Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a co tu były za burze ? :cry: :oops: :o

może po kolei :

* jęsli chodzi o skąd wziął Viessmann to już dawno padło skąd . W Globe w którymś z nr. jest art. z przedstawicelem Viess. gdzie jest podane ze szczegółwami od kiedy co i jak .

*odnośnie tego aby spisywać dane to pierwsze nieudolne próby były tutaj i nawet tytuł został przyznany :) ale ja nie umiałam tak zrobić żeby umieśćić w internecie i żeby kazdy mógł dodawać swoje :cry:

Jest to potrzebne wielu osobom i oczywiście każdy dom nawet budowany identycznie jest inny ale jakieś pojęcie o ogólnych kosztach jest ..i dobrze że coraz jest coś nowego tzn że się rowijamy a nie tylko ciągle o tym samym.

Bardzo dobrze że RWXW poswięcił czas skonstruował całość i że Koledzy wpisują dane dla Nowych to istotne wiadomosci bo oparte o realiach.

Być może że są i analitycy którzy z tych danych potrafią wysuć wnioski o wiele dalej idące niż my.

*może się mylę ale wracając do PC Sky .. tam jest po macoszemu potraktowana krzywa ..tam całość jest dopasowana raczej do pokojówki i skoro sam mówi że miał krzywą 0 to co tzn ? że to była linia prosta ...czyli że przy wszytkich temp. zewnętrznych woda na np. powrocie była o tej samej temp.

Ciekawe czy ma w każdym pomieszczeniu pokretło do sterowania temp. ( chyba że tak ładnie mu wyregulowali w rozdzielaczu że ma tyle co chce wszędzie.

Sys .. już kilka razy podkreslałes to że np. w IVT trzeba grzać płaszcz zewnetrzny ..są rózne pojemnosci płaszcza przy zbiornikach mają po 40 czy 90 ale maja też po 200 litrów i co ? tam nie trzeba grzać tylu litrów ???

moze nalezy nazwać sprawy po imieniu że ..uwazasz zbiornik z wężownicą za lepszy ( weżownica z gorącą wodą z PC ogrzewa zimną wodę ) czy jakiś inny typ zbiornika ....( nie dwupłaszczowy w każdym razie )

z nowości :

ostatnio w Japonii METI rozpoczęło badania nad nową genercją PC cel podwojenie wydajnosci PC do 2050 r oraz zminiejszenie o połowę kosztów instalacji

 

a może Ktoś się pokusi o porównanie ...

mamy PC np. 9 KW ( dane trzeba przyjąć takie same ,np.COP , zuzycie energii itd itp, )

jedna ma zb. dwupłaszczowy mały 160l ( wewnetrzny ) zewnetrzny 90 l... druga PC mały 160l ale zewnetrzny 200 litrów i teraz tak ...

*jaka energia jest potrzebna do zagrzania kazdego z nich

* ile czasu bedzie się czekać na wodę o tem . np. 47 *C

* który szybciej wystygnie majac jakieś przyjete dane jednakowe dla obu

* i może coś jeszcze żeby porównać te dwa rozwiązania ( nie liczmy grzania w jednym cyklu )

 

Sys ...Henoczek napisał samą prawdę ...chodziło mi o to że o tym już rozmawialiśmy duzo wcześniej .

Mało jest tematów na które wczesniej nie padłyby tu odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam. Atmosfera zgęstniała... :(

Więc może z innej beczki:

Czy ktoś z Was finansował PC z kredytu BOŚ na ten cel? Zamierzam skorzystać z ich oferty, bo kredyt na 1% to w sumie tanio. Niestety panienka z okienka nie potrafiła odpowiedzieć jakie dokładnie dokumenty trzeba będzie dołączyć do wniosku - rzekła tajemniczo że jest ich wiele. To akurat pojęcie względne. Zatem czy ktoś z Was przerabiał już ten temat?

Śledzę wątek od pewnego czasu, ale długi trochę jest... :roll:

 

Jak ocenicie wycenę z CK na PC na 174m2 podłogi (tylko do c.o.) za 37kzł brutto? Myślałem że będzie gorzej.

Za PC do c.w.u. zawołali ponad 10kzł - gra nie warta świeczki wg mnie.

 

Zapomnij o tym... Nie wiem skąd jesteś ale we Wroc wygląda to tak, że jest to 1,5% prowizji i oprocentowanie 3,5% w PLN na 80% inwestycji. Żadne 1% jak kłamią na stronach nie wchodzi w grę. Poza tym papierów do wypełnienia multum. Generalnie, jeżeli i tak bierzesz kredyt na dom np. we franku albo euro to nie ma to najmniejszego sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Państwa

 

Strasznie zaawansowane rozmowy tutaj sa prowadzone, a ja mam w sumie chyba niezbyt skomplikowane pytanie.

