Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?
Latem ze 2 razy z tego rozwiązania korzystałem. Włączyłem chłodzenie podłogówki, gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnęła 25 st. C (na zewnątrz dochodziła do 30 st. C). Temperatura zaczęła wolno spadać.

Po zmianie pompy ciepła taką opcję sobie pozostawiłem. Służy do tego wymiennik płytowy (w centrum nad pompą ciepła) :

http://www.muratordom.pl/pliki/galeria/uzytkownicy/4494/1203/7289.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura miała być zbierana z pokojówki- o to chodziło. 8)
Dokładnie tak. Sterownik pokojowy pełni w tym układzie rolę nadrzędną - decyduje czy trzeba grzać, czy nie. Jak już się grzanie rozpocznie, to sterownik pokojowy ustala właściwą temperaturę w obiegu grzewczym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są na forum UŻYTKOWNICY PC z chłodzeniem pasywnym?
Latem ze 2 razy z tego rozwiązania korzystałem. Włączyłem chłodzenie podłogówki, gdy temperatura w pomieszczeniach osiągnęła 25 st. C (na zewnątrz dochodziła do 30 st. C). Temperatura zaczęła wolno spadać.

 

Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?

Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.

Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?

Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.

Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...

 

A ja sie zastanawiam co z punktem rosy ? Henok - jak to sie zachowywalo - jakie temperatury puszczales w obieg i jaka temp. mogla miec podloga ? Kiedys spojrzalem przez to w tabelke dot. wystepowania punktu rosy i wychodzilo ze nie mozna schodzic z podloga ponizej 18-19st C bo zacznie "plakac". Opisz cos wiecej! Bo wlasnie mam zwracac jeden "nadmiarowy" wymiennik ciepla, a moze by go warto przechomikowac do lata ? :-)

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzisz moje przypuszczenia że jest to gra nie warta świeczki?

Mam splita w domu i wg mnie to urządzenie idealnie się sprawdza.

Chłodzenie domu podłogówką to wg mnie jakiś nonsens - bezwładność podłogi pozwoli poczuć ulgę pewnie następnego dnia...

 

A ja sie zastanawiam co z punktem rosy ? Henok - jak to sie zachowywalo - jakie temperatury puszczales w obieg i jaka temp. mogla miec podloga ? Kiedys spojrzalem przez to w tabelke dot. wystepowania punktu rosy i wychodzilo ze nie mozna schodzic z podloga ponizej 18-19st C bo zacznie "plakac". Opisz cos wiecej! Bo wlasnie mam zwracac jeden "nadmiarowy" wymiennik ciepla, a moze by go warto przechomikowac do lata ? :-)

Oczywiście chłodzenie powietrza jest bardziej skuteczne, ale też efekt takiego działania jest krótkotrwały. Koszt energii zużywanej przez klimatyzator także nie jest bez znaczenia.

Mój dom w zasadzie radził sobie z upałami bez problemu. Stosunkowo szeroki okap i odpowiednio od południa umieszczone okna powodują, że słońce w niewielkim stopniu tylko nagrzewa dom. Dodatkowo mam rolety zewnetrzne, które wykorzystuje latem zwłaszcza d strony zachodniej.

Konieczność chłodzenia wynikała głównie z dodatkowego ciepła w prowadzonego do budynku (o ile pamiętam, to było coś pieczone ;) ).

 

Jak pisałem chłodzenie podłogówką jest delikatne, ale pozwala na osiągniecie dłuższego efektu (u mnie, po jednodniowym używaniu chłodzenia, nawet na kilka dni wyraźnie spadła temperatura w wnętrzu).

Czy pojawiał się punkt rosy? Nic takiego nie zauważyłem.

Punkt rosy na posadzce pojawił się u mnie w spiżarni, gdzie nie mam pod posadzka izolacji na gruncie i oczywiście nie mam także ogrzewania podłogowego Tam rzeczywiście posadzka była na tyle chłodna, że w upały kondensowała się na niej para wodna.

 

U siebie mam tę funkcję niejako przy okazji ;). Wymiennik płytowy wykorzystuje też do dostarczenia ciepła z kolektorów słonecznych do podłogówki. Funkcja ta przydaje się na początku i na końcu sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TypeR, możesz zdradzić jakieś szczegóły dot. kosztów montażu i zakupu całego układu?

