Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej mam do was big prośbę....

 

pomóżcie mi ustawić pompę ..... :lol:

W tej chwili chodzi 14 gozin dziennie :o na ogrzewanie 14% a na CWU 86%... ciepła woda na termometrze w zbiorniku ma 49 st....

 

Pompa

POMPA CIEPŁA- GREENLINE HT PLUS E 14 KW

BUFOR - 200 L

ZASOBNIK -400 L

 

4 odwierty na łacznie 240 m

 

 

Dom 240m2

160 m2 ogrzewanych podłogówką.... a 80m2 grzejnikami (góra)

 

W każdym pokoju mam regulatory....

Krzywa grzewcza jest nastawiona na 4

 

jakie inne informacje są potrzebne???

 

Czy pompa ma chodzić 14h dziennie ??? :o

 

Grzałki nie włącza....

 

wlaśnie mierzę temp. w pomieszczeniach.... bo niby regulatory ustawione są na 20st ale termometr przeważnie wskazuje 2 st więcej...

 

aaa i jeszcze inna rzecz... pompa bardzo głośno się włącza.... A dotegoczuję drgania... tzn ja mam sypialnię obok kotłowni i pompa stoi na ścianie do której mam wyrko przysunięte... bardzo jest to odczuwalne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

>jesien2004

 

:o

 

Jak masz podłogówkę i grzejniki to powienieneś mieć zawór mieszający i dwie krzywe grzewcze - GT1 na powrocie i GT4 na wejściu podłogówki za zaworem mieszającym.

 

Jak masz ustawioną temperaturę i histerezę cwu?

 

Czy pompa ma jakieś gumowe podkładki pod nóżki?

 

Podłogi w obu pomieszczeniach są zdylatowane przy ścianach?

 

Jedno jest pewne, ten wątek niekoniecznie jest dobrą reklamą instalatorów pomp ciepła... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz podłogówkę i grzejniki to powienieneś mieć zawór mieszający i dwie krzywe grzewcze

Niekoniecznie. PC grzeje wodę do niskich temperatur i można zasilać grzejniki i podłogówkę tą samą wodą (tak mam). Niestety jest pewien efekt uboczny - grzejniki słabo grzeją i powinny być duże.

 

tej chwili chodzi 14 godzin dziennie na ogrzewanie 14% a na CWU 86%.

Jesteś pewien, że nie odwrotnie ? Na zewnątrz jest mróz. U mnie teraz też chodzi całą nocną taryfę, a więc 12h dziennie na samo ogrzewanie.

Co do drgań i hałasu, to pc obok sypialni to kiepski pomysł. Dobrze jest porządnie uszczelnić drzwi do pomieszczenia z pc. Możesz też spróbować zaizolować wełną ścianę w kotłowni, jeśli dźwięk przechodzi przez ścianę. Żeby zminimalizować drgania można pc postawić na małym fundamenciku oddzielonym od podłogi izolacją dźwiękową, np.:

 

[-------]

[-------] pompa ciepła

[-------]

===============

==beton z 15 cm====

===============

XXXXXXXXXXXXXXXXX - izolacja dźwiękowa - np. jakaś guma

-------------------------- podłoga, a w zasadzie wylewka ------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe dane:

4 osoby- 2+2

temp na dole - część mieszkalna - 22stopni

temp na górze - część goscinna -aktualnie nie ogrzewana - 18stopni

 

a&zb

 

mam rozdzielnię.... ale nie mam mieszacza...grzejniki duże

pompa stoi na takich nóżkach plastikowych...

 

dylatacja - mówili że zrobili.... czy jest? kurka nie sprawdzę już wszystko wykończone.....

 

co do odczytów w trakcie działania pompy:

-Powrót z CO GT1 Wł-32.3st; Akt-37,3st

 

-Temp zew. -3,2

 

-Odczyt temp CUW GT3: Nast - 50st; Akt- 51,3st

 

-Odczyt temp.sprężarka GT6: 52,7st

 

-Odczyt temp. wyj. na CO GT8: 35,4st

 

-Odczyt temp. powrotu z CO GT9: 34,6st

-Odczyt temp. Wej C/Chł GT10: 3,6st

-Odczyt temp. wyj C/Chł GT11: 1,7st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ta pojemność cieplna? Posadzkę mam 7,5 cm.

