Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

a&zb

dzięki za odpowiedź,

nie mogę znaleźć tego certyfikatu, który mieliśmy w projekcie (było to jeszcze przed oficjalnymi tabelkami z ministerstwa). info na stronie biura jest takie http://www.lipinscy.pl/pl/projekt/179/#comment_form

Teraz widzę, że pompa ciepła to jednak się do tego nie nadaje. Żeby ta nasza kotłownia nie była taka kusa, to nie byłoby problemu.... :roll:

Pozdrawiam wszystkich noworocznie K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a&zb

dzięki za odpowiedź,

nie mogę znaleźć tego certyfikatu, który mieliśmy w projekcie (było to jeszcze przed oficjalnymi tabelkami z ministerstwa). info na stronie biura jest takie http://www.lipinscy.pl/pl/projekt/179/#comment_form

Teraz widzę, że pompa ciepła to jednak się do tego nie nadaje. Żeby ta nasza kotłownia nie była taka kusa, to nie byłoby problemu.... :roll:

Pozdrawiam wszystkich noworocznie K

Jakie rozwiązanie proponują Ci w Legalett? Przecież w swojej ofercie mają też ogrzewanie pompami ciepła.

http://legalett.informatorbudownictwa.pl/ :

Centrala grzewcza z wymiennikiem ciepła w systemie Spiro

 

Wymienniki ciepła typu IGV 3002 W oraz IGV 3004 W sa wymiennikami woda-powietrze montowanymi w skrzyni centrali grzewczej, która całkowicie zatopiona jest w płycie fundamentowej. Wymienniki tego typu mogs współpracować z takimi żródłami ciepła jak: kotły olejowe i gazowe oraz pompy ciepła.

 

Wodny wymiennik ciepła z agregatem IGV 3004W w systemie Spiro

Agregat IGV 3004W posiada cztery wymienniki woda-powietrze.

Może być stosowany z 1, 2, 3, lub 4-ma termostatami (możliwość wydzielania czterech stref grzewczych).

Napięcie: V 1N 50Hz

Moc znamionowa silnika wentylatora: 115 W

Bezpiecznik: 10 AT

Moc wymiennika wody-powietrza: 2,5kW-4kW

Temperatura na wejściu: od 45°C do 75°C

Średnica przyłącza: Ř 15 mm

Przepływ powietrza: 400-550 m3/h

Fakt, że nie są to warunki pracy korzystne do zastosowania pompy ciepła :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

u mnie delta na DZ okolice 3 ale czasem powrót spada w -0,5 C. Ale pierwsze 10 dni jak pompka hulała na 3 biegu żeby odpowietrzyć to nieźle się szroniło..

Mam raczej wątpliwości co do nieregularnej pracy pompy. Pewnie to w jakiejś części moja zasługa - trochę kombinuję z ustawieniami. Ale nie mogę jakoś sie wstrzelić żeby pochodziła tak z dłuższy okres bez wyłączania się. Generalnie jest masa startów i to mnie martwi. Prośba do Was o radę - gdzie i jak poprawić ustawienia żeby powoli ucywilizować PC?

Nibe 1240, 6kW. odwierty ok. 150m. Dom 140 m2. CO w podłodze. Nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych i dopiero uruchomiłem reku. Temp wewnątrz na razie max 16-17 bo tylko prace wykończeniowe były, ale od jutra już sie przeprowadzam więc podbijam ciepełko. Zasilanie ustawiłem krzywą "3" (+1) na ok. 30 C. Nie dotykałem jeszcze rozdzielaczy w domu.

Dla (mam nadzieję ułatwienia) kilka danych z ostatnich tygodni

 

Od * Do * Starty sprężarki (ilość) * Praca CO (h) * Praca CWU (h) * Zużycie [kWh] * Starty śr/dobę * CO śr/dobę * kWh śr/dobę

 

16.11 * 23.11 * 90 * 108 * 1,75 * 213,5 * 12,86 * 15,43 * 30,50

23.11 * 30.11 * 125 * 70,5 * 0,25 * 126 * 13,52 * 14,38 * 28,11

30.11 * 07.12 * 121 * 77 * 1,5* 136 * 14,57 * 13,04 * 24,95

07.12 * 14.12 * 110 * 86,75 * 0,05 * 144 * 15,02 * 12,72 * 23,82

14.12 * 21.12 * 83 * 98,5 * 2,2 * 162 * 14,92 * 12,87 * 23,58

21.12 * 28.12 * 82 * 79,75 * 1 * 130 * 14,52 * 12,95 * 23,32

w sumie

9.11 * 28.12 * 701 * 628,5 * 8,5 * 1125 * 14,31 * 12,83 * 22,96

 

A może już było o tym z rok temu , cos w ogólnym stylu: "Jak ogarnąć NIBE"? Podrzućcie choć linka, bo przebić się przez 170 stron kiedy czas tylko na farby, listwy, tapety eh .. Dzięki bardzo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erpatre

 

Ja mam praktycznie taką samą instalację jak Ty.

