Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Mam pytanie z innej beczki.

Wydaje mi się, że każdy kto ma pompę ciepła ma wykonane ogrzewanie podłogowe. Wobec czego mam pytanie o izolację pod styropianem. Z czego ją wykonaliście? Z folii czy z papy. Ja chcę dać papę, ale dzisiaj się dowiedziałem, że może zniszczyć styropian, który na niej położę.

Proszę napiszcie jak to rozwiązaliście.

Sprawdziłem temat:

Styropian i papa - czy można je łączyć?

ale nie wyczerpuje mojej ciekawości i niepewności.

Pozdrawiam

Tlobo

 

papa, folia i styropian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ktos wyżej pisał ( chyba rwxw) , że załącza sie dodatkową fazą.

Jeśli tak to gdzie?Jesli to prawda , to powinien ten patent być w każdej PC,dowolnego producenta. :wink:

Metoda podłączenia obiegówki GZ i DZ razem jest dobra i nie wymaga specjalnego dłubania - przełączasz jeden kabelek i już.

Dodatkową fazą załącza się PC w StE WPWE, jak w innych tego nie wiem. W zasadzie nie dodatkową fazą tylko po prostu przewodem z tą samą fazą co zasilanie sterownika. Z tego co pisza w instrukcji do Nibe na stronie 20-tej http://www.nibeonline.com/pdf/031094-6.pdf sprężarkę można wyłączyć bezpotencjałowym stycznikiem podłączonym na płycie sterującej do złączek X1:6 X1:7 i w ten sposób sterować PC zgodnie z taryfami czy czymkolwiek innym np. sterowaniem pokojowym. Możesz podłaczyć tam jakikolwiek przełącznik i sprawdzić jak to działa. Jak będzie zgodnie z oczekiwaniami, to podłączysz tam sterownik czasowy, czy pokojowy i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że to jest sygnał dużej częstotliwości nałożony na wszystkie fazy i w pompie czy innym urządzeniu jest odbiornik który ten sygnał odczyta oraz poda impuls informacyjny.

W pompie Stiebel Eltron WPWE nie ma żadnego dekodera sygnału, tylko proste sterowanie - na złączu "sygnał z elektrowni" jest faza - pc działa, fazy nie ma - pc jest całkowicie wyłączona. Skąd na w innych krajach ten sygnał pochodzi tego nie wiem, czy z licznika, czy sterownika czasowego, czy jakiegoś dekodera, nie mam pojęcia. Ja sobie go generuję zwyklym sterownikiem czasowym, którego zegar muszę sobie ręcznie synchronizować z zegarem licznika :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja jeszcze chciałam uściślić jedną sprawę .

Owszem fabrycznie z IVT jest ustawiona praca ciągła pompy ciepłej wody ( glikolu startuje i zatrzymuje się wraz ze sprężarką ale mozna wybrać i pracę ciągłą np. przy produkcji chłodu ) ale w sytuacji gdy za mały jest minimalny przepływ przez PC wtedy robią obejście i zakładają na zewnątrz pompę dodatkową ( nazywa się wtedy to pompa główna P1 ) i wtedy ta w środku może startować ze sprężarką ( menu 5.10 ...wybierz pracę alternatywną dla P2).

 

tylko jesli chodzi o oszczednosci to ...hm ....co z tego że w środku obie DZ i GZ działają ze spręzarką skoro ta na zewnątrz ..jak działa ? można ją podłaczyć do płytki wyjść zewnętrznych pod P1 .i pytanie ..jak działa ciągle czy nie ? ...poza tym nawet gdyby nie ciągle to mamy 3 pompy obiegowe :wink: ( + 1 obiegówkę cwu =4 szt razem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

po długiej nieobecności wracam na forum. Od piątku w naszej kotłowni działa pompa z Ecopol-System. Miałem być pierwszym na tym forum userem pompy tego producenta, ale zostawiliśmy sobie montaż na sam koniec i już kilku inwestorów mnie uprzedziło :) . Tak jak obiecywałem opiszę trochę działania firmy instalującej i pracę pompy.

Pompa 10 KW + zbiornik CWU 300 L. Kotłownia, montaż pompy, rodzielacz w studzience i odpalenie całego układu wykonane przez pana Marka i Grzegorza z Ecopolu. W domu oddzielnie starowanie temepaturą parteru i poddasza. Pompa ciepła zarządza pracą pomp obiegowych parteru, poddasza, DZ, CWU i cyrkulacji (nie ustawiamy biegów na pompach obiegowych). Mam dwa programowane regulatory temperatury (poddasze i parter), które mierzą temp. powietrza i podłogi. Pracują w priorytecie pomiaru temp. powietrza.

