Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Koszt przeglądu serwisowego wynosi 200zł netto przeprowadzonego przed sezonem grzewczym plus dojazd 1.5 zł/km.

Kolejny sposób na wyciągnięcie kasy.

 

Kontrola filtra czynnika grzewczego

Nie wiem co mają na mysli pisząc o czynniku grzewczym. Ale jeśli chodzi o filtr w układzie chłodniczym to niem wiem za bardzo jak go można skontrolować.

 

Pomiar zawilgocenia czynnika grzewczego i e.w. wymiana

 

Informację o zawilgoceniu czynnika daje wziernik. Przy prawidłowo zmontowanej PCi nie może być mowy o zawilgoceniu czynnika. Dopuszczenie takiej ewentualności źle świadczy o produkcie.

 

Pomiar kwasowości oleju i ew. wymiana oleju

 

Przy prawidłowym montażu i serwisie kwasowatość oleju musi być w normie. Jeśli się dopuszcza taką możliwość to j.w. źle to świadczy o produkcie albo o serwisancie, czyli albo sprężarka była wymieniana po spaleniu, albo w układzie jest niedopuszczalny poziom zawilgocenia czynnika.

 

Pomiar ciśnień : czynnika chłodniczego e.w. uzupełnienie

 

Na podstawie pomiaru ciśnień nie można w zasadzie rokować o ilości czynnika chłodniczego. Jeśli jest jego niedobór to nie powinno się go uzupełniać (przy czynnikach wieloskładnikowych) ale wymieć na nowy, a wczesniej znaleźć przyczynę ucieczki. Pomiar ciśnienia ssania i tłoczenia może być przesłanką do takiego wniosku, ale nie musi, bo przyczyną może być nieprawidłowa praca zaworu rozprężnego.

 

Kontrola nastawu zaworu rozprężnego.

 

Powinna być dokonana w pierwszych godzinach/dniach pracy PCi, a nie po roku na przeglądzie. Urządzenie powinno być zainstalowane jako pełnowartościowe, a nie poprawiane po roku, i to za dopłatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wszędzie jest napisane że PC nie wymaga serwisowania a tu .....i dlatego pozwoliłam sobie zacytować ( Terplace ..cieszymy się że Mikołaj Cię "przyniósł " :D )

Tak w ogóle o Firmie Sekut nic nie ma ( oprócz art reklamowych w Budujemy Dom , czy wypowiedzi Mediatora na forach ) .owszem piszą o swoich instalacjach i je wymieniają ( jakoś ich nie za duzo :wink: ) ...ale nic nie można znależć w sieci . ( nawet za granicą gdzie wysyłają swoje PC ..tak jest napisane na stronie www . )

Poza tym inf techniczne są mniejsze niż minimalne ( powietrzne robią na R410 A, glikolowe na R407 C )

Firma Sekut dostała dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 ..prawie 200.000,-pln na projekt wyceniony na 406 tys z groszami ..tytuł "poprawa efektywnosci pomp ciepła oraz wprowadzenie nowych usług dodanych "

 

Chora jestem :( i trochę czytam ....

co Wy na to ? ... Terplace może zechciałbyś kilka słów ...

bo to jakieś numereczki :wink: ( robią różnie DZ )

Czy ktoś słyszał coś na temat patentu pana Franciszka Mrozka numer 195036 dotyczącym instalacji dolnego źródła do zasilania pomp ciepła?

 

Dostaliśmy dzisiaj jako firma wezwanie z kancelarii adwokackiej, do zaprzestania naruszania patentu mówiącego o połączeniu szeregowym dwóch nitek sond pompy ciepła (każda w układzie szeregowym) i ułożeniu ich wobec siebie w układzie szachownicy. Oczywiście wraz z wezwaniem do wypłaty korzyści z tytułu montażu sond do pomp ciepła od roku 2002

 

My oczywiście łączymy sondy bezpośrednio do rozdzielacza - czyli standard.

 

Mam nadzieję że się mylę, ale pachnie mi to jakimś naciągactwem.

