Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 30,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • Liwko

    1595

  • Pyxis

    1293

  • bonetka

    1154

  • HenoK

    898

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Chciałem tylko poinformować, że od wczoraj mam uruchomioną pompę ciepła Vitocal 222G (nowa wersja) 8). Na razie wygrzewam jastrych więc chodzi tylko na grzałce :cry: Mam nadzieję, że mnie nie wykończy finansowo, zobaczymy. Za miesiąc będę mógł się przełączyć na dolne źródło i wtedy napiszę jak się sprawuje.

Pozdrawiam

 

Pytanie:

Dlaczego jastrych trzeba wygrzewać na grzałce? Co to daje i czym grozi wygrzewanie na DZ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Drogie grono Pompiarzy czytam czytam i czytam :o jestem na 178 stronie,

to już chyba 2 miesiąc czytania nie wspomnę co kochanie moje sądzi o tym czasie spędzonym na tym forum ops:

Czysta przyjemność pogłębiać swoją wiedzę z waszymi doświadczeniami :lol: :o

 

Jak doczytam do teraz to to chyba ?? głupich pytań nie będę cedził :)

 

Jezu ile to czytania !!!

 

Pozdrawiam

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ma ktos moze pompe ciepla firmy Ecopower albo firmy Ecoway z pompa Vickersonna ?

Chcialbym pozyskac informacje PRAKTYCZNE - bo jak ktos juz ma taka pompe to moze podzielic sie technicznymi informacjami.

A moze wiecie drodzy forumowicze przekopujac rozne fora ktory z uzytkownikow - nick - pisal ze ma taka pompe.

Prosze o informacje to napisze na priva Waszego albo podanego przez Was ze ten a ten forumowicz ma taka pompe.

 

Z gory dziekuje za pomoc

PS a najlepiej jak by to byl ktos z zachdniej polski = woj. wielkopolskie, kujawsko pomorskie, pomorskie, dolnoslaskie, łódzkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że myślę o zestawie trzech takich buforów na których stałyby kolektory i cały sezon letni wciskałyby ciepło do tych baniaków. Tak aby na jesieni mieć 60m3 ciepłej wody i trochę ciepłego gruntu wokół baniaków. W zimie wężownica pracowałaby dla PC.

http://img517.imageshack.us/img517/8301/20100118232855x641.th.jpg

O trudnościach z wykonaniem takich szczelnych zbiorników pisali już inni.

Ja zajmę się strona cieplną. Wezmę przy tym pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło przez mój dom : http://forum.muratordom.pl/post3787046.htm#3787046 .

Na ogrzewanie domu potrzebuję ok. 8000kWh energii. Ważny jest też rozkład tego zapotrzebowania w czasie - w przypadku mojego domu wygląda to tak:

wrzesień : 70kWh

październik :510kWh

listopad : 1050kWh

grudzień : 1570kWh

styczeń : 1710kWh

luty: 1270kWh

marzec : 1020kWh

kwiecień : 600kWh

maj : 200kWh

Założyłem, pojemność zbiorników 60m3, oraz straty ciepła ze zbiorników w ciągu miesiąca równe 20% (to ciepło w większości jest akumulowane przez otaczający zbiorniki grunt - jest w ten sposób wykorzystywane w okresie, gdy temperatura zbiorników spadnie). Założyłem korzystne położenie kolektorów kierunek południowy, pochylenie 45st. oraz uzysk roczny z kolektorów 500kWh/m2.

Z obliczeń wyszło mi, że przy powierzchni kolektorów 30m2 uzyskam pokrycie zapotrzebowania na ciepło. Kolektory te wyprodukują w ciągu roku ok. 15tys. kWh energii. W sierpniu i we wrześniu temperatura w zbiornikach osiągnie 80st. C. Ciepła do ogrzewania podłogowego (wystarczy do końca grudnia - +28st. C). Od stycznia do kwietnia będzie musiała pracować pompa ciepła.

Założyłem, że pompa obiegowa podłogówki pobiera 100W, podobnie jak pompa obiegowa solarów. COP pompy ciepła równe 4,0. Przy takich założeniach zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody osiągnie ok. 1600kWh, czyli 14,7kWh/m2 rocznie. Koszt ogrzewania ok. 600-700zł.

 

Czy można by zrezygnować z pompy ciepła?

Tak, ale należałoby zwiększyć pojemność zbiorników lub lepiej je zaizolować (sprawność energetyczna zbiorników jest rzędu 60%).

 

Czy to się opłaca?

Koszt kolektorów słonecznych min. 500zł/m2 - 15tys. zł.

Koszt pompy ciepła - min. 10tys. zł.

Koszt zbiorników szacuje na min. 6tys.zł.

 

Dla porównania do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody moja pompa ciepła zużyje rocznie ok. 2700kWh energii. (koszt 800-1000zł).

Do pompy ciepła o mocy grzewczej 6kW w większości przypadków wystarczy wymiennik gruntowy pionowy 120mb. Koszt odwiertu 100-120zł/mb - 12-14,4tys. zł.

Przy wymienniku poziomym koszt będzie mniejszy, ale nie na każdej działce jest on do wykonania.

