Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Natomiast Terplace jesli mogę Cię prosić o kilka słów ...

chodzi o PC Danfoss...wprowadzili niedawno PC "półinwerterową " ( ja to tak nazwałam ) ( OPTI - PRO) mianowicie to PC mająca pompy obiegowe o zmiennej mocy ale sprężarka nadal jest o stałej ...

 

Czyściutki marketing. Chodzi o słowo inwerterowy, choć nawet określenie półinwerterowa pompa ciepła nie jest uzasadnione.

A nie lepiej dobrać odpowiednie pompy do układu i już (wtedy sprawność jest największa, a nie duże pompy i inwertery)? Zupełnie bez sensu. To zresztą stosuje Solis od zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nazwałam tak nie ze wzgledu na znaczenie w układzie a raczej czysto matematycznie sprężarka pół wyrażenia ...2 pompy obiegowe drugie pół :)

Moze też bardziej chodziło im o zaznaczenie tego dodatkowego wymiennika a ponieważ nie mogą się pochwailić inwenterową więc chociaż takie szczątkowe poprawki zastosowali .

LG wprowadziło w ubiegłym roku w lipcu Thermę V ( powietrzną PC ) ale teraz chyba chce zawojować rynek kolektorów słonecznych (200 km od Seulu uruchomili potęzną linię produkcyjną ) więc zapowiada się że wkrótce ich produkt bedzie tak znany jak klimatyzatory LG .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwałam tak nie ze wzgledu na znaczenie w układzie a raczej czysto matematycznie sprężarka pół wyrażenia ...2 pompy obiegowe drugie pół :)

 

Wybacz, nie doczytałem ze zmęczenia i znużenia "( ja to tak nazwałam )" i myślałem że to oni tak nazwali swój produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znam tylko zaletę systemów parowania bezpośredniego taką, że nie trzeba pompy obiegowej glikolu i o jedną wymianę ciepła w systemie jest mniej.

 

Maciej

 

O tym było już nie raz na tym forum, ale dość dawno.

 

W skrócie wady:

- pracę pompy obiegowej wykonuje sprężarka,

- niskie temp. parowania związane z małymi rozmiarami wymienników, "neutralizują" one korzystny wpływ braku jednego stopnia wymiany,

 

Czyli to coś pośredniego między kolektorem pionowym a poziomym glikolowym, bo zajmuje mniej miejsca niż glikolowy, a więcej niż pionowy, a sprawność podobna?

 

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace bardzo jesteśmy wdzięczni że mimo obowiązków i zmęczenia chcesz tu pisać http://www.emotikony.friko.pl/emots/14.gif

Maciejzi

nie ujełabym tego w ten sposób . To zupełnie inne systemy jeden bezposredni gdzie parownikiem jest cały kolektor i tam albo np. propan czy R 407C ...a drugi pośredni gdzie parownik ( wymiennik) jest w środku PC a kolektor jest glikolowy poziomy lub pionowy.

 

wiecie tak myslę że nie mamy jakiś szczególnych porównań ( konkretnych danych liczbowych ) jeśli chodzi o inwerterowe i o stałej mocy w temacie np. oszczędności przekłądających się na r-ki elektryczne . Teraz będzie taka możliwośc i może się uda i nam takie dane konkretne uzyskać :) mianowicie Daikin wyposażył laboratorium dydaktyczne Politech W-wskiej w dwa klimatyzatory z inwerterem i bez . Każde z ich umiescili na osobnej sali ( podobnej gabarytowo ) tylko zewnętrzne w jednej . Będą porównywać parametry grzania i chłodzenia dla tych urzadzeń oraz szybkosć osiągania załozonych parametrów oraz pobór energii przy jednakowym czasie pracy . Mają duże nadzieje że te badania pozwolą wyznaczyć kierunek produkcji urzadzeń kilmatyzacyjnych w przyszłości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Terplace bardzo jesteśmy wdzięczni że mimo obowiązków i zmęczenia chcesz tu pisać http://www.emotikony.friko.pl/emots/14.gif

Maciejzi

nie ujełabym tego w ten sposób . To zupełnie inne systemy jeden bezposredni gdzie parownikiem jest cały kolektor i tam albo np. propan czy R 407C ...a drugi pośredni gdzie parownik ( wymiennik) jest w środku PC a kolektor jest glikolowy poziomy lub pionowy.