Zaprogramowane są na pracę z II taryfą tzn. ustawiamy dwie temperatury ekonomiczną (I taryfa) i nazwijmy to normalą, do której grzeje pompa w II taryfie.

Sterownik pompy nie jest zbyt skomplikowany, wyświetla temperatury wejścia i wyjścia DZ, GZ,CWU, sprężarki (freon). Możemy ustawić temperatury CWU dla dwóch taryf, oraz zaprogramować pracę pompki cyrkulacyjnej, na każdy dzień tygodnia 4 nastawy. Raz w tygodniu przegrzewa zbiornik z CWU.

Po uruchomieniu całego układu pompa chodziła 24 godziny bez przerwy aby osiągnąć temp. 22 C zadaną na termostatach. Dom miałem lekko podgrzewany z wkładu kominkowego temp. ~ 14-15C. Dolne źródło zjechało na zasilaniu z 9,5 C na 2,5 C.

Dzisiaj praca się ustabilizowała, czyli pompa włączyła się tylko w godzinach II taryfy (13.00-15.00) dogrzała do 22 C i się wyłączyła. GZ 31,4 C na zasilaniu 24,6 na powrocie. Zobaczymy jak będzie dalej. W tej chwili temp. w domu spadła do 21,75 C., więc spokojnie chyba doczekamy do 22.00, temperaturę załączenia pompy na I taryfę mam ustawioną na 20,5 C.

Sama pompa jest cicha, trochę głośniej pracuje od zwykłej lodówki.

 

Tak to wygląda po pierwszych dniach pracy pompy. Z samej pompy i instalacji jestem na razie zadowolony. Panowie instalatorzy bardzo mili, odpowiadają na wszystkie pytania. Widać że znają się na swojej pracy i do tego są jeszcze fascynatami pomp ciepła i tego typu instalacji. Pan Grzegorz sam oprogramowuje sterownik pompy, słucha uwag i pewnie kolejne wersje będą modyfikowane i rozwijane uwzględniając sugestie użytkowników.

 

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pisza w instrukcji do Nibe na stronie 20-tej http://www.nibeonline.com/pdf/031094-6.pdf sprężarkę można wyłączyć bezpotencjałowym stycznikiem podłączonym na płycie sterującej do złączek X1:6 X1:7 i w ten sposób sterować PC zgodnie z taryfami czy czymkolwiek innym np. sterowaniem pokojowym. Możesz podłaczyć tam jakikolwiek przełącznik i sprawdzić jak to działa. Jak będzie zgodnie z oczekiwaniami, to podłączysz tam sterownik czasowy, czy pokojowy i już.

 

W IVT można zrobić dokładnie tak samo, czyli do styków EXT podłączamy kabelek i po zwarciu mamy kilka opcji, które można oprogramować w sterowniku(5.7).

 

0: Brak oddziaływania (ustawienie fabryczne).

1 Zatrzymują się PC, dogrzewacz i ciepła woda użytkowa.

2 Brak oddziaływania na PC, zatrzymuje się dogrzewacz i c.w.u.

3 Brak oddziaływania na PC i c.w.u., zatrzymuje się dogrzewacz.

4 Brak oddziaływania na PC i dogrzewacz, zatrzymuje się c.w.u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od piątku w naszej kotłowni działa pompa z Ecopol-System

A ktoś marudził o "garażowych" producentach. Oni też używają komponentów Copeland i innych renomowanych firm. Scroll to scroll, nie ma cudów - musi działać :wink: Wrzuć może dane o zużyciu energii do arkusza.

 

Rozumiem że ceny detaliczne tych komponentów są niższe niż części zamiennych do aut, gdzie próba złożenia składaka daje koszt 3-5 razy wyższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W IVT można zrobić dokładnie tak samo, czyli do styków EXT podłączamy kabelek i po zwarciu mamy kilka opcji, które można oprogramować w sterowniku(5.7).

 

0: Brak oddziaływania (ustawienie fabryczne).