Jestem na etapie wyboru, ta wiedza może być pomocna :wink:

 

Cześć,

w moim przypadku koszty bez ogrzewania podłogowego to ~ 42 tys. zł od wbicia łopaty (wiertła) do uruchomienia układu. A trzeba jeszcze doliczyć zakup kręgów i pokrywy na studzienkę z rozdzielaczem ~ 700 zł. Pompa 10 KW, odwiertów 240 m.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

 

Margas.

Jeśli chodzi o chłodzenie pasywne, to mój znajomy w domu ma takie rozwiazanie. Całą instalacje montowała mu niemiecka firma. Temperaturę podłogi ma ustawioną na 19 stC. W domu przez całe lato jest miły chłód.

Takimi informacjami mogę się podzielić. Szkoda, że nie moimi :wink:

 

Pozdawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adiqq

w/g mnie to zupełnie inne PC . ( np. wymienniki :ecopol płytowe .....sekut- płaszczowo rurowe nie wiem czy w każdej PC takie same ..pewnie nie w zależnosci od instalacji ) ...inny sterownik o wiele bardziej zaawansowany ( kontakt z internetem , trwają przy nim prace ) ...poza tym mają i PC powietrzne ...dłuzsza gwarancja nie 2 lata tylko wieloletnia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. różnica pomiędzy okresem 22.11-25,05 a 25.05-23.11 wyniosła....700 zł. czyli tyle mniej więcej kosztowalo mnie ogrzewanie!!!

 

Jak to wyliczyłeś ? Dla jakiego okresu ? :roll:

realne zużycie prądu od 22.11.08 do 25.05.2009 w okresie kiedy pracowała pompa to 1492 zł. realne zużycie od 25.05 do 23.11. 2009 to 933,12 - zakładając, że w tym okresie pompa była wyłączona ( co prawda pracowała od połowy października, ale pracowała też betoniarka w wakacje :lol: ) odjąłem sobie jedno od drugiego i tyle :lol: poszło mi ogółem w tym zimowym okresie: 1114 kWh prądu w I taryfie i 2807 w II. latem zaś było odpowiednio: 909 kWh w I i 1410 w II. I tyle. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a ja Mikołajkowo :) jak tam prezenty ?

mam dla Was zagadkę ..jedna z firm o której rozmawialiśmy ostatnio daje takie warunki gwarancji ( no można to jakoś zrozumieć ) natomiast co myslicie o sewisie corocznym PC ? :wink: .

"Wykonawca udziela 24 miesięcznej gwarancji na wykonane roboty, licząc od dnia odbioru końcowego, natomiast na urządzenia udziela się gwarancji (w.g. warunków producenta).

Jest dopuszczalne przedłużenie okresu gwarancji pod warunkiem uiszczenia opłaty 5% wartości pompy za każdy następny rok, najpóźniej z wyprzedzeniem 1 miesiąca przed ukończeniem gwarancji . Koszt przeglądu serwisowego wynosi 200zł netto przeprowadzonego przed sezonem grzewczym plus dojazd 1.5 zł/km. Przedłużenie jest ważne do 5 lat.

Gwarancja jest ważna pod warunkiem przeprowadzenia przeglądu okresowego.

W skład przeglądu wchodzi:

Czyszczenie filtrów

Kontrola filtra czynnika grzewczego

Pomiar zawilgocenia czynnika grzewczego i e.w. wymiana

Pomiar kwasowości oleju i ew. wymiana oleju

Pomiar ciśnień : czynnika chłodniczego e.w. uzupełnienie

Kontrola nastawu zaworu rozprężnego.

Kontrola wzrokowa urządzenia i instalacji."

Jako podpowiedz jeszcze to :

Sterownik pomp ciepła. Umożliwia jednoczesne sterowanie czterech pomp. Posiada intuicyjny graficzny (LCD VGA) interfejs z ekranym dotykowym, wbudowany modem GSM oraz serwer www.

Komunikacja z modułami wykonawczymi i pomiarowymi przez RS485 z protokołem MODBUS RTU.

http://www.fulereny.blink.pl/mum/sek.ster.jpg

 

nie rozumiem tylko jednej sprawy ..używają Frosko jako sterownika RX-910 i to by się zgadzało bo ..nigdzie nie widać żadnego okienka w obudowie PC ...skąd w takim razie ten drugi ( co na zdjęciu ) ? chyba że to własnie ten nowy :wink: ( ale montowany raczej osobno , nie w obudowie PC )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...