Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

gosia29KP, nie sądzisz, że ogrzewanie garażu to rozpusta?

Pozatym warto braki w izolacji poddasza trzeba koniecznie zastąpić jakimś doraźnym ociepleniem - po prostu obłożyć te miejsca wełną itp.

Inwestycja, która przy obecnych temperaturach szybko się zwróci :wink:

 

A propos wentylacji grawitacyjnej - klocek z PRL-u to w moim przypadku dom piętrowy na wsi. Ma dwa szyby wentylacyjne, razem 6 kanałów.

Bardzo lubię świeże powietrze i dobrze znam zaduch panujący w bloku - nie ma co porównywać :roll:

Przyznaję że nie wiem jak się mieszka w domku z reku, ale nie przekonuje mnie ten system, tak samo jak nie przekonują mnie współczesne, nowe samochody naszpikowane czujnikami.

Wolę mój 10 letni, którym można pokręcić bączki na śniegu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzięki za wszystie cenne uwagi.

Na pewno mam duże straty przez niewykończenie poddasza. Postaram się wymyślić jakieś doraźne docieplenie chociaż, bo może rzeczywiście nie ma sensu czekać do wiosny i katować się nadmienie wyśrubowanymi rachunkami...

 

A co do ogrzewania garażu to na początku też myślałam, że to niepotrzebna rozpusta, ale jak się wsiada do cieplutkiego samochodu zimą, to naprawdę jest super sprawa :wink:

 

U nas dziś -8 stopni C na dworze, więc w domku miałam ok. 21 stopni, pompa pracowała jak zwykle, trochę w II taryfie, trochę w I. Jutro rano będę wiedziała ile więcej nakręciła mi na liczniku, bo zawsze sprawdzam rano...

 

Mój mąż mówi mi, żebym już sobie odpuściła, nie stresowała się tak bardzo, ale to jakoś silniejsze ode mnie i cieszę się, że znalazłam tu ludzi, którzy też tak starają się trzymać rękę na pulsie jak ja :wink:

 

pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiałbym do trochę innego podejścia.

W tej chwili wszystkie nowe, ogrzewane budynki muszą na zakończenie otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej. Tylko takie ŚChE budynku p zakończeniu budowy jest dla inwestora nic nie znaczącym świstkiem papieru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby specjalistę od świadectw poszukać trochę wcześniej. Dać mu do oceny nasz projekt poprosić o uwagi do niego. Na tej podstawie możemy dobrać grubość izolacji poszczególnych przegród, zdecydować się na rodzaj wentylacji, czy dobrać instalację grzewczą. Oczywiście nie jest to za darmo, bo to trzeba policzyć. Ale gdy mamy policzoną charakterystykę dla projektu, to charakterystyka dla gotowego budynku "to pikuś". Razem może zapłacimy 150% ceny za ŚChE dla gotowego budynku, ale gwarantuję, że te dodatkowe 50% zwróci się inwestorowi kilkukrotnie.

Henok masz świętą rację, ale kto o tym myśli przed budową domu? Sa to jednostki, które i tak nie trafią na takiego fachowca jak Ty 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie że nie mozna odmówić inteligencji żadnemu z budujących się ...tylko są jeszcze finanse :( . Kazdy chciałby mieć to wszystko i OZC i projekt podłogówki i swiadectwo też ...i najlepiej byłoby aby była to jedna osoba czy firma .która by mogła to zrobić ..wtedy byłoby najtaniej i całościowo . Czasami nikt nie robi ani OZC ani projektu podłogówki własnie z oszczedności ...natomiast swiadectwo ..hm ..jesli nie przyjmą domu do użytkowania jesli go nie będzie to "zmusi" to inwestora do działania i od stycznia tak powinno być ..ale czy jest ?

 

chodziło mi bardziej o to że skoro PC to trudno żeby poszedł do kotłowca .

Czy moc PC i kotła jest taka sama ? a to chyba zalezy ...jak kondesacyjny -wyzsza moc niż w projekcie bo pracuje najefektywniej przy małym obciązeniu, tradycyjny - mniejsza moc bo wieksze obciązenie to wieksza sprawność ...no i niskotemperaturowy ..o tu można uznać że taka sama jak naszej PC ...tylko ..jest jeszcze np. kocioł dwufunkcyjny ( przepływowy sposób grzania cwu ) potrzebuje więcej KW ....

