Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A w stosunku do czego przewidziałeś czas amortyzacji, że wyszło Ci 20 lat albo więcej?

 

Stosując rekuperator zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło budynku. Wpływa to na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych związanych z pompą ciepła i dolnym źródłem (mniejsze zapotrzebowanie=mniejsza moc pompy=mniejsze dolne źródło ciepła=mniejsze koszty eksploatacji PC). A wiedząc, że chcemy zastosować rekuperator nie budujemy kominów wentylacyjnych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na wentylację mech.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Własnie dlatego stram sie policzyć gdzie zaoszczedze wybierajac PC.

odliczylem koszt komina, zostawiam jeden dla kominka w salonie

odliczyłem koszt kupna pieca CO

odliczyłem koszt przyłacza gazu ziemnego

odliczyłem koszt rozwiazania tymczasowego (gaz ze zbiornika)

teraz potrzebuje pomocy w wyborze własciwego wykonawcy, po przeczytaniu forum wiem że musze miec sprawdzonego fachowca.

Tego oczekuje od tego watku, nie specjalnie interesuja mnie opinie tych co PC nie maja ale wiedza lepiej bo niestety jak pewnei wszyscy sie ze mna zgodza wieli takich wypowiedzi zniecheca do poszukiwania informacji na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosując rekuperator zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło budynku.

Teoretycznie na papierze licząc wg. norm. W praktyce nie do końca chyba tak jest. Bardziej zyskuje się na dobrym klimacie pomieszczeń niż na zmniejszeniu zapotrzebowania. Ale tu może Henok się coś wypowie :wink:

turcin ma rację. Można oczywiście uzyskać podobne zużycie energii w budynku bez zastosowania rekuperatora, ale kosztem znacznego zmniejszenia wentylacji, czyli zmniejszenia komfortu.

Oczywiście działa to też w drugą stronę - dobrą wentylację można uzyskać bez odzysku ciepła, ale kosztem znacznie większego zużycia energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w stosunku do czego przewidziałeś czas amortyzacji, że wyszło Ci 20 lat albo więcej?

 

Stosując rekuperator zmniejszamy zapotrzebowanie na ciepło budynku. Wpływa to na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych związanych z pompą ciepła i dolnym źródłem (mniejsze zapotrzebowanie=mniejsza moc pompy=mniejsze dolne źródło ciepła=mniejsze koszty eksploatacji PC). A wiedząc, że chcemy zastosować rekuperator nie budujemy kominów wentylacyjnych. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczamy na wentylację mech.

 

Ze względu na dostępne typoszeregi wybranych modeli i konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu przygotowania cwu, nie zawsze da się dobrać PCi o mniejszej mocy. Przeciętny dom z poddaszem użytkowym ma dwa kominy i ze względu na kominek jeden zazwyczaj i tak zostaje, czyli oszczędzamy tylko na jednym. Myślę że w praktyce maksymalna oszczędność wyniesie 5-6 tys zł. Wentylacja mechaniczna z reku i GWC to jakieś 15 tys zł. Chyba, że ktoś jest tak czy inaczej zdecydowany na instalację mechaniczną, wtedy to zaczyna lepiej wyglądać, odpowiednio wyceniając sobie dodatkowe zalety płynące z GWC, to może się nawet skalkuluje. Z drugiej strony mamy opcję dołożenia modułu chłodzenia do PCi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

teraz potrzebuje pomocy w wyborze własciwego wykonawcy, po przeczytaniu forum wiem że musze miec sprawdzonego fachowca.

Tego oczekuje od tego watku, nie specjalnie interesuja mnie opinie tych co PC nie maja ale wiedza lepiej bo niestety jak pewnei wszyscy sie ze mna zgodza wieli takich wypowiedzi zniecheca do poszukiwania informacji na forum.

 

Nie wiem jaka PCi chcesz zastosowac etc. ale mnie pompe wraz z podlogowka instalowala firma Ekoemiter.Niedawno mialem uruchomienie swojej pompy geoTHERM plus 62/2 z Vaillant'a (5,9kW) - bez chlodzenia pasywnego.

Jak narazie wszystko dziala, czasem zalacza sie mimo tego ze zdefiniowalem prace w taniej taryfie (13-15 i 22-6), wiem ze musi tak byc bo uruchamia sie ochrona przed zamarzaniem jesli temp. zewn. spadnie ponizej okreslonej.

