Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Nie wiem dlaczego jestescie tak negatywnie nastawieni do tych dywanow,

wlasnie jestem w trakcie budowy domu i mam zamiar uzywac pc do ogrzewani na gorze podlogi mam zamiar wszystkie ( oczywiscie nie w lazienkach ) zrobic z wykladziny.

A jesli chodzi o roztocza to tak czy tak jestesmy na nie skazani tylko niewszyscy to odczowaja, pozatym o ile sie nie myle to lubuja sie w wilgotnych srodowiskach a wedlug mnie wykladzina polorzona na grzejniku raczej nie powinna byc wilgotna. Nie chcial bym nikogo obrazic jezeli sie myle.

 

Ps. szczesliwego nowego roku dla wszystkich. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pompa ciepła ogrzeje wszystko, pokoje z dywanami też, tyle że podłogówka najlepiej współpracuje z pompą ciepła (najmniejsze koszty) a dywan to izolator. Co prawda ciepło, które pompa wyprodukuje i tak przez ten dywan przejdzie, ale podłogówka (już i tak obarczona dużą bezwładnością cieplną) będzie dużo bardziej "mułowata"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest orientacyjny koszt takiej instalacji podłogowej? Bo chyba horendalnie wysoki.

Jak dasz dużo kasy, to tyle też weźmie instalator. Oszacuj sobie ile to może kosztować (1m rurki pex 16mm można kupić za 1.5pln/mb). Jedna sekcja to około 100mb rury, rozstaw np. 15cm. Nawet jak kupisz 2km rury, to wyniesie Cie 3000zł + rozdzielacz z przepływomierzami (do grzejników też trzeba mieć) i parę drobiazgów typu mocowania do podłogi itp. Nie kupuj automatycznego sterowania bo drogie i bez sensu. Do tego układanie w standardowej stawce godzinowej dla hydraulika czy innego budowlańca, wylewkę i tak musisz mieć nawet bez podłogówki, lecz do podłogówki z jakimiś dodatkami. Nie wyjdzie horrrendalnie. O standardowych błędach poczytaj gdzieś na forum o podłogówce, żeby instalator ich nie zrobił jak go przypilnujesz.

na rok 2010

Przygotuję, choć nie będzie tam wiele zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, ze mam do użycia dziennie 9h, to czy lepiej 3x po 3h, z dłuższymi przerwami pomiędzy aktywnością pomp, czy lepiej może jednym machem 9h, a resztę dnia pompa nie jest włączona, czy jakoś inaczej...?

Z grubsza wszystko jedno, ale większy komfort osiągniesz gdy będzie chodzić 3x dziennie, bo nie będzie takich wahań temperatury w pomieszczeniach. Jeśli będziesz grzał raz dziennie, to przez resztę dnia, a więc przez 15h, pomieszczenia będą się tylko wychładzać - jak szybko i mocno to zależy od parametrów budynku. Po 13-14 h może być już niezbyt komfortowo w niektórych pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

A są może gdzieś w necie zdjęcia wnętrz domów ogrzewanych PC? Chodzi mi o koncepcje podłogi (drewno/płytki). Może ktoś z szanownych forumowiczów umieścił gdzieś galerię wnętrz swojego domku? :-) Ciekaw jestem jak to koncepcyjnie rozplanowane może być - typu połączenie drewna z płytkami, gresem itp.

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to koncepcyjnie rozplanowane może być - typu połączenie drewna z płytkami, gresem itp.

Zdjęć nie mam, ale gres łączyłem z panelami za pomocą zwykłych prostych listew podłogowych (szer 3 cm) lub aluminiowych T-owników szer 1.5cm (pod kominkiem). Łączenia mam w liniach prostych, pod kominkiem łamanych - tam gres jest położony w kształcie trapezu coś jak \__/. Kształty powierzchni ceramiczno-panelowych dowolne, jak Ci się zamarzy, choć trudniej się robi zaokrąglenia (ja nie mam) :wink: Podłogówka niczego nie ogranicza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to koncepcyjnie rozplanowane może być - typu połączenie drewna z płytkami, gresem itp.

