Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

 

Baardzo mocno naciągane wyliczenia.

W praktyce PCi wyjdzie drożej, szczególnie w zestawieniu z GZ 50 i węglem.

 

 

Patrząc na forumowy arkusz zużycia energii i gazu można odnieść inne wrażenie...

 

 

Maciej

 

Myślę że cena 0,06 zł/kWh to bardzo trudna do uzyskania, praktycznie nie możliwa. Można to uzyskać grzejąc 100% w taniej taryfie przy dużym COP. Ja uważam że należy przyjmować średnią cenę prądu z eksploatacji całego domu a to jest około 0,09. U mnie to wynosi 0,097. W tabeli tam podanej wartość opałowa GZ też jest wyższa co spłaszcza przewagę PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Baardzo mocno naciągane wyliczenia.

W praktyce PCi wyjdzie drożej, szczególnie w zestawieniu z GZ 50 i węglem.

 

Patrząc na forumowy arkusz zużycia energii i gazu można odnieść inne wrażenie...

 

Maciej

 

Myślę że cena 0,06 zł/kWh to bardzo trudna do uzyskania, praktycznie nie możliwa. Można to uzyskać grzejąc 100% w taniej taryfie przy dużym COP. Ja uważam że należy przyjmować średnią cenę prądu z eksploatacji całego domu a to jest około 0,09. U mnie to wynosi 0,097. W tabeli tam podanej wartość opałowa GZ też jest wyższa co spłaszcza przewagę PC.

 

 

http://img189.imageshack.us/img189/8145/cenyogrzewania.jpg

 

(cały obrazek tutaj: http://img189.imageshack.us/img189/8145/cenyogrzewania.jpg )

 

To jest tabela stąd: http://www.wtb.pl/hot_issues/DoborUrzadzenGrzewczych.htm , do której wstawiłem aktualne dane.

 

Wynika stąd, że przy COP 4,1 nawet na taryfie dziennej jest ciut taniej niż na gazie ziemnym (zresztą nawet przy danych historycznych z 2001 roku, też wtedy przy COP powyżej 4 najtaniej było pompą ciepła).

 

Co nie dziwi, bo większość energii przy grzaniu gazem czy węglem idzie w komin. Nikt nie zasila przecież kaloryferów w temp. 2000 stopni, a tyle ma płomień. To po prostu przestarzałe źródło CO.

 

 

Pozdrawiam

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie dziwi, bo większość energii przy grzaniu gazem czy węglem idzie w komin. Nikt nie zasila przecież kaloryferów w temp. 2000 stopni, a tyle ma płomień. To po prostu przestarzałe źródło CO.

 

Otóż tak nie jest, sprawność kotłów kondensacyjnych jest na poziomie 96%,więc przez komin ucieka kilka %. Zauważ, że w tej tabeli co podałeś kocioł kondensacyjny w przypadku LPG produkuje energię z niczego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie dziwi, bo większość energii przy grzaniu gazem czy węglem idzie w komin. Nikt nie zasila przecież kaloryferów w temp. 2000 stopni, a tyle ma płomień. To po prostu przestarzałe źródło CO.

 

Otóż tak nie jest, sprawność kotłów kondensacyjnych jest na poziomie 96%,więc przez komin ucieka kilka %. Zauważ, że w tej tabeli co podałeś kocioł kondensacyjny w przypadku LPG produkuje energię z niczego :)

 

Co by nie powiedzieć, to "palenie" pompą ciepła wychodzi najtaniej. Ale jest to sprzęt za niemałą sumkę.

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skuteczność DZ zatopionego w stawie będzie zatem gorsza

Tego nie jestem pewien. +4 stopnie przy dnie utrzymują się przez cały rok poniżej paru metrów głębokosci (7-8). Zauważ, że w wodzie występuje konwekcja i mieszanie się wód. Ochłodzona poniżej +4 stopni woda będzie wypływać na powierzchnię tworząc cyrkulację, a na dnie cały czas będą +4 stopnie lub więcej (latem, jesienią), chyba że staw jest mały i płytki, to kiszka...

 

Nie pamiętam już dokładnie gdzie, ale na początku tego wątku (20-40str) ten temat był mocno wałkowany m.in. przez hydrola (a facet zna się na wodzie).