 

Szukam osób, które spotkały się również z tego typu wezwaniem

 

 

a tu znalazłam patent :

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/pjpcasporo1ik9ih8pah4laju4/PL195036B1.pdf

_________________

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No nieźle. Co tam jest takiego innowacyjnego? Debilizm urzędników, którzy przyznawali patent sięgnął zenitu. Takie instalacje były nawet w Polsce wykonywane przed datą zgłoszenia patentu. Równie dobrze można opatentować szeregowo-równoległe połączenie grzejników lub rezystorów, albo sadzenie drzew w układzie szachownicy. Albo....chodzenie na palcach czy spanie na plecach.

 

Jakość merytoryczna uzasadnienia patentu jest nawet nie niedostateczna. Nie mieści się w żadnej skali ocen. Wygląda jak klasówka z ZPT w szkole podstawowej.

 

Swoją drogą współczuje klientom Pana, który zgłosił patent (firma ze Śląska instalująca pompy ciepła). Jeśli takie metody stosuje do zwalczania konkurencji, to.......... :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No nieźle. Co tam jest takiego innowacyjnego? Debilizm urzędników, którzy przyznawali patent sięgnął zenitu. Takie instalacje były nawet w Polsce wykonywane przed datą zgłoszenia patentu. Równie dobrze można opatentować szeregowo-równoległe połączenie grzejników lub rezystorów, albo sadzenie drzew w układzie szachownicy. Albo....chodzenie na palcach czy spanie na plecach.

 

W patencie napisano m.in. (podkreślenia moje):

 

"Instalacja dolnego źródła ciepła do zasilania pomp cieplnych, zawierająca pionowe gruntowe

wymienniki ciepła, wykonane z rur małośrednicowych w kształcie litery U, umieszczone w płytkich

pionowych otworach, znamienna tym, że wymienniki (1) zostały zagłębione w licznych głębokich

odwiertach"

 

 

Zaciekawiło mnie jak można umieścić wymienniki w licznych płytkich otworach, a następnie (albo uprzednio, czy też jednocześnie (???) ) zagłębić je w licznych głębokich odwiertach ??? :o :o :o

 

Czy ktoś mnie może oświecić w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiesze z pomoca :lol:

 

Chodzi o to, ze tak plytkie uzasadnienie tak gleboko Was poruszylo.

Mam nadzieje ze moja wypowiedz wyjasnila wszystkim te zawilosc :lol: :lol: :wink:

 

Tak powaznie to .... nie da sie powaznie przejsc obok czegos takiego.

Totalne dno merytoryczne.

Moze nikt niczego nigdy nie skladal w owym urzedzie a urzednik ucieszyl sie ze wreszcie cos ma? :o

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm

 

Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.

 

A poza tym mam pytanie jak macie ustawione regulatory pokojowe tzn. dzienne aby w domu było ciepło czyli gdzieś 21st. w nocy może być mniej ale żeby prądu brało mało i pompa nie chodziła non stop?

 

Narazie mam G-11 ale planuję mieć 2 taryfy i chciałbym wiedzieć jak należy ustwić programator aby pompa chodziła tylko w 2 taryfie ale żeby w dzień było ok. 20,5-21st.?

 

Od 26.10-25.11.09 pompa zużyła 1021 kWh czyli ok 540,00zł przy G-11. To dużo czy mało? Dom pow. użyt. 250m2. Podłogówki 330m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnoścnie CK - dostałem od nich I wycenę bez podłogówki, następnie grzecznie poprosiłem o drugą z podłogówką i rabatem :D

Pan obiecał dosłać, minął tydzień, drugi, ponowiłem zapytanie i nic :(

Miał ktoś z nimi takie doświadczenia?

Inne firmy (kuj-pom) też nie grzeszą spełnianiem obietnic...

 

Tomi, od kiedy mieszkasz? Bo to bardzo dużo wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm

 

Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.

 

A poza tym mam pytanie jak macie ustawione regulatory pokojowe tzn. dzienne aby w domu było ciepło czyli gdzieś 21st. w nocy może być mniej ale żeby prądu brało mało i pompa nie chodziła non stop?

 

Narazie mam G-11 ale planuję mieć 2 taryfy i chciałbym wiedzieć jak należy ustwić programator aby pompa chodziła tylko w 2 taryfie ale żeby w dzień było ok. 20,5-21st.?

 

Od 26.10-25.11.09 pompa zużyła 1021 kWh czyli ok 540,00zł przy G-11. To dużo czy mało? Dom pow. użyt. 250m2. Podłogówki 330m2.

