Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja uważam , że mam mało ,ale Jack przechodzi wszystkich. :D

 

Chyba siedzi po ciemku i nieogląda TV. :lol:

 

Jack-czym gotujesz w kuchni? 8)

 

płyta indukcyjno-ceraiczna - codziennie obiadek, raz w tygodniu piekarnik :lol:

 

2 tv z reguły gra jeden ale zdarza się że oba, 2 laptopki, reku, faktycznie wszystkie światła energooszczędne w dużej mierze LED (z wyłącznieniem łazienek - ta się nie dało - są halogeny) :evil:

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jack_2000 ja dalej nie wiem jakim sposobem osiagasz takie zuzycie Kw:)

ja bez wlaczonej PCi mam wieksze niz ty ze wszystkim..

kolega dom obok ma za lato 170zl miesiecznie a ma LPG..Twoje wyniki sa dla mnie abstrakcyjne..kiedys sie chyba wybiore do Ciebie daleko w koncu nie mam:)

pozdr

rafal

 

czy ja wiem czy abstakcyjne? :D koledze wychodzi 170, zł? jakby zamontowal wszędzie żarówki energooszczędne i tam gdzie się da LEDY to pewnikiem zszedłby do 120-130 a mi gdzieś tyle wychodzi :D

 

muszę chyba zamontowac podlicznik na pc - kiedyś szukałem taki na szyne DIN ale są dosyć drogie - 500-600 zł. Czy można zamontować podlicznik taki wiecie stary, analogowy? czy montaż podlicznika jest legalny? zlecić zakładowi energetycznemu czy każdy elektryk podłączy?

 

mi jak robili elektrykę to fachowcy coś kręcili nosem że nie można legalnie - prawda to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodam tylko że szukałem licznika 3 fazowego 2 taryfowego - ale może zainstalować tylko 3 fazowy jednotaryfowy - dużo taniej a cel i tak osiągnięty będę wiedział ile zużywa pc.

 

powiedzcie jeszcze czy taki podlicznik na szynę DIN w szafce jak podłaczę do sprawdzania poboru prądu 3 fazowego da się podłączyć żeby pokazywał tylko zużycie pc - pytam bo kuchenka korzysta też z prądu 3 fazowego - i teraz nie wiem czy linik będzie pokazywał zużycie całego prądu 3 fazowego czy można to jakoś podłączyć żeby pokazywać zużycie tylko pc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Od pewnego (dłuższego) czasu czytam to forum, żeby ,,zanim zapytać - przeczytać". Myślę, że gdybym miał większe pojęcie o PC znalazłbym odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, jednak całkowity brak zmysłu technicznego, i ogólna tępota w naukach ścisłych zmusza mnie do zwrócenia się do Państwa z prośbą o pomoc. Od 8 września 2009 roku jestem szczęśliwym (?) użytkownikiem PC Viessmann 222G/10Kw. Mam 220 m podłogówki, 240 m odwiertów, dom ocieplony 15 cm styropianu i 25 cm wełny w dachu, rekuperator. Zapewniano mnie, że jest to optymalne rozwiązanie. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że pompa włącza się grubo ponad trzydzieści razy na dobę, średni czas przebiegu to 15 minut. Nie mam jeszcze zielonego pojęcia ile to żre prądu, ale po Państwa postach widzę, że coś jest nie tak. Poza tym włączają się grzałki, co już zupełnie mnie dobija mając na uwadze fakt, że temperatury, nawet u nas, są dodatnie. Czy przyczyną tego stanu rzeczy może być fakt, że ciśnienie glikolu wynosi tylko1,5? Jak zmniejszyć częstotliwość załączeń? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

Wina leży po stronie sterowania. Prawdopodobnie za nisko ustawionae ograniczenie temperatury powrotu. Albo jest za nisko krzywa grzewcza albo ten kto programował sterownik dał za niskie ograniczenie temp. powrotu.