Zdjęć nie mam, ale gres łączyłem z panelami za pomocą zwykłych prostych listew podłogowych (szer 3 cm) lub aluminiowych T-owników szer 1.5cm (pod kominkiem). Łączenia mam w liniach prostych, pod kominkiem łamanych - tam gres jest położony w kształcie trapezu coś jak \__/. Kształty powierzchni ceramiczno-panelowych dowolne, jak Ci się zamarzy, choć trudniej się robi zaokrąglenia (ja nie mam) :wink: Podłogówka niczego nie ogranicza.

 

A jak te teowniki i listwy do podłogi mocowałeś? Bo przecież wwiercenie się i włożenie kołka rozporowego to ryzyko przewiercenia się do jednej z rurek CO

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak te teowniki i listwy do podłogi mocowałeś?

T-ownik na klej montażowy - inaczej się nie dało, bo szpara była wąska (3-5mm) i miał 1.5 x 1.5cm. Pozostałe wierciłem biorąc pod uwagę grubość wylewki, długość wiertła i strefy między pomieszczeniami. Nie trafiłem w rurę. Na istniejącej podłogówce rury można znaleźć za pomocą kamery termowizyjnej, ale nie miałem do takiej dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono ekspertów.

Chciałbym zwrócić się do Was z banalnym zapewne problemem, licząc na Wasz noworoczny dobry humor i chęć niesienia pomocy lajkonikom takim jak moja skromna osoba.

 

A więc do merituma - przy niskich temperaturach utrzymujących się przez co najmniej dobę, kontrolka na Nibe 1240 zaczyna świecić na czerwono i pojawia się komunikat "Alarm niskie ciśnienie". To samo było tuz przed Świętami kiedy znacznie przymroziło, i powtórzyło się wczoraj.

Za pierwszym razem wezwana ekipa serwisowa uzupełniła glikol i "dobiła" ciśnienie, i że miało być ok. Niestety nie było. Instrukcje telefoniczne przekazywane mi przez instalatora, co by coś poklikać na manipulatorze, nie pomogły zasadniczo również, aż do momentu odwilży świątecznej.

 

Trochę szczegółów odczytanych z opisu alarmu (Log) - pompa wyłącza się zarówno w trybie grzania cw, jak i ogrzewania, temp. dolnego żródła lekko poniżej 0 zarówno na wejściu jak i wyjściu, temp. gazu wysoka - co najmniej 85 stopni.

 

Poradźcie co z tym zrobić, ewentualnie dajcie znać jakie informacje dodatkowe są Wam niezbędne do wydania ekspertyzy.

 

Z góry dzięki, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawia się komunikat "Alarm niskie ciśnienie".

Tu nie chodzi o ciśnienie glikolu w kolektorze dolnym. Podaj dokładne pomiary obu temperatur dolnego źródła. Sprawdź co piszą w instrukcji obsługi. W mojej piszą np.

03 Awaria: niskie ciśnienie

Nastąpiło wyzwolenie kontrolera niskiego ciśnienia pompy ciepła.

Usuwanie: Sprawdzić przepływ objętościowy i temperaturę od strony źródła.

temp. gazu wysoka - co najmniej 85 stopni
????
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawia się komunikat "Alarm niskie ciśnienie".

Tu nie chodzi o ciśnienie glikolu w kolektorze dolnym. Podaj dokładne pomiary obu temperatur dolnego źródła. Sprawdź co piszą w instrukcji obsługi. W mojej piszą np.

03 Awaria: niskie ciśnienie

Nastąpiło wyzwolenie kontrolera niskiego ciśnienia pompy ciepła.

Usuwanie: Sprawdzić przepływ objętościowy i temperaturę od strony źródła.

 

ok, sprawdzę dokładnie temperatury

 

temp. gazu wysoka - co najmniej 85 stopni
????

