Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po powierzchni odbierania ciepła - u mnie jest 600 mb rury zakopanej w ziemi w której w zimie jest temperatura dodatnia. A tu jest 50mb rury chłodniczej co prawda z czynnikiem bezpośrednim ale jednak na powietrzu - dobra te te pompy moze są na zimę w klimacie włosko-hiszpańskim. Zresztą widać po tym że dodaja dodatkową grzałke 4kW (która na 100% będzie działała w zimne dni). Trzeba by znaleźć jakiegoś użytkownika. Po prostu nie wierzę i tyle.

 

Z tego co wiem to system ten byl wynaleziony,opracowany w Szwecji.

Zasiegnalem jezyka i wiem,ze jest on tam dosyc rozpowszechniony.

A tamtejszy klimat raczej odbiega od srodziemnomorskiego.

Grzalka 4kW ma na celu krotkotrwale dogrzanie zamiast uruchamiania w tym celu sprezarki.A wydaje mi sie,ze wlasnie sprezarka w systemach PC jest najbardziej narazona na usterki.Im czesciej sie ona wlacza tym bardziej jest narazona na uszkodzenie.(Jesli sie myle prosze o sprostowanie.)

Od dluzszego czasu interesuje sie tym rozwiazaniem,odwiedzilem ta firme w Szczecinie.Zdobylem tez kontakty.Wiosna,rozmawialem z gosciem,ktory ma zainstalowany ten system w domu,w starym domu,na tradycyjnej instalacji(kaloryfery).Facet byl zadowolony,a wtedy sadzil,ze nastepna zima bedzie jeszcze lepsza,bowiem dom mial jeszcze nieocieplony i mial w planie przebudowe instalacji w czesci domu zamiast kaloryferow na podlogowke.

Niedaleko mnie buduja no moze nie supermarket,ale spory sklep wlasnie ogrzewany ta pompa,mam rowniez w planie go odwiedzic.

 

A co do wypowiedzi slawek_wlkp to znam ten temat i z artykulu w Muratorze ,jak i z drugiej strony. Podchodze wiec do niego z pewna rezerwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po powierzchni odbierania ciepła - u mnie jest 600 mb rury zakopanej w ziemi w której w zimie jest temperatura dodatnia. A tu jest 50mb rury chłodniczej co prawda z czynnikiem bezpośrednim ale jednak na powietrzu - dobra te te pompy moze są na zimę w klimacie włosko-hiszpańskim. Zresztą widać po tym że dodaja dodatkową grzałke 4kW (która na 100% będzie działała w zimne dni). Trzeba by znaleźć jakiegoś użytkownika. Po prostu nie wierzę i tyle.

To nie do końca jest tak. Tam DZ tworza kapilary i po rozwinieciu jest jej (powierzchni) odpowiednio dużo. 50mb to jak sadzę jest "rurociąg ciepła", bo PC jest na zewnatrz. Sam byłem kiedyś "napalony" na taką PC, ale:

- po przeliczeniu (podałem wczesniej) wynika, że osiąga sprawność dużo mniejsza niż podawana w prospektach (moim zdaniem nie przekracza - średnio 3). Dowodzi tego również przewymiarowanie PC - wieksze nawet niż dla potrzeb kotłów na paliwo stałe.

- Na moje wątpliwości właściciel firmy (na BUDMIE 2006) stwierdził, że to on jest fachowcem i z "dyletantem" nie bedzie dyskutował.

- Co do stosowania tej PC w Szwecji, Istnieje pewne niedomówienie. Ponieważ ta PC zdecydowanie traci sprawność przy -5 stopni celcjusza (jest mniejsza niż 1,5), producent z góry zakłada, że potrzeba będzie dogrzania grzałką. Tam nie jest to problem, bo z tego co mi wiadomo, to energia elektryczna przeznaczona do ogrzewania jest dużo tańsza niż inny nośnik - taka "ekologiczna sprawa" ( nie wiem czy robia to dopłatami).

- I ostatnia sprawa, to ta PC pobiera 2x więcej prądu, aby ogrzać taką samą powierzchnię, niż "tradycyjna" PC - przy czym inwestycyjnie jest też droższa od "tradycyjnej".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzalka 4kW ma na celu krotkotrwale dogrzanie zamiast uruchamiania w tym celu sprezarki.A wydaje mi sie,ze wlasnie sprezarka w systemach PC jest najbardziej narazona na usterki.I

 

Co to znaczy krótkotrwałe - nie ma takiego pojęcia w pompach ciepła ponieważ PC ze względu na to że jest niskotemperaturowa MUSi działac długo żeby przyniosła pożądany efekt. To co ta grzałka będzie właczać się całą jesieńi wiosnę - gdzie tu ekonomika. Jakie twoim zdaniem jest kryterium załączania się grzałki. Że system został wynaleziony (wg twórców) w szwecji nie świadczy o tym że jest tam użytkowany - inżynierowie rodzą się na całym świecie. - zobacz na przedstawione wyliczenie - czemu jest taka duża moc pompy? + grzałka. Grzałki daje się przy niedowymiarowanych pompach jako dogrzanie w niskich temperaturach - a nie do krótkotrwałej pracy - i moim zdaniem w tym systemie po to ona jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukałem, szukałem i wreszcie znalazłem ten wątek :D

 

Zastanawiamy się nad następującym rozwiązaniem: pompa ciepła firmy nibe-biawar model F 100P (powietrze-woda) która miała by jedynie ogrzewać wodę użytkową, a powietrze wywiewne dostarczane było by z rekuperatora.