Liczbę startów mam nawet większą od ciebie ale zużycie mniejsze bo mam też troszkę mniej powierzchni do ogrzania i drugi sezon. Ja w pewnym momencie miałem liczbę startów na poziomie 30/dobę teraz mam około 15 i jest to podobno OK. Podejrzewam że jeszcze mniejsza liczba startów mogłaby już mieć wpływ na komfort cieplny- u mnie tak było. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

erpatre

 

Ja mam praktycznie taką samą instalację jak Ty.

Liczbę startów mam nawet większą od ciebie ale zużycie mniejsze bo mam też troszkę mniej powierzchni do ogrzania i drugi sezon. Ja w pewnym momencie miałem liczbę startów na poziomie 30/dobę teraz mam około 15 i jest to podobno OK. Podejrzewam że jeszcze mniejsza liczba startów mogłaby już mieć wpływ na komfort cieplny- u mnie tak było. Pozdrawiam

Moja pompa ciepła (Ecopol-System 6kW) w ciągu doby startuje do 2 do 4 razy. Wahania temperatury w domu nie przekraczają 0,5 st. C. Wszystko zależy od tego jak dobrana i wykonana jest instalacja.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie taka liczba załączeń jest możliwa tylko w mrozy ale to pompa praktycznie chodzi non-stop. Nie wiem jak to u ciebie możliwe. Jakiś zbiornik buforowy na c.o ? :o

Możesz opisać jakie głównie czynniki mogą mieć znaczenie?

Czy masz wyłączaną pompę c.o?

Duża hitsereza na c.o. może mieć duży wpływ na komfort cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie taka liczba załączeń jest możliwa tylko w mrozy ale to pompa praktycznie chodzi non-stop. Nie wiem jak to u ciebie możliwe. Jakiś zbiornik buforowy na c.o ? :o

Możesz opisać jakie głównie czynniki mogą mieć znaczenie?

Czy masz wyłączaną pompę c.o?

Duża hitsereza na c.o. może mieć duży wpływ na komfort cieplny.

 

Cześć,

u mnie też Ecopol, również 2-3 razy na dobę się załączy (przy temp. na zewnątrz -3 C), ponieważ i tak na razie mam jedną taryfę a pompa była ustawione na pracę na II taryfie pozmieniałem ustawienia. Drugą taryfę dałem od 9.00 do 19.00, pompa w tym przedziale załącza się raz i chodzi 4-5 godzin, potem w nocy jedno albo dwa załączenia.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

chcemy założyć pompę ciepła do ogrzewania parteru domku 114m2. W planach mam ew. wykorzystanie poddasza. Wiem , że pompą już tego nie ogrzeję , bo będzie wykonana tylko pod parter - o to jak ogrzać bede się martwić poźniej.

 

Narazie mam następujący problem, a raczej pytanie , które mnie i męża nęka ostatnio - jak dociepić narazie nieużytkowe poddasze , żeby nie tracić na cieple ?

Ocieplić strop ? Ocieplić skosy ? Czy to i to razem ? Jeśli tak, to ile i co dać na ten strop ?

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ta pojemność cieplna? Posadzkę mam 7,5 cm.

U mnie to by się chyba woda zagotowała :roll:

Ja mam "tylko" 50cm ;). Pojemność cieplna mojego ogrzewania podłogowego to ok. 30kWh/K. Oznacza to, że bez dbioru ciepła z podłogówki i bez strat potrzeba by było ok. 5h aby podgrzać cała podłogówkę o 1K. W największe mrozy (-20 st. C) zapotrzebowanie na moc do ogrzewania wynosiło ok. 5kW.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jako zdecydowanie świeży użytkownik PC (start 15.10), nie mam w zasadzie żadnego pojęcia jak to ustawić.

(Pompa SMART+ firmy NATEO - 8kW - 300 mb kolektora poziomego - dom około 120 m2 pow grzanej - oczywiście wszystko w podłodze.)

 

Dom jest na razie niezamieszkany, tylko w ciągu dnia przebywa w nim ekipa wykończeniowa.