 

Dzięki za pochylenie się nad problemem, nie wiedziałem że jest taki temat o "Akumulatorze". Ja jednak nie będę już potrzebował takiego kolosa bo zdecydowaliśmy się na większą działkę, więc będzie poziomy 3 x 200 mb. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Drogie grono Pompiarzy czytam czytam i czytam :o jestem na 178 stronie,

to już chyba 2 miesiąc czytania nie wspomnę co kochanie moje sądzi o tym czasie spędzonym na tym forum ops:

Czysta przyjemność pogłębiać swoją wiedzę z waszymi doświadczeniami :lol: :o

 

Jak doczytam do teraz to to chyba ?? głupich pytań nie będę cedził :)

 

Jezu ile to czytania !!!

 

Pozdrawiam

L

 

No, chłopie!

Ja po 40str. dałem sobie na luz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wnikalem jaka masz PCi, ale geoTHERM z Vaillant'a 5,9kW moze ogrzac cwu do max. temp. 62*C-65*C -informacje od pracownika firmy.

Nie jest to takie proste i zalezy od wielu czynnikow, np. temp. DZ, czasu pracy PCi dla cwu.

Ja mam ustawiona min. temp. zasobnika na 44*C a max na 65*C a grzalke mam na auto zeby wygrzewala raz w tygodniu (ochrona przed legionella) zbiornik cwu.

 

Pzdr.

 

Skoro max. temp. zasilania to 62C to jakim cudem moze ogrzac do 65 8) ?

Skoro masz to możesz sprawdzic czy to realne. Temp. DZ raczej nie ma tu znaczenia. Czas wygrzewu zapewne tak, ale i tak w systemie 2 płaszczowym, gdzie czujnik jest w środku zasobnika raczej max. temp. zasilania nie osiągnie.

Przegrzewanie zasobnika w sytuacji gdy się codziennie używa c.w.u. raczej nie ma sensu.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy PC podgrzeje bez pomocy grzałki CWU do temperatury 45-50 stopni jeśli tak to jak to ustawic gdyż u mni ewyłaczając grzałki temperatura CWU spadła mi do 40 stopni

 

Zapewne masz tak w ustawieniach iż pompa kończy pracę przy 40C i powyżej zaczyna pracowac grzałka. Tylko po co :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zanim udzielisz takiej odpowiedzi policz do jakiej temperatury warto podgrzac wode w buforze i ile mozna zakumulować energii w 20 litrach wody. To bezsensowne wydawanie pieniedzy. Bufor, a w zasadzie zasobnik ciepła z układem ładowania i rozładowania, ma sens jedynie w przypadku stosowania dodatkowego , wysokotemperaturowego źródła ciepła : kotłowni, kominka z płaszczem itd. Montowanie bufora o pojemności nawet 1000 l nie ma żadnego sensu, a montowanie przepływowego baniaka 200l powinno nawet podlegać karze. Nic nie zastąpi podłogówki, więc warto ją zainstalowac co najmniej w pomieszczeniach sanitarnych , kuchni itd. To prawdziwy bufor zwiększający istotnie bezwładność instalacji,która jest właśnie porządaną przez pomy ciepła właściowścią.

Hydrol raczej nie chodzi tu o akumlację tylko o wydłużenie cyklu pracy pompy ciepła, a szczególnie w okresach przejściowych, gdzie pompa będzie się włańczała nawet kilkanascie razy dziennie. Mam tu oczywiście na myśli kaloryfery :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej PC grzałki są wyłączone i nie zdarzyło się jeszcze żebym musiał je uruchomić. One powinny służyć wyłącznie w nagłych wypadkach tzn . awaria sprężarki , ekstremalne mrozy utrzymujące się bardzo długo.

W inteligentnych pompach nie trzeba wyłańczac grzałek, gdyż załączą sie i tak dopiero wtedy gdy będzie za mały przyrost temp. na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

poszukuję ludzi którzy korzystają z pompy viessmana 242 g lub kogos kto sie w niej orientuje. Otóż kompletnie nie moge poradzic sobie z jej ustawieniem.

Przegrzewa mi dom załączając przy tym grzałki. Nie reaguje na osiągniętą temperature na czujniku wewnetrznym. Przez to mam cały czas za ciepło. Proszę o pomoc podpowiedź cie mi jakich parametrów pilnować co sprawdzić jak ustawić aby mieć całą dobę w domu 19-20 stopni - taka temperatura jest dla nas komfortowa pozdrawiam i czekam n apodpowiedzi

 

jeden ze sterowników pełni funkcję nadrzędną a w Twiom wypadku jest to czujnik zewnętrzny i krzywa a sterownik pokojowy jest tylko wiszącym pudełkiem. Masz 2 wyjścia, albo pobawic sie krzywymi albo zaaktywowac sterownik pokojowy.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jescze jedno czy możliwe jest że temperatura na czujniku obiegu wtórnego na powrocie może być wyższa od zasilania obiegu wtórnego ???

 

a to tu leży problem :) Teraz już za bardzo nie rozumiem, pogubiłem się :) Najpierw piszesz ze za goraco pozniej ze za zimno, wiec jak to jest w końcu?

Skoro odwrotnie ktoś czujniki wsadził lub podłaczył to jak pompa ma grzac ??

Zaaktuwuj pokojówkę i czujniki mogą pokazywac jak tylko chcą i tak będziesz wiedzial co jest co 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...