Poza tym nam przy PC zależy na kazdym *C a kotłowcom nie tak bardzo ...dlaczego ? bo nawet kotły niskotemperaturowe nawet bez dolnego ograniczenia temp. ( są teraz takie ) ...muszą utrzymywać minimalną temp. w kotle ( nawet przy braku zapotrzebowania na ciepło budynku ) ....np. 40 *C ze względu na swoją specyfikę ... dla ochrony przed wykropleniem wody ze spalin (kondensacją), która może prowadzić do uszkodzenia kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henok masz świętą rację, ale kto o tym myśli przed budową domu? Sa to jednostki, które i tak nie trafią na takiego fachowca jak Ty 8)
Nie bądź taki skromny. Charakterystykę energetyczną budynku z pewnością potrafisz wykonać.

Jeżeli chodzi o fachowość takiego wyliczenia, to bardzo szybko zweryfikują je wykonawcy : pompy ciepła, ocieplenia, ogrzewania podłogowego. Zawsze jednak jest jakiś punkt odniesienia w postaci opinii niezależnego specjalisty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namawiałbym do trochę innego podejścia.

W tej chwili wszystkie nowe, ogrzewane budynki muszą na zakończenie otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej. Tylko takie ŚChE budynku p zakończeniu budowy jest dla inwestora nic nie znaczącym świstkiem papieru. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby specjalistę od świadectw poszukać trochę wcześniej. Dać mu do oceny nasz projekt poprosić o uwagi do niego. Na tej podstawie możemy dobrać grubość izolacji poszczególnych przegród, zdecydować się na rodzaj wentylacji, czy dobrać instalację grzewczą. Oczywiście nie jest to za darmo, bo to trzeba policzyć. Ale gdy mamy policzoną charakterystykę dla projektu, to charakterystyka dla gotowego budynku "to pikuś". Razem może zapłacimy 150% ceny za ŚChE dla gotowego budynku, ale gwarantuję, że te dodatkowe 50% zwróci się inwestorowi kilkukrotnie.

Zrobiłem dokładnie w ten sposób, który opisuje HenoK. Specjalista (i zarazem projektant) policzył mi OZC. Z gotowych obliczeń dostałem propozycje różnych wersji ocieplenia i sposobów ogrzewania i przygotowania CWU. Skorygowano też konstrukcję domku i położenie pomieszczeń wewnątrz - wszystko pod kątem energooszczędności. Wspólnie wybraliśmy wariant dla mnie optymalny. Z domku 8,5-litrowego (wg gotowego projektu), zrobił się 2,5-litrowy :-) W efekcie mam KONKRETNIE zaadaptowany projekt i naprawdę wiem na czym stoję.

 

Załuję tylko, że nie porozmawiałem ze specjalistą przed zakupem projektu - może wybór padłby na coś innego, może zdecydowałbym się na projekt indywidualny.

 

Także - ludzie! Przecież w większości budujecie domy by w nich mieszkać przez długie lata! Nie żałujcie czasu i pieniędzy na wcześniejsze ustalenie koncepcji budowy domu i jego energochłonności. Może się to zwrócić w pierwszym miesiącu sezonu grzewczego :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowalny Laiku

My ciekawe ludki a miejsca jest sporo :) może byś zechciał przybliżyć czytającym ale tak konkretnie ...co, gdzie i jak musiałes zmienić , dołożyć itd żeby z domu 8,5 litrowego zrobić 2,5 litrowy i ile Cię to kosztwało ....bo trzeba przyznać że to DUŻA zmiana .....( może zechcesz zaprezentować projekt poprzedni i aktualny ) .

Wtedy każdy mniej wiecej by wiedział jaki to rząd wielkości .Kwota na specjalistę to " pikuś " w porównaniu z kosztami reszty , niestety ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez z ciekawosci bardziej chcialbym pozacz wiecej szczegolow -juz wybudowalem wiec nie przyda sie zbytnio w praktyce, ale ...

Tylko mam jedno ale. Wydaje mi sie ze temat "POMPA CIEPŁA - spostrzeżenia, uwagi." nie jest najlepszym miejscem na to. Moze tak oddzielny watek zalozyc?

Nie chcialbym niemoc znalezc innych rzezcy w nawale informacji nie zwiazanych z samymi pompami ciepla

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My ciekawe ludki a miejsca jest sporo :) może byś zechciał przybliżyć czytającym ale tak konkretnie ...co, gdzie i jak musiałes zmienić , dołożyć itd żeby z domu 8,5 litrowego zrobić 2,5 litrowy i ile Cię to kosztwało ....bo trzeba przyznać że to DUŻA zmiana .....

bonetko, oczywiście, że podzielę się wiedzą, ale myślę, że lepszym miejscem będzie wątek 'dom ciepły, 3 lub 5-litrowy', założony przez mpoplaw. Niebawem opiszę tam pokrótce mój projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...