Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzieki Tasija

Z tego co pamietam chcialas uruchomic jakies sterowanie aby pompa nie chodzila caly czas, nieprawdaz? Czy udalo Ci sie juz skonfigurowac Wasz system?

Przez kilka dni wyłączaliśmy pompę (ręcznie) na 8-10 godzin jak nie było nikogo w domu...lub na noc

Nie zauwazyłam różnicy w zużytych kwh :cry: a temperatura spadła w pokojach tylko o 0,5 stopnia.

Teraz wyłączyliśmy kilka obwodów (nie grzeją wszystkie zwoje w podłogach (garderoba, sypialnia)) ale pompa chodzi non-stop i zmieniliśmy tzw."stopniominuty" z -20 na -70 (tak nam doradził wykonawca, pompa rzadziej się włącza - ale na dłużej, bo licznik najszybciej "zasuwa" właśnie przy włączaniu )... i obserwujemy licznik. Jak coś się zmnieni w zużyciu kw...dam znać :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuję podobnie jak AMP użyć np. pompę powietrzną z odzyskanego ciepła wentylacyjnego tylko do c.w.u.

Chcę zamiast na wywiew reku do zmieszania z nawiewem, zużyte powietrze z domu (+20 stopni) dać na czas podgrzewania c.w.u. na PC.

Poniżej podałem wyliczenia.

 

Do wentylacji mechanicznej wystarczy mi OK 145 m3/h powietrza.

Dla popmy ciepła w moim przypadku wychodzi że wystarczy też ok 145 m3/h powietrza czyli dokładnie tyle ile do wentylacji (choć przedstawiciej pomp ciepła NIbe- Fighter 100P podał mi że 72 m3/h wystarczy):

 

Pompa jest zintegrowana z zasobnikiem 300 l.

Ogrzanie 300 l zasobnika:

300 l*4180*40/3600=13,9 kW

moc jaką da pompa:

0,6 kW bierze w sumie z sieci, sprawniość przy delta T=40 stopni-ok. 4,0, daje mocy 2,4 kW

czas ogrzania zasobnika:

czyli: 13,9/2,4=ok 6 h grzania zasobnika 300l

potrzebna ilość powietrza:

2,4kW*3600/(1,02*1,2*40)=145 m3/h

 

i tyle daję przez ok. 6 h na pompę ciepła zamiast do wywiewu reku a do domu w tym czasie (no bo wentylacja działa) wlatuje mi nie zmieszane powietrze przez reku (nie +16 st. jak normalnie) ale to tylko z GWC (np. 0 st.) i po prostu zwiększają mi się te straty wentylacyjne OZC przez 6 h ale niewiele jak sprawdzałem, nadal mam 3- litrowy dom :).

W takim przypadku jest to minus polegający na tym że gdy korzystam z pompy ciepła nie spełnia swojej funkcji mieszania rekuperator czyli nie wykorzystuję go w 100%, bo GWC jak najbardziej zawsze.

Plus tego jednak jest taki że na pompę daję +20 stopni zawsze i będę miał dużo wyższą sprawność niż gdy daję mniejsze zasilanie temperaturą pompę.

Pytanie tylko czy takie myslenie jest słuszne?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

przeciez pisala tu osoba ze jego PC potrzebuje 30min na 400l to 3x szybciej niz umnie

 

No ale pisałem że podnosi o 10 st C i może to jest do 40 min - naprawde nie mierzyłem tego dokładnie - i nie wyziębiałem wody do 10 st C

 

PS

Jak bardzo chcesz to zmierze dokładnye wynik ale inaczej mi podgrzewa w II taryfie a inaczej jak juz musi w I taryfie. No i nie znam temperatury wody na wejściu ale to też można zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

postanowilem poprawic sobie humor i poskarzyc sie na Climekomfort. Mam ich pompe od paru miesiecy i dziala super - o ile dziala. A ze wlasnie przestala dzialac to daje upust swojem niezadowoleniu i informuje o tym potencjalnych klientow.

