Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Obserwując od dłuższego czasu te wszystkie zmagania posiadaczy PC, niedociągnięcia i niefachowość firm instalujących i wynikające z tego późniejsze kłopoty, to chyba jednak zrezygnujemy z planowanej pompy ... (

 

Wyciąganie takich wniosków jest ... ryzykowne.

 

Jak wejdziesz na forum użytkowników dowolnego samochodu, to przerazisz się jak wiele problemów, mankamentów, niedoróbek i usterek mają te wspaniałe pojazdy. Podobnie rozumując - nie kupiłbyś żadnego samochodu! A zapewne jakiś pojazd posiadasz :-)

 

Forum służy wymianie doświadczeń i rozwiązywaniu problemów, a nie chwaleniu się, że "u mnie wszystko działa perfekcyjnie" :-)

 

Jak komuś działa perfekcyjnie i nie jest pasjonatem, a zwykłym użytkownikiem, to nigdy na forum się nie pojawi, a jeśli już to tylko jako czytelnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie do uzytkownikow pompy z Climy Komfort. Mam pompe 5/10 z kolektorem poziomym. W sterowniku optima 10, jest opcja odczytu roznych temperatur. Ale widze tam tylko temperature w mieszkaniu (odczytana ze sterownika pokojowego), temperature zasilenia i powrotu gornego zrodla. Przy dolnym zrodle mam tajemniczy napis: "zwarcie".

 

Czy ktos z uzytkownikow pompy z CK moze mi sprawdzic czy u niego sa widzoczne w sterowniku temperatury dolnego zrodla?? Czy to ja jestem jakis poszkodowany, tudziez chlopaki czegos tam nie dopatrzyli przy instalacji??

 

dzieki

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka :)

hm jestem zdegustowana :( ..kto jak kto ale Nibe ??? takie numery z glikolem :o ...to nie wiedzą co kupują w jakim stężeniu z jakimi dodatkami i od kogo ??? ..a co to była ich piewsza instalacja ? nie mają stałych dostawców ? ....

 

Dobór PC przy grawitacyjnej jest normalny to przy mechanicznej ( rekuperator ) można zastosować mniejsżą .

Jak nie jest zaznaczone w arkuszu tzn że wentylacja grawitacyjna .

 

Glikolu w kolektorze się nie wymienia owszem moze coś się zacząć dziać ale wtedy o tym powie temp. DZ ( przykład ze złym glikolem ) moze wyłączać się awaryjnie PC ( niskie ciśnienie ) lub dt DZ bedzie nie taka jak trzeba . Może utworzyć się lód w instalacji wtedy pompa obiegowa DZ jest rozgrzana . Zjawiska związane z korozją występują w minimalnym stopniu więc nie ma potrzeby wymiany trzeba tylko wyeliminować te usterki ( np. odpwiedni glikol , odpowiednie ciśnienie , odpowietrzenie - te sprawy to raczej na początku eksploatacji )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do rwxw. Jak długie masz pętle kolektora ....nie mogę sobie wyobrazić twoich 200 m rury w 15 metrowym wykopie :).

W arkuszu zużycia na dole jest zakładka, w której opisałem moją instalację. Muszę to wrzucić w jakieś inne miejsce, chyba do nowego wątku typu "instalacja pc tymi ręcami" :wink:. Rozstaw spiral mam co 4-5m, długość rowów 25-30m. Nie ma studzienki, więc trochę metrów rur poszło na podłączenie do domu.

Czy coś się urodziło w pliczku zużycie energii PC czy też ja powinienem zmienić okulistę?

Dziś o 22.19 ktoś wszystko skasował, ale na szczęście google mają wersjonowanie i przywróciłem poprzednią wersję. Mam nadzieję, że za często to się nie będzie powtarzać, bo trzeba będzie przyblokować dostęp tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

100W wystarcza na 800m i delta dz=1,7 - pięknie.

Teraz mam 0.4/2.5, pompa Wilo Star RS25/6, pracuje na 3-cim biegu i zużywa 93W. Też mnie to dziwi. Może taki efekt daje tańszy i mniej lepki roztwór spirytusu ? Mam nadzieję, że się nie zrobi ocet...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czy coś się urodziło w pliczku zużycie energii PC czy też ja powinienem zmienić okulistę?

 

Oj chyba faktycznie trzeba zmienić okulistę :lol: A swój post usunąłem, jak tabelki się pojawiły.

 

Dziś o 22.19 ktoś wszystko skasował, ale na szczęście google mają wersjonowanie i przywróciłem poprzednią wersję. Mam nadzieję, że za często to się nie będzie powtarzać, bo trzeba będzie przyblokować dostęp tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

 

Paskuda jakaś albo "zazdrosny gazownik"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto ma przewymiarowany... Ja mam!!!!!!!!!