 

mam tam coś takiego jak "temp. gazu gorącego".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce się podzielić jezcze jednym spostrzeżeniem, którego dokonałem zupełnie przypadkowo. Na zewnątrz w studzience rozdzielczej zauważyłem, że z pięciu 40 m obwodów DZ działają tylko 4. Tak więc DZ ma 160m a nie 200m. Może stąd nieprawidłowa praca PC. Jak znam życie to takie ustawienie jest od początku i pewnie dlatego PC od września wzięła 4700 kWh. Od razu wydało i się coś nie tak bo wszystkie rurki były całe oblepione szronem z wyjątkiem dwóch przy których również zawory znajdowały się w innym położeniu.

 

jutro ma przyjechać instalator i to wyjaśnić - nie kazał samemu otwierać tych zaworów żeby nie zapowietrzyć układu - chyba nie wiadomo czy w tej pętli jest glikol.

 

cały czas zastanawiam się dlaczego mam tak niskie temperatury na DZ - tak było w zasadzie od samego początku jak PC została uuchomiona we wrześniu 2009 i działała tylko od czasu do czasu na cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

temp. gazu wysoka - co najmniej 85 stopni
????

 

mam tam coś takiego jak "temp. gazu gorącego".

 

To pewnie temperatura sprężarki.

 

Jaka jest moc pompy, długość kolektora i powierzchnia / kubatura ogrzewana?

 

pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

temp. gazu wysoka - co najmniej 85 stopni
????

 

mam tam coś takiego jak "temp. gazu gorącego".

 

To pewnie temperatura sprężarki.

 

Jaka jest moc pompy, długość kolektora i powierzchnia / kubatura ogrzewana?

 

pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

 

To nie wygląda na niedowymiarowanie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. IVT przewiduje w instrukcji 6 przyczyn do tego typu alarmu, Nibe pewnie się nie różni:

 

1.Zapowietrzone dolne źródło – czy w naczyniu wzbiorczym utrzymuje się w miarę stały poziom glikolu?

2.Zatkany filtr dolnego źródła – sprawdzali?

3.Brak czynnika chłodniczego w wewnętrznym obiegu pompy – widać bąbelki we wzierniku?

4.Pompa dolnego źródła nastawiona na zbyt niską prędkość – na którym biegu chodzi?

5.Oblodzony parownik

6.Wadliwy zawór rozprężny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce się podzielić jezcze jednym spostrzeżeniem, którego dokonałem zupełnie przypadkowo. Na zewnątrz w studzience rozdzielczej zauważyłem, że z pięciu 40 m obwodów DZ działają tylko 4. ...

jutro ma przyjechać instalator i to wyjaśnić - nie kazał samemu otwierać tych zaworów żeby nie zapowietrzyć układu - chyba nie wiadomo czy w tej pętli jest glikol.

 

Spytaj go czy przedtem robił przy promach kosmicznych? - tam też są 4 obwody i piąty zapasowy :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

A są może gdzieś w necie zdjęcia wnętrz domów ogrzewanych PC? Chodzi mi o koncepcje podłogi (drewno/płytki). Może ktoś z szanownych forumowiczów umieścił gdzieś galerię wnętrz swojego domku? :-) Ciekaw jestem jak to koncepcyjnie rozplanowane może być - typu połączenie drewna z płytkami, gresem itp.

 

Maciej

 

Moja koncepcja jest taka:

 

http://www.forbo-flooring.pl/Default.aspx?MenuId=93

 

Polecam te z trójwymiarowym wzorem WRxx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

 

A są może gdzieś w necie zdjęcia wnętrz domów ogrzewanych PC? Chodzi mi o koncepcje podłogi (drewno/płytki). Może ktoś z szanownych forumowiczów umieścił gdzieś galerię wnętrz swojego domku? :-) Ciekaw jestem jak to koncepcyjnie rozplanowane może być - typu połączenie drewna z płytkami, gresem itp.

 

Maciej

 

Moja koncepcja jest taka:

 

http://www.forbo-flooring.pl/Default.aspx?MenuId=93

 

Polecam te z trójwymiarowym wzorem WRxx

 

 

Fajne cienkie :-) Dzięki 8)

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...