 

Ja mam dom o pow. użyt. 150 m2 ( 190 m2 po podłogach). W domu średnio 21-22 st. Odwierty 3 X 53,5 m, PC firmy IVT 9 KW, bojler 300l i rachunek za prąd 633,13 zł. (18.09 do 20.11)

Taryfa G11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety patenty przyznaje Urząd Patententowy Rz.P. a nie jakiś panoczek czy panieneczka ( z okieneczka :)

To tekst z Wiadomości Urzędu Patentowego nr.8 z sierpnia 2007r odnośnie interesującej nas sprawy

B1 (11) 195036 (41) 2004 04 19

(51) F24D 15/04 (2006.01)

F25B 30/06 (2006.01)

F24J 3/08 (2006.01)

(21) 356501 (22) 2002 10 07

(76) Mrozek Franciszek, Turza Śląska (PL)

(54) Instalacja dolnego źródła ciepła do zasilania pomp cieplnych

( 51 to symbol miedzynarodowej klasyfikacji patentowej a F ..to dział : MECHANIKA; OŚWIETLENIE; OGRZEWANIE; UZBROJENIE; TECHNIKA MINERSKA)

Teoretycznie rzecz biorąc sam zainteresowany powinien sprawdzić czy ktoś wczesniej nie opatentował danego rozwiązania no i ciekawe czy rzecznik patentowy ( jeśli był ) sprawdził tzw. czystość patentową

Ale jest jeszcze jedna ważna sprawa mianowicie uprawniony z patentu nie może zabronić :

korzystania z wynalazku osobie, która w dobrej wierze korzystała z wynalazku, w dacie jego pierwszeństwa – może ona z niego nadal bezpłatnie korzystać w swoim przedsiębiorstwie w tym samym zakresie, w jakim korzystała do tej pory (tzw. prawo uprzednio używającego)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm

Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.

Tomi2703 - spokojnie nie jest źle. Masz duży dom i domniemam pierwszy sezon.

U mnie 220m2 podłogówki PC 7/14 z poziomym. Miesięcznie idzie ok 200 zł na ogrzewanie - praktycznie tylko II taryfa, ale sezon III.

Odnośnie ustawień. Sterownik pokojowy stoi w najchłodniejszym pokoju, ustawiony na 21,5stC dla II taryfy i 20,5stC dla dziennej. Nie mam regulatorów na rozdzielaczach. Obecnie w domu 21-22 stC. Możesz zmniejszyć temp. zasilania na sterowniku. Standardowo dają 40 stC. Wtedy PC będzie pracowała na I biegu.

W I sezonie (na C-11) PC chodziła non stop. Teraz, przy G-12 ustawiona tylko na II taryfę. Jak przymrozi to uruchamia się na I.

Masz podlicznik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ciepła - Clima Komfort - Neuratherm

Użytkownicy tej pompy proszeni są o ujawnienie się i pomoc odnośnie ustawień i samego użytkowania.

Tomi2703 - spokojnie nie jest źle. Masz duży dom i domniemam pierwszy sezon.

U mnie 220m2 podłogówki PC 7/14 z poziomym. Miesięcznie idzie ok 200 zł na ogrzewanie - praktycznie tylko II taryfa, ale sezon III.

Odnośnie ustawień. Sterownik pokojowy stoi w najchłodniejszym pokoju, ustawiony na 21,5stC dla II taryfy i 20,5stC dla dziennej. Nie mam regulatorów na rozdzielaczach. Obecnie w domu 21-22 stC. Możesz zmniejszyć temp. zasilania na sterowniku. Standardowo dają 40 stC. Wtedy PC będzie pracowała na I biegu.

W I sezonie (na C-11) PC chodziła non stop. Teraz, przy G-12 ustawiona tylko na II taryfę. Jak przymrozi to uruchamia się na I.

Masz podlicznik?

 

Dziękuję za odpowiedź.

Tak to mój pierwszy sezon. Mam podlicznik - do niego podłączona pompa od c.o. oraz od c.w.u. - ale sprawdziłem pompa od c.w.u. bierze mi 2,40zł/dzień średnio. Ja mam pompę PC 9/18 też z poziomym.