 

Zaleta taka, że nie trzeba medium wymieniać i mniejsza powierzchnia, ale ciekawe, jak to się przekłada na COP. Nie spotkałem jeszcze nigdzie porównania różnych pomp ciepła pod względem efektywności energetycznej

 

 

wiecie tak myslę że nie mamy jakiś szczególnych porównań ( konkretnych danych liczbowych ) jeśli chodzi o inwerterowe i o stałej mocy w temacie np. oszczędności przekłądających się na r-ki elektryczne . Teraz będzie taka możliwośc i może się uda i nam takie dane konkretne uzyskać :) mianowicie Daikin wyposażył laboratorium dydaktyczne Politech W-wskiej w dwa klimatyzatory z inwerterem i bez . Każde z ich umiescili na osobnej sali ( podobnej gabarytowo ) tylko zewnętrzne w jednej . Będą porównywać parametry grzania i chłodzenia dla tych urzadzeń oraz szybkosć osiągania załozonych parametrów oraz pobór energii przy jednakowym czasie pracy . Mają duże nadzieje że te badania pozwolą wyznaczyć kierunek produkcji urzadzeń kilmatyzacyjnych w przyszłości .

 

 

Ja, laik, to bym nawet powiedział, że niewiadomo, które mniej energii zużyją: bez inwertera, włączające się rzadziej, ale na "full" (co też daje być może więcej czasu DZ, żeby się zregenerowało), czy inwerterowe, które pracują częściej i dłużej, ale na część mocy

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciejzi

a KTo powiedział że glkol trzeba wymieniać ? owszem jest napisane w kilku miejscach ale nie wszystko co jest napisane jest absolutną prawdą w każdych warunkach ...

nie znajdziesz nigdzie takiego porównania bo nawet gdyby postawić obok siebie dwa identyczne domy ( na dwóch sąsiednich działkach ) to i tak nie będą spełnione inne warunki indentycznosci ..no chyba żeby zbudować model matematyczny ( zasymulować ) i obliczyć w różnych konfiguracjach ...to wtedy jak najbardziej tak , ale kto to zrobi ?

argument sprzedających inwertery jest np. mniejszy pobór prądu , ja wolałabym konkretnie :) na liczbach

 

a teraz coś takiego ......

jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?

http://www.sanopolska.pl/index.php?o=sondy

http://www.amasond.com/uploaded-docs/EKdeWeb.pdf

to jest inny plik bo 2 str .mimo że adres jest ten sam

http://www.amasond.com/uploaded-docs/EWdeWeb.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciejzi

nie znajdziesz nigdzie takiego porównania bo nawet gdyby postawić obok siebie dwa identyczne domy ( na dwóch sąsiednich działkach ) to i tak nie będą spełnione inne warunki indentycznosci ..no chyba żeby zbudować model matematyczny ( zasymulować ) i obliczyć w różnych konfiguracjach ...to wtedy jak najbardziej tak , ale kto to zrobi ?

argument sprzedających inwertery jest np. mniejszy pobór prądu , ja wolałabym konkretnie :) na liczbach

 

Skoro robi się crash-testy samochodów i przyznaje gwiazdki, skoro testuje się drukarki, ile energii pobierają podczas druku, procesory komputerowe i inne urządzenia, to można też pompy ciepła. Po prostu - zmontować układ pompy ciepła, ustalić stałą temperaturę glikolu za pomocą układu jakiegoś (jakiejś grzałko-lodówki), wyjście pompy podłączyć do buforu 500 l wody o temperaturze 25 stopni (podłogówka) i zobaczyć, ile pompa pobierze energii, by podnieść temperaturę wody o 5 stopni i ile to czasu zajmie. Taki przykład, bo nie znam się na tym. Skoro można sprawdzać wydajność pieców CO na węgiel czy gaz, to sprawność pomp ciepła też powinna mieć jakąś normę czy normatyw. Bo teraz to producent może sobie pisać, że jego pompa jest taka wspaniała, że na pewno - tak na oko - ma COP=5, a w praktyce się okazuje że ledwie 3. No i wtedy producent rozkłada ręce i mówi 'sorki, ale testowałem ją w innych warunkach'

 

 

a teraz coś takiego ......

jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?

http://www.sanopolska.pl/index.php?o=sondy

http://www.amasond.com/uploaded-docs/EKdeWeb.pdf

to jest inny plik bo 2 str .mimo że adres jest ten sam

http://www.amasond.com/uploaded-docs/EWdeWeb.pdf

 

Fajne, coś jakby spiralny pionowy kolektor

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a teraz coś takiego ......

jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?

Jestem zupełnym lajkoniem w kwestii pomp ciepła :(. Nawet własnej pompy jeszcze nie mam ale szukam :).

