Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

 

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

 

Brakuje w zestawieniu Climakomfortu

Z przedstawionych najtaniej wychodzi Thermogolv, Ecopower i Ecopol. To dobre pompy? Mają wysoki COP?

 

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

 

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

 

Brakuje w zestawieniu Climakomfortu

Z przedstawionych najtaniej wychodzi Thermogolv, Ecopower i Ecopol. To dobre pompy? Mają wysoki COP?

 

 

Maciej

 

Nie brakuje, po prostu nie chciałem kupować drugiej pompy do cwu, skoro większość urządzeń ma grzanie cwu w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

 

...

 

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

 

Tabelka powinna być uzupełniona o długość kolektora w podanej cenie - u mnie w ofertach wahało się to od 100 do 200 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla leniwców, którym nie chce się wysłać kilku mejli z zapytaniami ofertowymi.

 

...

 

Są to oferty dla domu o pow.uż. 140m2 ocieplonego 20cm styropianu, w dachu od 20 do 30cm wełny, w podłodze 11cm styro. w całym domu podłogówka.

 

Co obejmują te oferty :o ? - bo u mnie do domu 141m2 wyszło 60 tys zł razem za IVT 9kW z kolektorem 160m i podłogówką pokrywającą 120m2

 

To było co prawda w 2007, złotówka była mocniejsza, ale też wtedy była absolutna górka cenowa w budowlance, za bloczki BK24cm płaciłem po 16 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelka powinna być uzupełniona o długość kolektora w podanej cenie - u mnie w ofertach wahało się to od 100 do 200 m.

 

Każdy sam powinien sobie zrobić podobną tabelkę żeby wybrać odpowiednio dla swoich warunków, ja to robiłem z rok temu jak sam musiałem podjąć decyzję.

 

Kiedy po jakimś czasie firmy do mnie dzwoniły porozmawiać odnośnie oferty wystarczyło zerknąć do tabelki i wszystko w jednym miejscu widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tabelka powinna być uzupełniona o długość kolektora w podanej cenie - u mnie w ofertach wahało się to od 100 do 200 m.

 

Każdy sam powinien sobie zrobić podobną tabelkę żeby wybrać odpowiednio dla swoich warunków, ja to robiłem z rok temu jak sam musiałem podjąć decyzję.

 

Kiedy po jakimś czasie firmy do mnie dzwoniły porozmawiać odnośnie oferty wystarczyło zerknąć do tabelki i wszystko w jednym miejscu widać.

 

Oczywiście że tak, też robiłem tabelkę, chodzi mi o to, że oferta może być pozornie tańsza jeśli np. jedna zakłada 120 mb kolektora i jest za 50 tys a druga za 54 tys zakłada 200 mb kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rwxw, klimaw, wit74, HenoK

dzięki za podbudowujące odpowiedzi !

 

Rozumiem, że jak wszystko gra, to forum bardziej się czyta (bo o czym tu pisać) - tym nie mniej jednak potencjalny inwestor może zniechęcić się opisywanymi problemami .. Nie każdy jest przecież mechanikiem, modelarzem, byłym harcerzem czy złotą rączką - i nie każdy wyssał z mlekiem matki zdolności techniczne ... Są też piwowarzy, piekarze i muzycy na tym świecie, dla których budowlanka jest czarną magią - a domy tez chcą posiadać ;-) ... dodatkowo moja żona uwielbia ciepło i jak PC nie sprawdzi się, rozwód murowany

 

To już niemal dom pasywny musiałby być.

Pasywny nie jest, ale też i nie taki normalny - mieliśmy na myśli budowę tego energooszczędnego maluszka

http://www.lipinscy.pl/pl/project/details/id/51

Mamy zamiar budować z silki (bo zachęcają na tym forum) - a jeśli już PC, to i reku i inne wynalazki. Rejon dość ciepły - okolice Wrocławia.

