Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

z kolektorem pionowym (wyczytałem, że ma lepszą sprawność niż poziomy i jest trwalszy różnica ok 30%).

Teoretycznie tak, ale w praktyce nie do końca. Popatrz sobie na temperatury glikolu osiągane w kolektorach pionowych i poziomych osób mających pc na tym forum. Na paru ostatnich stronach jest kilka przykładów ujemnych temperatur glikolu przy odwiertach. wiadczy to o tym, że kolektory są zrobione "na styk", lub za krótkie. Wynika to niestety z ceny odwiertów i z małej chęci inwestorów do przewymiarowania kolektora pionowego. Przewymiarowanie jest bardzo kosztowne i po prostu nigdy się nie zwróci. Przy poziomych, kolektor zazwyczaj robiony jest z większym rozmachem (bo jest tani), a więc i lepiej działa. I tak to teoria pozostaje tylko teorią,,,

 

Ale porównujmy jabłka z jabłkami a nie z gruszkami :wink:

 

Przewymiarować i niedowymiarować można zarówno poziomy jak i pionowy.

 

Ile kosztuje typowo mb poziomego - rura, glikol, koparka, pan układający ?

 

Jak gleba jest sucha to poziomy wcale niekoniecznie wyjdzie taniej, na dodatek długi obieg bedzie potrzebował silniejszej pompy obiegowej.

 

Ale czy upraszczając (nie wnikając za bardzo w rodzaje pomp i pieców) różnica pomiędzy innym rodzajem ogrzewania będzie:

1. wartość kolektora pionowego np. 10-12 tys pln

2. różnica ceny zakupu pompy w stosunku do pieca na inny materiał np. 20 tys.

Czyli, czy dobrze mi się wydaje, że inwestując w pompę ciepła przepłaca się w stosunku do innego rodzaju ogrzewania ok. 30 tys pln ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Do 'ramotki'

Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.

Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.

Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.

Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.

Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 'ramotki'

Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.

Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.

Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.

Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.

Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

 

Cześć,

z tym dolnym źródłem to ciśnienie nie spada? Jeżeli jest powietrze to powinno przez odpowietrznik na DZ uchodzić i ciśnienie by spadało, no chyba że pętle nie pracują.

Jak wcześniej pisałem sprawdziłem poszczególne pętle. Mogę w pompie wyłączyć sprężarkę. Zaznaczyłem na zaworach w rozdzielaczu ustawienia, żeby potem ewentualnie wrócić do takich samych. Potem pompa obiegowa DZ w ruch i zakręcenie wszystkich pętli i otwarcie tylko jednej. I tak po godzinie każda pętla, przy okazji na pompie widać temperaturę jaka jest na każdej pętli, więc wiadomo która pracuje, różnice temperatur między pętlami nie powinny być duże jak przepływy dobrze wyregulowane. Tak u siebie poprawiłem jedną pętle bo za mocno była skręcona.

Pozdrawiam - Daniel Sikora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale czy upraszczając (nie wnikając za bardzo w rodzaje pomp i pieców) różnica pomiędzy innym rodzajem ogrzewania będzie:

1. wartość kolektora pionowego np. 10-12 tys pln

2. różnica ceny zakupu pompy w stosunku do pieca na inny materiał np. 20 tys.

Czyli, czy dobrze mi się wydaje, że inwestując w pompę ciepła przepłaca się w stosunku do innego rodzaju ogrzewania ok. 30 tys pln ???

 

Bardzo upraszczając kupując skuter zaoszczędza się 30 lub więcej tysięcy w stosunku do dowolnego samochodu. Skuterem do pracy dojeżdża się równie szybko albo i szybciej.

 

Sąsiad planował gaz ziemny ale jak mu za samo przyłącze do płota zaśpiewali 16 tysięcy to wymiękł. Niestety już pozakładał grzejniki. No i lata z drewnem od plandeki w ogrodzie do kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.

 

A to wy go kupowaliście czy instalator zapewniał w cenie? To nie glikol zamarza tylko mieszanina glikolu z wodą. Powinno się mieszać czysty glikol propylenowy (96%) z wodą w proporcji 35/65. W przypadku rury 40/35 wychodzi ok. 4-5 zł za metr czyli przy 200 metrowym kolektorze 800-1000 zł - pokusa aby zaoszczędzić kosztem klienta całkiem spora.

 

Jak wlał w mniejszej proporcji to powinien dolać na swój koszt albo zwrócić kasę, bo to zwykłe oszustwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że czysty glikol nie zamarza - to był skrót myślowy - nie jestem aż takim ignorantem :-? . A jednak dałam się podpuścić, zamarza, tylko w bardzo niskiej temperaturze coś ok. -50st. nie ważne, nie w tym rzecz.

