Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tu chyba jest jakaś pomyłka. :roll:

Typowego PP ( szarego ) w żadnym wypadku nie daje się na podłogówkę.

Ja mam dokładnie takie jak tutaj:

http://www.kan.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=18 :wink:

 

No ja wiem wiem - zwykly PP bez wkladki alu ma kosmiczna rozszerzalnosc :) Pytam tylko z ciekawosci czy to na pewno rurki z polipropylenu, a nie z czegos innego - moze sie czegos nowego naucze :)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czytałem tylko ten wątek od tygodnia, szczególe uznania dla HenoK, sSiwy12, bonetka, hydrol i wszystkich innych którzy chcieli się dzielić swoją wiedzą. Żałuję żę tak mało ich ostatnio, Dziekuję bardzo!

 

 

Co mnie skłoniło do przeczytania tego wątku.

 

Jestem na etapie zamykania stanu surowego zamknietego w tym tygodniu dachówka a a 3 tygodnie okna. Zdecydowany jestem na instalację pompy.

 

Trochę informacji o domu. Projekt Opałek 2g. Ktoś buduje??

140 m użytkowej 168 po powierzchni z garażem 189. Myśle o podgrzewaniu garażu ale minimalnie. Działka 1114m kw, 18 km od Bydgoszczy. Niestety grunt nie za ciekawy żwir i piasek. Kolektor poziomy musiał by miec ponad 500 m. Chciałbym skorzystać z kredytu z BOS.

 

Potrzebuję pomocy w zakresie:

1. Przygotowania projektu podłogówki na całości i projektu instalacji pompy ciepła oraz wentylacji z reku.

2. Namiary na NIEDROGIEGĄ firmę odwiertowa z okolic Bydgoszcz do 70 km.

 

Według moich obliczeń wychodzi mi pompa 10 k, czy się nie mylę(CO+CWU)??

 

 

Powyżej wrzuciłem rozporządzenie ministra, które wydaje sie bardzo ważne, dla tych co beda chcieli (tak sądzę) instalować pompę. Jak może potoczyć się sprawa i gdzie szukać pomocy w sprawie rozporzadzenia. Kiedy i jakie mogą być konsekwencje tego rozporządzenia? Kto wie niech pisze.

 

Dziekuje pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad2. o jakim przewodzie sygnałowym piszesz?

Dzięki za odpowiedzi. Przewód sygnałowy - łączący pogodowy/temperaturowy czujnik zewnętrzny na ścianie północnej z PC.

A czy w gestii wykonawcy nie leży zaizolowanie rozdzielacza DZ? :o

U mnie wszystko owinęli grubą czarną chłodniczą taśmą samoprzylepną i się nie rosi. :wink:

Rozliczyłem się już ze znajomym-instalatorem i sam chcę zrobić jakieś proste czynności. Ta chłodnicza taśma - podrzucisz jakiś namiar? Gugle mnie coś myli..

Z ciekawosci - piszesz o PPr zgrzewanych ?? Czy jakiejs bardziej "gietkiej" odmianie polipropylenu (jest taka?) ? :) pozdr.

Zgrzewanie oczywiście odpada. Kupowałem w kręgach po 200 m, giętka ona jest ale średnio - ma pamięć kształtu więc rozwijanie co najmniej we 2 osoby.

Tu chyba jest jakaś pomyłka. :roll:

Typowego PP ( szarego ) w żadnym wypadku nie daje się na podłogówkę.

...

No cóż, w moim wypadku właśnie tak wykonano. To teraz skoro i tak po herbacie to bez owijania strzelaj: czemu nie daje się? Przygotuję się na skutki własnej decyzji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do klubu "pompowiczów".

Dlaczego wróciłem? Wcześniej miałem już pompę ciepła własnej konstrukcji. Można o niej poczytać w moim Dzienniku budowy (link w stopce), w tym wątku oraz w wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla,t20041.htm .

Nie byłem jednak z niej zadowolony - osiągała bardzo niskie COP (dlatego nigdy się nim nie chwaliłem). Po zakończeniu poprzedniego sezonu grzewczego zacząłem więc szukać możliwości poprawy sytuacji. Skontaktowałem się z firmą http://www.ecopol-system.pl/ z zapytaniem, czy nie udałoby się przy wykorzystaniu niektórych części z mojej pompy ciepła skonstruować pompy ciepła ze sprężarką scroll? Doszliśmy do porozumienia i w ten sposób powstała nowa pompa ciepła zbliżona parametrami do pompy ciepła PSPC-06 ze strony http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html .