U mnie to by się chyba woda zagotowała :roll:

Ja mam "tylko" 50cm ;). Pojemność cieplna mojego ogrzewania podłogowego to ok. 30kWh/K. Oznacza to, że bez dbioru ciepła z podłogówki i bez strat potrzeba by było ok. 5h aby podgrzać cała podłogówkę o 1K. W największe mrozy (-20 st. C) zapotrzebowanie na moc do ogrzewania wynosiło ok. 5kW.

 

Cholerka u mnie to tylko około 4,5kWh/K :(. Przy mocy mojej pompy 6kW

to na 1K wystarcz 45 minut. Jakie przyjąłeś ciepło właściwe dla jastrychu?

Ja znalazłem od 0,848 do 1,13 kJ/kg×K. Ty chyba faktycznie nie żartowałeś z tymi 50 cm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesień ..oprócz tego co Koledzy ....masz wysoką krzywą na co ...wysokie parametry cwu .......jesli duży pobór i często ..to dolewa i dogrzewa a to duzy zbiornik ( 300 litrów wew ) więć trochę to trwa ....

no i jeszcze histereza ..jak jakaś mała ..to moze być tak że kończy jedno np. cwu i przełacza się na drugie co, i tak naprzemian ....jest zimno to i dłuzej chodzi i krzywa też przy nizszych temp. idzie w górę

 

Ktoś pytał jak lepiej jednym ciągiem duzo godzin grzać czy z przewami ....powinno być z przerwami bo wtedy grunt też ma mozliwość zregenerowania się ( jak długo pracuje PC obserwuje się spadek tem. DZ )

 

jeszcze jedno ...PC masz jakoś ustawioną ( krzywa 4 ) ..ale jeśli poprzykręcałaś ( nie są na max ) regulatory w pokojach ....to mimo ze masz niżej temp .w pomieszczeniu ( bo ją zredukowałaś tymi pokrętłami ) to i tak PC dogrzewa do wyższej ( tzn takiej na jaką jest ustawiona i za to płacisz )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry wieczór

 

myślimy o tym aby ogrzewać dom PC więc chcieli byśmy przyłączyć się do klubu :) . Teraz na poważnie, możecie nam wytłumaczyć jaka różnica jest pomiędzy kolektorem pionowym, a poziomym bo w cenie ogromna. Działkę mamy dość dużą wystarczy na położenie 600mb rury w odstępach 0,6-0,8m od siebie dom jaki chcemy ogrzać to 140mkw. Czy w obu przypadkach (kolektor poziomy albo pionowy) podczas długotrwałych mrozów np -20 będą pracowały grzałki w celu dogrzania domu, a jednocześnie pomocy w regenerowaniu się gruntu. Jak tego uniknąć. Czy nie wystarczyło by powiększenie kolektora o dodatkowe kilkanaście metrów.

 

pozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholerka u mnie to tylko około 4,5kWh/K :(. Przy mocy mojej pompy 6kW

to na 1K wystarcz 45 minut. Jakie przyjąłeś ciepło właściwe dla jastrychu?

Ja znalazłem od 0,848 do 1,13 kJ/kg×K. Ty chyba faktycznie nie żartowałeś z tymi 50 cm :)

Pisałem o tym między innymi tutaj : http://forum.muratordom.pl/post2309199.htm#2309199 .

Dawno temu to liczyłem. Nie pamiętam już ile przyjmowałem. Przykład obliczeń znajdziesz w w/w wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na poważnie, możecie nam wytłumaczyć jaka różnica jest pomiędzy kolektorem pionowym, a poziomym bo w cenie ogromna.

 

Jeżeli weźmiemy tylko sam koszt kolektora to faktycznie różnica poraża, zaś dla całej inwestycji to już nie jest tak źle. Ja mam pionowe i gdyby nie mała działka to nie wiem czy bym drugi raz nie zrobił poziome. Niech się wypowiedzą ci co mają poziome. Instalatorzy którzy montują pompy ciepła i wykonują odwierty uważają że pionowe to jedyna słuszna droga ale czy tak faktycznie jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno ...PC masz jakoś ustawioną ( krzywa 4 ) ..ale jeśli poprzykręcałaś ( nie są na max ) regulatory w pokojach ....to mimo ze masz niżej temp .w pomieszczeniu ( bo ją zredukowałaś tymi pokrętłami ) to i tak PC dogrzewa do wyższej ( tzn takiej na jaką jest ustawiona i za to płacisz )

 

no tak... jak dostosować ilość ciepła wytwarzanego do tego potrzebnego???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalatorzy którzy montują pompy ciepła i wykonują odwierty uważają że pionowe to jedyna słuszna droga ale czy tak faktycznie jest?

