Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do tej pory myślałem, że jest właśnie odwrotnie - czyli im większa bezwładność ukł.grzewczego tym większy sens stosowania sterowania pogodowego.

Kto tu ma rację?

Pozdrawiam Świątecznie.

 

To ty masz rację.

 

Zdecydowanie omijaj tą firmę, nie mają pojęcia czym handlują !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

muszę Was trochę podpytać jak to jest deltą temperatur na dolnym źródle. Trochę przeszukałem wątek i wychodzi że optymalnie jest 4 C. U mnie różnica pływa tzn. na początku po załączeniu pompy, kiedy na wejściu jest ok 6 C na wyjściu 1,5 C, po 3 godz. temperatura wejścia stabilizuje się na ok 3 C na wyjściu -0,5 C. Czy różnica nie powinna być stała w granicach 4 C?

 

A teraz trochę wyników, średnie zużycie dobowe od 12.12 do 26.12 wyszło ~29 KW na pompę ciepła (10 KW) i reku. Podłogówki 187 m2 (w tym 24 m2 strych nad garażem z rozstawem 20 cm), ściany Ytong 40 cm, dach 30 cm wełny 6 okien połaciowych. Nie mamy jeszcze drzwi wewnętrznych (są tylko między kotłownią i garażem), nie docieplony balkon (goły beton), brak tynku ciepłochronnego na zewnątrz i docieplenia okien. Temperatura 19 C na parterze i poddaszu, jeszcze nie mieszkamy, codziennie się "wykańczamy" (malowanie, gładzie itp.), zbiornik CWU 300 L grzany do 45 C.

Temperatura zasilania podłogi 29 C powrót 21,7 C. Martwi mnie trochę ta różnica 7,3 C, mam nadzieję że jak wstawimy drzwi i przykręcę pętlę na strychu to będzie trochę lepiej.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

muszę Was trochę podpytać jak to jest deltą temperatur na dolnym źródle. Trochę przeszukałem wątek i wychodzi że optymalnie jest 4 C. U mnie różnica pływa tzn. na początku po załączeniu pompy, kiedy na wejściu jest ok 6 C na wyjściu 1,5 C, po 3 godz. temperatura wejścia stabilizuje się na ok 3 C na wyjściu -0,5 C. Czy różnica nie powinna być stała w granicach 4 C?

 

U mnie DZ wej. ok.2,5 wyj.-0,7, dT GZ zwykle ponad 8stC.(kolektor poziomy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory myślałem, że jest właśnie odwrotnie - czyli im większa bezwładność ukł.grzewczego tym większy sens stosowania sterowania pogodowego.

Kto tu ma rację?

Pozdrawiam Świątecznie.

 

To ty masz rację.

 

Zdecydowanie omijaj tą firmę, nie mają pojęcia czym handlują !!

 

 

Kiedy to Climakomfort :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dla domu 100m2 oznacza to ..... wydatek 2200-2500zł (330-380zł miesięcznie).

 

Bez pompy ciepła w tym samym domu zużylibyśmy .....2900-3000zł, .... konieczna byłaby centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (5-7tys. zł).

 

 

hmm to dla domu 200m2 byłby z pompa (zakładając że by dała radę pociągnąć) około 4500pln/sezon? to taniej wyjdzie piec kondensacyjny na gaz

 

zostając przy domku 100m2... różnica 500pln/sezon przy różnicy w inwestycji rzędu 15k pln...no to pompa zacznie zarabiać na siebie po 30 latach.... czyli nigdy, bo żywotność i serwis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TypeR

Wrzuć te dane do naszego pliku zużycia energii. 8)

U mnie dT DZ teraz 6,4/3,0 , a dT GZ od 4,7 do 5,1. :D

 

Cześć,

dopiszę się jak to wszystko się ustabilizuje, tzn. przestanę grzebać w ustawieniach. Zrobiłem test, wyłączyłem bezpiecznik sprężarki, potem po jednej godzinie puszczałem tylko po jednej pętli DZ (jedna otwarta, reszta pozamykana na rozdzelaczu), to co mi wyszło po jednej godzinie na wejściu:

 

- pętla 42 m - 5 C

- pętla 42 m - 5,3 C

- pętla 45 m - 5,6 C

- pętla 48 m - 7,6 C

- pętla 36 m - 6,1 C

- pętla 32 m - 6,6 C

 

Czy na podstawie takich pomiarów mogę przeprowadzić korektę przepływów, wydaje mi się że pętla 48 m jest za mocno skręcona i prawie nie pracuje, 30-o metrowe też można trochę odkręcić?

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm to dla domu 200m2 byłby z pompa (zakładając że by dała radę pociągnąć) około 4500pln/sezon? to taniej wyjdzie piec kondensacyjny na gaz

 

zostając przy domku 100m2... różnica 500pln/sezon przy różnicy w inwestycji rzędu 15k pln...no to pompa zacznie zarabiać na siebie po 30 latach.... czyli nigdy, bo żywotność i serwis

Zdecydowaną wadą takiego rozwiązania pompy ciepła jest konieczność stałej pracy sprężarki (inaczej nie ma odzysku ciepła z wentylacji). To z kolei stawia pod znakiem zapytania zastosowanie II taryfy. Chociaż może jednak warto z niej skorzystać skoro koszt 1kWh przy pracy 10h w II taryfie i 14h w I taryfie wychodzi 0,45zł? Jeżeli do tego dodamy możliwość wykorzystania II taryfy do zasilania grzałek (wtedy, gdy nie starcza energii z pompy ciepła), to zaczyna to już wyglądać trochę ciekawiej.

