Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

bonetka - no jest dokładnie tak jak napisałaś. Góry jeszcze nie ogrzewamy, jest niewykończona, więc zdaję sobie sprawę, że ciepło nam trochę "ucieka".

Co do Twoich szczegółowych pytań to potrafę tylko powiedzieć, że odwiert mamy zrobiony chyba na ok. 15 m...

Co do reszty - nie mam pojęcia. :oops: Będę musiała podpytac chyba mojego wykonawcę, bo to rzeczywiście wstyd, że nie wiem, ale jakoś nie zdawałam sobie sprawy z tych wszystkich rzeczy :roll: :roll:

Podziwiam Was wszystkich, że macie taką wiedzę... Może gdybym ja więcej czytała na etapie przygotowania do budowy to dokonałabym bardziej świadomych wyborów... No ale jak to mówią, pierwszy dom buduje się dla wroga :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja tylko napisze, ze na moj domek 130 m2 (podlogowka pod parkietem) potrzebuje ok. 200 kWh tygodniowo. W domu mam temperature 23,8 C. Wiec jak na Twoj 230-metrowy, to te rachunki i zucycie calkiem sensowne. Tez dopiero wygrzewam dom (pierwszy sezon), choc zauwazam, ze z tygodnia na tydzien tej energii potrzebuje coraz mniej.

 

pozdro,

mp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie poszlow sumie przez trzy tygodnie (od uruchomienia) ok. 270kWh pradu. Jade na krzywej grzania 0,2, pompa wlacza sie do pracy w godzinach taniej taryfy (mimo ze mam prad budowlany caly czas) 13-15 i 22-6.

Termometr wewnetrzny pokazuje caly czas ok. 17,5*C

Na razie zuzylem energii z gruntu ok. 991 kWh + 270 kWh (prad) = 1 261 kWh przez 21 dni.

Wlaczona mam ochrone przed zamarzaniem i caly czas pracuje pompka obiegowa GZ (przy odpowiednio niskich temp. zewn) -wiec nie obniza mi to kosztow :)

 

Niestety koszty podniesli mi glazurnicy, ktorzy "wietrzyli" dom bo musieli wchodzic i wychodzic, obrabiac przy drzwiach itp.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 16 listopada do 16 grudnia "wzięła" 1300 KW!!! J

dach ocieplony wełną mineralną choć nie w calości mamy jeszcze wykończone poddasze (nie ma ścianek kolankowych, tylko założona jest folia)

Temperatura w domu nastawiona na 22-23 stopnie

Nie stresuj się. Jak na I sezon zużycie miesięczne nie jest koszmarne - w grudniu 2007 miałem 1031kWh. Rok później - 700kWh (wiem że nieporównywalne-ale dla przykładu). Utrzymujecie wysoką temp. wewnątrz. Taryfa budowlana-spory wydatek! Dla przykładu (na podstawie mojego dostawce E) przejście przy G12 ze struktury zużycia I taryfa/II taryfa: 80/20 na 20/80 daję zmniejszenie rachunku o 28%. No i podstawowa sprawa-nieocieplony dach (a może i inne niedoróbki)!!!

na pocieszenie dodam, że w moim przypadku koszty II sezonu spadły o 56% w stosunku do I-szego. III-ci się liczy :lol:

Struktura zużycia E w sezonie grzewczym (luty-kwiecien.09) 26/74, w lecie 51/49 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i podstawowa sprawa-nieocieplony dach (a może i inne niedoróbki)!!!

na pocieszenie dodam, że w moim przypadku koszty II sezonu spadły o 56% w stosunku do I-szego. III-ci się liczy :lol:

No oby było tak jak mówisz, jeśli bym płaciła za ogrzewanie 200-300 zł m/c to bym już była zadowolona. mam nadzieję, że rzeczywiście następne sezony już będą lepsze.

Poddasze byśmy już dawno skończyli gdyby nie kwestia odszkodowania, o które się staramy. Jeśli sprawa nie skończy się polubownie, trzeba będzie się sądzić, więc na razie nie zamykamy poddasza, bo mogą być niezbędne kolejne oględziny :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... dach ocieplony wełną mineralną choć nie w calości mamy jeszcze wykończone poddasze (nie ma ścianek kolankowych, tylko założona jest folia) bo czekamy na odszkodowanie za spaprany strop...

 

Czy to znaczy że jest powierzchnia na której nie ma żadnego ocieplenia, albo jakaś luka pomiędzy ociepleniem dachu i ścian zewnętrznych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy to znaczy że jest powierzchnia na której nie ma żadnego ocieplenia, albo jakaś luka pomiędzy ociepleniem dachu i ścian zewnętrznych?