Teoretycznie powinno to zapewnić bardzo tanie podrzewanie wody.

 

Dodam, że obecnie wodę podzrewamy w bojlerze pojemnościowym na prąd.

 

Osoby znające temat proszę o sugestie, inne pomysły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mysleliscie o powietrznych pompach ciepla? Mysle ze to rewelacja i sporo obniza koszty calej instalacji. Mam namiary na przedstawiciela szweckiej firmy jezeli kogos to interesuje dajcie znac.

 

Wlasnie z 2 ostatnie strony o tym jest dyskusja.

Zapewne firma Oschner (czy jakos tak...) sprzedajaca Octopusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynku sa jeszcze dostepne powietrzne pompy firm Alpha-Innotec (praca do -20 stopni) i Euronom (praca do -25 stopni).

 

Ale nie mam zadnych informacji od ewentualnych uzytkownikow w/w urzadzen... Sam jestem ciekaw, jak sie sprawuja te pompy i jakie rachunki za prad otrzymuja ewentualni uzytkownicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiochman,

 

Widziales na zywo u szczesliwego posiadacza w czasie mrozow poprzedniej zimy czy u przedstawiciela w warunkach "laboratoryjnych"?

 

Sam sledze z uwaga watek pomp powietrznych ale nie spotkalem jeszcze szczesliwego uzytkownika, ktory bylby w stanie podzielic sie swoimi uwagami dotyczacymio eksploatacji urzadzenia w warunkach "bojowych"...

 

Dlatego w dalszym ciagu jestem sceptycznie nastawiony do tematu powietrznych pomp ciepla, a szkoda, bo wydawaly sie one bardzo obiecujace...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukazal sie kiedys artykul o faktach i mitach PPC.

Mozna sie z nim zapoznac na http://www.euronom.pl/

Zamieszczona tam kopia moglaby byc bardziej czytelna,ale przy odrobinie koncentracji idzie go przeczytac.

 

Do MARKOG-a

Piszac,ze zasiegnalem jezyka mialem na mysli rekonesans i info od rodziny,mieszkajacej od przeszlo 20 lat w Vasteras( na pn-zach od Stokholmu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega z pracy mial powietrzna PC 3 lata (Stiebel), sprzedano mu to jako rewelacje ale w koncu nie wytrzymal finansowo i wymienil na piec gazowy. Musze dodac ze ma uklad mieszany: na dole podlogowka na pietrze kaloryfery.

Ja sam mam PC IVT i musze powiedziec ze z tymi oszczednosciami to troszke sie przerobilem, owszem system jest bardzo wygodny ale drugi raz gdybym mial budowac byloby ogrzewanie z piecem gazowym - inwestycja ok. 4-5 razy nizsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiochman,

 

Widziales na zywo u szczesliwego posiadacza w czasie mrozow poprzedniej zimy czy u przedstawiciela w warunkach "laboratoryjnych"?

 

Sam sledze z uwaga watek pomp powietrznych ale nie spotkalem jeszcze szczesliwego uzytkownika, ktory bylby w stanie podzielic sie swoimi uwagami dotyczacymio eksploatacji urzadzenia w warunkach "bojowych"...

 

Dlatego w dalszym ciagu jestem sceptycznie nastawiony do tematu powietrznych pomp ciepla, a szkoda, bo wydawaly sie one bardzo obiecujace...

 

Widziałem niestety u przedstawiciela ale nie w warunkach laboratoryjnych . Biura znajdują się w domku ok 120 m2 (wczesny gierek) I PPC jest tam jedynym źródłem ciepełka. Zresztą przedstawiciel to fajny gość i podejżewam że nie miałby nic przeciwko aby pokazać ci jakąś realizację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale ciagle brakuje nam rzeczywistych uzytkownikow takich systemow...

My się kuż kosiu znamy z grupy Bydgosko-Toruńskiej.. :)

ale tu też zacytuję raz jeszcze, o naszej pompie...

 

Pompa NIBE Fighter 1220

 

5 odwiertów pionowych - każdy po około 32 m głęboki

Dom o powierzchni użytkowej 120 m2

Pompę uruchomiliśmy 24 sierpnia 2006 Zużycie prądu na samą ciepłą wodę, za 18 dni grzania tylko ciepłej wody (bez ogrzewania)

70 kwh, więc...

70kw/432h = 0,16 kw na 1 godzinę

Ogrzewanie podłogowe włączyliśmy 10 września 2006

Podsumowałam tylko pełne 3 miesiące (X,XI,XII)kiedy włączone było non-stop ogrzewanie podłogowe

Zużyliśmy 1581 kwh : 3 miesiące = średnie zużycie miesięczne przy włączonym non-stop ogrzewaniu podłogowym i ciepłej wodzie wyniosło 527 kwh średnio miesięcznie

 

Podsumowując 527kw/720godzin = zużycie prądu za CO i CW wyniosło 0,73 kw za 1 godzinę

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Tasija za przypomnienie Twojego zuzycia pradu...

 

Z tego co pamietam chcialas uruchomic jakies sterowanie aby pompa nie chodzila caly czas, nieprawdaz? Czy udalo Ci sie juz skonfigurowac Wasz system?

 

Poprzez sledzenie forum znam opinie osob uzytkujacych rozne typy pomp ciepla ale kogos, kto ma powietrzna pompe ciepla (szczegolnie produkcji tych firm, ktore szczyca sie praca do temperatury -20 i wiecej a wymienilem je wczesniej) to jeszcze nie uswiadczylem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...