Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Bonetka zadajesz zbyt trudne zadania :) i żądasz zbyt wiele podając za mało danych :( . Według wstpnych wyliczeń wychodzi na to iż szybciej zagrzeje się mniejszy zasobnik z mniejszą mamką i będzie zapewne trzymał dłużej temperaturę.

Nie neguje wcale rozwiązań zasobników dwupłaszczowych, ale stwierdzam iż nie jest to optymalne rozwiązanie, gdyż tak jak już pisałem grzejemy zbyt dużo niepotrzebnego medium. Porównując zasobniki z wężownicą i mamką napewno szybciej się wygrzeje ten który ma większą powierzchnie wymiany i mniejszą pojemnosc medium grzewczego. Nie ma zapewne idealnych rozwiązań, ale 160 l c.w.u. nie jest zapewne zbyt optymalną ilością dla 4 osobowej rodziny z pompą ciepła. Wprawdzie te dodatkowe 90 l wydłuży cykl pracy sprężarki, ale podejrzewam że kilkakrotnie przez dobę się załączy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Porównując zasobniki z wężownicą i mamką napewno szybciej się wygrzeje ten który ma większą powierzchnie wymiany i mniejszą pojemnosc medium grzewczego.

Tu masz rację , ale w momencie poboru CWU,wolniej wychładza sie zbiornik z płaszczem , bo będąca tam woda oddaje ciepło do mamki. :p

Przy wężownicy nie ma takiego efektu , albo jest dużo słabszy. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może mi ktoś rozjaśni - parę postów temu jeden z użytkowników skarżył się m.in. na dużą różnice temperatury zasilania i powrotu. ja mam 4,5 stopnia, ale nie w tym rzecz. Otóż pompa obiegowa PC chodzi na najwyższym III biegu (przepływ nominalny 1800litórw. Natomiast suma wskazań na przepływomierzach rozdzielaczy podłogówki (18 pętli) to ok 1000 litrów. Skąd taka różnica????[/quote

 

na której belce masz przepływomierze? zasilaniu czy powrocie?

 

na zasilaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując zasobniki z wężownicą i mamką napewno szybciej się wygrzeje ten który ma większą powierzchnie wymiany i mniejszą pojemnosc medium grzewczego.

Tu masz rację , ale w momencie poboru CWU,wolniej wychładza sie zbiornik z płaszczem , bo będąca tam woda oddaje ciepło do mamki. :p

Przy wężownicy nie ma takiego efektu , albo jest dużo słabszy. :roll:

 

Widzisz klimaw teoretycznie masz rację, ale praktycznie niestety nie. Nie będe już filozofował bo to nie ma sensu. Oczywiście że podwójny zbiornik ma lepszą izolacje zasobnika wewnętrznego ale nie oznacza to że ma mniejsze straty ciepła i że jest efektywniejszy, gdyż pozory niestey mylą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A czujnik wywalę... ale odcinać od kabla, czy nie?

:wink: :D :D

 

dzięki

 

pzdr

k

 

Możesz odciąc kabel lub nie i tak to nic nie zmieni gdyz prawdopodobnie czujnik ten albo jest nie podłączony albo nieaktywny.

Jeśli chesz grzac na minimum to i tak temp. powrotu jest prawdopodobnie za wysoka. Masz kaloryfery czy podłogówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sys, jeśli już miałaby być powietrzna PC to tylko do CWU.

Podzielcie się wiedzą, jaka jest skuteczność na mrozie? Bo nie mam zaufania do tago rozwiązania.

CO oczywiście z gruntowej PC.

 

Co do kredytu na PC - w kuj-pom jest on na 1%, prowizja 1,5%, max 60m-cy, max 80% inwestycji.

To, że pełno papierów to wiem. Ale jakich? Czy ktoś to przerabiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz odciąc kabel lub nie i tak to nic nie zmieni gdyz prawdopodobnie czujnik ten albo jest nie podłączony albo nieaktywny.

Jeśli chesz grzac na minimum to i tak temp. powrotu jest prawdopodobnie za wysoka. Masz kaloryfery czy podłogówkę?

 

1) podłogówkę mam

2) nie wiem, czy czujnik ma obecnie wpływ na działanie pompy, ale jest i podłączony i aktywny - pokazuje temp z pomieszczenia.