Poprzednio mój system grzewczy działał w systemie otwartym (konieczność redukcji kosztów przy zakończeniu budowy :( ). Teraz został zamknięty, dołożony został podgrzewacz ciepłej wody : ACV SLME 200 .

Od wczoraj działa już nowa pompa ciepła. Nie robiłem jeszcze bardziej szczegółowych pomiarów, ale przy pracy z ogrzewaniem podłogowym osiąga COP min. 4,0. Za jakiś czas zdam szczegółową relację z jej efektywności.

 

Przypomnę jeszcze tylko, że wcześniej wykonałem wymiennik gruntowy poziomy z 3 pętli po ok. 90m z rury PE fi 32mm na głębokości ok. 1,5. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe. W łazience planuje dodatkowo grzejnik-suszarkę podłączony do zbiornika ACV SLME 200 poprzez małą pompkę obiegową.

Ciepła woda na razie jest bez cyrkulacji, ale zastanawiam się nad jej dołozeniem.

Dodatkowo jeszcze w tym miesiącu będę miał zainstalowane 2 kolektory słoneczne płaskie Immergas CP2. Oprócz podgrzewania ciepłej wody latem będą one mogły wspomagać ogrzewanie podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy na DZ trzeba zrobić jakieś ciśnienie ? - manometr pokazuje 0 bar.

Ciśnienie powinno być, może to wina manometru ? Nie wiem jaki masz, ale może zmień manometr na bardziej czuły (np. 0-1.6 bara)? Producent pompki obiegowej podaje jakie musi być minimalne ciśnienie przy danej temperaturze tłoczonej cieczy, żeby nie następowała kawitacja prowadząca do szybkiego zużycia obiegówki. Przy naszych temperaturach może być minimalne rzędu 0.2-0.3 bara. Druga sprawa, to jak nie ma ciśnienia, nie wiadomo co się dzieje w środku. Może się przy zmianach objętości cieczy zrobić podciśnienie i zassać powietrze. Odpowietrzenie nie zadziała, a wręcz przez odpowietrzniki może wejść powietrze i zapowietrzyć układ, obiegówkę, zmniejszyć lub zablokować przepływ DZ i w ostateczności doprowadzić do zamrożenia wymiennika PC i rozsadzenia go (jeśli PC nie ma zabezpieczenia). Oczywiście to skrajny przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem do klubu "pompowiczów".

Dlaczego wróciłem? Wcześniej miałem już pompę ciepła własnej konstrukcji. Można o niej poczytać w moim Dzienniku budowy (link w stopce), w tym wątku oraz w wątku http://forum.muratordom.pl/pompa-ciepla,t20041.htm .

Nie byłem jednak z niej zadowolony - osiągała bardzo niskie COP (dlatego nigdy się nim nie chwaliłem). Po zakończeniu poprzedniego sezonu grzewczego zacząłem więc szukać możliwości poprawy sytuacji. Skontaktowałem się z firmą http://www.ecopol-system.pl/ z zapytaniem, czy nie udałoby się przy wykorzystaniu niektórych części z mojej pompy ciepła skonstruować pompy ciepła ze sprężarką scroll? Doszliśmy do porozumienia i w ten sposób powstała nowa pompa ciepła zbliżona parametrami do pompy ciepła PSPC-06 ze strony http://www.ecopol-system.pl/oferta/oferta.html .

Poprzednio mój system grzewczy działał w systemie otwartym (konieczność redukcji kosztów przy zakończeniu budowy :( ). Teraz został zamknięty, dołożony został podgrzewacz ciepłej wody : ACV SLME 200 .

Od wczoraj działa już nowa pompa ciepła. Nie robiłem jeszcze bardziej szczegółowych pomiarów, ale przy pracy z ogrzewaniem podłogowym osiąga COP min. 4,0. Za jakiś czas zdam szczegółową relację z jej efektywności.

 

Przypomnę jeszcze tylko, że wcześniej wykonałem wymiennik gruntowy poziomy z 3 pętli po ok. 90m z rury PE fi 32mm na głębokości ok. 1,5. W całym domu mam ogrzewanie podłogowe. W łazience planuje dodatkowo grzejnik-suszarkę podłączony do zbiornika ACV SLME 200 poprzez małą pompkę obiegową.

