszczasz ze mozesz nie miec racji zupelnej?

Odnosze wrazenie ze jakakolwiek krytyka Twojego zdania od razu Cie oburza i niepotrzebne emocje wyzwala.

Dlaczego uwazasz ze dla wszystkich tak istotne jest wyliczenie zwrotu pompy ciepla?

Ja wogole nie licze kiedy mi sie ona zwroci, malo tego mam w-m z reku i tez jakos nie zamierzam liczyc po ilu latach mi sie zwroci.

 

Czesc z nas juz dawno policzyla zapotrzebowanie na moc grzewcza swoich budynkow a niektorzy juz nawet uzytkuja swoje pompy ciepla.

 

Nie ma sie co denerwowac, kazdy ma swoje zdanie i swoja teorie na ten temat, jak wspomnialem nie zawsze stopa zwrotu jest najwazniejsza w inwestycji.

 

Luzny przyklad, klimatyzacja w pracy - nie kazdy ma klime w biurze, niektorzy jednak maja i nie mysleli o jej zwrocie tylko o komforcie pracy i zycia. Przeciez to jest niepoliczalne i niewymierne.Podobnie wentylacja z reku czy czasem pompa ciepla. Dla niektorych jest to komfort za ktory warto doplacic, dla innych po prostu alternatywa do gazu czy oleju na ogrzewanie domu -np. dla mnie. Juz kilkakrotnie podawalem, pompa wychodzi mnie ok. 5 tys. drozej niz musialbym zaplacic za przylacze gazowe i podlaczenie wraz z instalacja.

 

@wit74, gratulacje, mozesz teraz myslec o zamianie pompy ciepla na piec na opal - bedzie mial kto dokladac do niego hehe...

 

BTW. Zyski egzystencjonalne wcale nie sa takie male, mieszkaja trzy osoby od wykonawcy u mnie w domu, "swiaca" sobie do ukladania glazury, cos tam ugotuja i po prostu sa a w domu - jest nawet cieplawo -nie uruchomilem ogrzewania ani nie palilem w kominku

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartbk ......mam dla Ciebie jeszcze jeden art . był tu już publikowany ale może się przyda ( chodzi o odnieśienie się do przyszłych okresów ) http://www.fulereny.blink.pl/mum/wpl1.pdf

 

Rwxw....

to świetny pomysł :) ze zbieraniem tych danych ....ale uważam ze powinno się dodać pewne wiadomości ...bo co daje samo zuzycie jak nie mozna tego sprowadzić do wspólnego mianownika czy porównać między sobą ? Chciałbym żeby osoby które tu zaglądają mogły wyciąganąć jakieś konstruktywne wnioski a my wybrać np. po sezonie Mister Peceisika Ogrzewania sezonu 2009/2010 :)

Typ PC ( posredn .lub bezpo srednie / glikol /woda .....przy bezposred bedzie samo B ) moc PC ( producent ) ....jaki dom ( może jakaś skala ocieplenia np. 1 to prawie pasywny , 2 lepiej niz 50 W/1mkw ...3 - ..50 W/mkw........Powierzchnia ogrzewana ( czy jakiś inny parametr ale jednakowy dla wszystkich ) ....miejsce w Polsce ( usytuowanie np. Polska jako kula i jaka ćwiartka np .może być jak w PC w lewą stronę :) ( przeciwnie do wskazówek zegara )

...czyli Mazury to 1 , na zachód 2 ...dalej na dole 3 ...i wschód 4 .....preferowana temp. ( np. 21 czy 22 )

to wszytko może być w nagłówku ...

cos takiego .... np. P/G/13 KW Stieb/ 2 /350mkw/4/ 22

i wszytko wiadomo : posrednie/ glikol /moc producent/stopień ocieplena/ rejon Polski / temperatura .....

i jeszcze tabelki ...trzeba dodać ..... z jeszcze takimi miejscami gdzie byłoby ile kWh dziennie na dobę zuzywa dom , i jakiś współczynnik na powierzchnię ogrzewaną ......

wtedy byłoby bardziej precyzyjnie ....a i jeszcze osoby które tu często piszą powinny mieć w stopce link do tych danych ...żeby nie szukać po całym forum ..tylko mieć przynajmniej raz na całej stronie ( wtedy przelatuje się stronę i się ma :)

Co Wy na to ???

można dodać i jakieś inne tabelki ale to akurat na szybko przyszło mi do głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uwazasz ze dla wszystkich tak istotne jest wyliczenie zwrotu pompy ciepla?