 

dokładnie tak, od szczytu dachu jest ocieplenie, a na wysokości tam gdzie mają być dookoła ścianki kolankowe nie ma ocieplenia (bo tam będzie ocieplenie włożone jakby w ścianki stelaża). Obecnie zamiast ścianek jest tylko folia, która "zabezpiecza" trochę poddasze przed namdiernymi przedmuchami wiatru, a otwory drzwiowe też są tylko folią zabezpieczone. "Klatka schodowa" że tak nazwę otwór w stropie w miejscu gdzie są schody na górę jest otwarta, oczywiście czuć w tym miejscu jak się stanie na dole, że idzie trochę chłód z góry.

Nie mogę tak do końca na amen zamknąć tego otworu, bo u góry mam pralkę no i jestem zmuszona tam włazić :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małgosiu ...

ja myslę że wszystko jest ok ....

gdyby było wiecej niż 15 metrów to byłoby gorzej ( tę wartośc określa się jako granicę opłacalnosci ) wiesz czym płycej woda o odpowiednim składzie chemicznym i w odpowiedniej ilości ( wydajnosci ) tym lepiej ( niektórzy czerpią np. z 6 metrów i tam pompka może mieć mniej W i nie musi być głębinowa ) .

Masz olbrzymi mostek cieplny na górze i jak szybko nie ocieplisz to tak dużo będzie .... ale o instalacji napisz ..bo ciekawi jesteśmy ( czy robiłaś np. badania wody ?, jak daleko jest studnia zrzutowa ? itd itp )

Ostatnio 12 cm styropianu nie robi wrazenia :( uważają że 15cm i więcej to jest dopiero super ...( znany dostawca PC krecił nosem na takie ocieplenie )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa przez ten miesiąc obserwacji od 16 listopada do 16 grudnia "wzięła" 1300 KW!!! Jeśli policzę średnią cenę prądu (ok. 0.40 gr za 1 KWh) to mi wychodzi ponad 550 zł za samą pompę...

 

Temperatura w domu nastawiona na 22-23 stopnie (zarówno w nocy i w dzień bo jesteśmy bardzo ciepłolubni) i taka wlaśnie jest... Czy to jest wada instalacji, że następuje tak duży pobór energii przez pompę?

Czy rzeczywiście nie ma co się suugerować tą pierwszą zimą i trzeba poczekać do następnej, żeby się przekonać?

pozdrawiam

gosia

 

Rachunki jak widac niemałe, ale po części na własne życzenie. Dom nie do końca uszczelniony, taryfa nocna po częsci wykorzystana no i temp. wewnetrzna niczego sobie :). Tak czy tak przy takiej mocy pompa przydałby się w przyszłości bufor.[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Sysiu ..śmiech to zdrowie nie wiesz :)

a czy nie słyszałeś że dostawcy chca osiagać wyniki czytaj ..chcą żeby klient był zadowolony i mało płacił . Pozwoiłam sobie na taka uwagę bo to trochę z podwórka pod moim bokiem a wyglada to tak ...facet zrobił dom ...ocieplenie 15 . ..podłogówkę 13-15cm ....dzwoni do PC a ten ..Panie cos Pan zrobił ? ..trzeba było min. 18 a najlepiej 20 ...trzeba było co 10 cm ..o wtedy to Pan by płacił za taki dom 1100 zł rocznie i ja panu to bym zagwarantował a tak .....nie przeskoczymy pewnych spraw i będzie drożej.

Trzeba było do mnie zadzwonić przed robotą i się skonsultować co robić i jak a nie po ....

oczywiscie że dobiera się do domu ale liczy się chyba całokształt ..i ocielenie wsród innych czynników pośrednio do zapotrzebowania na moc chyba coś tam ma , nie ? .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ Sysiu ..śmiech to zdrowie nie wiesz :)

a czy nie słyszałeś że dostawcy chca osiagać wyniki czytaj ..chcą żeby klient był zadowolony i mało płacił . Pozwoiłam sobie na taka uwagę bo to trochę z podwórka pod moim bokiem a wyglada to tak ...facet zrobił dom ...ocieplenie 15 . ..podłogówkę 13-15cm ....dzwoni do PC a ten ..Panie cos Pan zrobił ? ..trzeba było min. 18 a najlepiej 20 ...trzeba było co 10 cm ..o wtedy to Pan by płacił za taki dom 1100 zł rocznie i ja panu to bym zagwarantował a tak .....nie przeskoczymy pewnych spraw i będzie drożej.

Trzeba było do mnie zadzwonić przed robotą i się skonsultować co robić i jak a nie po ....

oczywiscie że dobiera się do domu ale liczy się chyba całokształt ..i ocielenie wsród innych czynników pośrednio do zapotrzebowania na moc chyba coś tam ma , nie ? .....