Wnioski były jednoznaczne: aby taki system przewyższał wymiennik gruntowy to trzeba go umieścić tylko w bardzo dużym i głębokim stawie, a najlepiej w płynącej wodzie, co w praktyce jest nie możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -

jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?

W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?

Z góry dziękuję za odp.

 

to zależy czy pompa ma w sobie zbiornik na cw

 

generalnie pompa plus bufor = 3m2

 

swoją drogą, ja bym przemyślał kwestię czy montować w ogóle bufor

 

Czyli co ?? bez buforka ?? ale jakis zasobnik cwu musi być ?

Doczytałam właśnie , że jak chatka ma dużą bezwładność (podłogówka na całości , silikaty) to rzeczywiście wielki bufor niepotrzebny - to prawda ?

Z góry dzięki za "oświecenie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicho na forum, wszyscy odgarniają śnieg...

 

zuzu, jak masz dobrą izolację poziomą, to podłogówka (posadzka, a najlepiej płyta fundamentowa) robi za bufor.

 

Artykuł - w sumie nie wiem co miał na celu. No bo która PCi ma na dole 30stC??? :o

I kto ma u góry 50stC???

Nie trzeba tęgich głów na uczelni, aby wiedzieć to co zawarto w podsumowaniu.

Czyli nie ma tam nic ponad to co na FM.

A może Oni nie wiedzą, że jest forum z tak obszernym wątkiem...? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cicho na forum, wszyscy odgarniają śnieg...

albo śpią snem zimowym ;)

 

zuzu, jak masz dobrą izolację poziomą, to podłogówka (posadzka, a najlepiej płyta fundamentowa) robi za bufor.

 

no mam.. w planach płytę z podłogówką ;) czyli już bufora nie potrzeba do grzania , ale co z cwu ?

 

I jeszcze mini pyt. - czemu gościu z Thermoglov-a wpisał mi bufor 500 l w ofertę ?

 

p.s. wiem ,że to takie prymitywne pytania są ;) obiecuję , że w przyszłości postaram się o bardziej wydumane ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wyszukiwarka FM nie chce ze mną współpracować , google też nic ciekawego nie wyświetla , to proszę o info z pierwszej ręki -

jakiej wielkości pomieszczenie jest potrzebne by zamontować PC plus bufor (max 500l) ?

W jakiej wielkości pomieszczeniu mieszczą się wasze PC ?

Z góry dziękuję za odp.

 

to zależy czy pompa ma w sobie zbiornik na cw

 

generalnie pompa plus bufor = 3m2

 

swoją drogą, ja bym przemyślał kwestię czy montować w ogóle bufor

 

Czyli co ?? bez buforka ?? ale jakis zasobnik cwu musi być ?

Doczytałam właśnie , że jak chatka ma dużą bezwładność (podłogówka na całości , silikaty) to rzeczywiście wielki bufor niepotrzebny - to prawda ?

Z góry dzięki za "oświecenie"

 

u mnie to zajmuje tylko tyle ile zajmuje bufor czyli 1m2 ... Reszta jest poza domem :wink:

 

Widze, że temat nie wygasa ...

 

pozdrawiam

Roland

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

]

 

Najbardziej rozbawił mnie sposób szacowania temp. parowania i skraplania na podstawie pomiaru temp. w rurociągach oraz przyjmowanie nominalnych warunków pracy z wymiennikiem gruntowym na poziomie 10°C.

 

No i jeśli PCi jest zoptymalizowana na pracę np. w temp. 0/50, to jasne że wsp. "doskonałości obiegu" jest najwyższy w tych temp. Natomiast w temp. parowania wyższej lub w temp. skraplania niższej jest gorszy co wynika z doboru elementu dławiącego, który ma ograniczony zakres regulacji, a spory wzrost wydajności chłodniczej powoduje, że dławienie jest zbyt duże. Dobór elementów automatyki, średnice rurociągów powinny być dobrane na parametry pracy w jakich urządzenie będzie pracowało głównie. Jeśli urządzenie jest zoptymalizowane na dane warunki pracy, to testowanie jego efektywności w tak skrajnie róznych warunkach jest nieporozumieniem. To tak jakby testować zużycie paliwa w samochodzie pod górę, pod wiatr i z otwartymi szybami.