 

Powiedziałbym, że dla tych instalatorów to faktycznie jest jedyna słuszna droga - do wyciągnięcia większej kasy od inwestora :x

Jeśli są warunki do budowy kolektora poziomego, to rachunek ekonomiczny nakazuje to rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możecie nam wytłumaczyć jaka różnica jest pomiędzy kolektorem pionowym, a poziomym bo w cenie ogromna. ..........Czy nie wystarczyło by powiększenie kolektora o dodatkowe kilkanaście metrów.

Z punktu widzenia użytkowania różnica jest żadna. Jeśli masz na tyle dużo miejsca na działce, że nie MUSISZ robić kolektora pionowego, to zdecyduj się na poziomy. Do ogrzania 140mkw (pompa pewnie 6-8kW) w większości przypadków całkowicie wystarczy położenie 600m rury. Nie musisz się obawiać, że kolektor nie będzie się regenerował, czy będzie niewydajny. Nie wierz w stwierdzenia instalatorów, że pionowy będzie lepszy. Będzie taki sam, tylko o wiele droższy - a im o to chodzi (chyba że z oszczędności zrobią za krótki, to będzie gorszy). Ja mam kolektor poziomy i gdybym miał jeszcze raz zakładać instalację to bym też wybrał poziomy. Jeśli się zdecydujesz na poziomy, to masz do wyboru albo poziomy typu menadry (z reguły bardziej kłopotliwy w wykonaniu) lub spiralny. Oba działają, a zależy który w Twoim wypadku będzie łatwiej wykonać. Co do ostatniego Twojego pytania, to czym większy tym lepszy :wink: . Napisz jeszcze jaki masz grunt, czy suchy piach, czy mokrą glinę, czy coś pomiędzy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możecie nam wytłumaczyć jaka różnica jest pomiędzy kolektorem pionowym, a poziomym bo w cenie ogromna. ..........Czy nie wystarczyło by powiększenie kolektora o dodatkowe kilkanaście metrów.

Z punktu widzenia użytkowania różnica jest żadna. Jeśli masz na tyle dużo miejsca na działce, że nie MUSISZ robić kolektora pionowego, to zdecyduj się na poziomy. Do ogrzania 140mkw (pompa pewnie 6-8kW) w większości przypadków całkowicie wystarczy położenie 600m rury. Nie musisz się obawiać, że kolektor nie będzie się regenerował, czy będzie niewydajny. Nie wierz w stwierdzenia instalatorów, że pionowy będzie lepszy. Będzie taki sam, tylko o wiele droższy - a im o to chodzi (chyba że z oszczędności zrobią za krótki, to będzie gorszy). Ja mam kolektor poziomy i gdybym miał jeszcze raz zakładać instalację to bym też wybrał poziomy. Jeśli się zdecydujesz na poziomy, to masz do wyboru albo poziomy typu menadry (z reguły bardziej kłopotliwy w wykonaniu) lub spiralny. Oba działają, a zależy który w Twoim wypadku będzie łatwiej wykonać. Co do ostatniego Twojego pytania, to czym większy tym lepszy :wink: . Napisz jeszcze jaki masz grunt, czy suchy piach, czy mokrą glinę, czy coś pomiędzy ?

 

Grunt jak dla kolektora poziomego chyba wymarzony bo jest to glina i woda stoi wysoko. Latem wystarczy wbić łopatę i wybrać z 40cm gliny i już będzie mokro. Po rozmowie z instalatorami PC twierdzą oni, że w moim przypadku wystarczy 450 mb kolektora w odstępach 1m na głębokości 1,1m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo jest to glina i woda stoi wysoko

To rewelacja i nie ma się co zastanawiać nad pionowym. Nie daj się wpuścić w 1.1m. Powinno być koło pół metra poniżej poziomu zamarzania, więc kop na 1.8m - 2m. Koparka jest tania. Nie wiem jaka jest różnica w kosztach za 500 czy 600m, ale jeśli nie jest duża (nie powinna być), to warto mieć większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...