1 Zatrzymują się PC, dogrzewacz i ciepła woda użytkowa.

2 Brak oddziaływania na PC, zatrzymuje się dogrzewacz i c.w.u.

3 Brak oddziaływania na PC i c.w.u., zatrzymuje się dogrzewacz.

4 Brak oddziaływania na PC i dogrzewacz, zatrzymuje się c.w.u.

 

Dokładnie tak.U siebie mam sterownik czasowy tak wpięty i ustawioną opcję nr.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problemik:

 

Podłogówkę mam podzieloną na 2 rozdzielacze (parter, poddasze), obserwowałem dzisiaj temperatury w PCi i przez ponad 30min temp. powrotu nie wzrosła nawet o 0,1stC.

Jak zakręciłem jeden rozdzielacz to temp. momentalnie zaczęła rosnąć.

Rozumiem że obieg nagle zrobił się o połowę mniejszy, ale w takim razie jak 2 rozdzielacze są odkręcone to najwyżej powinno 2x wolniej rosnąć a tu ani drgnie.

 

W obu rozdzielaczach po 6 obwodów, pętle wszystkie podobne długości, nie kumam o co biega.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu rozdzielaczach po 6 obwodów, pętle wszystkie podobne długości, nie kumam o co biega.

Masz 24 rurki do i z podłogówki - sprawdź ręką, które rurki wychodzące z rozdzielaczy są zimne, a które ciepłe i jak to się zmienia w czasie. Czy ich temperatury są jednakowe, czy nie. Temperatury wszystkich rurek zasilania wychodzących z rozdzielacza do podłogówki powinny być równe (zbliżone). Tak samo dla wszystkich powrotów. Może to nasunie jakieś wyjaśnienie i znajdziesz felern-ą(e) pętl-ę(e). Może gdzieś grzejesz jakiś mostek termiczny, może garaż, może coś masz zakręcone, a może jeszcze coś innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem organoleptycznie temp. podłogi, wszędzie temp. wydaje się być podobna, specjalnie przyjrzałem się przy samych drzwiach tarasowych i balkonowych ale nawet trochę chłodniej tam nie ma.

Łatwiej przyszłoby mi to zrozumieć jakby po zamknięciu parteru temp. rosła szybko grzejąc samo poddasze, bo chyba do gruntu straty dużo większe, ale jest odwrotnie.

Mam po 1 drabince w łazienkach ale te obwody mam zakręcone.

Garaż mam nie ogrzewany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rurkami się macam przy każdej okazji, te obwody które mam zakręcone ( np. drabinki) są wyraźnie zimne. Temperatury na zasilaniach podobne i na powrotach też.

Generalnie do 20stC w ciągu kilku dni udało mi się nagrzać w domu więc ogrzewanie działa.

Różnica między parterem a poddaszem było 0,5st czyli jest OK.

Chciałem tylko zrozumieć dlaczego grzejąc połowę układu temp rośnie bardzo szybko a włączając drugą połowę zwalnia masakrycznie, chociaż powinno najwyżej 2x wolniej.

 

Edit: tak sobie myślę że cała ta opisana sytuacja miała miejsce po 2 godzinnym wietrzeniu domu (wszystkie okna otwarte).Może po prostu podłogę na poddaszu bardzo wychłodziłem, dużo bardziej niż na parterze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez 2h bardzo silnego wietrzenia może rzeczywiście wychłodziłeś mocno podłogę, ale żeby aż taki był efekt ?... Chyba musisz to poobserwować w dłuższej perspektywie czasowej robiąc eksperymenty kilka razy w stabilnych warunkach bez wietrzenia. Może się to nie powtórzy. Ogrzewanie Ci działa, więc jest OK. Gdy w ubiegłym roku nagrzewałem dom z 10 do 20 stopni, to zabieg trwał tydzień, ale po 8kW trudno się było spodziewać błyskawicznego nagrzania murów :wink:.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącz tryb "Przerywany" i podłącz pod styki pompy DZ również pompę GZ.

20 sekund wystarczy, żeby ustalić warunki pracy GZ.

 

jezeli wylaczymy pompe obiegowa GZ to skad ta nasza Nibe bedzie wiedziec ze czas juz na grzanie i trzeba wlaczyc pompki DZ I GZ ? wtedy bedzie opierac sie na temp wody stojacej w rurach przy samej pompie czy gdzies tam gdzei ten czujnik jest. Nie bedzie to troche falszywa temp? w pompie szybciej wystygnie niz w jastrychu chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...