 

Oczywiscie jak zacznie dzialac to tez napisze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psują sie nawet "mercedesy" - takie ich prawo. O jakości i wiarygodności firmy nie świadcza tylko jej wyroby, ale to co najważniejsze - serwis. Do tej pory "Clima" znana była z szybkości i fachowości w takich sprawach. Czas zweryfikuje ta opinię :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Jak bardzo chcesz to zmierze dokładnye wynik ale inaczej mi podgrzewa w II taryfie a inaczej jak juz musi w I taryfie. No i nie znam temperatury wody na wejściu ale to też można zmierzyć.

 

Bardzo bym prosił Ciebie

zmierz w II taryfie kiedy moze zapewne pracowac bez ograniczeń

 

czy masz czujnik temperatury wody w zasobniku?

moze po kąpieli rodziny napełni się wodą z wodociągów i pokaze temperature?

 

Pozdrawiam

 

Wczoraj wieczorem zabadałem:

włacyła się w II taryfie:

22:00 - temp 36,3

22:10 - 38,9

22:16 - 41,2

22:20 - 42,3

22:30 - 45,0

22:35 - 47,1

22:40 - 48,8

22:43 - 50 i przełączayła się na podłogę

 

po 2 minutach temperatura w zbiorniju wzrosła do 51,2 (czujnik na innej wysokości niż wlot wody)

Wczoraj była mocno wyziebiona - tak wiec długo dogrzewał

Czyli około 45 min na podniesienie o 14 st C 400L

pompa ma ok 4,2 kW z pompkami

to mamy: 0,75*4,2=3,15kWh*0,20gr=0,63 zł * 30 dni = 19 zł (oczywiście czasami sie właczy czesciej niz raz na dobe - mysle ze w zimie w 30zł/mc sie zamyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompe Neuratherm 7/14 cos tam.

 

sSiwy12 ma racje. Nie ma rzeczy bez awaryjnych. Dodam ze w pierwszym okresie eksplatacji prawdopodobienstwo awarii jest wyzsze niz pozniej. Dlatego nie mam do Climy duzych pretensji - bede mial jesli zostawia mnie z tym problemem.

Mam nadzieje ze do tego nie dojdzie - wczoraj po polodniu zglosilem awarie - dzis rano mialem telefon ze jada na ratunek. Mam nadzieje ze mimo pogody uda im sie dojechac. Jesli tak i naprawa bedzie skuteczna bedzie bardzo duzy plus dla firmy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli około 45 min na podniesienie o 14 st C 400L

pompa ma ok 4,2 kW z pompkami

 

hmm z ciepła właściwego wody wynika że na tę operację potrzeba 8682 W. Jeżeli Twoja PC robi to zużywając 3150W wynika z tego że osiąga sprawność 2,76. Wcześniej ktoś podawał sprawności około 5 hmmm.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama PC ma 3,9 ale doliczyłem jeszcze pompki- dochodzą jeszcze straty na cyrkulacji która była właczona. Czy COP nie jest rózny dla grzania wody (wyższa temperatura w górnym obiegu) i podstawowej funkcji - grzania podłogi (niższa temperatura w górnym obiegu). Przeciez wiadomo że COP tym wyższy im mniejsza różnica pomiędzy dolnym a górnym obiegiem, ale nie wiem. Zresztą nie zastanawiałem sie nad tym - nikt nie mówił że będzie łatwo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama PC ma 3,9 ale doliczyłem jeszcze pompki- dochodzą jeszcze straty na cyrkulacji która była właczona. Czy COP nie jest rózny dla grzania wody (wyższa temperatura w górnym obiegu) i podstawowej funkcji - grzania podłogi (niższa temperatura w górnym obiegu). Przeciez wiadomo że COP tym wyższy im mniejsza różnica pomiędzy dolnym a górnym obiegiem, ale nie wiem. Zresztą nie zastanawiałem sie nad tym - nikt nie mówił że będzie łatwo.

 

Wszystko zależy od sposobu liczenia COP. Ja liczę najprościej bo inaczej nie potrafię: ilość energii potrzebna na podgrzanie takiej ilości wody w takim czasie / ilość energii zużytej przez PC i jej pompy.

 

Potem oczywiście masz już kilkaset litrów ciepłej wody w zbiorniku i czy mieszasz ją z zimniejszą z powrotu mniej (dla CWU) czy bardziej (dla CO) - to już sprawa zastosowanego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...