Piszesz mi że mogę zmniejszyć temp. zasilania na sterowniku - tzn. gdzie?

Poza tym u mnie pompa chodzi mi na I biegu tak mam narazie ustawione bo jak przestawiłem na Automat to PC brała więcej prądu a w domu tak samo.

 

A jak masz ustawiony regulator pokojowy? Temp. 21,5 st. przez cały dzień czy jakoś inaczej?

Ja narazie mam od 4 do 11 oraz od 15 do 20 ustawione na dzień czyli 21st. a pozostałych godzinach 19st.

 

Boję się że jak przyjdą mrozy a wkrótce mają być :( to licznik może zacząć się nieźle ślizgać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnoścnie CK - dostałem od nich I wycenę bez podłogówki, następnie grzecznie poprosiłem o drugą z podłogówką i rabatem :D

Pan obiecał dosłać, minął tydzień, drugi, ponowiłem zapytanie i nic :(

Miał ktoś z nimi takie doświadczenia?

Inne firmy (kuj-pom) też nie grzeszą spełnianiem obietnic...

 

Tomi, od kiedy mieszkasz? Bo to bardzo dużo wg mnie.

 

 

Mieszkam od 19.09.2009 czyli krótko. PC uruchomiłem w marcu 2009.

 

Te 540zł u mnie to razem z pompą od C.W.U, która jak wcześniej sprawdziłem bierz gdzieś 2,40zł na dzień przy 4 osobowej rodzince.

Czyli samo C.O. jakieś 468 zł.

 

Odnośnie firmy CK to same superlatywy.

Owszem z ofertą trochę się gimnastykowaliśmy (ustalanie szczegółów itp.) ale potem czyli samo zakopanie oraz wykonanie podłogówki to byłem pod wielkim wrażeniem - jakbym miał wszystkie takie ekipy na budowie to nie musiałbym wogóle wszystkiego pilnować. Także od tej strony wszystko OK.

 

Dzwoniłem do serwisu i mają przyjechać sprawdzić PC - a raczej odpowietrzyć podłogówkę bo trochę ją zapowietrzyłem podłączając Ręcznikowce w łazienkach.

 

Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz ustawiony regulator pokojowy? Temp. 21,5 st. przez cały dzień czy jakoś inaczej?

Ja narazie mam od 4 do 11 oraz od 15 do 20 ustawione na dzień czyli 21st. a pozostałych godzinach 19st.

Boję się że jak przyjdą mrozy a wkrótce mają być :( to licznik może zacząć się nieźle ślizgać.

Podgrzewacz c.w.u ciągnie ok. 500W. Kiedyś go mierzyłem to wyszło 470-480W. Jego mam na podliczniku bo było łatwo i tanio. Miesięcznie zużywa mi ok 40-50 zł. Praca tylko II taryfa-za wyjątkiem weekendów. Do tego cyrkulacja na programatorze.

Powracając do PC: jak miałem C-11 to sterownik był ustawiony na pracę non stop ze stałą temp. 21 stC. Nie było sensu kombinować bo cena kWh stała. Teraz ustawione mam na sterowniku godziny pracy w taniej taryfie (13-15; 22-6) z podbiciem do 21,5stC i w pozostałych godzinach 20,5stC. Temp. zasilania 40 st. C, tryb automatyczny, czyli po włączeniu 4h na I-szym biegu, reszta na II biegu. Jak włączy się o 22, to o 6 rano temp. powrotu ok 30st.C. Przy obecnych temp. zew. wystarczy na cały dzień do utrzymania wewatrz 21-22 stC.

W pierwszym sezonie grzewczym poszło mi na grzanie jakieś 5000 kWh, w drugim - ok 3600 kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym sezonie grzewczym poszło mi na grzanie jakieś 5000 kWh, w drugim - ok 3600 kWh.

 

To mnie pocieszyłaś. Teraz muszę zmienić tylko taryfę na G12 i czekam na następny sezon.

 

A jaką masz pow. użyt.?

Masz rekuperator?

Jakie parametry domu?

 

Czy od początku, czyli od pierwszego sezonu miałaś wszystko ocieplone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz pow. użyt.?

Masz rekuperator?

Jakie parametry domu?

180m2. (220m2 podłogówki)

Tak.

