Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

nie bardzo rozumiem - tzn jak masz ustawiona temp wody w CO?

u mnie do 28 stopni, sprężarka podnosi w kilka minut i sie wyłącza.

nawet jak byla ustawiona na 40 (przy wygrzewaniu),

W czasie grzania temperatura zasilania co osiąga 31-32 stopnie, powrotu koło 27-29. Teraz po prawie 2h grzania mam temperatury 32/29. Na sterowniku pompy ustawiłem tak, by sprężarka chodziła do zwycięstwa (jakaś przypadkowa, wysoka krzywa grzania), tzn. dopóki jej nie odłączą 2 sterowniki pokojowe, które zamontowałem równolegle - jeden na parterze, drugi na górze. W ubiegłym sezonie korzystałem ze sterowania pogodowego, ale w tym przeszedłem na pokojowe z maksymalnym wykorzystaniem taniej taryfy. Mam na tyle dużą podłogówkę i grzejniki, że 8kW pompa nie jest w stanie w nich bardziej podnieść temperatury wody CO niż te około 32 stopnie, ale to wystarcza.

W ubiegłym sezonie miałem 160 litrowe zbiornik buforowy - sprzęgło, ale w tym wywaliłem i mam bezpośrednie podłączenie do instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich!

 

Jestem tu nowy, ale bardzo interesuje mnie temat pompy ciepła.

 

Mam pytanie do osób, które ją zamontowały:

Jak wygląda sprawa podłogi, tzn. że można kłaść płytki na podłogówce, to rozumiem, bo one akumulują ciepło trochę podobnie jak jastrych. No ale jak wygląda sprawa z panelami albo deskami? Przecież drewno to jakby izolator termiczny, więc jaką powinny mieć takie panele grubość, jak takie rozwiązanie się sprawdza w praktyce?

 

Poza tym - rozumiem że wszelkie dywany, dywaniki i inne temu podobne elementy nie powinny być kładzione w domu z PC? Podobnie może być problem, jak dużą powierzchnię pokoju zajmuje np. łóżko czy szafa, tak? Bo wtedy to spód łóżka lub szafy jest grzany, nie powietrze, prawda? Trochę to chyba uciążliwe? Jakoś trudno mi sobie to wyobrazić - dom bez dywanu :-)

 

Pozdrawiam noworocznie :-)

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a mnie dom nowy z dywanem...ale to tak na marginesiku,tez mnie pompa ciepla interesuje,ale...w drugim domu,poki co,gaziorku mi malo idzie....pochwalic sie?;-) od 16.07.09 do dzisiaj-cwu ,co,ale-ok. 1 m3 drewna w kominku,solary od kwietnia dla cwu,zjadl mi kociol w domku 180 m2,z garazem 31 m.2 rowniutkie 311 m3....duzo?aha...mam reku ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a mnie dom nowy z dywanem...ale to tak na marginesiku,tez mnie pompa ciepla interesuje,ale...w drugim domu,poki co,gaziorku mi malo idzie....pochwalic sie?;-) od 16.07.09 do dzisiaj-cwu ,co,ale-ok. 1 m3 drewna w kominku,solary od kwietnia dla cwu,zjadl mi kociol w domku 180 m2,z garazem 31 m.2 rowniutkie 311 m3....duzo?aha...mam reku ...

 

Właśnie się zaczynam zastanawiać. Bo tak - pompa ciepła to fajna sprawa. Jak lodówka, tylko odwrotnie - grzeje zamiast chłodzić. OK, koncepcja sprawdzona, ale czy nie taniej i niezawodniej byłoby dać piec gazowy, zaoszczędzone pieniądze wydać na okna o przenikalności cieplnej 0.5-0.8, ocieplić dom 20cm styropianu i dać rekuperator z odzyskiem ciepła? Ogrzewanie powinno wtedy porównywalnie tanie być co w przypadku pompy ciepła.

 

Pieniądze te same, a jakby przyjemniej, bo sobie można dywan położyć, podłogę drewnianą, czasem zmienić położenie mebli w kuchni lub wanny w łazience...

Ew. w przyszłości piec zmienić na pompę ciepła o wysokiej temperaturze obiegu w instalacji grzewczej (55 stopni).

 

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Nowym Roku :) i zyczę Wszystkim zdrowia , sukcesów , pieniążków i duużo ciepła i rodzinnego i otoczenia i od naszych PC :)

Ja tak szybko ...

Ktoś pisał że PC będzie grzała tylko dół ..a górę coś innego ..hm ..wielka szkoda ..proszę się zastanowić ...dobrze zastanowić ..

coś było jak ocieplać ..myslę że Koledzy pomogą chociaż uważają chyba że to raczej sprawa innego wątku ...na pewno dobrze i solidnie żeby ciepło nie uciekało do góry...i trzymało ciepło ( nie wychładzało się )

i Nateo ...ja podam moze instrukcję ...a Koledzy dopiszą resztę i wytłumaczą jak odbywa się grzanie z buforem ...

funkcja "urlop " jest zupełnie do czegoś innego ( sama nazwa wskazuje )

jak ma osiagac jakąs temp. jak jej się nie daje ( wyłączając ją )....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/N..pdf

( nawet jeśli to starsza wersja to nieszkodzi ...nigdy tu nie była prezentowana a w internecie nie ma )

Klimawku ..gratuluję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw

Proszę ciebie jako mentora naszego pliku o dopasowanie rubryk do 2010. 8)

bonetko

Jak się wczytasz w zużycie w poszczególnych miesiącach 2009 to zobaczysz , że w styczniu,lutym i marcu 2009 zużycie procentowe 1T/2T jest u mnie katastrofalne. :cry:

Wynikało to z moich różnych eksperymentów po odpaleniu PC( pisałem o nich w tym watku) i z faktu wygrzewania w pierwszym sezonie.