Ciepła woda na razie jest bez cyrkulacji, ale zastanawiam się nad jej dołozeniem.

Dodatkowo jeszcze w tym miesiącu będę miał zainstalowane 2 kolektory słoneczne płaskie Immergas CP2. Oprócz podgrzewania ciepłej wody latem będą one mogły wspomagać ogrzewanie podłogowe.

Henkok czy to nie ty jesteś tym przedstawicielem regionalnym ze Słupska firmy ecopol-system?nie pytam złośliwie tylko informacyjnie bo jestem zainteresowany ich produktami! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy ktoś może podpowiedzieć jak ustawić działanie PC, aby max wykorzystać jej działanie przy minim kosztach?

Dla "łatwości" przyjmijmy, że domownicy wstają 6.30 - wychodzą 8.00 - wracają 16.30.

Pożądana tmp w domu to 21 (łazienki 23) w godzinach od 6.00-8.00 oraz od 16.00 do 22.00 - później czyli 22.00 - 6.00 - 19 stopni.

 

Do wykorzystania dwie taryfy.

 

Jeżeli czegoś brakuje, to chętnie uzupełnię.

 

Dziękuję

 

pzdr

k

 

cześć kurm - trochę pracowałałem nad tym tematem w roku ubiegłym - chyba przetestowałem wszystkie możliwości :lol: i wybrałem optymalny (pod wzgledem komfortu i finansowym).

 

Najbardziej opłacalny wariant podbicie +3 stopnie w godzinach 22-7 i 14-16 ale ten wariant miał pewne wady jeśli chodzi o komfort - nad ranem było za ciepło - natomiast 2 godziny grzania po południu to za mało - ok. 20 robiło się chłodnawo - tak dobrze do spania - tylko my o tej godzinie jeszcze nie śpimy :lol: Byłó tanio bo wszystko śmigało w II taryfie.

 

Teraz wariant optymalny - czyli w miarę ekonomicznie i super kofortowo to podbicie +3 w godz. 0-7 i 14-19. Do 21 trzyma temp. i ok. 23 jest dopiero ciut chłodniej tak jak najczęsciej idziemy spać :-) najchłodniej jest od 24- do 3 ale wtedy akurat śpimy, więc nam to nie przeszkadza :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem,jak to odczytac.Co te liczby oznaczaja?

Inka Opole

Za cały dom:

Październik 2009 T1/T2 245/489 PC na CWU+CO

Wrzesień 2009 251/356 PC tylko CWU

Sierpień 2009 200/309 PC tylko CWU

 

siemanko lookita :lol:

 

ja też nie mam osobnego licznika na PC więc podam całkowite zużycie energi (dom 153m2, reku, temp. w domu dół 22-22,5, góra 21-21,5, łazienki 23 stopnie):

Październik 2009 T1/T2 139/419 PC CWU+CO - 203,- ZŁ

Wrzesień 2009 124/229 PC CWU+CO - 145,- ZŁ

Sierpień 2009 118/219 PC CWU+CO - 139 ZŁ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Od pewnego (dłuższego) czasu czytam to forum, żeby ,,zanim zapytać - przeczytać". Myślę, że gdybym miał większe pojęcie o PC znalazłbym odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, jednak całkowity brak zmysłu technicznego, i ogólna tępota w naukach ścisłych zmusza mnie do zwrócenia się do Państwa z prośbą o pomoc. Od 8 września 2009 roku jestem szczęśliwym (?) użytkownikiem PC Viessmann 222G/10Kw. Mam 220 m podłogówki, 240 m odwiertów, dom ocieplony 15 cm styropianu i 25 cm wełny w dachu, rekuperator. Zapewniano mnie, że jest to optymalne rozwiązanie. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że pompa włącza się grubo ponad trzydzieści razy na dobę, średni czas przebiegu to 15 minut. Nie mam jeszcze zielonego pojęcia ile to żre prądu, ale po Państwa postach widzę, że coś jest nie tak. Poza tym włączają się grzałki, co już zupełnie mnie dobija mając na uwadze fakt, że temperatury, nawet u nas, są dodatnie. Czy przyczyną tego stanu rzeczy może być fakt, że ciśnienie glikolu wynosi tylko1,5? Jak zmniejszyć częstotliwość załączeń? Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...