:-? 20 cm styro na ściany, 15 w podłogi, 25 cm wełna-dach, kubatura 700 albo 800m3, duże przeszklenia (południowo-zachodnie, zimą na szczęście, latem już nieszczęście :lol: ), garaż w bryle na 2 auta ocieplony z zewnątrz nieogrzewany (grzany przez ściany wewnętrzne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaką masz pow. użyt.?

Masz rekuperator?

Jakie parametry domu?

180m2. (220m2 podłogówki)

Tak.

:-? 20 cm styro na ściany, 15 w podłogi, 25 cm wełna-dach, kubatura 700 albo 800m3, duże przeszklenia (południowo-zachodnie, zimą na szczęście, latem już nieszczęście :lol: ), garaż w bryle na 2 auta ocieplony z zewnątrz nieogrzewany (grzany przez ściany wewnętrzne)

 

A powiedz mi jak u ciebie chodzi wentylacja.

 

Bo u mnie firma która mi montowała nastawiła mi na wydajność w dzień na 80% w nocy na 20%. W lecie zmieniłem że w dzień 60%.

 

Teraz stwierdziłem że poco ma tak dmuchać skoro i tak w domu super świeże powietrze to zmniejszyłem na zimę na dzień 20% a w nocy 0%.

 

Nie wiem czy dobrze kombinuję ale się bawię.

 

A regulowałaś jakoś w tych rozdzielaczach czy masz wszystko tak jak CK Ci poustawiał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jak u ciebie chodzi wentylacja.

A regulowałaś jakoś w tych rozdzielaczach czy masz wszystko tak jak CK Ci poustawiał?

Wentylacja chodzi 13-15; 22-23.30; 5.00-6.00 - jakoś tak, wystarcza połowa "mocy" tj. 2-gi z 3-ch biegów.Wilgotność ok 50%.

Próbowałem kiedyś mieszać na rodzielaczach ale temat mnie przerósł (za mało cierpliwy jestem). A jak ciepło w domu i nikt nie marudzi to już nie mieszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi jak u ciebie chodzi wentylacja.

A regulowałaś jakoś w tych rozdzielaczach czy masz wszystko tak jak CK Ci poustawiał?

Wentylacja chodzi 13-15; 22-23.30; 5.00-6.00 - jakoś tak, wystarcza połowa "mocy" tj. 2-gi z 3-ch biegów.Wilgotność ok 50%.

Próbowałem kiedyś mieszać na rodzielaczach ale temat mnie przerósł (za mało cierpliwy jestem). A jak ciepło w domu i nikt nie marudzi to już nie mieszam.

 

Sorki że wziąłem Cię za kobietę ale nick mnie zmylił :) :lol:

 

Przestawiłem PC na automat - zobaczymy.

 

Dzisiaj piszę do Enionu o zmianę taryfy. I zobaczymy.

 

Jeszcze raz dzięki za słowa pocieszenia. Mam nadzieję że następny sezon mnie mile rozczaruje i mój wynik będzie na twoim poziome (to może trochę większy ale).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie wykonania podłogówki i mam pytanie.

Czy ktoś wykonywał wylewki anhydrytowe??

Mój wykonawca zaleca mi dla pompy ciepła właśnie takie wylewki na podłogówce.

Podobno znacznie lepiej oddają ciepło.

Można tutaj poczytać:

 

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/gdzie-jaka-posadzka_-systemy-podlogowe-knauf/gdzie-jaka-posadzka_-systemy-podlogowe-knauf,20520_20197.htm

Co Wy na to??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewacz c.w.u ciągnie ok. 500W. Kiedyś go mierzyłem to wyszło 470-480W. Jego mam na podliczniku bo było łatwo i tanio. Miesięcznie zużywa mi ok 40-50 zł. Praca tylko II taryfa-za wyjątkiem weekendów. Do tego cyrkulacja na programatorze.

 

mery, rozumiem że podgrzewacz CWU masz od CK?

Zaproponowali mi powietrzną PC VESTTHERM za nieco ponad 10kzł. I myślę sobie że to drogo. Powiedz, jak to działa, czy to urządzenie dobrze sobie radzi jak jest zimno?

Inne będą koszty grzania CWU jak jest +15, a inne jak jest -15stC (słaby COP), więc to 2,40zł nie jest chyba miarodajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...