Mozna sobie w internecie sledzic i pozmieniac niektore poarametry swojej pompy zdalnie :o , sprawdzic temp. zewn. przy "chalupie" czy wewnetrzna w domciu, mozna zmienic krzywa grzania i kilka innych parametrow. Niektore trzeba zmienic juz lokalnie bo nie da rady zdalnie, no ale ...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w stosunku do czego przewidziałeś czas amortyzacji, że wyszło Ci 20 lat albo więcej?

W stosunku do prądu.

 

Ze względu na dostępne typoszeregi wybranych modeli i konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu przygotowania cwu, nie zawsze da się dobrać PCi o mniejszej mocy.

Rekuperator powinien dać ok. 2kW oszczędności na mocy ogrzewania. Moce pomp dostępne są zazwyczaj są co 2kW.

 

Przeciętny dom z poddaszem użytkowym ma dwa kominy i ze względu na kominek jeden zazwyczaj i tak zostaje, czyli oszczędzamy tylko na jednym. Myślę że w praktyce maksymalna oszczędność wyniesie 5-6 tys zł.

Tak duża oszczędność to przy pompie z odwiertami pionowymi. Przy innych to raczej bliżj 2 do 3 tyś.

 

Wentylacja mechaniczna z reku i GWC to jakieś 15 tys zł. Chyba, że ktoś jest tak czy inaczej zdecydowany na instalację mechaniczną, wtedy to zaczyna lepiej wyglądać, odpowiednio wyceniając sobie dodatkowe zalety płynące z GWC, to może się nawet skalkuluje. Z drugiej strony mamy opcję dołożenia modułu chłodzenia do PCi.

Wentylacja mechaniczna z reku 15 tyś to taki skromny wariant, w typowym wykonaiu bliżej 20 tyś. Do tego GWC od 5 do 10 tyś. (no chyba że ktoś robi sam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ze względu na dostępne typoszeregi wybranych modeli i konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu przygotowania cwu, nie zawsze da się dobrać PCi o mniejszej mocy.

Rekuperator powinien dać ok. 2kW oszczędności na mocy ogrzewania. Moce pomp dostępne są zazwyczaj są co 2kW.

 

Tak rzeczywiście wyjdzie w przypadku nieco większego domu, min. jakieś 200 m2, wtedy faktycznie można zejść z 10kW do 8kW.

 

Ale jak dom mniejszy, dobrze ocieplony i lekko niedowymiarowana pompa wychodzi bez reku 7kW to zejście na 5kW już się robi nieco problematyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna z reku 15 tyś to taki skromny wariant, w typowym wykonaiu bliżej 20 tyś. Do tego GWC od 5 do 10 tyś. (no chyba że ktoś robi sam).

Jak dasz firmie 50kzł to i za tyle Ci zrobią, ale to nie sztuka. Ceny samego sensowanego rekuperatora się nie przeskoczy i jest to 3-6kzł w zależności od wersji. Liczmy dla zaokrąglenia 5kzł, do tego troche rur zazwyczaj fleksów w izolacji z wełny, które są tanie (150-200zł/10mb) i bardzo łatwe w montażu, parę trójników, przepustnic (20-40zł/szt), może skrzynka rozprężna za 150zł. Dla standardowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100-200m2 nie wyjdzie więcej niż 3-4kzł. Sztywne rury spiro + izolacja wyjdą drożej. Jeśli poprowadzenie kanałów wentylacyjnych przewidzi się na wcześniejszym etapie budowy, to już całkiem nie ma problemów. Nie dajmy się zwariować, lecz wyceniajmy pracę budowlańców wg. jakichś sensownych stawek godzinowych, a nie po 300zł/h. Trudno, żeby ekipa montażowa składająca się z 2 osób zarabiała 10-12kzł w 2-3 dni pracy. Dotyczy to też prac nad kolektorami, instalacją PC, ogrzewania itd. To nie apteka i nie kosmiczne technologie wymagające nie wiadomo jakiej wiedzy. Sorry, że tak trochę off topic, ale nie moge patrzyć na takie gadanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna z reku 15 tyś to taki skromny wariant, w typowym wykonaiu bliżej 20 tyś. Do tego GWC od 5 do 10 tyś. (no chyba że ktoś robi sam).