Ponieważ baliśmy się zrzucania odpowiedzialności na wykonawców poszczególnych elementow instalacji, jesli coś będzie nie tak, wszystko zleciliśmy jednej firmie. Nie dopłacaliśmy za glikol, byliśmy umówieni na ostatnią płatność po uruchomieniu pompy z sukcesem. Faktycznie gdzieś tam z tyłu głowy krążyła myśl, że ktoś chciał zaoszczędzić... Może jednak nie...

Z tego co wyliczyłeś, taka oszczędność naprawdę by się nie opłacała, zwłaszcza, że zanim ustalono co jest nie tak, pracownicy instalatora i sam instalator spędzili u nas wiele godzin, podczas których mogli zarabiać pieniądze gdzieś indziej. Nie mam pretensji, bo nie zostawiono nas samych z problemem. Poza jakimiś drobnymi, negatywnymi sygnałami z obu stron, świadczącymi o zmęczeniu sobą nawzajem, nie jest źle.

Bardzo dziękuję za podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale porównujmy jabłka z jabłkami a nie z gruszkami Przewymiarować i niedowymiarować można zarówno poziomy jak i pionowy. Ile kosztuje typowo mb poziomego - rura, glikol, koparka, pan układający ? Jak gleba jest sucha to poziomy wcale niekoniecznie wyjdzie taniej, na dodatek długi obieg bedzie potrzebował silniejszej pompy obiegowej.

No, to porównajmy. Możesz to zebrać w tabelkę, żeby nie było że nie jestem obiektywny. Jak się orientowałem jakiś czas temu, to cena za odwierty wynosi koło 100zł/mb. Nie w każdym gruncie za tyle chcieli robić. Do tego dochodzi geolog i inne papiery, które za darmo nie są. Z opisów na forum sama papierkologia to kilka tysięcy. Dodatkowo byle kto tego nie wykona bo trzeba mieć sprzęt specjalistyczny.

Kolektor poziomy z rurą o długości 800mb wykonałem za około 5000zł (rura PE40 za 2300, koparka 1600, piach 500, pomocnicy 600 - do układania rury PE40 w spiralę są potrzebne 3 osoby, do PE32 wystarczą 2). Praca dla niewykwalifikowanych układaczy robiących to pierwszy raz w życiu zajęła koło 2 dni. Firma powinna założyć taki bez problemów za 8-10kzł. Do tego trzeba policzyć różnicę w napełnieniu płynem, czyli koło 1-2.5kzł, zależy jak długi się z jak długim po porówna. Kolektor poziomy można wykonać bez dostępu do specjalistycznego sprzętu, a więc dużo łatwiej skompletować wykonawców.

Z tymi pompami obiegowymi to też niby prawda. Mam 100W obiegówkę Wilo, która całkowicie wystarcza do przegonienia płynu przez 4 sekcje rury PE40. Viessman na wizualizacji ma obiegówkę TOP S 30/7, a więc wg. katalogu 195W (w wizualizacji piszą, że 200W). Fakt, że ja mam 8kW, a Vies 11kW, ale mogę zmniejszyć moc obiegówki, bo mam małą różnicę na pc u mnie 1/2.7, u nich przed chwilą -0.7/3.7, teraz -1.4/3.2. Ciekaw jestem jakie obiegówki dz mają inni, dołożę taki parametr do arkusza zużycia energii.

Przewymiaruj pionowy, powodzenia, albo daj przykład kto ma przewymiarowany :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... Cholercia, a miało być tak piękne - jeden guzik, ręce w kieszeniach, ciepło i tanio w eksploatacji jak barszcz ... Po kiego grzyba tu wchodziłem i czytałem te 177 stron :-? :wink: ...

 

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?

I want to believe ... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa tzw. "lamerskie" pytania ;)

 

Czy w Waszym arkuszu zużycia energi są jakieś osoby , które mają wentylację grawitacyjną ? Czy można przyjąć , że jeśli nic nt. wentylacji nie piszą to mają grawitacyjną ?