Czy ktoś może w prostych słowach, jak dla kogoś bez szkół, wytłumaczyć zagadnienie krzywej grzewczej?

 

Nie wiem jak ugryźć ten temat.

Wiem, ze trzeba eksperymentować, ale nawet do tego potrzebna jest wiedza, za co odpowiadają poszczególne zmienne.

 

Może chociaż może ktoś dać linka do w miarę przejrzystego wytłumaczenia?

 

Obecnie grzeję pusty dom, a sterowanie jest tylko z PC i opiera się głównie o temp wody (ustawione na 25C z histerezą 3), ale sa tam jeszcze jakieś przesunięcia, obniżenia itd... no masakra. ;)

 

Będę wdzięczny za wszystkie wyjaśnienia i podpowiedzi.

 

pzdr

 

k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wynika , że masz tzw. sterowanie ilościowe. 8)

Sterujesz tylko temperaturą wody zasilającej/powracającej z układu.

Żeby sterować krzywymi grzewczymi musisz mieć czujnik temp.zewnętrznej , który "powie" PC co się dzieje na zewnątrz. :wink:

Ściągnij sobie tu:

http://www.biawar.com.pl/index.php/pompy-ciepla/fighter-1140/menu-id-39.html

instrukcję np.FIGHTER 1140 - Instrukcja instalacji i obsługi

i tam na początku jest trochę o krzywych grzewczych wraz z wykresami.

To trochę może ci rozjaśni temat. :D

A masz czujnik na zewnątrz budynku :roll: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jak piszesz.

Wynika to z tego, że obecnie PC jest połączona "na krótko", tzn podpięta jest tylko faza i tak to sobie chodzi, żeby już coś grzać.

Czujnik jest i owszem, ale wisi sobie na drzwiach pompy i pokazuje 14C :D.

Chodzi mi raczej o poznanie zasady ustawiania wartości krzywej i zależności między tym co ustawie, a tym czego mogę sie spodziewać.

cel - wiadomo - max komfortu cieplnego, ,min kosztów.

 

Jeśli chodzi o połączenie, to nie jest to wina instalatorów ani nikogo, gdyż całą pompę podłączałem "własnymi siłami", więc NATEO nie ma z tym nic wspólnego.

Proces montażu wciąż trwa, ale chwilowo są ważniejsze roboty.

Grunt, ze w domu ciepło, a chwilowo pobór dzienny prądu mam na poziomie 12 kWh (no ale wszystko chodzi na minimum).

 

Dziękuję za linka - zaczynam się dokształcać.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś rozjaśni - parę postów temu jeden z użytkowników skarżył się m.in. na dużą różnice temperatury zasilania i powrotu. ja mam 4,5 stopnia, ale nie w tym rzecz. Otóż pompa obiegowa PC chodzi na najwyższym III biegu (przepływ nominalny 1800litórw. Natomiast suma wskazań na przepływomierzach rozdzielaczy podłogówki (18 pętli) to ok 1000 litrów. Skąd taka różnica????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż pompa obiegowa PC chodzi na II biegu (przepływ nominalny 1800litórw. Natomiast suma wskazań na przepływomierzach rozdzielaczy podłogówki (18 pętli) to ok 1000 litrów. Skąd taka różnica????

 

Pompa ma pewną charakterystykę wydajności w zależności od ciśnienia podnoszenia. Wygląda na to że opory są większe niż dla przepływu nominalnego więc przepływ jest mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi raczej o poznanie zasady ustawiania wartości krzywej i zależności między tym co ustawie, a tym czego mogę sie spodziewać.

Jeśli masz w instrukcji możliwość ustawienia fabrycznych krzywych grzewczych , to zacznij od tego ( czujnik precz na zewnątrz). :D

 

He.. no tak.. instrukcje by było warto poczytać.

Jakoś mi to kurde umknęło. :(

 

A czujnik wywalę... ale odcinać od kabla, czy nie?

:wink: :D :D

 

dzięki

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś rozjaśni - parę postów temu jeden z użytkowników skarżył się m.in. na dużą różnice temperatury zasilania i powrotu. ja mam 4,5 stopnia, ale nie w tym rzecz. Otóż pompa obiegowa PC chodzi na najwyższym III biegu (przepływ nominalny 1800litórw. Natomiast suma wskazań na przepływomierzach rozdzielaczy podłogówki (18 pętli) to ok 1000 litrów. Skąd taka różnica????[/quote

 

na której belce masz przepływomierze? zasilaniu czy powrocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...