Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temp. zew. -18,5, DZ 2,5/-05, w domu 20 góra, 21 dół, pompa pracuje - w chwili pisania tego postu - od 6 godzin (jeżeli w trakcie grzania CO przejdzie na grzanie CWU to po podgrzaniu wody pompa się wyłącza mimo nie osiągnięcia górnej granicy temp. powrotu - inaczej czas pracy (owe 6 godz.) byłby znacznie dłuższy). Przy -13* miała się załączyć grzałka na wspomaganie a tu ani widu ani słychu - oj chyba się sięgnie mojemu instalatorowi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra pompiarze-sie ochłodziło i jak maszyny? U mnie już nie wystarcza II taryfy (przy-10C) i PC pracowała 12h ostatniej doby-nawet kominek odpaliłem :lol:

To mnie pocieszyłeś. U mnie II taryfy też jakoś brakło koło czwartku. Znaczy się starczała ale w godzinach I taryfy temparatura w domu spadała do 19 stopni.

Ostatniej doby pompa pracowała 19 godzin. Pewnie to wpływ moich manipulacji na rozdzielaczach, bo mi się gabinet za szybko wychładza i muszę go bardziej podgrzewać.

Właśnie przeczytałem wiadomość od Ciebie - jutro zakręce to pogadamy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy -13* miała się załączyć grzałka na wspomaganie a tu ani widu ani słychu - oj chyba się sięgnie mojemu instalatorowi.

To, że grzałka nastawiona na -13C nie oznacza, że sie włączy przy tej temp.

W tym punkcie dopiero zaczyna szczytywac w czasie przyrost temp. na zasilaniu. Jeśli byłby zbyt niski włączy się grzałka. Tak jest przynajmniej a Alphie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że grzałka nastawiona na -13C nie oznacza, że sie włączy przy tej temp.

W tym punkcie dopiero zaczyna szczytywac w czasie przyrost temp. na zasilaniu. Jeśli byłby zbyt niski włączy się grzałka. Tak jest przynajmniej a Alphie :)

 

No właśnie mam Alphę...dzięki za info :D , ale i tak (choćby profilaktycznie) muszę oświergolić instalatora :lol:

 

I jest jeszcze jedno co mnie wkurza, a zwrócił mi na to uwagę inny posiadacz Alphy. Chodzi mianowicie o optymalizację pracy pomp, która przy ujemnych temperaturach otoczenia praktycznie... nie istnieje. Pompy obiegowe pracują cały czas - toć to chore jest. A może i tu jest jakiś myk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jest tu moze jakiś posiadacz pompy ciepła przy domu o powierzchni ponizej 100 m ? czy przy tak małym domku zda egzamin ?
Ja mam ciut więcej - 109m2 powierzchni ogrzewanej. Pompa zdaje właśnie egzamin (temperatury na zewnątrz w nocy spadały ponizej -20st. C). Szczegóły w moim dzienniku budowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mianowicie o optymalizację pracy pomp, która przy ujemnych temperaturach otoczenia praktycznie... nie istnieje. Pompy obiegowe pracują cały czas - toć to chore jest. A może i tu jest jakiś myk?
Myk oczywiście jest. Chodzi o bezpieczeństwo instalacji. Mogą się zdarzyć instalacje, w których wyłączenie pomp obiegowych podczas silnego mrozu może spowodować zamarznięcie rur, np. ogrzewanie podłogowe w pobliżu bramy garażowej. Praca pomp obiegowych zabezpiecza przed takim niebezpieczeństwem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najzimniejszą noc, z piątku na sobotę, gdy temperatura zewn spadła do -20st.C, PCi przepracowała 19 godzin w ciągu doby.

 

Obniżyłem krzywą do 2,5 bo się zrobiło za ciepło, 23 stopnie przy wilgotności poniżej 40%.

 

Dolne źródło pokazuje 3,3 na wejściu i 0,6 na wyjściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

muszę Was zapytać, bo wydaje mi się, że coś jest nie tak.

 

Pompa ciepła Danfoss DHP-H 10 KW, podłogówka w całym domu - ok 230 m podłogi ogrzewanej.

 

I tak, przy temperaturach w nocy -20oC w dzień -12oC w domu mamy na parterze 14oC a na piętrze 10oC :evil: Coś chyba jest nie tak.

 

Pompa działa pierwszy sezon, nowy budynek, ocieplony ściany 15cm styro, podłoga parter 13cm styro, poddasze 20cm wełny. Wentylacja z odzyskiem ciepła.

 

Na pompie mam ustawione 23cm temp. pokoju, krzywa 40oC (cokolwiek miałoby to znaczyć). Temp. dolnego źródła -6/-3oC. Pompa działa non stop. Są tam również 2 grzałki: 3000W i 6000W.

 

Jak dla mnie to albo pompa źle dobrana/wykanana albo coś nie tak w ustawieniach pompy. Np. przy temperaturze -5oC pompa również chodzi non stop. Jeśli chodzi o cwu to nie mam zstrzeżeń - zawsze jest gorąca i tyle ile potrzeba. Nie wydaje mi się, żeby taka instalacja dawała ciepło tylko do -5oC na zewnątrz. Chyba nie o to chodzi w tym urządzeniu.