 

A czy znajdzie się dobra dusza z okolic Wrocławia, która ma już PC i jest zadowolona (lub nie) i może pokazać to cudo w działaniu? Lub też wrocławski spec od PC (i nie tylko) oraz domów energooszczędnych, który bezpłatnie (lub odpłatnie) wspomoże swoją wiedzą ? Nie chciałbym otwierać drzwi już otwartych - a nie damy rady z żoną przeryć całego forum i miliona wątków, by ustrzec się błędów (już na poziomie projektu ..)... Wiem, że jest wątek "wrocławski", ale tu są sami "pompiarze" i pytanie nadaje się bardziej do tego wątku ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To już niemal dom pasywny musiałby być.

Pasywny nie jest, ale też i nie taki normalny - mieliśmy na myśli budowę tego energooszczędnego maluszka

http://www.lipinscy.pl/pl/project/details/id/51

Mamy zamiar budować z silki (bo zachęcają na tym forum) - a jeśli już PC, to i reku i inne wynalazki. Rejon dość ciepły - okolice Wrocławia.

 

Przy takim metrażu i z rekuperacją to z PCi 150zł/miesiąc w sezonie grzewczym da się zrobić. Za to koszt budowy domu za m2 trochę skoczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -

jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?

W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?

Z góry dziękuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najtańsze są polskie pompy Ecopol i Ecopower. Obie mają sprężarki Scroll firmy Copeland, chyba podobny COP (przynajmniej Ecopower podaje na stronie dane techniczne COP = ok. 4,1).

 

Jeśli się ma gaz ziemny przy granicy działki, to takie rozwiązanie jest jednak tańsze, bo różnica między pompą ciepła a piecem na gaz ziemny (ok. 10-20 tys. przy najtańszej pompie ciepła) może się zwrócić (o ile ceny gazu/prądu się nie zmienią) za 10-15 lat.

 

Chyba że założy się tak jak Ecopol na swojej stronie, że komin pieca gazowego trzeba poddawać przeglądom, instalacje grzejnikową i piec wymieniać co 15 lat, natomiast pompę ciepła co 30 lat, a dolne źródło i podłogówkę w ogóle nie wymieniać w całym czasie eksploatacji budynku...

Ciekawe...

Z kolei instalacja pompy ciepła ma pewne wady/ograniczenia:

1. Konieczność przeznaczenia sporej części działki na ogród - nawet altany postawić na kolektorze poziomym nie można (nikt nie dolicza tego kosztu do ceny instalacji). Albo droższa jeszcze instalacja z kolektorem pionowym.

2. Żeby PC działała efektywnie, to tylko podłogówka. Idę o zakład, że kafle/panele podłogowe zużywają się szybciej w salonie i sypialniach, gdy nie są przykryte dywanem lub wykładziną, stąd pewnie konieczność ich częstszej wymiany (nikt nie dolicza tego kosztu do ceny instalacji).

3. Spanie na "ciekach wodnych" w postaci podłogówki (to argument "przeciw" mojej żony). Jaki to ma wpływ to nie wiem.

4. W 30-letni bezawaryjny i bezproblemowy okres eksploatacji pompy ciepła nie chcę mi się wierzyć. Tzn. jest to możliwe, ale na pewno nie w każdym przypadku, dlatego zakładanie tego z góry, to tak jakbym kupował lodówkę, żeby miała służyć przez 30 lat. Nie robię tego, zakładam z góry, że pochodzi ok. 10 lat, może 15 lat, potem jej używanie będzie nieekonomiczne ze względu na wysokie zużycie energii i ew. naprawy. A instalacja PC/CO jest przecież większa i bardziej skomplikowana niż lodówka, choć co do zasady działa podobnie... 15-20 lat to chyba maksymalne rozsądne założenie.

