Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

mam pytanie czy PC podgrzeje bez pomocy grzałki CWU do temperatury 45-50 stopni jeśli tak to jak to ustawic gdyż u mni ewyłaczając grzałki temperatura CWU spadła mi do 40 stopni

 

Nie wnikalem jaka masz PCi, ale geoTHERM z Vaillant'a 5,9kW moze ogrzac cwu do max. temp. 62*C-65*C -informacje od pracownika firmy.

Nie jest to takie proste i zalezy od wielu czynnikow, np. temp. DZ, czasu pracy PCi dla cwu.

Ja mam ustawiona min. temp. zasobnika na 44*C a max na 65*C a grzalke mam na auto zeby wygrzewala raz w tygodniu (ochrona przed legionella) zbiornik cwu.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam pytanie czy PC podgrzeje bez pomocy grzałki CWU do temperatury 45-50 stopni jeśli tak to jak to ustawic gdyż u mni ewyłaczając grzałki temperatura CWU spadła mi do 40 stopni

 

Mi spadło do zera zaufanie do tego co Ci instalował.

 

Ile czasu pompa pracuje na dobę? Nawet jeśli 24h co nie powinno mieć miejsca w tych temperaturach, to cwu powinno mieć priorytet, chyba że to się w Viessmannie da wyłączyć. To nie powinno mieć nic wspólnego z ustawieniami co. Jakie są nastawienia cwu? PCi spokojnie grzeje do 55 stopni a niektóre więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w IVT, NIBE jest na wierzchu obudowy ....u Was może być gdzie indziej ..obejrzyj całą dookoła ! .bo powinna być gdzieś na obudowie !.....jesli nie będzie tzn że jest w srodku po zdjęciu obudowy ...cos takiego jak tu

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/3b9d88ddc2f9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Już wiem jaką pompę chcę, ile odwiertów, ile podłogówki, itp.

Chciałabym zlecić wykonanie firmie Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EKO-TECH woj. zachodniopomorskie 78-314 Sławoborze, ul. Leśna 1/6.

 

Czy ktoś miał do czynienia z tą firmą ? a jeśli tak to jak się sprawdzili przy wykonywaniu instalacji. Będę wdzięczna za podzielenie się opinią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kowalisz

tu jest dużo Ludków ale nikt nie siedzi non stop przy kompie tylko z doskoku .

Pewnie Kazdy coś by podpowiedział ale jak ? ..skoro Twoje informację są takie skąpe . Napisz konretnie jaki dom . pow , ocieplenie czy masz garaż ( ogrzewasz czy nie .. jaka PC ( moc ) . z buforem moze czy bez .. i podaj wskazania np. jaka krzywa , jakie nachylenie ..i wszytkie czujniki jakie masz na str. 44 tej instrukcji

http://www.serwis-viessmann.pl/instrukcje_pdf/popmy_ciepla/Vitocal222G_242G.pdf

wtedy coś bedzie można powiedzieć ....a tak to nie wiadomo zbytnio o co chodzi ...

Poza tym wszytkim ...hm nie sztuka ustawić PC z grzałkami zeby kientowi było ciepło najwyżej okno sobie otworzy tylko tak aby zapłacił jak najmniej i miiał komfort cieplny . Jedna z czynnosci tzw . protokołu odbioru to tzw przeszkolenie kienta ...wiec nie wiem jak to się ma do tej sytuacji .

To obowiązek serwisu przeszkolić i wytłumaczyc kientowi co i jak ...i być przez jakiś czas na linii telef . i nie załować pomocy w ramach gwarancji .

Jesli to poczatek ogrzwania w nowym domu i PC jest w pewien sposób niewydolna bo jest duzo wilgoci technologicznej i nie można bez grzałek ponieść temp. przy niskich temp. zewnętrznych to też należy to otwarcie powiedzieć kientowi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedobrze sie dzieje wczoraj wyłaczyłem grzałki ustawiając 24 godziny na dobę 19 stopni a mam teraz w pomieszczeniu 17n stopni i zaczynamy marznąć kurcze nie wiem co robić pomocy

 

Jakie masz ustawienia krzywych grzewczych? Jak chodzi pompa, co ile się załącza, ile pracuje na dobę w trybie co? Jakie są temperatury na wejściu i powrocie górnego i dolenego źródła w trakcie cyklu grzania co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dodatkowo mam ofertę na Viessmann Vitocal 222-G o mocy 9,6kW z montażem za 32100, ale po Waszych postach mam dwa wnioski:

1. Gorsza pompa, niż NIBE 1145 10 kW

2. Znacznie za drogo. Ta pompa z montażem powinna kosztować nie więcej jak 27000.

3. ad sond pionowych to mam zagwostkę. W jednej ofercie mam 2 sondy pionowe z rury PE32 mm o głębokości 105 m (25 tys brutto), a w drugiej 3 sondy z rury PE40 mm o głębokości 80m (18 tys brutto), ale pierwsza cena to domyślam się "szukają jelenia" :)

 

Czekam na następne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dodatkowo mam ofertę na Viessmann Vitocal 222-G o mocy 9,6kW z montażem za 32100, ale po Waszych postach mam dwa wnioski:

1. Gorsza pompa, niż NIBE 1145 10 kW

2. Znacznie za drogo. Ta pompa z montażem powinna kosztować nie więcej jak 27000.

3. ad sond pionowych to mam zagwostkę. W jednej ofercie mam 2 sondy pionowe z rury PE32 mm o głębokości 105 m (25 tys brutto), a w drugiej 3 sondy z rury PE40 mm o głębokości 80m (18 tys brutto), ale pierwsza cena to domyślam się "szukają jelenia" :)

 

Czekam na następne.

 

To co opisuje kowaliusz to raczej nie wina pompy.

 

32+18=50 tys za kompletną instalację PCi 9,6 kW z 240 m kolektorem pionowym to jest niezła cena - jeśli to jest pod klucz, wciskasz guzik i grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzytkuje moze ktos pompe wraz z buforem ciepła takim 750-1000 L ? Jest sens inwestowania w taki bufor ? bo teoretycznie to bardzo ciekawe rozwiazanie , ale jestem ciekawey jak to sie ma w praktyce

 

Użytkować nie użytkuję, tylko montuję, czasami.

Do podłogówki nie ma sensu, w typowym układzie.

Do grzejników powinien być, a gdy jest większy to korzystasz przez większą część sezonu z tańszej energii (jeśli masz taką taryfę). Poza tym trwałość PC jest wtedy wyższa. Minimalne zalecenia to 20 litrów wody w układzie na każdy kW mocy grzewczej PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim udzielisz takiej odpowiedzi policz do jakiej temperatury warto podgrzac wode w buforze i ile mozna zakumulować energii w 20 litrach wody. To bezsensowne wydawanie pieniedzy. Bufor, a w zasadzie zasobnik ciepła z układem ładowania i rozładowania, ma sens jedynie w przypadku stosowania dodatkowego , wysokotemperaturowego źródła ciepła : kotłowni, kominka z płaszczem itd. Montowanie bufora o pojemności nawet 1000 l nie ma żadnego sensu, a montowanie przepływowego baniaka 200l powinno nawet podlegać karze. Nic nie zastąpi podłogówki, więc warto ją zainstalowac co najmniej w pomieszczeniach sanitarnych , kuchni itd. To prawdziwy bufor zwiększający istotnie bezwładność instalacji,która jest właśnie porządaną przez pomy ciepła właściowścią.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim udzielisz takiej odpowiedzi

 

Wszystko co piszesz się zgadza, ale tylko jeżeli bufor miałby być dołożony do podłogówki. Wtedy oczywiście nie ma sensu, bo pojemność cieplna 1000 litrów wody nijak się ma do pojemności cieplnej płyty betonowej na jednym poziomie domu.

 

Niestety w życiu bywa tak, że nie wszyscy mają podłogówkę. Jedni nie chcą podłogówki, bo "cośtam cośtam" (tylko w hallu, w łazienkach i w kuchni), drudzy mają już wykonaną instalację np. mieszaną w połowie na grzejnikach i przechodzą z oleju na PC, i tak dalej.

Koszt i bałagan w domu przy zmianie instalacji grzejnikowej na podłogową na całym piętrze w domu użytkowanym od 5-10 lat są nie do przyjęcia!

W takich przypadkach, aby wykorzystać tańszą energię napędową w 2 taryfie trzeba zastosować bufor. Nie ma innego wyjścia.

Mam znajomego instalatora który zakłada bufory 2000l w domku jednorodzinnym...

 

Poza tym, taniej jest podgrzewać bufor do 45-50C za 0,35PLN/1kWh niż do 35-40C przy cenie 0,52PLN/1kWh. A o koszty eksploatacji głównie chodzi przy PC, poza oczywistym komfortem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do mojej wcześniejszej wypowiedzi : http://forum.muratordom.pl/post3957756.htm#3957756 na temat buforów, akumulatorów ciepła jako dolnego źródła PCi, proponuję zapoznać sie z moja wypowiedzią w wątku : AKUMULATOR CIEPŁA.

Co o tym pomyśle sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...