Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej

np w tym momencie za ostatnie dwa dni (nie bylo nas w domu)

I taryfa 17kw II 54 KW

jak normalnie jestesmy w domku to zuzycie mam od 30 do 40 kw srednio dziennie..roznicy sie tylko rozkladem zuzycia w I i II taryfie

mam wrazenie ze oprocz na PC to generalnie za duzo mi idzie na normalny prad:(

a w domu dwoje doroslych plus dziecko..komputer mikrofala,indukcja..dwa tv..no zadnych wynalazkow aa w lazience terma 2kw dogrzewanie przed kapiela corki ale to 15minut maks

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurm28

No to nieźle. :cry:

Chyba wpakowałeś się w podobną kabałę jak ja. :cry:

Też miałem sterowniki pokojowe w każdym pokoju i salonie-razem 5 sztuk. :x

Też miałem siłowniki na pętlach,na ośmiu z dziesięciu obwodów podłogówki. :x

Po pierwszym roku wszystko poszło do kosza i jest pełna rura , sterowana tylko poprzez PC. :D

Generalnie steruje się w ten sposób , że podwyższasz parametry ( krzywa grzewcza) w nocy i jednocześnie obniżasz w dzień. :D

Chodzi o efektywne wykorzystywanie taniej taryfy. :wink:

 

Ugh!

A toś mnie zastrzelił. :(

To znaczy, ze wywaliłem kupę kasy niepotrzebnie?

 

Możesz coś więcej napisać, dlaczego to nie działa? (Tzn z tymi czujnikami i dlaczego poszły w kubeł?

 

BTW - a jak sterujesz histerezą?

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie ostatnie,smieszne-ile kosztuje kilowatogodzina?:-)KIedys liczylem,teraz to...usredniam.....Ale-dobrze pamietam,ze dla taryfy normalnej,0.45 pln,a dla tanszej ok. 0.22pln???

A to prad tylko dla samej pompy,czy z pradem na dom?

Inka Opole-nie czytalem Tw postow-jak masz skonfigurowany program pracy-grzania domu w ciagu doby?Masz jakies przerwy-progr.auto,czy komfort-non stop podtrzymanie temp?Jakie temp masz w domu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np za październik taryfa T1-245kWh

........................taryfa T2-489kWh

razem więc ....................-734kWh za cały październik . :D

PC pracowała na CO+CWU. :wink:

 

Jeszcze dwa pyt: - jak sie przelicza kWh na kW (bo to chyba nie to samo...?).

Jestem zielony w tym temacie całkowicie.

Poza tym pytanie dodatkowe, bo nie wiem, czy dobrze kombinuje - jak łączna moc sprężarki i pomp w PC jest np 3kW, to oznacza to, ze przy maksymalnej pracy, zużyją one 3 kW w ciągu 1h?

(wiem, pytanie jest debilne, ale nie uważałem na fizyce :oops: )

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurm28

No to trochę obciach z tymi kW i kWh. :D

kW-moc

kWh-energia (także praca i ciepło).

Urządzenie 3kW zużyje mniej więcej 3kWh w ciągu godziny. 8)

Trochę to bardziej skomplikowane niż 3x1 ale pozostańmy przy tym. :D

 

Z siłownikami i elektrozaworami było dużo eksperymentów-proponuję poczytaj wcześniejsze moje posty , bo tam dużo tego było. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurm28

No to trochę obciach z tymi kW i kWh. :D

kW-moc

kWh-energia (także praca i ciepło).

Urządzenie 3kW zużyje mniej więcej 3kWh w ciągu godziny. 8)

Trochę to bardziej skomplikowane niż 3x1 ale pozostańmy przy tym. :D

 

trochę??? obciach na całej linii.. :oops:

no ale przynajmniej teraz wiem czego szukać w sieci ;-)

 

dzięki :D

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka Opole-nie czytalem Tw postow-jak masz skonfigurowany program pracy-grzania domu w ciagu doby?Masz jakies przerwy-progr.auto,czy komfort-non stop podtrzymanie temp?Jakie temp masz w domu??

 

w domu temp srednio 21 stopni histeryza 0,5 stopnia i tak to sie wacha, steruje tylko pompa obiegowa poprzez eurostera

podbicie w nocy a dokladnie w II taryfie do 22 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

Jeśli to ty modyfikujesz nasz plik zużycia energii na PC to wzór na zużycie całkowite powinien być dla mnie taki ( enea,taryfa weekendowa,zachodniopomorskie):

(T1*0,5854)+(T2*0,2236)+((T1+T2)*0,012) oraz opłaty stałe około 20 zł miesięcznie na energię całego domu.

Możemy opłat stałych nie uwzględniać w koszcie , bo to trochę zaciemni porównanie. :cry:

Bierzmy samo zuzycie kWh , czyli będzie jak wyżej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inka Opole-nie czytalem Tw postow-jak masz skonfigurowany program pracy-grzania domu w ciagu doby?Masz jakies przerwy-progr.auto,czy komfort-non stop podtrzymanie temp?Jakie temp masz w domu??