 

tak Bonetka masz rację liczy się wszystko :) tylko że klientowi się nie mówi że spieprzył robotę bo i tak nic to nie pomoże, a wręcz pogorszy :lol:

Gdy ma dom dobrze ocieplony to nie potrzebuje, aż tak zagęszczac rur, a może nie wie że klient ma ściany z materiału który nie potrzebuje 20 cm ocieplenia 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan od PC wiedział jaki dom ma klient itd ....

w każdym razie klient-Biedaczek przygasł :( i się martwi i teraz dopiero przeżywa że mógł zrobic tak a zrobił inaczej ...

Ale z drugiej strony co innego 1 km rury a co innego 1,5 km .czy wiecej ..i koszty 15 cm a 18 czy wiecej ocieplenia też nie są jakieś minimalne ......

Zawsze trzeba wszystko wyważyć żeby osiągnąć dany efekt -ciepło przy minimalnych kosztach ..i zrobić najbardziej ekonomicznie jak się da .

 

a może to jest pomysł ..konsultacja wczesniejsza z panem od PC .Przeciętny Kowalski nie robi OZC ( tam widać co sie opłaca a co nie ) a projekt z internetu takowego nie ma .Jesli jest to dom gdzie ma być PC to moze warto aby Ktoś mu powiedział w przeliczeniu na konkretnie liczby co i jak ....wtedy nie popełni błędów a jesli podejmie jakąs tam decyzje to mając wszystkie dane a nie z niewiedzy czy " bo mi się tak wydawało " .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien czy wogole ma znaczenie czy w domu ma byc PCi czy inny piec. Trzeba okreslic oczywiscie zapotrzebowanie na "cieplo", potem mozna policzyc [podlogowke w kilku wariantach. Moze sie okazac ze niskotemperaturowe ogrzewanie nie pokryje zapotrzebowania albo odwrotnie. Dopiero potem dobieramy odpowiednie zrodlo ciepla -no, ale to wg mnie

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może to jest pomysł ..konsultacja wczesniejsza z panem od PC .Przeciętny Kowalski nie robi OZC ( tam widać co sie opłaca a co nie ) a projekt z internetu takowego nie ma .Jesli jest to dom gdzie ma być PC to moze warto aby Ktoś mu powiedział w przeliczeniu na konkretnie liczby co i jak ....wtedy nie popełni błędów a jesli podejmie jakąs tam decyzje to mając wszystkie dane a nie z niewiedzy czy " bo mi się tak wydawało " .
Namawiałbym do trochę innego podejścia.

W tej chwili wszystkie nowe, ogrzewane budynki muszą na zakończenie otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej. Tylko takie ŚChE budynku p zakończeniu budowy jest dla inwestora nic nie znaczącym świstkiem papieru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby specjalistę od świadectw poszukać trochę wcześniej. Dać mu do oceny nasz projekt poprosić o uwagi do niego. Na tej podstawie możemy dobrać grubość izolacji poszczególnych przegród, zdecydować się na rodzaj wentylacji, czy dobrać instalację grzewczą. Oczywiście nie jest to za darmo, bo to trzeba policzyć. Ale gdy mamy policzoną charakterystykę dla projektu, to charakterystyka dla gotowego budynku "to pikuś". Razem może zapłacimy 150% ceny za ŚChE dla gotowego budynku, ale gwarantuję, że te dodatkowe 50% zwróci się inwestorowi kilkukrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa przez ten miesiąc obserwacji od 16 listopada do 16 grudnia "wzięła" 1300 KW!!! Jeśli policzę średnią cenę prądu (ok. 0.40 gr za 1 KWh) to mi wychodzi ponad 550 zł za samą pompę...

 

Trochę z innej strony.

 

Nie licz ile "wzięła" PCi - licz ile "spalił" dom. A "spalił " sporo bo ponad 4.000kWh (przy COP=3), czyli bardzo upraszczając około 450m3 gazu, lub około 800kg węgla

 

Oczywiście przy założeniu, ze PCi jest wykonana prawidłowo, oraz co bardzo ważne, że grzałka elektryczna nie pracowała lub jej nie ma.

 

Ps. Tak na oko i skromnie licząc, to przez strop (zupełny brak ocieplenia) ucieka Ci miesięcznie minimum 1.200kWh (czyli około 400kWh pracy PCi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra pompiarze-sie ochłodziło i jak maszyny? U mnie już nie wystarcza II taryfy (przy-10C) i PC pracowała 12h ostatniej doby-nawet kominek odpaliłem :lol:

no to witaj w klubie u mnie -13 teraz, a w nocy podobno było -17. pracowała wczoraj od 17 do 6 rano bez przerwy.podbiła do 22,5 a teraz znowu się włączyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...