Dla mnie te sondy geotermiczne to nie powiem ciekawa rzecz. Zwłaszcza,że miejsca na działce mało zostało:( . DZiwne , ale nie dalej jak kilka dni temu kombinowałam jak tu jeszcze zmniejszyć powierzchnię konieczną dla kolektorów spiralnych i wtedy pomyślałam właśnie,że warto by je było zwinąć w taką właśnie trójwymiarową sprężynę. Tylko powstała zaraz inna myśl -jeśli niechcący wjedzie na nią ciężki sprzęt ( np. wywrotka z ziemią dla podsypania wokół domu) to całą instalację diabli wzięli .Czyli wypada zainstalować ,a potem otoczyć płotkiem ;).

Sama wiem ile nerwów kosztowało mnie wykonywanie odwodnienia z rur spustowych wokół domu do zbiornika na deszczówkę.Pan koparkowy najpierw zakopał rury ( nie powiem niby te lepsze - pomarańczowe ) a potem po świeżo zakopanej ziemi jeżdził :o .Az boję się pomyśleć co tam teraz pod ziemią leży - sprawny system czy też miazga :roll: ( a koparka -stara białoruska :x )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a teraz coś takiego ......

jakieś wnioski , uwagi ....itd itp ?

http://www.sanopolska.pl/index.php?o=sondy

http://www.amasond.com/uploaded-docs/EKdeWeb.pdf

to jest inny plik bo 2 str .mimo że adres jest ten sam

http://www.amasond.com/uploaded-docs/EWdeWeb.pdf

 

Witaj Boncia :)

skąd to wygrzebałaś? Interesowałem sie tym kiedyś ale ceny takie, że taniej wiercenie wychodzi. Chyba że cos się zmieniło.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będzie taka możliwośc i może się uda i nam takie dane konkretne uzyskać :) mianowicie Daikin wyposażył laboratorium dydaktyczne Politech W-wskiej w dwa klimatyzatory z inwerterem i bez . Każde z ich umiescili na osobnej sali ( podobnej gabarytowo ) tylko zewnętrzne w jednej . Będą porównywać parametry grzania i chłodzenia dla tych urzadzeń oraz szybkosć osiągania załozonych parametrów oraz pobór energii przy jednakowym czasie pracy . Mają duże nadzieje że te badania pozwolą wyznaczyć kierunek produkcji urzadzeń kilmatyzacyjnych w przyszłości .

dla Polski :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie może banalne pytanie ale chciałbym skonfrontować mój tok myślenia. Nie chce mi się instalować dodatkowego podlicznika raz ze względu na koszty dwa na ilość miejsca. W menu pompy jest zakładka "Czas pracy" podaje tam czas pracy pompy, podział % na CO i CWU i czas pracy podgrzewacza elektrycznego. Wiedząc, że sprężarka pobiera 2,14 KW i spisując czas pracy pompy w okresach np miesięcznych i mnożąc to przez koszt 1 KWh powinienem uzyskać koszt tak samo jak mając podlicznik. Zgadza się czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedząc, że sprężarka pobiera 2,14 KW i spisując czas pracy pompy w okresach np miesięcznych i mnożąc to przez koszt 1 KWh powinienem uzyskać koszt tak samo jak mając podlicznik. Zgadza się czy nie?
Niestety nie.

Moc pobierana przez sprężarkę nie jest stała. Zależy od temperatury parowania i skraplania.

Przykład dla konkretnej pompy ciepła pokazano na stronie : http://www.hubomag.pl/pdf/moce_eco6d.pdf

Rysunki 5 i 6 pokazują moc elektryczną. Moce te zależą od konstrukcji pompy ciepła.

Nawet pompy z taką samą sprężarką ale innymi wymiennikami moga mieć inną charakterystykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jak napisal HenoK, niemniej jednak mozna oszacowac na podstawie czasu pracy.

Trzeba brac pod uwage nie tylko sprezarke ale i dodatkowe urzadzenia ktore w niej sie znajduja a pobieraja prad.

W moim przypadku dla warunkow 0/35*C sprezarka pobiera 1,4kWh, ale mam wbudowane pompki DZ i GZ i juz sobie obliczylem ze w sumie moja PCi zuzywa srednio 1,6kWh a nie jak wspomnialem katalogowe 1,4kWh.

Wyniki szacunkow w moim przypadko na podstawie czasu pracy jest zblizony do tego co wskazuje moj podlicznik, roznica siega rzedu 5-10 kWh na m-c a widoczne bedzie to gdy korzystamy rowniez z cwu.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...