Porównywanie z kotłem na gaz ziemny ma sens tylko wtedy, gdy gaz jest bez problemu dostępny. Przy gazie ze zbiornika już tak różowo to nie wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witamy życzymy wszystkiego najlepszego po świętach.

 

Panie i Panowie byliśmy przekonani do ogrzewania gazowego ale, że cena kotłowni z kotłem kondensacyjnym + przyłącze gazowe nas przerosła zdecydowaliśmy zainwestować w PC która jest trochę droższa w instalacji, ale znacząco nie odbiega cenowo. chcielibyśmy się poradzić, bo w końcu wy użytkujecie i macie doświadczenie. Jaką pompę ciepła wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Wiadomo każdy przedstawiciel firmy mówi, że jego produkt jest najlepszy. Nasz domek to 140mkw. Ocieplenie to 20cm styro.

 

pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiedy to Climakomfort :o

 

Myślę że doskonale o tym wiedzą, tylko ściemniają bo sterownik nie ma takich możliwości (to PCi uproszczona do granic mozliwości). I jak zrobili tak raz to najprawdopodobniej nie zawahają się zrobić tak kolejny raz w innej kwestii. Także czytaj forum, bądź czujny i uważaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką pompę ciepła wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie. Wiadomo każdy przedstawiciel firmy mówi, że jego produkt jest najlepszy. Nasz domek to 140mkw. Ocieplenie to 20cm styro.

 

pozdrawiamy

 

Skupcie się na instalacji odbiorczej i instalacji dolnego źródła, bo to od tego będzie zależało wasze zadowolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką pompę ciepła wybrać?

Moim zdaniem głównym kryterium jest cena. Oczywiście należy odrzucić wynalazki z ewidentnie złą opinią wykonywane przez nierzetelnych producentów. Macie wszędzie podogówkę ?

 

 

podłogówki jeszcze nie ma, ale bedzie w całym domu. Mam zamiar sprawę podłogówki wziąć z swoje ręce i ją wykonać zgodnie z projektem którego jeszcze nie mam :) . Co do ceny chcieliśmy przeznaczyć na PC łącznie z wykonaniem dolnego źródła, podłączeniem, uruchomieniem tak aby wszystko działało 45tyś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie mylę. Bartek napisał o krótkim czasie w jakim pompa podgrzewa ponownie wodę w zasobniku i to miałem na myśli, nie temperaturę. A wątpliwości co do tego czy 10kW PCi da radę ogrzać umiarkowanie ocieplony budynek o skomplikowanej bryle i kubaturze prawie 800 m3 mam od początku.

 

Teraz rozumiem o co ci chodziło, lecz pojęcie "w krótkim czasie" jest względne, szczególnie dla mało doświadczonego użytkownika. Przy tak niskich temp. dz PCi nie ma 10kW tylko znacznie mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar sprawę podłogówki wziąć z swoje ręce i ją wykonać zgodnie z projektem którego jeszcze nie mam :)

 

Uważaj także na projekty. Widziałem projekty bardziej "spartolone" niż rzeczywiste instalacje wykonane bez projektu. Niektórzy projektanci (programy) optymalizują instalację wyłącznie pod kątem kosztów wykonania. A oszczędności 1000 czy 2000zł na instalacji może ci się odbić potem czkawką.

Jak rurki będą za gęsto w danym pomieszczeniu to najwyżej wydasz kilkaset zł więcej a potem przykręcisz przepływy na rozdzielaczach, natomiast jak będą za rzadko to będziesz płacił do końca życia więcej za ogrzewanie. Przy projekcie także bądź czujny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

potrzebuję poradę techniczną jaką pompę zastosować przy "podlogówce" typu legalett - mamy dwa agregaty o mocy 8 kW, do tego chcielibyśmy wykorzystać ją do podgrzewania ciepłej wody. Powierzchnia płyty to 167 m2, a użytkowa około 140 m2 tylko parter. Do tej pory (przy wyłącznym korzystaniu z energii elektrycznej) od września 2009 do teraz zużyliśmy 5500kWh (projekt przewidywał całościowe zapotrzebowanie na poziomie 6500 :o skąd ta różnica? jeszcze nie wiem - może powinnam to policzyć na każdą osobę?)

Do tej pory korzystamy z wody ogrzewanej w bojlerze 70l, utrzymuje temperaturę na poziomie 50 st. C.

Dzięki za podpowiedzi :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

potrzebuję poradę techniczną jaką pompę zastosować przy "podlogówce" typu legalett - mamy dwa agregaty o mocy 8 kW, do tego chcielibyśmy wykorzystać ją do podgrzewania ciepłej wody. Powierzchnia płyty to 167 m2, a użytkowa około 140 m2 tylko parter. Do tej pory (przy wyłącznym korzystaniu z energii elektrycznej) od września 2009 do teraz zużyliśmy 5500kWh (projekt przewidywał całościowe zapotrzebowanie na poziomie 6500 :o skąd ta różnica? jeszcze nie wiem - może powinnam to policzyć na każdą osobę?)

Do tej pory korzystamy z wody ogrzewanej w bojlerze 70l, utrzymuje temperaturę na poziomie 50 st. C.

Dzięki za podpowiedzi :p

 

Całościowe znaczy roczne? Na samo c.o., c.o. + c.w.u. czy łączne zużycie prądu?

 

Nawet jeśli samo c.o. to oznacza 46kWh/m2 - to musiałby być bardzo dobrze zaizolowany dom z rekuperatorem.

 

Pompy ciepła pracujące z powietrzem w górnym źródle to raczej rzadkie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...