Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie,

mam pytanie odnosnie samego funkcjonowanie PC z ogrzewaniem podłogowym. Załóżmy że:

 

PC bierze 3Kwh. Ustawiamy temp w domu aby było 25st.. Załózmy że jest 0st na zewnątrz. Czyli wg krzywej PC oblicza ile ma wstrzyknąć ciepła w podłogówkę.

 

I ustawienie mamy takie(godziny):

6-11 PC ma pracować na 25st w domu

11-18 PC ma pracowac na 18st

18-23 znowu 25

23-6 na 18

 

Czyli nalezy przyjąc że PC bedzie chodziła cały czas wręcz przez 10h. Co da 30Kwh. W domu bedzie ciepło jak cholera i o to chodzi.

 

Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....

 

Jaka zatem jest różnica COP czy ogólnie opłacalności PC, jeśli pogonimy ją w 10godzin w takiej czy innej zadanej temperaturze, jeśli zeżre i tak 30kwh a w domu będzie ciiiiieeeepło :)

 

Tak sobie właśnie kombinuje, ale nie wiem czy to ma sens. Da ktoś rade z tym tematem??

 

dzięki

 

Zalezy jak szybko dom Ci sie wychlodzi, moze zajsc koniecznosc zalaczania sie sprezarki w kazdym cyklu dogrzewania ale moze nie wlaczyc sie bo temperatura nie spadnie ponizej zadanej.

Podlogowka ma duza bezwladnosc wiec i temperatura w domu nie spada tak szybko.

Nizsza zadana temperatura wiaze sie zazwyczaj z krotsza praca pompy i odwrotnie -wiec COP bedzie inne dla roznych temp. -tak z grubsza

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonie PC na wlasnie 25st. Ale robię to tak:

 

6-11 25st

11-17 18st

17-22 25st

22-6 18st

 

W sumie na tym ustawieniu na 18st, ogólny czas pracy z tych godzin to 1,5h(około 4,5Kwh) - ale kto wie ile z tego zeżarły pompki obiegowe.

 

Natomiast co do spadku ciepła : wczoraj w nocy u mnie 4 stopnie mniej więcej na zewnątrz. Temp w domu spadła o jakieś 0.8 stopnia w 8 godzin.

 

I teraz pytanie: czy mam ją tak godzin w tym układzie? czy zmniejszyć prace na 25st o 2 np godziny. Na razie sobie eksperymentuje, bo i tak mam C11. Więc póki nie dostanę 2 taryfowo to mi obojętne kiedy włączam. W sumie, nie za bardzo rozumiem to akumulowanie i oddawanie ciepła w posadzce, więc nie wiem czy stosunek grzania 10 godzin do 14 godzin wypoczynku ma sens. Czy powinno się stosować : 8/16 czy moze 6/18.....

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast co do spadku ciepła : wczoraj w nocy u mnie 4 stopnie mniej więcej na zewnątrz. Temp w domu spadła o jakieś 0.8 stopnia w 8 godzin.i

Jeżeli obecnie przy różnicy temperatur 25-4=21K temperatura w ciągu 8h spada o 0,8st. C, to przy temperaturze zewnętrznej -20st. C (dT=45K) możesz się spodziewać spadku temperatury w tym samym czasie o 1,7K , czyli do 23,3st. C.

Jak widzisz nie ma tu większego znaczenia, czy temperaturę I taryfy ustawisz na 18 st. C, czy na 23st. C, pompa ciepła i tak będzie pracowała tylko w II taryfie aż do czasu, gdy nie będzie w stanie w ciągu nie podnieść temperatury do 25 st. C (wyprodukuje w tym czasie mniej energii niż wyniosą straty budynku w ciagu całej doby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jednak zmienimy ustawienia że PC ma grzać odpowiednio na 21 i 17 stopni. I PC znowu bedzie chodziła przez około 10h, czyl;i weźmie 30Khw. Ale w domu już bedzie zimniej.....