Myślę , że w 2010 jako drugim sezonie zejdę poniżej 1000 zł (mam nadzieję , że nie dowalą drastycznych podwyżek energii :cry: ). :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak ktoś ma dostęp do GZ i nie musi za przyłącze wywalić 30tyś to tylko dobrze ocieplić i podłączać gaz.

 

No OK, ale gdybym mimo wszystko chciał zamontować pompę ciepła, to jak to wygląda praktycznie jeśli chodzi o drewnianą podłogę i dywany/łóżka? Masz drewnianą podłogę gdzieś w domu, czy w całym kafelki i żadnego dywanika?

Pytam, bo drewno to izoluje raczej ciepło, stąd moje pytanie. W całym domu kafelki, tak?

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kafelki wszędzie oprócz pokoi. :D

W pokojach finishparkiet dwuwarstwowy. :lol:

Wszystko hula i buczy. :wink:

 

Jakiej grubości finishparkiet jest? Rurki pod nim dwa razy gęściej się kładzie, tak?

 

Jaki jest orientacyjny koszt takiej instalacji podłogowej? Bo chyba horendalnie wysoki. Tzn. orientowałem się mniej więcej w cenach pomp ciepła, kolektora gruntowego, do tego trzeba doliczyć jeszcze instalację podłogową, żeby poznać całkowity koszt, stąd moje pytanie. Z góry dziękuję bardzo za pomoc

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O koszt instalacji zapytaj raczej instalatora , który zrobi projekt pod PC i konkretne okładziny podłogowe. 8)

Wtedy dopiero poznasz koszt. 8)

Najlepiej niech projekt i wycenę zrobi kilku takich ludzi ( oczywiście plus OZC ). :wink:

My nie znając szczegółów pisalibyśmy o bajaniu w chmurach. :roll:

 

A co to jest OZC? Generalnie idea pompy ciepła mi się podoba, bo wszystko teraz na prąd zaczyna być, nawet samochody. A tą technologię jeszcze można udoskonalić, jak sądzę, w przeciwieństwie do pieców gazowych czy węglowych, które są raczej u szczytu rozwoju technologicznego.

 

Myślałem o Neuratherm Europa, bo w tej pompie ciepła nie ma medium pośredniego - glikolu - tylko krąży gaz w całej instalcji i jak zapewnia dystrybutor COP może wynieść nawet ok. 6, a na pewno powyżej 5 w normalnej pracy.

 

Są gdzieś może zdjęcia w sieci wnętrz domów z pompą ciepła? Rozumiem, że dywany są po to, by grzały w stopy i aby były miękkie. No w przypadku PC trzeba się ich pozbyć - nie wiem, jak to jest, nie potrafię sobie wyobrazić...

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że dywany są po to, by grzały w stopy i aby były miękkie. No w przypadku PC trzeba się ich pozbyć - nie wiem, jak to jest, nie potrafię sobie wyobrazić...

 

Jest taki kraj w którym dywany wiszą na ścianach ;). Dla mnie dywany to głównie siedlisko roztoczy, coś Ty taki uparty do tych dywanów. A czy dywany mają grzać w stopy ? Hmm ... zastanów się co grzeje jak masz ogrzewanie podłogowe.

 

Są gdzieś może zdjęcia w sieci wnętrz domów z pompą ciepła?

 

Wyglądają jak każdy inny dom tyle że grzejników brakuje na ścianach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i Nateo ...ja podam moze instrukcję ...a Koledzy dopiszą resztę i wytłumaczą jak odbywa się grzanie z buforem ...

oooo - to bym prosił.

funkcja "urlop " jest zupełnie do czegoś innego ( sama nazwa wskazuje )

może znowu nieprecyzyjnie - urlop sie podświetla, jak pompa nie jest aktywna.

tak to wymyslił producent, ja Urlopu jako takiego nie ustawiałem.

 

jak ma osiagac jakąs temp. jak jej się nie daje ( wyłączając ją )....

http://www.fulereny.blink.pl/mum/N..pdf

( nawet jeśli to starsza wersja to nieszkodzi ...nigdy tu nie była prezentowana a w internecie nie ma )

Coś nie teges mam z komunikacją. :(

Otóż pompa osiąga spokojnie te 28 stopni dla wody w CO (a w zasadzie w buforze), jeżeli jest akuratnie godzina, kiedy ma grzać.

Moje pytanie dotyczy bardziej podziału godzin kiedy ma chodzić, a kiedy nie.

Zakładając, ze mam do użycia dziennie 9h, to czy lepiej 3x po 3h, z dłuższymi przerwami pomiędzy aktywnością pomp, czy lepiej może jednym machem 9h, a resztę dnia pompa nie jest włączona, czy jakoś inaczej...?

 

pzdr

k

 

p.s.

dzięki za te instr.

w tej co ją mam do pompy, chyba tego nie ma :((

 

pzdr

k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rume:

Dla mnie dywany to głównie siedlisko roztoczy, coś Ty taki uparty do tych dywanów. A czy dywany mają grzać w stopy ? Hmm ... zastanów się co grzeje jak masz ogrzewanie podłogowe.

 

To jest argument dla mojej żony – nie cierpi roztoczy :-)

 

 

StolarzS:

 

Spytałem, dzięki :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...