Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Drodzy forumowicze

Czy uważacie że grzałki wspierające ogrzewanie powinny być wyłączone i co zrobić jeśli do tej funkcji jest dostęp tylko z poziomu serwisowego do którego nie mam dostępu?

 

Przyciskasz jednocześnie OK i klawisz z trzema kreskami przez ok. 4 sekundy i wchodzisz. Instrukcja jest tu, str. 82:

 

EDIT: trzeba sobie znaleźć bo to kretyńskie forum rozpieprza adres do pliku wstawiając buźkę w okularach w środek. Czasem można tu cholery dostać, a wyszukiwarki to się lepiej nie dotykać w trosce o zdrowie psychiczne :evil:

 

http://www.viessmann.pl/pl/dokumentacja_techniczna.html

 

Ustawienia grzałek zaczynają się na stronie 103

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge otworzyć tej instrukcji a co do drugiej części pytania czy powinienem grzałki te wyłączyć? i jeszcze jedno teraz mam ustwione od godz 4 do 17 19 stopni. reszta czasu tryb oczekiwania ok 17 mam około 22 stopni - czy nie jest tak że pompa próbuje tak nagrzać żeby ciepła starczyło do ponownegoi jej załaczenia - czy nie powinienem wydłużyć czasu pracy - moje oczekiwanie to temperatura w granicach 19 20 stopni przez całą dobę pozdrawiam i czekam na pomoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jaką PC się kupi czy starszą czy młodszą :

"Nowa wersja kompaktowej pompy ciepła Vitocal 242-G bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych dotychczas, a przy tym wprowadza nowe funkcje, w tym przede wszystkim nowy regulator elektroniczny Vitotronic 200 , oferujący maksymalnie wygodną obsługę i szeroki zakres opcji regulacji - w standardzie. "

http://www.viessmann.pl/pl/products/regelungstechnik/Neue_Vitotronic.html

( symulator )

podobno starsze były bardziej zrozumiałe ( opinia instalatora )

w/g mnie to kwestia odpowiedniego ustawienia pod waruniekm że PC jest dobrze uruchomiona ( cała procedura sprawdzająca )

Niestety nie zawsze instrukcje pisane są tak aby szybko pojąć o co chodzi :(

Sysiu

nie myślałam o koszcie rury tylko o robociźnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jaką PC się kupi czy starszą czy młodszą :

"Nowa wersja kompaktowej pompy ciepła Vitocal 242-G bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach stosowanych dotychczas, a przy tym wprowadza nowe funkcje, w tym przede wszystkim nowy regulator elektroniczny Vitotronic 200 , oferujący maksymalnie wygodną obsługę i szeroki zakres opcji regulacji - w standardzie. "

http://www.viessmann.pl/pl/products/regelungstechnik/Neue_Vitotronic.html

( symulator )

podobno starsze były bardziej zrozumiałe ( opinia instalatora )

 

A wiesz jak się nazywał sterownik w poprzedniej wersji? Może jest plik w archiwum dokumentacji na stronie Viessmanna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że myślę o zestawie trzech takich buforów na których stałyby kolektory i cały sezon letni wciskałyby ciepło do tych baniaków. Tak aby na jesieni mieć 60m3 ciepłej wody i trochę ciepłego gruntu wokół baniaków. W zimie wężownica pracowałaby dla PC.

http://img517.imageshack.us/img517/8301/20100118232855x641.th.jpg

O trudnościach z wykonaniem takich szczelnych zbiorników pisali już inni.

Ja zajmę się strona cieplną. Wezmę przy tym pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło przez mój dom : http://forum.muratordom.pl/post3787046.htm#3787046 .

Na ogrzewanie domu potrzebuję ok. 8000kWh energii. Ważny jest też rozkład tego zapotrzebowania w czasie - w przypadku mojego domu wygląda to tak:

wrzesień : 70kWh

październik :510kWh

listopad : 1050kWh

grudzień : 1570kWh

styczeń : 1710kWh

luty: 1270kWh

marzec : 1020kWh

kwiecień : 600kWh

maj : 200kWh

Założyłem, pojemność zbiorników 60m3, oraz straty ciepła ze zbiorników w ciągu miesiąca równe 20% (to ciepło w większości jest akumulowane przez otaczający zbiorniki grunt - jest w ten sposób wykorzystywane w okresie, gdy temperatura zbiorników spadnie). Założyłem korzystne położenie kolektorów kierunek południowy, pochylenie 45st. oraz uzysk roczny z kolektorów 500kWh/m2.

Z obliczeń wyszło mi, że przy powierzchni kolektorów 30m2 uzyskam pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Kolektory te wyprodukują w ciągu roku ok. 15tys. kWh energii. W sierpniu i we wrześniu temperatura w zbiornikach osiągnie 80st. C. Ciepła do ogrzewania podłogowego (wystarczy do końca grudnia - +28st. C). Od stycznia do kwietnia będzie musiała pracować pompa ciepła.