Wiem, miałem Cię na końcu języka. Nie skorzystałeś też ze standardowej ceny 100zl/mb, lecz kombinowałeś inaczej. Czyli jak zwykle kombinacja popłaca. :wink: A jeszcze ktoś ?

 

Ja też mam .

 

hm jestem zdegustowana undefined ..kto jak kto ale Nibe ??? takie numery z glikolem ...to nie wiedzą co kupują w jakim stężeniu z jakimi dodatkami i od kogo ??? ..a co to była ich piewsza instalacja ? nie mają stałych dostawców ? ....

 

Niektórzy instalatorzy Nibe do wykonania kolektorów korzystają z podwykonawców, wtedy to oni leją glikol lub biorą na siebie tylko sam montaż pompy i podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?

I want to believe ... :(

Pytanie co prawda jest mało precyzyjne, bo to w końcu zależy od wielkości domu i jego zapotrzebowania na ciepło, ale moja PC mieści się w tych granicach. W grudniu, gdy temperatury przez ok. tydzień spadły poniżej -15st. C koszt energii zużytej przez pompę ciepła wynosił ok. 180zł (nie mam niestety podlicznika), ale średnia miesięczna opłata w sezonie grzewvzym nie powinna przekroczyć 150zł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś PC chodzi absolutnie bez żadnego kłopotu, w domu jest ciepło, a PC" spala" nie więcej niż 150 zł/mies przy normalnej zimie (dość porządnej, jak obecnie)?

I want to believe ... :(

 

Myślę ,że mogę napisać,że u mnie pracuje bez kłopotu.Nie mam podlicznika na PCi ale szacunkowo wyszło u mnie w grudniu troszke wiecej niż te 150 zł o jakieś 10 -15zł :wink:

To prawda co napisano wyżej,ciekawi,zainteresowani nie posiadający i Ci którzy maja jakiś problem tu najczęściej zagladają. Najczęściej po pomoc,upewnienie się itp.Tak było i ze mną ,teraz śledzę sobie wpisy z ciekawości.

U mnie w tej chwili DZ 2,5C/-0,3C, kolektor poziomy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa 12kW, kolektor pionowy pięć odwiertów w sumie 190 m, powierzchnia ogrzewana 170 mkw,

 

byc moze sie myle ale jezeli kolektor pionowy sklada sie z pieciu odwiertow dajacych w sumie 190m czyli kazdy z nich powinien miec oklo 40m, z tym ze kazde 15 m nie powinnis my brac pod uwage poniewaz temp. tam jest nizsza czyli byc moze w tym tkwi problem jezeli nawet odliczymy tylko po 10m na kazdy odwiert daje to 50 m czyli w sumie 140m a nie 190. jezeli sie myle to mnie poprawcie ale uwazam ze lepiej jest zrobic mniej odwiertow ale glebiej bo sa mniejsze straty, fakt koszt moze byc wiekszy ale nie ma takich problemow.

 

dzięki.

Niestety warunki gruntowe nie pozwalały na głębsze wiercenie (iły i kamienie blokujące wiertło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramotki ...

a co tzn na drugim biegu ? a od kiedy w Nibe są biegi? ( biegi dwa to są w CK ) ..a moze chodzi Ci o pompę wewnętrzną w PC ? a moze masz przesunięcie na +2 i to nazywasz biegiem ?

Owszem Sys się śmieje z IVT :) ( kazdy jakiś slogan reklamowy może wymysleć a że dają się laiki nabrać to inne sprawa ) a co z NIbe? ..przecież Oni zawsze byli super ( serwis ) i pozwoliłeś sobie żeby Cię zostawili z problemem akurat jak jest tak zimno ??? ...

może nie działa cały kolektor DZ .? ( wszystkie nitki ) ..niska temp DZ a Oni co na to ???

czy taka temp. to jest po pracy PC np. 3 czy 5 godzinach ...czy np. po pół godzinie pracy ( czyli na początku po ustabilizowaniu się po dłuzszej przerwie ) ?

Wydaje mi się że ten alarm to cos zdecydowanie nie tak z DZ

owszem kazali zmiejszyć krzywą ..czyli z 7 na 5 ..leci mniej ( wizualnie z wykresu co najmniej o 8 *C ) czyli niżej dogrzewa i bardziej daje radę przy tych niskich tem .DZ ...a ciekawe czy masz ustawioną jakąs min . temp na DZ bo u Was taką można ustawić .....

i ta ciepła woda ., sama się zmieniła ? tak było napisane w okienku ? a moze obok była jakaś wartośc w nawiasie ? ( jak nie w okienku to skąd byś wiedział że akurat tyle ma . przeciez nie zmierzyłeś termometrem )....