 

Czyli pompa ciepła ze względu na wysokość inwestycji jest droższym rozwiązaniem niż gaz ziemny, jeśli przyłącze jest krótkie. Różnicę bym określił na jakieś 20 tys. PC jest za to bardziej "czystym" rozwiązaniem, nowocześniejszym, i jeśli instalacja byłaby wykonana prawidłowo, to za te 10-15 lat można wymienić pompę ciepła na nowszą, bez zmiany dolnego źródła i podłogówki.

 

Jeszcze jedno - im większy dom, tym różnica w kosztach w stosunku do ogólnego kosztu budowy domu jest mniejsza. Dla domu 200-250 m2 różnica 10-20 tys. za instalację CO/CWU nie jest jakaś przytłaczająca... Wygoda i bezpieczeństwo (zatrucie czadem/wybuch) są większe w przypadku PC...

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba podobny COP ...

 

o ile ceny gazu/prądu się nie zmienią) za 10-15 lat.

 

...

nawet altany postawić na kolektorze poziomym nie można (nikt nie dolicza tego kosztu do ceny instalacji).

...

. Idę o zakład, że kafle/panele podłogowe zużywają się szybciej w salonie i sypialniach, gdy nie są przykryte dywanem lub wykładziną,

...

3. Spanie na "ciekach wodnych" w postaci podłogówki (to argument "przeciw" mojej żony).

...

4. W 30-letni bezawaryjny i bezproblemowy okres eksploatacji pompy ciepła nie chcę mi się wierzyć.

 

 

Te różnice w COP to są zdaje się jak zużycie paliwa w samochodach klasy kompakt z silnikiem o tej samej mocy. Więcej zależy od poprawności dobrania i instalacji dolnego i górnego źródła.

 

Ceny prądu i gazu się zmienią, i to bardzo

 

bez przesady z tą altaną

 

Wszytkiego dywanami nie przykryjesz. Poza tym z podłogówką jest sympatycznie i bez dywanów. I dużo łatwiej wtedy utrzymać czystość.

 

Pomijając że "cieki" to bzdura zwracam uwagę że podłogówka działa w układzie zamkniętym.

 

20 lat zupełnie wystarczy ale ponoć sprężarki spiralne wytrzymują bez problemu 70-80 tys godzin pracy, a koszt wymiany pozostałych elementów jak pompki, zawory jest raczej niewielki, tak że to 30 lat nie jest takie całkiem nierealne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -

jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?

W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?

Z góry dziękuję za odp.

 

to zależy czy pompa ma w sobie zbiornik na cw

 

generalnie pompa plus bufor = 3m2

 

swoją drogą, ja bym przemyślał kwestię czy montować w ogóle bufor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te różnice w COP to są zdaje się jak zużycie paliwa w samochodach klasy kompakt z silnikiem o tej samej mocy. Więcej zależy od poprawności dobrania i instalacji dolnego i górnego źródła.

 

No to sporo się różnią. Jeśli chodzi o COP, to chyba najlepsza propozycja to Zirius, bo pracuje na zasadzie bezpośredniego parowania, a więc o jedną wymianę ciepła mniej w układzie. Podobnie działa Clima Komfort (bezpośrednie parowanie), ale tylko w przypadku kolektora poziomego.

Ciekawe, czy można kolektor Ziriusa w odwiert pionowy włożyć?

 

 

Ceny prądu i gazu się zmienią, i to bardzo

 

 

Uważam, że gazu wzrosną (bo ograniczona ilość jeszcze została), prądu spadną (bo powoli zastępuje inne formy energii).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory przy bezpośrednim parowaniu są krótsze i zakopane dużo bliżej powierzchni, i cały zysk z jednego wymiennika mniej bierze w łeb.

 

A dlatego są poziome bo tam olej ze sprężarki lata w DZ i przy pionowym nie wróciłby do sprężarki co skutkuje zatarciem.

 

(Chociaż coś mi się kołacze po głowie że ktoś miał z pionowym w ofercie. Pewnie Bonetka będzie wiedziała ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolektory przy bezpośrednim parowaniu są krótsze i zakopane dużo bliżej powierzchni, i cały zysk z jednego wymiennika mniej bierze w łeb.