Co do grzałki to prawdopodobnie też jest zle nastawiona temp. przy której powinna się ona włączyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ta wygoda, tu sobie czas przestawie, tam sie nalatam zaworki pokrece, tam krzywą przestawię, tutaj podbiję krzywą, tam odpowietrzę instalację, tam ustawię harmonogram albo 3 i juz mam tanio...

Jak dla ciebie jest to za bardzo skomplikowane , to może szufla i do pieca? :D :lol: :D

Zaręczam , że przy tym trzeba mniej główkować. :wink:

 

Albo sterownik pokojowy zamiast szufli lub główkowania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakiś link do tej rury? :wink: Może się mylimy? :o

PP nie stosuje się głównie ze względu na dużą rozszerzalność i brak osłony antydyfuzyjnej. 8)

Pierwsza z listy: http://www.aspol.com.pl/index.php?pdm=podmenu_cennikpp&inf=cenniks_rury_pp_zwoj&ag1=CENNIK%3EPOLIPROPYLEN%20-%20PP

 

Ciśnienie powinno być, może to wina manometru ? ...

Aha - czyli do wymiany wskaźnik lub dobicie ciśnienia. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzcie jeszcze czy taki podlicznik na szynę DIN w szafce jak podłaczę do sprawdzania poboru prądu 3 fazowego da się podłączyć żeby pokazywał tylko zużycie pc

Jak nie masz miejsca w głównej szafce, to możesz zamontować małą skrzynkę naścienną za około 30zł obok PC i w niej umieścić podlicznik. Kable poprowadzisz z gniazdka 3-fazowego do podlicznika, a stąd do PC i będziesz miał pomiar zużycia tylko dla PC obok PC. W tej skrzynce możesz zamontować inne rzeczy, jak bezpiecznik, czujnik kolejności faz, czy co tam będziesz chciał. Elektrowni nie interesuje, co sobie za głównym licznikiem zainstalujesz, ale trzeba to robić z głową i zgodnie z przepisami. Jeśli samemu się nie orientujesz, to każdy elektryk Ci coś takiego założy. Jeśli zakładasz samemu, to pamiętaj o kolejności faz, bo nie każda PC ma czujnik kolejności faz i coś się może zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że pompa włącza się grubo ponad trzydzieści razy na dobę, średni czas przebiegu to 15 minut. Nie mam jeszcze zielonego pojęcia ile to żre prądu, ale po Państwa postach widzę, że coś jest nie tak. Jak zmniejszyć częstotliwość załączeń?

Ci ... instalatorzy... Zacznij od dokładnego przeczytania instrukcji obsługi dla użytkownika i instalatora, a tam doczytasz jak wyłączyć grzałki lub spowodować, żeby się włączały tylko w największe mrozy. Najlepiej wcale, bo sama PC powinna Ci wystarczyć przy takich parametrach budynku. Jak przyjdzie -20stopni i będzie zimno, to najwyżej sobie je włączysz z powrotem - wtedy będziesz wiedzieć, do jakich temperatur Twoja PC wystarcza. Teraz to tylko spekulacje.

Co do częstotliwości załączania, to tak to jest, gdy PC ma w założeniach działać w całodobowej taryfie, wtedy na podstawie czujnika temperatury na zewnątrz oblicza ile ciepła ma "wstrzyknąć" do domu żeby temperatura była zgodna z ustawieniami. No i właśnie wstrzykuje. Gdy jest zimniej, dawki są większe - dłużej działa przy pojedynczym włączeniu, a gdy cieplej, dawki ciepła są mniejsze. Ciśnienie glikolu jest dobre i nie ma nic do rzeczy. PC po prostu albo jest wyłączona i nie grzeje, albo jest włączona i wtedy grzeje całą mocą. Inaczej się nie da, bo stanów pośrednich nie ma. Jak zmniejszyć częstotliwość włączania - wydłużyć cykle?