Jak dasz firmie 50kzł to i za tyle Ci zrobią, ale to nie sztuka. Ceny samego sensowanego rekuperatora się nie przeskoczy i jest to 3-6kzł w zależności od wersji. Liczmy dla zaokrąglenia 5kzł, do tego troche rur zazwyczaj fleksów w izolacji z wełny, które są tanie (150-200zł/10mb) i bardzo łatwe w montażu, parę trójników, przepustnic (20-40zł/szt), może skrzynka rozprężna za 150zł. Dla standardowego domu jednorodzinnego o powierzchni 100-200m2 nie wyjdzie więcej niż 3-4kzł. Sztywne rury spiro + izolacja wyjdą drożej. Jeśli poprowadzenie kanałów wentylacyjnych przewidzi się na wcześniejszym etapie budowy, to już całkiem nie ma problemów. Nie dajmy się zwariować, lecz wyceniajmy pracę budowlańców wg. jakichś sensownych stawek godzinowych, a nie po 300zł/h. Trudno, żeby ekipa montażowa składająca się z 2 osób zarabiała 10-12kzł w 2-3 dni pracy. Dotyczy to też prac nad kolektorami, instalacją PC, ogrzewania itd. To nie apteka i nie kosmiczne technologie wymagające nie wiadomo jakiej wiedzy. Sorry, że tak trochę off topic, ale nie moge patrzyć na takie gadanie.

 

Ja też sorry bo to nie jest właściwe miejsce, ale na każdym etapie budowy sporo można zaoszczędzić. Np. bardzo proste są prace ziemne i fundamenty a kosztowne. Spokojnie można to wykonać samemu tylko potrzebny kierownik budowy żeby wszystko posprawdzał i zrobił wpis w dzienniku.

 

Co do reku to 5 tyś to dolna półka. Wydajny i energooszczędny reku to tak z 7tyś. Rożnych materiałów, kształtek, drobiazgów uzbiera się na około 5tyś. Robocizna dla kilku osób na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pozostałych ofert trudno coś urwać, no może z CK zamiast 2-iej PC do cwu odpowiedni zawór i integracja cwu z główną PC powino dać oszczędność rzędu 5kzł.

wszytko ok ...ale praktyka CK jest taka a nie inna ...nie robią RAZEM ( co+cwu ) ..przynajmniej ja nie słyszałam .....

mówilście jeszcze o wykorzystaniu wód opadowych do dodatkowego nasącznia kolektora poziomego . Otóż ostatnio były robione badania i okazało się że rozsączanie nad kolektorem ( drenaż ułozony 60 cm nad kolektorem ) przyczynia się do zwiększenia pojemnosci cieplnej gruntu .

Wnioski były jeszcze takie :

"Przy podniesieniu temperatury dolnego źródła ciepła w ciągu sezonu grzewczego o 1°C, można podnieść wskaźnik efektywność COP pompy ciepła średnio o 2,34%, natomiast moc zwiększyć średnio o 2,20% dla temperatury na zasilaniu instalacji grzewczej równej 45°C.. ( klimakonwektory )

Pracująca pompa ciepła na stanowisku badawczym osiągnęła wskaźnik efektywności 3,55, przy średniej minimalnej temperaturze solanki na zasilaniu tSOL.= 5,0°C, natomiast po zwiększeniu tej temperatury o 1°C wskaźnik ten wyniósłby już COP = 3,86, dając z 1 kWh zużytej do napędu sprężarki w sumie 3,63 kWh energii cieplnej (2,63 kWh darmowej energii otrzymanej w wyniku przemian termodynamicznych) "

stanowisko badawcze w okolicach Wrocławia ..kolektor zakopany na 1,10 cm ( 8 PE x 100 m fi 20 )

 

szkoda że nie zbadano jaka była temp. solanki bez rozsączania i przy zastosowaniu drenażu rozsączajacego . Niestety jest to niemozliwe do zbadania bo pogoda nie jest constans :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i myślę...mam pompę CK 7/14 pro D, za cały rok wyszło mi

realne zużycie prądu od 22.11.08 do 25.05.2009 w okresie kiedy pracowała pompa to 1492 zł. realne zużycie od 25.05 do 23.11. 2009 to 933,12 - zakładając, że w tym okresie pompa była wyłączona ( co prawda pracowała od połowy października, ale pracowała też betoniarka w wakacje ) odjąłem sobie jedno od drugiego i tyle poszło mi ogółem w tym zimowym okresie: 1114 kWh prądu w I taryfie i 2807 w II. latem zaś było odpowiednio: 909 kWh w I i 1410 w II. I tyle. dom o pow. 168m. sąsiedzi nie mają pompy, ale mają rekuperator...rachunki za prąd 330 zł miesięcznie i 8 ton ekogroszku. ja po prostu jak tu już ktoś pisał nie widzę sensu łączenia pc z reku. przecież to wymaga też prądu więc zyskujemy co w zamian za większe zużycie E?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie czytam i myślę... ja po prostu jak tu już ktoś pisał nie widzę sensu łączenia pc z reku. przecież to wymaga też prądu więc zyskujemy co w zamian za większe zużycie E?