 

A dlatego są poziome bo tam olej ze sprężarki lata w DZ i przy pionowym nie wróciłby do sprężarki co skutkuje zatarciem.

 

(Chociaż coś mi się kołacze po głowie że ktoś miał z pionowym w ofercie. Pewnie Bonetka będzie wiedziała ;) )

 

No właśnie - jaki producent oferuje pompę z bezpośrednim parowaniem przystosowaną do kolektora pionowego?

 

Clima Komfort i Oschner na pewno nie, Zirius nie wiem, a poza tym to jakie jeszcze są pompy z bezpośrednim parowaniem?

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociażby:

Geothermia

http://www.geothermie.pl/pg-11-23.html:

http://www.geothermie.pl/acms-11.html&mod=Gallery&shprod=74&shcatc=2&shquery=&shwhere=&sorttype=&resultcol=

Fonko

http://www.geoterm.com.pl/fonko.html

Zirius nie robi z pionowym bezposredniego ...owszem ma w ofercie i z posrednim ale chyba na polski rynek nie sprowadzają ( jest tyle innych z pośrednim i tu nie byliby konkurencyjni ...a z bezpośrednim są :)

 

wiecie , byłam dzisiaj z wizytą u jednego z czołowych instalatorów . Montują rózne PC ..i uciełam sobie dyskusję na temat temp. dolnego zródła. Oni mają praktykę ...okazuje się że pionowe w/g nich jednak mają obecnie wyzszą temp. niż poziome o 1-2 *C ..

szkoda że nie możemy zrobić takich badań sami ...np. jednego dnia ( wiem ze różne kolektory i rózne PC i różna pogoda ...ale jednak gdyby w jakimś czasie np. wieczorem ...każdy odczytał np. po pół godzinie pracy spręzarki ( żeby się ustabilizowała ) temp. wejściową DZ ...dało by to jakiś obraz ....

no wiem że Kimawek :) biłby wszytkich na głowę ...ale tak ogólnie moglibyśmy zobaczyć jak to się kształtuje .....i czy rzeczywiście występuje taka prawidłowość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też myślę o pompie ciepła. Mam kilka wycen, ale z uwagi na warunki gruntowe jakie mam tj. woda na głębokości 80-100 cm skłaniam się do pomp z bezpośrednim odparowaniem. Nie wyobrażam sobie kopania pod rurę z glikolem na poiomie 150-200 cm. Do końca nie mogę się jednak zdecydować. Na działce mam staw oddalony od domu o 80 m ale wszyscy mówią, że daleko od domu by w nim położyć kolektor poziomy ( po wypompowaniu wody oczywiście)

Jeśli chodzi o bezpośrednie odparowanie skłaniam się ku

- Neuraterm - Clima Comfort ( droższa, czy lepsza ?)

- Zirrius - Terrmoglov ( sporo tańsza )

 

Jeśli chodzi o normalne pompy to porównujac oferty, najlepszą cenowo posiada Firma Nateo. Komplet pompa Smart+ 14 kW + kolektor poziomy + montaż ~ 40-42 tys. Mało osób jednak ma tę pompę albo nie chce się dzlielić opiniami na jej temat. Inni producenci jak IVT, Viesmann poza moim zasięgiem.

 

Dom mam już na wykończeniu. Powierzchnia 200 m 2 (4 osoby), wszędzie podłogówka. W łazience grzejnik drabinkowy. Rurki położone wszędzie co 12,5 cm w łazienkach co 10 cm. Wylewki zrobione, tynki również, poddasze też. Czas na "piec" a ja nie mogę podjać decyzji którą pompę wybrać ?

Czy decydować sie na bezpośrednie odparowanie czy tradycyjną. Która ma będzie miała lepszy COP w moich warunkach gruntowych.

Proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam

 

w.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chociażby:

Geothermia

http://www.geothermie.pl/pg-11-23.html:

http://www.geothermie.pl/acms-11.html&mod=Gallery&shprod=74&shcatc=2&shquery=&shwhere=&sorttype=&resultcol=

Fonko

http://www.geoterm.com.pl/fonko.html

Zirius nie robi z pionowym bezposredniego ...owszem ma w ofercie i z posrednim ale chyba na polski rynek nie sprowadzają ( jest tyle innych z pośrednim i tu nie byliby konkurencyjni ...a z bezpośrednim są :)

 

O, dziękuję bardzo :-) Ale to Fonko i geothermie to jakiś wynalazki chyba, mało popularne? Gdzie indziej o nich nie spotkałem informacji

 

wiecie , byłam dzisiaj z wizytą u jednego z czołowych instalatorów . Montują rózne PC ..i uciełam sobie dyskusję na temat temp. dolnego zródła. Oni mają praktykę ...okazuje się że pionowe w/g nich jednak mają obecnie wyzszą temp. niż poziome o 1-2 *C ..

szkoda że nie możemy zrobić takich badań sami ...np. jednego dnia ( wiem ze różne kolektory i rózne PC i różna pogoda ...ale jednak gdyby w jakimś czasie np. wieczorem ...każdy odczytał np. po pół godzinie pracy spręzarki ( żeby się ustabilizowała ) temp. wejściową DZ ...dało by to jakiś obraz ....

no wiem że Kimawek :) biłby wszytkich na głowę ...ale tak ogólnie moglibyśmy zobaczyć jak to się kształtuje .....i czy rzeczywiście występuje taka prawidłowość

 

 

Jakby porównać takiej samej długości pionowy z poziomym, to pionowy by miał wyższą temperaturę. Tyle że nikt nie robi pionowego o długości 1,5-2,0 x powierzchnia ogrzewana, tak jak w przypadku poziomych, a raczej trochę powyżej 1,0 x powierzchnia ogrzewana (bo starcza).

 

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o takie same długości jednego i drugiego ...chodzi o temp. w pionowych i poziomych obecnie ..nie ważne jakich i gdzie i jak dobranych ( lepiej czy gorzej ) .....po prostu jaką temp. mają DZ ..u mnie np. 3,5 *C ...( po ustabilizowaniu się - pionowy )

a ciekawe jaką mają w bezposrednim ...o nim też nie mozna zapominać :)) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o takie same długości jednego i drugiego ...chodzi o temp. w pionowych i poziomych obecnie ..nie ważne jakich i gdzie i jak dobranych ( lepiej czy gorzej ) .....po prostu jaką temp. mają DZ ..u mnie np. 3,5 *C ...( po ustabilizowaniu się - pionowy )

a ciekawe jaką mają w bezposrednim ...o nim też nie mozna zapominać :)) ...

 

Acha, chyba że tak :-)

 

Podejrzewam - ja, laik - że w poziomych będzie lekko poniżej zera. Stąd w przypadku pionowego lepszy COP. Oj, żeby mieć tak w rodzinie stryjka wiertacza :-D co by za połówkę wywiercił

 

 

Różnica w temp. pionowego i poziomego to kilka stopni. Tyle też wynosi różnica temperatur przy przemianie temperatury medium pośredniego (glikolu) na temperaturę czynnika chłodniczego. Czyli w przypadku bezpośredniego parowania COP jest zbliżony do glikolowego (pośredniego parowania) z sondą pionową. Za bezpośredniego parowania przemawia jeszcze brak pompy obiegowej DZ. Chyba się nie mylę?

 

Thermogolf the way to go! 8) Thermogolf jest propanowy (bezp. parowania), nie wymaga pompki obiegowej i grzeje CWU (w przeciwieństwie do Neuratherm Clima Komfort). No chyba że ktoś ma małą działkę albo warunki gruntowe niepozwalające na położenie poziomego kolektora... Tak mi się przynajmniej wydaje po lekturze kilku artykułów nt. PC :-)

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...