 

Pozwole sie wtracic -> uwazam, ze obliczenie stopy zwrotu jest wazne, bo przeciez interesuje nas tylko efekt koncowy - komfort i cieplo w domu. Jak go osiagniemy - nie ma znaczenia. Chyba ze jestesmy fanatykami :)

 

Aaaale jest jeszcze druga strona medalu - kazdy entuzjasta takiego liczenia pisze o inwestowaniu zaoszczedzonej kwoty w "cos". Zawsze to "cos" jest na dodatnim procencie - czemu nikt nie zaklada, ze zainwestowana kwota.. przepadnie ?:) Inwestycja sie nie uda, kasa pojdzie w bloto. Zostajemy z drogim ogrzewaniem i bez kasy na koncie. Tego juz nikt nie zaklada.. :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to świetny pomysł :) ze zbieraniem tych danych ....ale uważam ze powinno się dodać pewne wiadomości ..

To co zaproponowałem to pomysł wstępny, i te dane o których piszesz będą bardzo przydatne. Proponuję pozbierać przez kilka dni pomysły na grupie, a pod koniec tygodnia wg. nich zaktualizuję arkusz. Link w stopce to też bardzo dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekonomia, rachunek kosztów, zysków i strat, ma to do siebie, że beznamiętnie pokazuje ile, kiedy, jak i spełni się dane założenie przy z góry zakładanych parametrach, które są określane wybiórczo i dowolnie, ale w taki sposób aby potwierdzały zakładaną tezę.

 

Tak można obliczyć „opłacalność” wszystkiego, np. stopień opłacalności ekonomicznej kandydatki na towarzyszkę życia – żonę. 8)

Zaręczam, że młoda kandydatka, a już na pewno młodsza, przepadnie bezpowrotnie w tym arkuszu kalkulacyjnym. :o :lol:

 

Również można pokusić się o podobną kalkulację, która ma pokazać ekonomiczny sens budowy własnego domu. Tu dopiero jest możliwość dowolnego manewru danymi.

A sposób wykończenia domu? Sens ekonomiczny kafelek za np. 200zł/m2 :roll:

 

Kotłownia jest tylko jednym z elementów kształtujących koszty inwestycji pt. „mój dom” i wcale nie ma w niej największego udziału procentowego, natomiast ma znaczny wpływ eksploatacyjny, a to z kolei może przedkładać się na możliwości „płynności finansowej” inwestora (spłata kredytu).

 

W sumie każdy z nas ma określoną kwotę (realną, wirtualną, itp.) ale określoną. Każdy operując tą kwotą realizuje swoje marzenia przy innych założeniach.

Jedni wybiorą bardzo drogie kafelki i podłogi, „kosztem” ogrzewania kotłem na paliwo stałe (tania kotłownia), a drudzy pompę ciepła kosztem „drogiego” wykończenia. Suma sumarum koszt całkowity tych inwestycji będzie taki sam. I co ciekawe, część z nas będzie podpierała swoją słuszność odpowiednimi „kalkulacjami ekonomicznymi”.

 

A przecież „ nie zawsze mędrca szkiełko i oko…” są tu najważniejsze.

 

Ps. Zawsze jest jednak coś za coś, a w naszym przypadku (ogrzewanie) komfort jest zawsze związany z dodatkowymi kosztami albo inwestycyjnymi albo eksploatacyjnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...