 

I jeszcze jedno pyt. a raczej prośba o potwierdzenie toku myślowego - jeśli mam went. grawitacyjną to muszę mieć pompę o większej mocy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie

Nie załamuj się. Zerknij do arkusza ze zużyciem energii, gdzie jest paru szczęśliwych użytkowników :wink: Pomyśl, że tu trafiają tylko ci którzy mają problem lub są zainteresowani tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... Cholercia, a miało być tak piękne - jeden guzik, ręce w kieszeniach, ciepło i tanio w eksploatacji jak barszcz ... Po kiego grzyba tu wchodziłem i czytałem te 177 stron :-? :wink: ...

 

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?

I want to believe ... :(

 

Gdybyś przeczytał chociaż 7 ostatnich stron, wiedziałbyś że Twoje wątpliwości są bezzasadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo krótkie odpowiedzi:

Przewymiaruj pionowy, powodzenia, albo daj przykład kto ma przewymiarowany :wink:

Ja mam!!!!!!!!!

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?

U mnie!!!!!!!!!!!

Czy w Waszym arkuszu zużycia energi są jakieś osoby , które mają wentylację grawitacyjną ?

Ja mam!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa tzw. "lamerskie" pytania ;)

 

Czy w Waszym arkuszu zużycia energi są jakieś osoby , które mają wentylację grawitacyjną ? Czy można przyjąć , że jeśli nic nt. wentylacji nie piszą to mają grawitacyjną ?

 

I jeszcze jedno pyt. a raczej prośba o potwierdzenie toku myślowego - jeśli mam went. grawitacyjną to muszę mieć pompę o większej mocy ?

 

Ja mam grawitacyjną ale jeszcze się nie dopisałem do arkusza zużycia. Ale wyniki wkrótce opublikuję.

 

Moc pompy powinna być dopasowana do zapotrzebowania budynku na ciepło i cwu. To czy wentylacja jest grawitacyjna czy mechaniczna nie wnosi istotnej różnicy dopóki nie ma rekuperatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale porównujmy jabłka z jabłkami a nie z gruszkami Przewymiarować i niedowymiarować można zarówno poziomy jak i pionowy. Ile kosztuje typowo mb poziomego - rura, glikol, koparka, pan układający ? Jak gleba jest sucha to poziomy wcale niekoniecznie wyjdzie taniej, na dodatek długi obieg bedzie potrzebował silniejszej pompy obiegowej.

No, to porównajmy. Możesz to zebrać w tabelkę, żeby nie było że nie jestem obiektywny. Jak się orientowałem jakiś czas temu, to cena za odwierty wynosi koło 100zł/mb. Nie w każdym gruncie za tyle chcieli robić. Do tego dochodzi geolog i inne papiery, które za darmo nie są. Z opisów na forum sama papierkologia to kilka tysięcy. Dodatkowo byle kto tego nie wykona bo trzeba mieć sprzęt specjalistyczny.

Kolektor poziomy z rurą o długości 800mb wykonałem za około 5000zł (rura PE40 za 2300, koparka 1600, piach 500, pomocnicy 600 - do układania rury PE40 w spiralę są potrzebne 3 osoby, do PE32 wystarczą 2). Praca dla niewykwalifikowanych układaczy robiących to pierwszy raz w życiu zajęła koło 2 dni. Firma powinna założyć taki bez problemów za 8-10kzł. Do tego trzeba policzyć różnicę w napełnieniu płynem, czyli koło 1-2.5kzł, zależy jak długi się z jak długim po porówna. Kolektor poziomy można wykonać bez dostępu do specjalistycznego sprzętu, a więc dużo łatwiej skompletować wykonawców.

Z tymi pompami obiegowymi to też niby prawda. Mam 100W obiegówkę Wilo, która całkowicie wystarcza do przegonienia płynu przez 4 sekcje rury PE40. Viessman na wizualizacji ma obiegówkę TOP S 30/7, a więc wg. katalogu 195W (w wizualizacji piszą, że 200W). Fakt, że ja mam 8kW, a Vies 11kW, ale mogę zmniejszyć moc obiegówki, bo mam małą różnicę na pc u mnie 1/2.7, u nich przed chwilą -0.7/3.7, teraz -1.4/3.2. Ciekaw jestem jakie obiegówki dz mają inni, dołożę taki parametr do arkusza zużycia energii.

Przewymiaruj pionowy, powodzenia, albo daj przykład kto ma przewymiarowany :wink:

 

Ok, OK, nie oskarżam absolutnie o brak obiektywizmu :)

 

Sam uważam że poziomy jest lepszym rozwiązaniem w większości przypadków. Nie porównujmy jednak własnego wykonawstwa z firmą bo to zawsze wyjdzie taniej. Jak pamiętam z ofert które otrzymałem, u mnie różnica ceny z kolektorem poziomym i pionowym była niewielka. Wiele osób ma małe działki, i będzie miało coraz więcej bo ziemia coraz droższa. Albo tak jak u mnie - sucho i dużo drzew, na upartego by się dało, ale spora rujnacja i ryzyko uszkodzenia / podmarzania korzeni.

