Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

flatronka: pisałaś że macie dostęp do gazu ziemnego za 1700zł, w takiej sytuacji ja nie zakładałbym pompy ciepła, a na pewno zastanowiłbym się nam rekuperatorem i jak najlepszym ociepleniem.

 

bo to prawda koszt przyłącza 1768zł (jak mnie pamięć nie myli) do tego trzeba doliczyć instalację od domu do przyłącza to koszt 4,5 tyś zł. instalację gazową CO wycenili u mnie na 35 tyś wraz z kotłownią, a instalację PC na 41 tyś (pod warunkiem, że podłogówkę według ich projektu wykonam sam, czyli koszty materiałów około 3 tyś).

 

jednym słowem koszt instalacji:

 

gaz gz50 1,768+4,5+35=41268zł

PC 41+3+kilka dni lub tygodni urwane z życiorysu na wykonanie podłogówki=44000zł

 

czas zwrotu dla PC w moim przypadku to około 2-3 lata

 

dodam jeszcze że instalacja CO gazowa za 35 tyś to jedna z najtańszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takiej instalacji CO gazowej może kosztować 35tyś ? W szoku jestem.

 

ja też jestem w szoku, patrz i podziwiaj :

 

1.Grzejniki Korado Radik

Piwnica

Pom. Gosp. 22 600*1400 1szt

Suszarnia 22 600*1200 1szt

Klatka schodowa 11 900*500 1szt

Parter

Garaż 10 600*1200 2szt

Salon 11 500*1000 2szt

22 600*1400 1szt

Piętro

Sypialnia*2 22 600*1600 2szt

Pokój 22 600*1000 1szt

Wszystkie grzejniki wraz z zaworami oraz głowicami termostatycznymi Danfoss

 

2.Grzejniki łazienkowe typ podwójna drabinka, białe

500*720 1szt

500*1200 1szt

 

Grzejniki wraz z zaworami zasilającymi termostatycznymi oraz powrotnymi i głowicami termostatycznymi Danfoss

 

3.Instalacja CO + ogrzewanie podłogowe(wiatrołap, hall, kuchnia, łazienki,) – system Rehau – polietylen sieciowany z barierą antydyfuzyjną, montowany na zasadzie tulei zaprasowywanej wraz z osprzętem kpl , w kotłowni rury i kształtki miedziane, folia ekranująca alu,osprzęt podłogówki(pompy, mieszacze, szafki, zawory itp)

 

4.Instalacja CWU+ZWU – system Rehau – polietylen sieciowany szokowany termicznie montowany na zasadzie tulei zaprasowywanej, cyrkulacja CWU, 2* wyjście ogrodowe

 

5.Instalacja kanalizacyjna – rury i kształtki z polipropylenu, kratka ściekowa metalowa(kotłownia+garaż),

 

6. Kotłownia - kocioł gazowy Viessmann Vitodens 100W 1F z wymiennikiem Vitocell 120l, wyposażenie kotłowni kpl (pompy, zawory itp.), termostat tygodniowy radiowy Euroster 2006TX, wkład kominowy współosiowy

 

7.Montaż wraz z I uruchomieniem kotła

 

 

 

 

 

 

 

Całkowity koszt inwestycji brutto 35.100,-zł(7%vat)

 

 

Dodatkowo proponuję stelaże podtynkowe do WC(Geberit/Grohe) w cenie 650,-zł/szt brutto(7%vat) wraz z montażem oraz grzałki do grzejników drabinkowych na okres letni w cenie 160,-/szt brutto.

Istnieje możliwość wykonania kpl przyłącza gazowego wraz z dokumentacją kpl oraz odbiorami w cenie 4.500,-zł brutto (7%vat)

 

Oferta ważna 30 dni.

Oferta nie obejmuje kosztów prac murarskich po wykonaniu zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc !

Mam wybudowany nowy dom o pow.150 m2 + 20m2 garaz i zamierzam

zalozyc pompe BUDERUS 7.3kw z kolektorem poziomym ok. 560mb.

Cala instalacja to podlogowka dol oraz pietro oraz 2 grzejniki drabinkowe.

Pompa ma miec 7.3kw + bufor 300L z racji wielkosci dzialki 8ar , ponoc wystarczy.

Dom zamierzam ocieplic styropianem 12 choc mysle o 15cm podlogi na gruncie 10cm (niestety niemam wiecej miejsca bo jesccze jastrych 5-6cm i potem plytki

i koniec miejsca) . Dach zamierzam ocieplic 25-30cm welny oraz miedzy jetkami

rowniez . Kominek bez plaszcza wodnego 14-16kw z racji umieszczenia rozprowadza cieplo w calym domu (projekt PROTON1) . Co wiecie o pompach

od BUDERUSa i czy ktos taka ma glikol-woda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc !

Mam wybudowany nowy dom o pow.150 m2 + 20m2 garaz i zamierzam

zalozyc pompe BUDERUS 7.3kw z kolektorem poziomym ok. 560mb.

Cala instalacja to podlogowka dol oraz pietro oraz 2 grzejniki drabinkowe.

Pompa ma miec 7.3kw + bufor 300L z racji wielkosci dzialki 8ar , ponoc wystarczy.

Dom zamierzam ocieplic styropianem 12 choc mysle o 15cm podlogi na gruncie 10cm (niestety niemam wiecej miejsca bo jesccze jastrych 5-6cm i potem plytki

i koniec miejsca) . Dach zamierzam ocieplic 25-30cm welny oraz miedzy jetkami

rowniez . Kominek bez plaszcza wodnego 14-16kw z racji umieszczenia rozprowadza cieplo w calym domu (projekt PROTON1) . Co wiecie o pompach

od BUDERUSa i czy ktos taka ma glikol-woda .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabina i Grzegorz: ten Buderus jakiś taki bliźniaczo podobny do IVT, powiedz ile za 7kW chcą kasy ?

 

Przejrzałem informację o pompach Buderusa i wygląda na to ze to są te same pompy które produkuje IVT tylko tabliczka inna.

Piszą że maja sprężarki Mitsubishi, które na wyłączność ma IVT, sterownik ten sam, parametry techniczne również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sabina i Grzegorz: ten Buderus jakiś taki bliźniaczo podobny do IVT, powiedz ile za 7kW chcą kasy ?

 

Przejrzałem informację o pompach Buderusa i wygląda na to ze to są te same pompy które produkuje IVT tylko tabliczka inna.

Piszą że maja sprężarki Mitsubishi, które na wyłączność ma IVT, sterownik ten sam, parametry techniczne również.

 

Z montazem tj.wykopaniem kolekyora , montazem podlogowki ,zakupem oraz montazem urzadzenia Buderusa +bufor 300l (w sumie niewiem jaka funkcje ma spelniac) ok:52.000zl;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie jak gdzie indziej dobierają producenta PC ( konfigurator ) ..u nas musi taki chętny męczyć się sam i jak nie ma wiedzy nie każdą weżmie pod uwagę a tam ...do wyboru do koloru :) ( przejdzcie procedurę ) http://www.erdwaermepumpe.de/waermepumpen-konfigurator.php

a tu :co się pokazuje ( chyba duzy wybór ..nie biorą wszystkich pod uwagę ( raczej swoje i oscienne ) ...ale można wybrać nawet Polskę jako miejsce montażu )

http://www.erdwaermepumpe.de/waermepumpen-konfigurator-3.php

 

Jesień ..są 2 podejscia do problemu ..jedni powyrzucali ( albo nie robili ) wszystkie regulatory , siłowniki itd i liczą się z bezwładnoscią systemu ....inni mają i regulują precyzyjnie ....jedni też mają pogodówkę ( +/- pokojówka - 1 czujnik ) a inni regulują pokojówką ( bez pogodówki )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z montazem tj.wykopaniem kolekyora , montazem podlogowki ,zakupem oraz montazem urzadzenia Buderusa +bufor 300l (w sumie niewiem jaka funkcje ma spelniac) ok:52.000zl;

 

Z montażem podłogówki to cena warta zastanowienia, ja za IVT 7,3kW czyli ta sama pompa zapłaciłem za montaż z uruchomieniem niecałe 45tyś do tego 4tyś za montaż podłogówki. Ale jakby podłogówkę chciała mi zrobić firma od pompy i odpowiadaliby za całą instalację to bym w to wchodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

 

To nie wygląda na niedowymiarowanie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. IVT przewiduje w instrukcji 6 przyczyn do tego typu alarmu, Nibe pewnie się nie różni:

 

1.Zapowietrzone dolne źródło – czy w naczyniu wzbiorczym utrzymuje się w miarę stały poziom glikolu?

2.Zatkany filtr dolnego źródła – sprawdzali?

3.Brak czynnika chłodniczego w wewnętrznym obiegu pompy – widać bąbelki we wzierniku?

4.Pompa dolnego źródła nastawiona na zbyt niską prędkość – na którym biegu chodzi?

5.Oblodzony parownik

6.Wadliwy zawór rozprężny

 

temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.