Nie poddawaj się ....niech przychodzą i działają ....i to raz dwa ..bo zimno a co na lato czekają ? ....

 

tak, te biegi to na pompie wewnętrznej

temperatury, które podałem to odczyt z momentu wystąpienia alarmu.

Temp. DZ muszę sprawdzić, na pewno jest opcja jej ustawienia.

Co do CW, teraz jest już w normie, nie wiem czemu na krótko tak skoczyła. To był po prostu komunikat "temp. CW 54 st." i rzeczywiście była gorąca. Ale teraz jest już w zadanej normie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 'ramotki'

Czy poradziłeś już sobie z tym alarmem? Mamy pompę NIBE i też był z nią problem. Ciągle wyskakiwał alarm niskiego ciśnienia '51', pomimo wielu prób ze zmianą ustawień.

Okazało się, że zastosowany u nas glikol zamarza już w temperaturze -5st. Instalator sprawdzał temperaturę zamarzania jakąś pompką kupioną w sklepie motoryzacyjnym, która pokazywała temp. zamarzania -21st, po czym serwisant sprawdził refraktometrem i wyszło to -5.

Dodatkowo układ był tak zapowietrzony, że pompa pracowała na jednym odwiercie. Po wymianie części glikolu i i osiągnięciu niższej temp. zamarzania oraz po odpowietrzeniu układu problemy skończyły się, chociaż wydaje mi się, że cały czas mamy jeszcze zapowietrzone dolne źródło.

Sprawdź temperaturę gazu gorącego - powinna być ok. 60 st. i zasysanego - sprężarka w ustawieniach fabrycznych przy - 8st. wchodzi w alarm, a idealna temp. to 4 st. u nas jest teraz 3 st.

Jeśli napisałam coś od rzeczy, przepraszam, też, jak pytający 'ramotki' jestem lajkonikiem.

 

cholera, zmartwiłaś mnie tym glikolem. Muszę ściągnąć tego instalatora jak najszybciej, bo wkurza mnie jak coś za co zapłaciłem kupę kasy nie działa na 100%.

Temp. gazu gorącego nie jest stała. U mnie przy grzaniu CW rośnie do ok. 90 stopni, potem spada do ok 40 i tak w kółko. Nie wiem czy tak ma być :roll:

Dzięki za wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś się urodziło w pliczku zużycie energii PC czy też ja powinienem zmienić okulistę?

Dziś o 22.19 ktoś wszystko skasował, ale na szczęście google mają wersjonowanie i przywróciłem poprzednią wersję. Mam nadzieję, że za często to się nie będzie powtarzać, bo trzeba będzie przyblokować dostęp tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

 

Dywersanci z PeGeNiGe :wink: ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się ze nie nalezy przesadzać ..owszem w Szwecji tak liczą że odejmują te 15 metrów i w Solis jest wykres to pokazujący ( że ta warstwa jest obojętna bo raz podnosi się temp. w lecie a raz obniża w zimnie ) ale przecież poziomy też działa na indentycznej zasadzie .

U Ramotki owszem mozna uznać że na taki dom (170 mkw ) jest jakby przwymiarowana w/g zasad o których tu mówimy ( liczymy przeważnie 50 W z metra kw ...czyli 170x50= 8,5 kW )

ale z drugiej strony skoro ma 11,7/2,5 kW ( 0/35 *C ) czyli moc chłodnicza 9,2 kW ..czyli 9200W:50 W =184 mb kolektora ..oczywiscie że w zaleznosci jaka gleba moze być go mniej i wiecej ale przyjmują 50 W /m przy poniowych i wtedy 190 odwiertów jest ok ...i jeszcze pewnie jest połączony jakoś więc ma i poziome odcinki .

Pewnie że można byłoby zrobić i dużo wiecej ale nie zawsze jest to możliwe i nie tylko ze względu na cenę ale i na podłoże .

Uważam że nie jest problemem taka wilelkość kolektora ale to jaką osiaga temp. ..a jak wiemy z róznych powodów moze być taka ( nieodpowiednio zasklepione otwory, ciśnienie , zapowietrzenie , jakaś nitka moze w ogóle nie działać ..)

Tu art ...jak działa kolektor pionowo-poziomy ...i jakie osiagają temp. poszczególne nitki ....( poziome :)

http://www.fulereny.blink.pl/mum/w.p-p.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt mi nie chce powiedzieć ile powinienem mieć więcej kasy na budowę, żeby mieć PC, a nie jakiś inny piec olejowy.

To proszę jeszcze o informację, kiedy najpóźniej muszę załatwiać sprawę wybrania dostawcy PC i kolektora, czy kiedy będę zaczynał fundamenty, czy mogę później?