 

Obecnie działanie pompy sterowane jest jedynie przez ustawienia na samej pompie i sprowadzają sie do ustawienia max tem wody, histerezy i czasu, kiedy PC działa a kiedy nie.

Czujnik pogodowy smętnie zwisa z drzwi pompy.

 

Ustawienia:

Temp max wody - 28 stopni

Czas działania - od pon do nied około 9h dziennie, ale ustawione tak, ze jedną h pompa działa, - dwie nie działa.

Temperatury na zew obecnie to około -5 w nocy do +3 w dzień.

Temperatura w domu utrzymuje sie na poziomie około 14 stopni.

 

 

Moje wątpliwości dotyczą ustawienia czasu działania.

Otóż mam wrażenie, ze przez 1h działania pompy, nie jest ona w stanie jakoś specjalnie podnieść temp i obawiam się, ze takie ustawienie to tylko strata pieniędzy.

Wczoraj jak obserwowałem pompę, to przy starcie, woda w CO miała jakieś 16 stopni.

Żeby podbić ją do założonych 28, sprężarka startowała około 3 razy. (Myślę, ze było to spowodowane temperaturą ZD, która w dla najniższej wartości miał 0,5 stopnia (niestety nie wiem, czy było to na wejściu, czy na wyjściu, bo mam ns wyświetlaczu tylko symbol ZD, a w instrukcji nie znalazłem opisu). Odniosłem wrażenie, ze pompa czekała na podniesienie temp ZD, zanim zaczynała grzać wodę.

Wprawdzie temp wewnątrz jakoś dramatycznie nie spada - wspomniane 14 stopni, ale szału też nie ma.

Poza tym nie wiem, czy 28 stopni temp wody w obiegu CO to nie za mało?

 

 

Reasumując - zakładając, że 14 stopni w domu może być, czy nie należy zmienić jakoś ustawień grzania - (wyższa temp wody co - czas działania pompy) - żeby:

- utrzymać 14 stopni, ale żeby pompa chodziła np 6 a nie 9h?

- zostawić 9h działania, ale w innej konfiguracji, ale otrzymać więcej temp w domu?

 

(Mam nadzieję,z ę nie zamotałem za bardzo) :oops:

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, ja swego czasu też zastanawiałem się nad Nateo, ale wtedy na tym forum nikt takowej nie posiadał...dziś Ty chyba jesteś pierwszy!!!! Gratulacje. A co do działania w porównaniu z ELITĄ forum to ja jestem laik, ale wydaje mi się, że coś nie tak jeśli chodzi u ustawienie. U mnie jak się pompa włącza o 22 to pracuje non stop do 6....jak poczytasz o czasie pracy u pozostałych użytkowników na forum też dojdziesz do wniosku,że coś nie tak..no chyba, że coś namieszałeś w opisie. :o pozdrawiam i czekaj cierpliwie na bonetkę, Henoka lub terplaca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie

u mnie tez przy ziriusie jak odpali o 22 to wylaczy sie dopiero o 6 rano

plus dwie godziny po poludniu w taniej taryfie ale raczej wtedy cudow nie ma..

Henok Ci wyliczy ile trzeba grzac aby podniesc jeden stopien do gory:)

tak wiec podejrzewam twoj system grzania coz..raczej sie nie sprawdzi

 

no dzisiaj panowie z energetyki zmienili mi taryfe na g12g (wekendowa) zobaczymy jakie beda tego efekty..w sumie fajna taryfa 2 grosze drozej niz przy G12 ale za to codziennie o godzine dluzej mam taryfe tania w soboty od 14 do poniedzialku do 7 rano tez tanio..mysle ze cos zaoszczedze..bo duzo pradu wlasnie u mnie w ciagu wekendu zbieram

 

a przy okazji zycze Wszystkim Szczesliwego Nowego Roku

pozdr

rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc gwoli ścisłości - pompa włącza się tak jak napisałem, bo tak ją ustawiłem.

Tzn może się włączać co 2h na 1 h w w czasie tej jednej godziny grzeje i wtedy załącza się sprężarka, podnosi temp wody w buforze itd.

Jako czas, kiedy pompa nie chodzi rozumiem okres, kiedy jest w trybie urlopu (tak jest przynajmniej w mojej pompie) i wtedy nawet jak temp CO spadnie poniżej zadanej, to PC się nie uruchamia.

(O ile dobrze rozumiem, to Wasze pompy "chodzą" od 22 do 6 w sensie, ze sa włączone, a nie, ze sprężarka zaiwania te 8 h non stop - czy zaiwania?)