Nie do końca tak to będzie. Jeśli nastawisz niższą temperaturę, to PC będzie się włączała na krócej i pewnie rzadziej - po prostu będzie "wstrzykiwać" mniejsze porcje energii. Sumarycznie będzie więc chodziła krócej w ciągu doby i nie weźmie 30kWh tylko np. 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagadkę. 8)

Szperałem by poszukać jak działa automatyczne załączanie PC w taniej taryfie bez ograniczeń czasowych ( bez sztywnych godzin) gdzie indziej , np.w skandynawii.

Znalazłem na karcie monitora obciążenia oznaczenie Taryfa "A" i Taryfa"B" , jednak o nich w instrukcji ani słowa. :roll:

Przekopałem instrukcje GB,DE i PL i nic-porażka na całej linii. :cry:

Teraz znalazłem to( choć do 1330 to mam tak samo):

http://www.prssystems.fi/maalampo/documents/nibe/F1330.pdf

i zobaczcie na stronie 50 w prawym dolnym rogu.

Tariffi "A" i Tariffi"B". :wink:

Kto podejmie się przetłumaczenia? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagadkę. 8)

Znalazłem na karcie monitora obciążenia oznaczenie Taryfa "A" i Taryfa"B" , jednak o nich w instrukcji ani słowa. :roll:

Przekopałem instrukcje GB,DE i PL i nic-porażka na całej linii. :cry:

Teraz znalazłem to( choć do 1330 to mam tak samo):

http://www.prssystems.fi/maalampo/documents/nibe/F1330.pdf

i zobaczcie na stronie 50 w prawym dolnym rogu.

Tariffi "A" i Tariffi"B". :wink:

Kto podejmie się przetłumaczenia? :D

 

W instrukcji nibe 1140 strona 20 jest szczątkowy opis

http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klimawku

a to nie jest przetłumaczone:

Taryfa A (TA)

Używając wejścia (TA) można dokonać wyboru dodatkowego

typu ciepła (olejowe lub elektryczne), gdy ustawione

jest dodatkowe ogrzewanie w menu 9.1.8 na „Elektrycz./

Olejowe”. Aby uzyskać więcej szczegółów, zob. „Opis

funkcji – Funkcje podstawowe” > „Dodatkowy podgrzewacz

elektryczny” oraz „Opis funkcji – Funkcje podstawowe”

> „Kocioł olejowy”.

Podłączenie wykonuje się do listew X1:5 i X1:7 na karcie

-EBV (2).

Taryfa B (TB)

Gdy przekazany zostaje sygnał (TB), całe dodatkowe ogrzewanie

elektryczne zostaje zatrzymane. Aby uzyskać więcej

szczegółów, zob. Opis funkcji > Dodatkowy podgrzewacz

elektryczny. Podłączenie wykonuje się do listew X1:6 i X1:7

na karcie -EBV (2).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś niesamowita jak zawsze. :D

Skąd to wytargałaś? :o

 

No tak-teraz zauważyłem :oops: -jest to w instrukcji. 8)

W związku z tym nie służy to do załączania PC w taniej taryfie jak myślałem. :cry:

 

To w jaki sposób w skandynawii załączają PC poprzez impuls sieci? :roll:

 

Teraz jeszcze doczytałem , że to co zacytowałaś różni się od opisu na stronie 20 instrukcji.

O co tu chodzi? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w pompie nibe 1140 można poprzez ustawienia wyłączyć pompę obiegową? U mnie zapewnia ona jedynie wymianę do VPAS i raczej nie musi działać non-stop.Podłogówka jest "napędzana" oddzielną pompą sterowaną kartą przekaźnikową. Czujniki temperatury 2szt mam w VPAS zamontowane.

 

Jeśli nie ma opcji w ustawieniach to pozostaje chyba jedynie podpiąć ją równolegle z pompą DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym nie służy to do załączania PC w taniej taryfie jak myślałem. :cry:

Przecież na str. 21 Instrukcji : http://www.biawar.com.pl/index.php/download-document/89-fighter-1140-instrukcja-instalacji-i-obslugi.html masz wyraźnie :

Styk do zmiany temperatury pomieszczenia

Urządzenie zewnętrzne, na przykład termostat pokojowy

(wyposażenie dodatkowe) lub timer, może być dołączone do

pompy ciepła FIGHTER 1140, aby zmienić temperaturę zasilania,

a przez to temperaturę pomieszczenia. Styk powinien być wolny,

nie pod napięciem i podłączony do wejść X1:3 oraz X1:4 na

karcie monitora obciążenia (2).