Z tego co wyczytałem, to jednak chyba powinienem dać sobie spokój z kolektorem pionowym. Działkę mam ok. 1800m, a więc jest gdzie kopać, tylko z tego co wiem, to nic nad kolektorem nie można sadzić oprócz trawki, czy są jakieś odstępstwa ??

Pozdrawiam

Laik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam posadzone karłowe drzewa iglaste - takie do max. 3 m wysokości. Z tego co wiem nadaj się też karłowe jabłonie i inne rosliny sadownicze. można też robić ogródek warzywny. zasada jest prosta - nie mogą to być drzewa o głębokim systemie korzeniowym -czytaj palowym, a więc sosny, jodły, dęby. Ale i w tej zasadzie jest odstępstwo.Otóż jeśli będą dobrze nawodnione - np.linią kroplującą to nie będą miały potrzeby szukania wody głęboko,a co za tym idzie nie wytworzą głębokiego systemu korzeniowego. Generalnie jednak mimo to nie powinno się sadzić drzew dużych. dlatego ja mam u siebie sosnę bośniacką compact gem, kosodrzewiny, karłowe świerki:białobok, maigold, lucky strike czy jodłę koreańską -też karłową. oprócz tego dużo zncznie mniejszych krzaczorów: igri, cyprysy, berberysy itd. pozdrawiam. swimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt mi nie chce powiedzieć ile powinienem mieć więcej kasy na budowę, żeby mieć PC.....

wybrania dostawcy PC i kolektora, czy kiedy będę zaczynał fundamenty, czy mogę później?

To zależy jak będziesz chciał to zrobić. Masz 3 możliwości:

1) kupić wszystko "w pudełku" - jak widać po kilku ostatnich postach też nie ma gwarancji sukcesu

2) rozbić na wykonanie kolektora i instalację pc, instalację kolektora wykonać we własnym zakresie - ryzyko że coś spartolisz

3) zrobić wszstko we własnym zakresie i a kupić tylko pc - nieco większe ryzyko że coś spartolisz

W przypadkach 2 i 3 nie powinno być problemu z uzyskaniem porad i konsultacji od sprzedawcy, ja muszę pochwalić StE, że można się było od nich trochę dowiedzieć. Bazując na swoim eksperymencie z pc i wyborem drogi nr 3, mogę stwierdzić, że minimalny koszt wykonania instalacji dla pomp o mocy rzędu 6-11kW to około 8-10kzł + cena pompy + cena zbiornika na cwu jeśli chcesz mieć cwu z pc. Jest to koszt instalacji wykonanej we własnym zakresie z kolektorem poziomym i samodzielnym zakupem pc. Najtańsze nowe pc można zneleźć w necie za kilkanaście kzł. Ten koszt nie obejmuje instalacji podłogówki. Może też być dowolnie zaokrąglony w górę przez różne firmy/wykonawców. Jeśli sam nie chcesz nic robić, to musisz pytać wykonawców zakładających instalacje pc o oferty. Na paru ostatnich stronach ludzie pisali jakie oferty mieli i za ile. Jeśli będziesz miał inne źródło ciepła to podłogówkę też warto mieć, więc jej nie wliczam. Trudno mi też powiedzieć, czy instalacja podłogówki będzie o wiele droższa niż zwykłych grzejników, jeśli tak, to różnice nie powinny być duże.

Na pc możesz się zdecydować mając starą kamienicę. Jeśli zaczynasz budowę, to w fundamentach warto zrobić przepust (w sumie zwykłą dziurę) na rury ewentualnego kolektora, żeby później nie kuć. Ja wpadłem na pomysł instalacji pc już w gotowym domu i też nie było wielkich problemów z zaciągnięciem 8 końców rury kolektora do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt mi nie chce powiedzieć ile powinienem mieć więcej kasy na budowę, żeby mieć PC, a nie jakiś inny piec olejowy.

To proszę jeszcze o informację, kiedy najpóźniej muszę załatwiać sprawę wybrania dostawcy PC i kolektora, czy kiedy będę zaczynał fundamenty, czy mogę później?

Z tego co wyczytałem, to jednak chyba powinienem dać sobie spokój z kolektorem pionowym. Działkę mam ok. 1800m, a więc jest gdzie kopać, tylko z tego co wiem, to nic nad kolektorem nie można sadzić oprócz trawki, czy są jakieś odstępstwa ??

Pozdrawiam

Laik

 

Trochę mało danych podałeś, poza tym od tego są firmy wykonujące instalacje grzewcze. Ile poprosiłeś o oferty i co dostałeś?

 

Dojścia kolektorów zazwyczaj robi się po wykonaniu ścian fundamentowych ale przed wylaniem chudziaka. Można też zrobić przepusty w ścianach fundamentowych. Wszystko powinien wykonać / nadzorować instalator więc należy go odpowiednio wcześnie wybrać.

 

Jak masz warunki na poziomy to rób poziomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...