 

Przykład:

godz 0.00 - 0.59 - nie (pompa w trybie urlop)

1.00 - 1.59 - nie

2.00 - 2.59 - tak

3.00 - 3.59 - nie

4.00 - 4.59 - nie

5.00 - 5.59 - tak

itd...

 

Co do mojego ustawienia, to jestem prawie pewien, ze jest raczej z dolnej półki :) , ale nie znając zasad, nie bardzo wiem jak to poprawić.

 

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda jest dopiero 21.38 ale już teraz życzę wszystkim pompiarzom niskich rachunków w 2010 roku. :D

U mnie po podliczeniu przed chwilą 2009 roku wyszedł koszt ogrzewania domu+CWU dokładnie 1128 zł.Szczegóły w pliku po kliknięciu www-poniżej. 8)

Nie wypada teraz inaczej , jak krzyknąć "pompiarze łączcie się".

I skąd my to znamy????? :D :lol: :D

Pijcie za zdrowie dobrych animatorów tego wątku-przez skromność nie będę wymieniał , by kogoś nie pominąć. :D :lol: :D

NIECH WASZE PC ŻYJĄ ( PRACUJĄ) WIECZNIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze pompy "chodzą" od 22 do 6 w sensie, ze sa włączone, a nie, ze sprężarka zaiwania te 8 h non stop - czy zaiwania?)

Chodzą, czyli non stop zaiwania sprężarka. U mnie od 13 do 15 i później od 21do czasu aż się wyłączy Jakszybko, to zależy od temperatury na zewnątrz, przy -10 wyłączała się koło 7-00 rano. Jaśli masz 8kW, to nie dziw się, że po godzinie pracy nie ma za bardzo efektu. U mnie po 2h pracy od 13 do 15 efekt jest marny, bo grzejniki u góry ledwie się robią letnie, a temperatura chaty ani drgnie, ale przynajmniej nie spada :wink:. Jednak to wystarcza, żeby przez następne godziny temperatura się stabilizowała. Po nocy grzania temperatura wzrasta o około jeden stopień. To tylko 8kW niskotemperaturowego ogrzewania, więc efekty są bardzo powolne.

Życzę wszystkim niskich rachunków i wszystkiego dobrego !!! KIimaw, ze swoim zużyciem jesteś wielki :lol: Ja zakończyłem rok od początku sezonu grzewczego na prawie 400zł za samo ogrzewanie bez cwu. Nocna taryfa to jest to :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda, ze tanio... podobno. ;-)

 

@rwxw - nie bardzo rozumiem - tzn jak masz ustawiona temp wody w CO?

u mnie do 28 stopni, sprężarka podnosi w kilka minut i sie wyłącza.

nawet jak byla ustawiona na 40 (przy wygrzewaniu), to nie chodziła non stop.

to by oznaczało, ze sprężarka nie jest w stanie podnieść temp wody w CO do zadanej temp.

 

 

sie pogubiłem. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawda, ze tanio... podobno. ;-)

 

@rwxw - nie bardzo rozumiem - tzn jak masz ustawiona temp wody w CO?

u mnie do 28 stopni, sprężarka podnosi w kilka minut i sie wyłącza.

nawet jak byla ustawiona na 40 (przy wygrzewaniu), to nie chodziła non stop.

to by oznaczało, ze sprężarka nie jest w stanie podnieść temp wody w CO do zadanej temp.

 

 

sie pogubiłem. :(

 

Cześć,

pompa tak jak piszesz podnosi temp. wody do tych 28 C, czyli tyle daje w podłogę, na powrocie woda powinna mieć mniej, oddać ciepło, czyli ok. 23 C, i tak przez kilka godzin "ładuje" jastrych. Ten potem powinien oddać ciepło do domu.

Pozdrawiam w Nowym Roku - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaa - kumam.

ustawiłem sie tylko na jedną temp i w ten sposób ,myślałem...

teraz rozumiem, aczkolwiek u mnie jest taki zbiornik buforowy (zwany w instr sprzęgłem) i to chyba tam podnoszona jest temp wody.

w związku z tym, kiedy woda w zbiorniku podskoczy do zadanych 28, to sprężarka sie wyłącza.

teraz w zależności od ustawionej histerezy, sprężarka załącza się w momencie spadku temp w buforze, ponizej zadanej (czyli wyjściowej minus histereza).

chyba dlatego u mnie sprężarka nie zaiwania non stop.

(albo coś pomieszałem :(( )

 

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU!!!!

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...