3) dziękuje za oddzew i tak, chcę grzać na minimum (ale rozsądne, co by robotniki nie pozamarzali, bo już w ogóle przestaną sie ruszać. ;) :D).

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kredytu na PC - w kuj-pom jest on na 1%, prowizja 1,5%, max 60m-cy, max 80% inwestycji.

To, że pełno papierów to wiem. Ale jakich? Czy ktoś to przerabiał?

Ja przerabiałem...

Z tego co pamiętam to potrzebne było:

- zabezpieczenie kredytu :lol: hipoteki, ubezpieczenia, sądy .. tfu... od groma biegania było

- adaptacja projektu pod ogrzewanie PC (przeprojektowanie instalacji CO, kotłowni itp.). Generalnie najgorsza sprawa... zwłaszcza gdy już masz dom w budowie!

- dokumentacja geologiczna odwiertów (również powykonawcza)

- faktury (bank wypłacał środki wykonawcy na podstawie harmonogramu wykonania prac potwierdzonego fakturami).

Generalnie papierów naprawdę jest sporo i nie raz się zastanawiałem czy to ma sens... Pocieszał mnie jedynie fakt że wszystko będę miał udokumentowane (bo muszę) i legalne (z pełnymi odbiorami itd.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że podwójny zbiornik ma lepszą izolacje zasobnika wewnętrznego ale nie oznacza to że ma mniejsze straty ciepła i że jest efektywniejszy, gdyż pozory niestey mylą :)

Chyba źle mnie zrozumiałeś. :(

Nie chodziło mi o straty ciepła zbiornika do otoczenia , ale o fakt oddawania ciepła przez płaszcz mamce ,w momencie pobierania CWU. 8)

Np. w moim przypadku mając VPA300/200 mam 500 litrów w baniaku z czego tylko 300 CWU. :wink:

Jak zaczynasz pobierać te 300 litrów , to te pozostałe 200 oddaje energię do wychładzającej się wody 300 litrów.

W przypadku jak masz tylko baniak 300 litrów CWU i zwykłą wężownicę w środku , takiego efektu nie ma .

To tak ad vocem. :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki marchab. Rozumiem że gra warta świeczki.

Nie jest to jakieś nadzwyczajne wyzwanie wg mnie, tym bardziej że budowa dopiero ruszy i jest czas na dokumentację.

Badanie geologiczne i tak jest w planie z uwagi na płytę fundamentową.

Matematyka nakazuje więc pochylić się nad tym rozwiązaniem :wink:

 

Ktoś z Was łączył PC z płytą fundamentową? Tzn. podłogówka zalana w płycie - jak to się sprawdza? Czy jest to lepsze rozwiązanie od tradycyjnej wylewki? Na pewno trudniejsze...ale chyba zdolności akumulacyjne większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. w moim przypadku mając VPA300/200 mam 500 litrów w baniaku z czego tylko 300 CWU. :wink:

Jak zaczynasz pobierać te 300 litrów , to te pozostałe 200 oddaje energię do wychładzającej się wody 300 litrów.

W przypadku jak masz tylko baniak 300 litrów CWU i zwykłą wężownicę w środku , takiego efektu nie ma .

To tak ad vocem. :p

 

Oddaje energię chyba szybciej na zewnątrz niż do wody :)

Jest to zapewne niezłe rozwiązanie, porównywalne do zasobnika z wężownicą 8), jednak mniej ekonomiczne :-?

Wszystko zależy od tego gdzie ten zasobnik stoi, jaką ma izolację i jak często jest używany. Temat zakończony 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś z Was łączył PC z płytą fundamentową? Tzn. podłogówka zalana w płycie - jak to się sprawdza? Czy jest to lepsze rozwiązanie od tradycyjnej wylewki? Na pewno trudniejsze...ale chyba zdolności akumulacyjne większe.

 

Ciekawe rozwiązanie za jednym zamachem ogrzewanie podłogowo- stropowe :D. Wydajaje mi się jednak iz niezbyt optymalne, gdyż ciepło zakumluje się raczej pod sufitem? Zależy od tego jak tą plytę obrobisz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...