 

Zacząć trzeba od tego, że w zasadzie nie chodzi o rekuperacje, tylko wybór systemu wentylacyjnego. Jeśli z jakiś powodów chcesz mieć wentylację mechaniczną, ktora jest sterowalna, przewidywalna, itp - to możesz w "gratisie" otrzymać również rekuperację, która nie zużywa prądu, a daje poczucie komfortu (nie pizga) i oszczędza energię.

 

Nie jest istotne czym jest ogrzewany dom. Istotny jest wybór wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja po prostu jak tu już ktoś pisał nie widzę sensu łączenia pc z reku. przecież to wymaga też prądu więc zyskujemy co w zamian za większe zużycie E?

 

W zamian zyskujesz dom z działającą wentylacją, nad którą masz dodatkowo pełną kontrolę. Ten kto nie ma w szczelnym domu wentylacji wymuszonej, przekona się za kilka lub kilkanaście lat, że popełnił duży błąd. Oprócz tego, że wentylacja z reku przynosi zyski nie tylko w zimie ale i latem (wolniejsze nagrzewanie się budynku) to daje głównie komfort i zminimalizowanie niebezpieczeństwa związanego z "grzybami". Przecież dom buduje się dla komfortu. A czy dodatkowy pokój, czy drugi pokój czy większy salon lub ładna podłoga czy ładne meble się kiedyś zwrócą? Także nie...Ale meble, podłogi łatwo zmienić, instalacje już trudno. Przy budowie domu nie można oszczędzać na dwóch rzeczach:

- el. konstrukcyjnych,

- instalacjach,

gdyż zostaną one najprawdopodobniej już do "końca życia" budowli.

Nie można rozpatrywać decyzji związanych z zainstaloaniem reku czy PCi tylko na płaszczyźnie kosztów i zysków. To głównie komfort.

Tak jak nikt nie dyskutuje czy samochód się opłaci i czy się zwróci, w porównaniu ze skuterem, który jest mniej kosztowny inwestycyjnie i eksploatacyjnie, tak nie ma sensu dyskusja na tym poziomie dot. reku czy PCi.

To że Pci, reku, kolektory słoneczne sprzedają się coraz lepiej nie jest zasługą teorii ekologicznych czy ekonomicznych, ale zwyczajnie rosnącego standardu życia, które przenosi optimum pomiędzy kosztami i komfortem w zupełnie inne miejsce oraz rozwoju technicznego, który dotyka nie tylko elektroniki, informatyki czy motoryzacji ale także i budownictwa jednorodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam takie pytanko - czy stoi coś na przeszkodzie aby zasilić kaloryfery drabinkowe w łazienkach obiegiem CWU? Generalnie w łazienkach zezon grzewczy jest znacznie dłuższy niż w pozostałych częściach domu i dobrze byłoby mieć jakąś możliwość dogrzania niezależnie od podłogówki ale korzystając z PCi.

 

Jakie mogą być potencjalne wady takiego rozwiązania?

 

Pozdr, AM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pompę CK 7/14 pro D, za cały rok wyszło mi

realne zużycie prądu od 22.11.08 do 25.05.2009 w okresie kiedy pracowała pompa to 1492 zł. ogółem w tym zimowym okresie: 1114 kWh prądu w I taryfie i 2807 w II.

nie widzę sensu łączenia pc z reku.

mam podobnie jak Ty + reku, dom 180 m2 użytkowej, 220m2 podłogówki

w sezonie 2007/2008 - 4986kWh tj. jakieś 2,4 kzł

sezon 2008/2009 - 3627 kWh tj, 1,4 kzł

Na "pozostały" dom idzie miesięcznie ok 160-180 zł

moim zdaniem reku ma sens. chociażby dla komfortu. Jest różnica w temp. nawiewu równej temp. zewnętrznej (bez reku) a podwyższonej o naście stopni (z reku). Np.: t. zew.=2stC, nawiew=14stC, t.wew.=21stC, albo analogicznie zew.=-2, naw.=12, wew.=21

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...