 

może ktoś coś doradzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Temp. dolnego źródła -6/-3oC

Nie za wysokie masz temperatury na kolektorze i to świadczy o tym, że na pewno nie jest za długi. Jaki jest jego rodzaj i jaką ma długość ? Napisz jeszcze jakie temperatury masz na zasilaniu i powrocie górnego źródła. Jaki masz przepływ cieczy grzewczej pewnie Ci się nie uda sprawdzić, a było by to pomocne do określenia wydajności instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś chyba rzeczywiście nie tak,mam taką samą powierzchnię i PC o takiej samej mocy.Grzeję w zasadzie 3.sezon.Nie przypominam sobie,żebym miał takie parametry jak Ty nawet w 1 .sezonie ( nawet biorąc pod uwagę "wygrzewanie domu w 1.sezonie" to parametry coś nie halo)Jak mówił poprzednik zacznijmy od długości i rodzaju kolektora ( temepratuty -6 i -3 trochę za niskie )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za wysokie masz temperatury na kolektorze i to świadczy o tym, że na pewno nie jest za długi.

No ja bym powiedział że za niskie ;). Jeżeli ta pompa chodzi non-stop od dwóch miesięcy to możliwe że takie są temperatury DZ. Troszkę dziwne że cwu jest ok. Na pierwszy rzut oka to tak jakby bardzo duże straty były na instalacji c.o.

Można by się pobawić z kolektorem wypinać i wpinać odpowiednie pętle pomieszczeń. A garaż jest ogrzewany ?

 

Jeśli chodzi o cwu to nie mam zstrzeżeń - zawsze jest gorąca i tyle ile potrzeba.
A jak długo ogrzewa się zbiornik cwu i jaki duży?

 

Zdecydowaliśmy się na:

 

1. pompę ciepła Danfoss DHP-C 10 z modułem chłodzenia

2. instalację podłogową w całym domu - 190m2 (to taki duży będę miał dom )

3. sondy pionowe - 200mb w głąb ziemi

4. instalację wod-kan

 

Czy jest tak jak miało być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie,

 

muszę Was zapytać, bo wydaje mi się, że coś jest nie tak.

 

Pompa ciepła Danfoss DHP-H 10 KW, podłogówka w całym domu - ok 230 m podłogi ogrzewanej.

 

I tak, przy temperaturach w nocy -20oC w dzień -12oC w domu mamy na parterze 14oC a na piętrze 10oC :evil: Coś chyba jest nie tak.

 

 

Patrzę na projekt M08 i widzę że cała kubatura wraz z garażem i schowkami na poddaszu jest ogrzewana - 787 m3 co w przeliczeniu na 2,7 m typowej wysokości daje ponad 290 m2. Do tego budynek w układzie H, osiem narożników, na górze trzy lukarny. Na dachu 20 cm ocieplenia, to nie za dużo. Mimo wszystko dziwne że na górze zimniej - albo ustawienia albo tam są jakieś mostki termiczne którymi ucieka.

 

Jaki masz kolektor i jakiej jest długości?

 

PCi 10kW na taki dom pomimo rekuperatora wydaje się za słaba, ale to też nie tłumaczy, bo się powinny grzałki włączyć, no i do minus 10 na pewno powinna starczyć.

 

Te temperatury na dolnym źródle bardzo niskie jak na początek zimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas wygląda to tak

 

dolne źródło to kolektor pionowy 5X40m czyli razem 200 m wypełniony glikolem

 

w tej chwili na zasilaniu mamy 30oC a na powrocie 26oC

 

garaż ma coprawda podejście do grzejnika, ale w tej chwili jest nieogrzewany - panuje tam temp. 8oC

 

co do cwu to mamy wbudowany zasobnik 180l i ogrzewa się momentalnie - w czasie kąpieli załącza się na 10min i pokazuje znów temp 49oC

 

co do grzałek to się nie załanczały ponieważ pompa jest ustawiona w trybie grzania tylko jako pompa bez dodatkowego ogrzewania; tak ją ustawił we wrześniu instalator i tak zostało - nam tez nie uśmiechało się załanczać samemu grzałek bo to w sumie moż być nawet 9000W. Kiedy powinny załanczać się grzałki? Chciałbym uniknąć tłumaczenia instalatora, że jak pompa nie daje rady to muszą grzać grzałki a w rzeczywistości będą się one nam załanczały już przy +3oC bo chyba nie o to chodzi w zasadzie działania PC

 

w tej chwili u góry mamy 10oC i 40% wilgotności, na dole 15oC i 18% wilgotności. Garaż 8oC. Ogród zimowy 13oC, mały pokój po drugiej stronie domu (oddalony od ogrodu zimowego, nie graniczy z garażem) 16oC. Temp na zewnątrz -10oC. Temp dolnego źródła -5/-3

 

co do projektu to instalator oszacował PC 8kW i 180mb źródła, ale po dokonaniu przez nas zmiany polegającej na zastąpieniu wykusza ogrodem zimowym 16m2 zmienił PC na 10 kW i 200mb źródła. Ciepło pewnie trochę ucieka ogrodem zimowym, ale w jego pobliżu będzie niedługo kominek.

 

Jakie powinny być tem na zasilaniu co i na powrocie? Włączyć grzałki? Instalator poradził podnieść krzywą grzania do 56oC

 

Do czasu pojawienia się tych ostatnich mrozów było to wymarzone urządzenie. Czy rzeczywiście PC nie sprawdza się w niskich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...