Po uzyskaniu styku, zmienia się przesunięcie krzywej grzania

o liczbę kroków pokazaną tutaj. Wartość można regulować

pomiędzy -10 i +10. Zmianę wartości dokonuje się w menu 2.5,

"Regulacja zewnętrzna".

 

Wystarczy pod styki X1:3 oraz X1:4 podpiąć np. sterownik pokojowy i/lub programator czasowy i można wymusić pracę tylko w II taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HenoK

Masz rację ale połowicznie. 8)

To co opisałeś służy do sterowania poprzez krzywe. :cry:

W takim przypadku pompki GZ chodzą 24h. :cry:

 

Mi chodzi o sterowanie PC poprzez temperaturę pokojową tak jak masz u siebie w systemie załącz/wyłącz. :wink:

To dodatkowo zobacz to :

Menu 9.2.12 Tryb pracy pompy solankowej

Tutaj ustawia się tryb pracy pompy solankowej.

Dostępne opcje to:

Przerywany: pompa solankowa uruchamia się 20

sekund przed, a wyłącza 20 sekund po sprężarce.

Ciągły: praca ciągła.

Ciągły przez 10 dni: praca ciągła przez 10 dni.

Następnie pompa przełącza się w tryb przerywany.

Włącz tryb "Przerywany" i podłącz pod styki pompy DZ również pompę GZ.

20 sekund wystarczy, żeby ustalić warunki pracy GZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo mu pisałem, ale nie wierzy że tak może byc :lol:

A gdzie napisałem . że nie wierzę? :o

Nie chciałem nic dłubać , ale jak będzie trzeba.... :wink:

Cały czas szukam sposobu załączania PC w skandynawii w róznych ( nieokreślonych) czasach drugiej taryfy.

Ktos wyżej pisał ( chyba rwxw) , że załącza sie dodatkową fazą.

Jeśli tak to gdzie?

Jesli to prawda , to powinien ten patent być w każdej PC,dowolnego producenta. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie do wszystkich są szczegółowe schematy żeby popatrzeć co i jak i gdzie ... ale np. Viessamnn ma , Herz też "gniazdo" do sterowania impulsem z elektrownii ...tylko u nas elektrownie z kolei nie są do tego przygotowane :wink:

z drugiej strony skoro tak są sterowane w skandynawii to np.IVT musi mieć bo one są stamtąd ( przecież nie robią jakiś "innych " na nasz rynek ) ......Nibe ...hm... Nibe montowane są w Polsce i być może nie ma tu tego "elementu " bo u nas nie ma do czego tego wykorzystać i lata świetlne upłyną zanim będzie można , chociaż powinno mieć i może ma ( czy opłacałby sie im zmieniac technologię dla tego elementu ?, raczej nie , tylko nie jest porządnie i jasno opisane ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas szukam sposobu załączania PC w skandynawii w róznych ( nieokreślonych) czasach drugiej taryfy.

Ktos wyżej pisał ( chyba rwxw) , że załącza sie dodatkową fazą.

 

Na moje to technicznie bezsensowne, jedyna opcja to licznik 2-taryfowy poda impuls ale to też trzeba kabel dodatkowo ciągnąć z przyłącza.

Myślę że to jest sygnał dużej częstotliwości nałożony na wszystkie fazy i w pompie czy innym urządzeniu jest odbiornik który ten sygnał odczyta oraz poda impuls informacyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki.

Wydaje mi się, że każdy kto ma pompę ciepła ma wykonane ogrzewanie podłogowe. Wobec czego mam pytanie o izolację pod styropianem. Z czego ją wykonaliście? Z folii czy z papy. Ja chcę dać papę, ale dzisiaj się dowiedziałem, że może zniszczyć styropian, który na niej położę.

Proszę napiszcie jak to rozwiązaliście.

Sprawdziłem temat:

Styropian i papa - czy można je łączyć?

ale nie wyczerpuje mojej ciekawości i niepewności.

Pozdrawiam

Tlobo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...