 

Oczywiście bezpośrednie odnoszenie temp. skr. i par. w stosunku do temp. cieczy dla tak szerokiej zmiany warunków pracy jest ingnoranctwem. Różnice te zależą bowiem także od wielkości przepływu oraz aktualnej mocy "przenoszonej przez wymienniki".

 

Oczywiście dla użytkownika nie jest ważne jak pracuje urządzenie lecz jego rzeczywiste osiągi. Jednak jak ktoś próbuje podejść naukowo do zagadnienia to niech będzie rzetelny w tym co robi, gdyż takowa publikacja nie dość że nie "wnosi nic do świata wiedzy" to jeszcze może wprowadzić czytelnika w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no mam.. w planach płytę z podłogówką ;) czyli już bufora nie potrzeba do grzania , ale co z cwu ?

 

I jeszcze mini pyt. - czemu gościu z Thermoglov-a wpisał mi bufor 500 l w ofertę ?

 

p.s. wiem ,że to takie prymitywne pytania są ;) obiecuję , że w przyszłości postaram się o bardziej wydumane ;)

 

Kto pyta nie błądzi. Nie masz jeszcze PCi, więc podobnie jak mnie, nieco trudniej jest Ci dyskutować z jej użytkownikami.

 

Poszukaj innych instalacji bez bufora. Po co płacić za bufor, który przy duużej bezwładności podłogi traci sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, na które od kilku dni nie mogę znaleźć odpowiedzi. :oops: Czy szanowni forumowicze 8) orientują się, jakie są wady i zalety systemów z parowaniem bezpośrednim w porównaniu do wad i zalet systemów z glikolem czy innym płynem niezamarzającym?

 

Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

 

Do wad chyba można zaliczyć to, że system jest z rury miedzianej, nie plastikowej, a więc bardziej podatny z korozję i mniej trwały. Są jeszcze jakieś inne wady/zalety?

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

 

Maciej

 

O tym było już nie raz na tym forum, ale dość dawno.

 

W skrócie wady:

- pracę pompy obiegowej wykonuje sprężarka,

- niskie temp. parowania związane z małymi rozmiarami wymienników, "neutralizują" one korzystny wpływ braku jednego stopnia wymiany,

- często brak możliwości pracy z wysoką temp. skraplania z uwagi na niską temp. parowania (grzejniki,cwu) (dlatego w ofercie są osobne PCi lub grzanie cwu z wykorzystaniem ciepła przegrzania czynnika chłodniczego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, na które od kilku dni nie mogę znaleźć odpowiedzi. :oops: Czy szanowni forumowicze 8) orientują się, jakie są wady i zalety systemów z parowaniem bezpośrednim w porównaniu do wad i zalet systemów z glikolem czy innym płynem niezamarzającym?

 

Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

 

Do wad chyba można zaliczyć to, że system jest z rury miedzianej, nie plastikowej, a więc bardziej podatny z korozję i mniej trwały. Są jeszcze jakieś inne wady/zalety?

 

Maciej

co do rur to owszem są one miedziane, ale w osłonce/ powlekane plastikiem, a gwarancja na kolektor w przypadku Ck to 30 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ...jak tam nie zasypało Was :D

 

no chyba jednak pionowe mają ciut wyższą temp ale poziome spisują sie świetnie ,,i nawet nie ma zbytniego ubytku temp. mimo długogodzinnej pracy .

Zupełnie zapmniałam o Themogolv bo Oni nie mają gdzie przeczytać na sterowniku tej temp. no chyba że Fido który ma czujniki zakopane z kolektorem napisałby jak to tam wygląda .

Natomiast Terplace jesli mogę Cię prosić o kilka słów ...

chodzi o PC Danfoss...wprowadzili niedawno PC "półinwerterową " ( ja to tak nazwałam ) ( OPTI - PRO) mianowicie to PC mająca pompy obiegowe o zmiennej mocy ale sprężarka nadal jest o stałej ...

A wiecie że kiedys ich chwaliłam że mają za darmo moduł komunikacyjny ..owszem dawali tylko w lecie ( przez dwa miesiące jako dodatek gratisowo do każdej PC zamontowanej ) a teraz jak ktoś chce sobie zamontować to coś około 1300 pln z groszami ....

Inaczej też grzeją zbiorniki ..mają dodatkowy wymiennik w ramach TGG ( technologia goracego gazu ) ( TWS ) ..bo starsze grzeją jak Thermia technologią TWS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...