Glikol jest ok, czynnik chłodniczy też. Pompa chodzi na 2 biegu (aczkolwiek nie wiem ile ich jest :oops: ).

Filtra i zaworu chyba nie sprawdzali.

 

Przez telefon instalator doradził przesunięcie krzywej z 7 na 5. Pomogło chyba... Pompa się nie wyłącza, ale za to znacznie podniosła się temp CW. Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

 

To nie wygląda na niedowymiarowanie, przynajmniej na pierwszy rzut oka. IVT przewiduje w instrukcji 6 przyczyn do tego typu alarmu, Nibe pewnie się nie różni:

 

1.Zapowietrzone dolne źródło – czy w naczyniu wzbiorczym utrzymuje się w miarę stały poziom glikolu?

2.Zatkany filtr dolnego źródła – sprawdzali?

3.Brak czynnika chłodniczego w wewnętrznym obiegu pompy – widać bąbelki we wzierniku?

4.Pompa dolnego źródła nastawiona na zbyt niską prędkość – na którym biegu chodzi?

5.Oblodzony parownik

6.Wadliwy zawór rozprężny

 

temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.

Glikol jest ok, czynnik chłodniczy też. Pompa chodzi na 2 biegu (aczkolwiek nie wiem ile ich jest :oops: ).

Filtra i zaworu chyba nie sprawdzali.

 

Przez telefon instalator doradził przesunięcie krzywej z 7 na 5. Pomogło chyba... Pompa się nie wyłącza, ale za to znacznie podniosła się temp CW. Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...

 

Dosyć mała ta delta na dolnym źródle. Aby ją zwiększyć należałoby chyba zwolnić obroty pompy obiegowej jak rozumiem - to się jednak kłóci z punktem 4 powyżej. Może instalator powinien sprawdzić przepływy na dolnym źródle?

 

Zmiana krzywej grzania co nie powinna mieć wpływu na ustawienia cwu, dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

mam rozdzielnię.... ale nie mam mieszacza...grzejniki duże

pompa stoi na takich nóżkach plastikowych...

 

dylatacja - mówili że zrobili.... czy jest? kurka nie sprawdzę już wszystko wykończone.....

 

 

Plastikowe? Z twardego plastiku? U mnie są takie dosyć grube okrągłe gumowe podkładki o średnicy 4-5cm.

 

Może spróbuj podłożyć coś lub użyć podnośnika samochodowego i po kolei skrócić nóżki regulacją i podsunąć podkładki z gumy pod każdą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

co do odczytów w trakcie działania pompy:

-Powrót z CO GT1 Wł-32.3st; Akt-37,3st

 

-Temp zew. -3,2

 

-Odczyt temp CUW GT3: Nast - 50st; Akt- 51,3st

 

-Odczyt temp.sprężarka GT6: 52,7st

 

-Odczyt temp. wyj. na CO GT8: 35,4st

 

-Odczyt temp. powrotu z CO GT9: 34,6st

-Odczyt temp. Wej C/Chł GT10: 3,6st

-Odczyt temp. wyj C/Chł GT11: 1,7st

 

Na pewno robiłeś te odczyty jednocześnie w czasie pracy cyklu co?

 

Na wyjściu z pompy masz GT8 35,4, na powrocie GT1 37,3 i na powrocie GT9 34,6. Coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.... Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...

Różnica temperatur jest niewielka, a to chyba świadczy o dobrym przepływie. Jeśli jest za duży, to nic negatywnego się z PC nie dzieje, po prostu obiegówka zużywa trochę więcej prądu i tyle. Do wyjaśnienia problemu proponuję nie zmniejszać biegu obiegówki. Dziwne są te pozostałe objawy, ale nie potrafię ich wyjaśnić... coś chyba jest dziwnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temperatura -0,2 na wejściu, -1,4 na wyjściu.... Mimo, że ustawiona jest na 41-46 stopni, dziś rano było 54...

Różnica temperatur jest niewielka, a to chyba świadczy o dobrym przepływie. Jeśli jest za duży, to nic negatywnego się z PC nie dzieje, po prostu obiegówka zużywa trochę więcej prądu i tyle. Do wyjaśnienia problemu proponuję nie zmniejszać biegu obiegówki. Dziwne są te pozostałe objawy, ale nie potrafię ich wyjaśnić... coś chyba jest dziwnego...

 

Skoro przepływy ok to skąd te alarmy na niskie ciśnienie? I dlaczego taka niska temperatura dolnego źródła przy sporym przecież kolektorze pionowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...