 

Z tym porównywaniem temperatur dolnego źródła to bym uważał bo to silnie zależy od wielu czynników, aktualnej temperatury zewnętrznej, zwymiarowania kolektora względem pompy i faktycznego zapotrzebowania co/cwu,...

 

100W wystarcza na 800m i delta dz=1,7 - pięknie.

 

Jeszcze jedno - czy glikol w kolektorze trzeba wymieniać i co ile lat?

 

A, geolog - mnie kosztował 1700 zł i dwie wizyty w starostwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto ma przewymiarowany... Ja mam!!!!!!!!!

Wiem, miałem Cię na końcu języka. Nie skorzystałeś też ze standardowej ceny 100zl/mb, lecz kombinowałeś inaczej. Czyli jak zwykle kombinacja popłaca. :wink: A jeszcze ktoś ?

 

No może trochę ja :lol: , pompa 10 KW, odwiertów 240 m miało być mniej ale ze względu na 6 dziurek zamiast czterech jest trochę więcej, tyle że ja płaciłem 60 zł.

 

Co do bezproblemowści, to ja tak mogę powiedzieć, sam sobie je stwarzam bo trochę gmeram w ustwieniach itp. Na rachunki 150 zł za ogrzanie domu przez miesiąc raczej nie liczę przy temp. 0 do -18 C ~180 m2 podłogi ogrzewanej.

Wynik w granicach 300 zł będę uważał za dobry, na razie się kręcę w granicach 400 zł, zobaczymy ile wyjdzie ok. 12.01 (to będzie pierwszy miesiąc grzania).

Płacąc za bloki 60m2 450 zł jakoś nie narzekałem więc zapłacenie zimą za grzanie domu takich pieniędzy jest opłacalne.....

 

Ciekawe czy zejdziemy niżej ze zużyciem KW, w tej chwili wigotność w domu na poziomie 32-43% więc sucho (gdzie ta wilgoć technologiczna zwiała?), KW idą w ogrzanie a nie suszenie chałupy.

Pozdrawiam - Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do rwxw. Jak długie masz pętle kolektora (chodzi mi o długości wykopów) i w jakim rozstawie są zrobione? Podobno u mnie są idealne warunki na spiralny (przynajmniej tak twierdzi Sys32, którego pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź) i chciałbym to skonfrontować z twoją instalacją. W necie znalazłem informacje, że spiralny powinno się robić w wykopach około 15 m i w rozstawie minimum, według różnych źródeł, 3 lub 5 metrów. Powiem szczerze, że jakoś nie mogę sobie wyobrazić twoich 200 m rury w 15 metrowym wykopie :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... Cholercia, a miało być tak piękne - jeden guzik, ręce w kieszeniach, ciepło i tanio w eksploatacji jak barszcz ... Po kiego grzyba tu wchodziłem i czytałem te 177 stron :-? :wink: ...

 

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?

I want to believe ... :(

 

150 zł??? Przy obecnych cenach energii to jest ok. 300kWh. Razy 6 mies sezonu grzewczego i razy 350% sprawności - mamy 6300 kWh. Jak odjąc cwu to zostaje (w moim przypadku) ok. 4500 kWh. Powiedzmy że dom 150 m2 - wychodzi 30kWh/m2. To już niemal dom pasywny musiałby być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TypeR, klimaw - to czy macie przewymiarowane czy nie to chyba zależy od struktury gruntu a nie tylko od mb. poza tym przy odwiertach chyba nie całą długość się liczy tylko dopada te 5mb przy każdym odwiercie na przemarzanie? coś takiego mi się obiło o uszy tzn. o oczy, bo był gdzieś wykres taki jakiś :)

 

poza tym łatwo zejść do 150pln jak się ma taryfę nocną po 0,23 :p:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt mam bardzo mokry , bo odwierty są 10-15 mb od rzeki przy której mieszkam. :D

Jasne więc , że jest przewymiarowany. 8)

O moim DZ niech świadczy też to , że nigdy jeszcze nie zdarzyła mi się temperatura na DZ poniżej zera stopni. 8)

Dodatkowo na 70cm mam juz wodę , i musiałem pompować przy laniu ławy. :cry:

Od kiedy grunt przemarza na 5 mb???? :o :o :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...