Założyłem, że pompa obiegowa podłogówki pobiera 100W, podobnie jak pompa obiegowa solarów. COP pompy ciepła równe 4,0. Przy takich założeniach zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody osiągnie ok. 1600kWh, czyli 14,7kWh/m2 rocznie. Koszt ogrzewania ok. 600-700zł.

 

Czy można by zrezygnować z pompy ciepła?

Tak, ale należałoby zwiększyć pojemność zbiorników lub lepiej je zaizolować (sprawność energetyczna zbiorników jest rzędu 60%).

 

Czy to się opłaca?

Koszt kolektorów słonecznych min. 500zł/m2 - 15tys. zł.

Koszt pompy ciepła - min. 10tys. zł.

Koszt zbiorników szacuje na min. 6tys.zł.

 

Dla porównania do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody moja pompa ciepła zużyje rocznie ok. 2700kWh energii. (koszt 800-1000zł).

Do pompy ciepła o mocy grzewczej 6kW w większości przypadków wystarczy wymiennik gruntowy pionowy 120mb. Koszt odwiertu 100-120zł/mb - 12-14,4tys. zł.

Przy wymienniku poziomym koszt będzie mniejszy, ale nie na każdej działce jest on do wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A&zb

 

cd 70

nie zaglądałam .ale pewnie wszystkie w archiwum śa ze starym sterownikiem ..az tacy szybcy to Oni nie są :wink:

 

nie miałam racji ..są szybcy :) ( i bardzo dobrze ) ]

a tu jest stary sterownik i do niego instrukcja obsługi

http://www.serwis-viessmann.pl/instrukcje_pdf/popmy_ciepla/Vitocal222G_242G.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem tylko poinformować, że od wczoraj mam uruchomioną pompę ciepła Vitocal 222G (nowa wersja) 8). Na razie wygrzewam jastrych więc chodzi tylko na grzałce :cry: Mam nadzieję, że mnie nie wykończy finansowo, zobaczymy. Za miesiąc będę mógł się przełączyć na dolne źródło i wtedy napiszę jak się sprawuje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.

NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT

Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

 

Co o tym zestawie myślicie ?

Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.

NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT

Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

 

Co o tym zestawie myślicie ?

Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

 

Do tego podłogówka i wychodzi 80tyś. Ciekawe co o tym zestawie myślą ludze z wątku "czy wybuduję dom za 200tyś" albo z wątku o domach energooszczędnych gdzie instalacja grzewcza kosztuje 5tyś?

 

Jeśli kolektor poziomy to ja bym brał tylko i wyłącznie bezpośrednie parowanie - niższa cena, mniejszy kolektor, ponoć lepsza sprawność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.

NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT

Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

 

Co o tym zestawie myślicie ?

Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

 

41 zł za mb kolektora poziomego? To jacyś łowcy jeleni są.

 

Wczoraj rozmawiałem ze swoim instalatorem, który ma nawet własną wiertnicę i wyraźnie powiedział, że ceny spadły. SPADŁY. Wytłumacz to swoim oferentom, a jeśli trzeba to przeliteruj :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Otrzymałem ofertę na kpl. PC do domu ok. 200m2.

NIBE F1145 ze zbiornikiem ciepłej wody z montażem - 38000 pln z 7%VAT

Kolektory poziome 580 m z rury PE40 mm z napełnieniem glikolem i montażem, podłączeniem 19500 pln z 22%VAT

 

Co o tym zestawie myślicie ?

Ceny wg mnie jeszcze do negocjacji.

 

41 zł za mb kolektora poziomego? To jacyś łowcy jeleni są.

 

Wczoraj rozmawiałem ze swoim instalatorem, który ma nawet własną wiertnicę i wyraźnie powiedział, że ceny spadły. SPADŁY. Wytłumacz to swoim oferentom, a jeśli trzeba to przeliteruj :wink:

 

A poza tym - 38tyś za pompę ciepła z montażem??? Bez problemu znajdziesz o 10tyś tańszą. Wystarczy wpisać na allegrowej wyszukiwarce "pompa ciepła".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do tego podłogówka i wychodzi 80tyś. Ciekawe co o tym zestawie myślą ludze z wątku "czy wybuduję dom za 200tyś" albo z wątku o domach energooszczędnych gdzie instalacja grzewcza kosztuje 5tyś?

 

Jeśli kolektor poziomy to ja bym brał tylko i wyłącznie bezpośrednie parowanie - niższa cena, mniejszy kolektor, ponoć lepsza sprawność.

 

Z naciskiem na ponoć ;)

 

JurekM: strasznie drogo wołają, zerknij na oferty jakie wklejałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...