 

w domu temp srednio 21 stopni histeryza 0,5 stopnia i tak to sie wacha, steruje tylko pompa obiegowa poprzez eurostera

podbicie w nocy a dokladnie w II taryfie do 22 stopni

 

nie za mała ta histereza?

(nie znam sie - pytam tylko, bo tak sie zastanawiam, ze może bardziej opłaca sie pozwolić spaść temp o te kilka stopni i szybko podgrzać z powrotem, niz załączać sprężarkę co chwila....)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za mała ta histereza?

(nie znam sie - pytam tylko, bo tak sie zastanawiam, ze może bardziej opłaca sie pozwolić spaść temp o te kilka stopni i szybko podgrzać z powrotem, niz załączać sprężarkę co chwila....)

Myślisz o podłogówce jak o grzejnikach , a o PC jak o piecu wysokotemperaturowym. :cry:

Tu musisz szufladki wyczyścić. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie za mała ta histereza?

(nie znam sie - pytam tylko, bo tak sie zastanawiam, ze może bardziej opłaca sie pozwolić spaść temp o te kilka stopni i szybko podgrzać z powrotem, niz załączać sprężarkę co chwila....)

Myślisz o podłogówce jak o grzejnikach , a o PC jak o piecu wysokotemperaturowym. :cry:

Tu musisz szufladki wyczyścić. :D

 

no ale jak?

przecież nawet producenci PC zalecają jak najdłuższe przerwy w działaniu sprężarki.

raz ekonomiczniej, dwa dłużej taka sprężarka pochodzi.

 

przynajmniej teoretycznie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o prad na pc,serwis,regulacje,koszta obslugi mechanicznej,o ile takowe sa :-),mozecie?

Jeśli o mnie chodzi, to ja sobie sam wszystko instalowałem, więc nie mam ani kosztów, ani gwarancji, a jak coś spieprzyłem, to będę miał pretensje do siebie :wink: Wracając do pytania, to: PC chodzi sama i nie zagląda się do niej. Wymagane przepływy DZ i GZ są ustawione i one się nie zmieniają (chyba, że się zapcha filtr). Co jakiś czas trzeba sprawdzić filtry siatkowe po stronie górnego i dolnego źródła i je przeczyścić. Dla świętego spokoju co rok można sprawdzać gęstość i odczyn glikolu (koszt przyrządów pomiarowych 20zł). Można to zrobić przy okazji czyszczenia filtrów. Ciśnienie DZ i GZ odczytuje się na manometrach. Regulację krzywych, temperatur itp. można wykonać samemu zgodnie z instrukcją obsługi i własnymi preferencjami. Nie wiem, co jeszcze można serwisować...

 

jak ustawić działanie PC, aby max wykorzystać jej działanie przy minim kosztach?

Zależy, jak szybko spada Ci temperatura gdy nie grzejesz i jaki masz sterownik. Jeśli masz "wszystkomający" sterownik to pewnie jest w nim jakaś optymalizacja pod kątem taryfy. Ja takiego nie mam, więc szukam innych rozwiązań i na razie wypróbowałem 2 rozwiązania:

1) samo odcięcie pracy PC na sterowniku pokojowym, gdzie w drogiej taryfie jest ustawiona niższa temperatura - kiepsko działa. Najczęściej grzało mi raz na dobę - w nocy od 21 do około 2-3 w nocy. Po zagrzaniu temperatura rosła o 1-1.5 stopnia, PC się wyłączała i dom wychładzał się przez resztę doby. Ten mechanizm rzadko włączał PC w godz. 13-15 i wieczorem było chłodno.

2) Lepsze okazało się ustawienie timera (sterownika czasowego - cena 30zł na allegro) wyłączającego PC w taryfie drogiej i włączającego w taniej (sterownik mojej PC ma tzw. "sygnał z elektrowni" wyłączający PC w drogiej taryfie, więc łatwo było podłączyć) . Gdy timer włącza PC, to pracuje ona zgodnie ze swoim programem, krzywymi itd. Jeśli to wystarcza to masz 100% taniej taryfy - u mnie na razie wystarcza. Żeby spadek temperatury nie był upierdliwy, to można wymuszać priorytetowe włączanie PC w określonych godzinach np. 13-00 do 15-00 (u mnie tanio) bez względu na temperaturę powietrza, a bezwładność układu spowoduje, że w godz. 15-21 też powinno być ciepło. Kolejne włączenie PC od 21, ostatnie np. nad ranem (na zapas) na godzinę, dwie przed wygaśnięciem taniej taryfy. W tej konfiguracji PC włącza się 2-3 razy na dobę.

Dodatkowo sterownik pokojowy może odcinać grzanie, gdy temperatura pomieszczeń zanadto wzrośnie lub włączać w drogiej taryfie, jeśli za bardzo spadnie. Przydałby się sterownik z 3-ma nastawami temperatur, albo 2 zwykłe sterowniki: 1 połączony równolegle z timerem, a drugi szeregowo z pierwszym+timer.

Samo podbicie temperatury na sterowniku PC nie gwarantuje najlepszego wykorzystania taryf, ale w kombinacji wraz z timerem i odcięciem sterownikiem pokojowym daje duże pole do manewru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...