Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Generalnie najlepiej gdy odleglosci sa jak najmniejsze, dotyczy to zarowno co jak i cwu. Niemniej jednak jest to rzecz pomijana bo nie mamy zazwyczaj takiej mozliwosci zeby ustawic PCi po srodku domu.

Sa projekty w ktorych domyslnie pom. techniczne sa umiejscowione w srodku, ale to marginalna ilosc -ja taki mam hehe... :lol: :wink:

Skracajac droge w instalacji zmniejszamy rowniez straty na "przesyle" -nie wiem jakiego rzedu moga one byc, pewnie nieznaczne przy domach jednorodzinnych bo przeciez w gre wchodza odleglosci co najwyzej kilku/ kilkunastu metrow

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skracajac droge w instalacji zmniejszamy rowniez straty na "przesyle" -nie wiem jakiego rzedu moga one byc

Przy domku jednorodzinnym strat na przesyle w zasadzie nie ma, bo rury są prowadzone w podłodze, czy ścianach tworząc dodatkowe ogrzewanie podłogowe/ścienne pomieszczeń i tak ogrzewanych. Chyba że poprowadzimy rury przez pomieszczenia nieogrzewane, ale tu taka sytuacja nie zachodzi. Fakt, że lepiej gdy źródło jest na środku, ale przy takim rozmiarze budynku znaczenie tego jest pomijalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty masz Stiebla a mnie,ciekawi czy można coś podobnego odpalić w Nibe. :o

W N1140 też jest sterowanie taryfami, a więc można odciąć sprężarkę. Czy wyłączą się wtedy obiegówki, tego nie wiem - trzeba doczytać lub sprawdzić. Jest też możliwość podłączenia termostatu pokojowego (zewnętrzna kompensacja), ale wg. instrukcji on chyba zmieni tylko krzywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, właściwie nie wiem co się stało; zgodnie z poradami z forum zwiększyłem histerezę z 2 n 4 (początkowo na 5), zwiększyłem krzywą z 0 na 1, wyłączyłem grzałki, zwiększyłem też hist. temp. powr.(taki skrót jest w menu - nie wiem co to znaczy) z 2 na 5. Wiem, że zmiana w pracy pompy jest rewolucyjna ale pewnie nigdy nie dowiem się do końca czemu to zawdzięczam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK, właściwie nie wiem co się stało; zgodnie z poradami z forum zwiększyłem histerezę z 2 n 4 (początkowo na 5), zwiększyłem krzywą z 0 na 1, wyłączyłem grzałki, zwiększyłem też hist. temp. powr.(taki skrót jest w menu - nie wiem co to znaczy) z 2 na 5. Wiem, że zmiana w pracy pompy jest rewolucyjna ale pewnie nigdy nie dowiem się do końca czemu to zawdzięczam.

 

No to jesteś mistrzem świata :)

Zapewne zmienileś hiterezy c.o i c.w.u. Za duże zwiększenie histerezy i podwyższanie krzywej nie jest dobre gdyż podwyższa parametry pracy PCi i spada troszkę COP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

takie pytanko z ciekawosci mej,

czy umiejscowienei PC ma zwiazek z wydajnoscia ukladu grzewczego ?

Chodzi mi o to czy stojaca pompa w pomieszceniu nr4 bedzie miala problem aby doporwadzic cieplo w podlogowce rownomiernie po calym domu ? (np by dT GZ byla ok)

 

Oczywiście że ma :), ale problemów nie będzie. Rozdzielacz powinien gdzieś byc w centralnym miejscu, a rury zasilajace od pompy dobrze zaizolowane.

Trzeba przypilnowac instalatora bo różnie z tym bywa. Czyli najczęściej cieniutka izolacja i rura na betonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydawało, że praca obiegówki przez całą dobę to rozrzutność

Czy ktoś w nibe ma podobne ustawienie? 8)

 

Każdy, kto ma NIBE z nowym kolorowym sterownikiem, na przykład 1245

 

Dostępne tryby pracy p.d.z

przerywany

ciągły

ciągły 10 dni

 

tryby pracy pompy czynnika grzewczego:

auto

przerywany

ciągły

 

auto: odpowiednio do bieżącego trybu pracy

przerywany włacza sie 20sec przed i wyłącza równocześnie ze sprężarką.

ciągły - wiadomo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...