- Jeśli masz jedną taryfę(drożej), to możesz w parametrach ustawić dłuższy czas odpoczynku PC - czas między załączeniami, ale i tak będzie się często włączać (co ten ustawiony interwał czasowy).

- Jeśli masz 2 taryfy (wersja korzystniejsza) a nie masz czujnika pokojowego, to na programatorze PC podnosisz o 2-3 stopnie temperaturę pomieszczeń w taniej taryfie, a nieco obniżasz w drogiej. I tak eksperymentujesz, aż uzyskasz satysfakcjonującą temperaturę w pomieszczeniach i rzadką pracę w drogiej taryfie. Po zmianach trzeba poczekać ze 3 dni, żeby temperatura się ustabilizowała, chyba że od razu widać, że nowe nastawy są złe.

- Jeśli masz 2 taryfy (wersja korzystniejsza) a masz czujnik pokojowy, to na sterowniku PC ustawiasz temperatury jak opisałem wyżej, a nawet różnice między taryfą tanią a drogą jeszcze zwiększasz. Dodatkowo na czujniku pokojowym określasz progi temperatur, w których nie chcesz już grzać (ja mam ustawione w pokoju 22 stopnie w taniej i 20 w drogiej). Po przestawieniu czekasz 3 dni i dopiero po nich robisz korekty.

 

Rzeczywiście, różnica wynosi około 9 stopni;

W Twoim przypadku taka różnica temperatury powrotu nie jest dziwna, bo cała podłoga nie zdąży się zagrzać w krótkim cyklu. Jeśli PC będzie pracowała non stop przez np. 2h i różnica dalej będzie taka, to znaczy, że pompy obiegowe za wolno tłoczą wodę przez podłogówkę. Można to albo zostawić tak jak jest, albo włączyć obiegówkę(-ki) na większy bieg i tyle. Jeśli już pracują na maksa, to trudno i nie ma się co tym przejmować. Zamontuj sobie podlicznik, żeby wiedzieć ile prądu zżera PC aby porównać z innymi. Parametry domu i instalacji masz na oko OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo sterownik pokojowy zamiast szufli lub główkowania :D
Jak już wcześniej pisałem mam sterownik pokojowy i nie narzekam. Sam jestem ciekaw jak będzie się spisywał w największe mrozy ;).

I wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt, że pompa włącza się grubo ponad trzydzieści razy na dobę, średni czas przebiegu to 15 minut. Nie mam jeszcze zielonego pojęcia ile to żre prądu, ale po Państwa postach widzę, że coś jest nie tak. Jak zmniejszyć częstotliwość załączeń?
Przyczyna może być też bardziej prozaiczna - np. zapowietrzona instalacji górnego źródła.

W każdym razie takie działanie pompy ciepła wystawia bardzo złą laurkę instalatorom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie sterownik pokojowy sprzężony z pompą ciepła to mało skuteczny układ choć może się mylę. Czy histereza 2 stopni nie jest zbyt duża?

Gdy sterownik da hasło nie grzać to ze względu na dużą bezwładność układu temperatura w pomieszczeniu jeszcze podejdzie w górę i to samo na odwrót gdy zacznie grzać to temperatura w pomieszczeniu może jeszcze spadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie sterownik pokojowy sprzężony z pompą ciepła to mało skuteczny układ choć może się mylę. Czy histereza 2 stopni nie jest zbyt duża?
To zależy jaką ma się podłogówkę. Moja do podgrzania o 1K potrzebuje ok. 30kWh energii. Oczywiście oprócz tego są straty do gruntu (ok. 0,7kW) i pokrycie strat z pomieszczenia (aktualnie pewnie drugie tyle). Pompa ciepła przy ogrzewaniu podłogowym ma moc grzewczą ok. 7kW. Odejmując straty (1,4kW) płytę grzewczą podłogówki podgrzeję o 1K przez ponad 5,4h. W czasie II taryfy (7h) mogę temperaturę płyty podnieść max. o 1,3K. Histereza 2K to u mnie przynajmniej na razie abstrakcja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...